RSS NEWS

 • దేశానికి పెను’స‌వాల్’గా ఖ‌లిస్తాన్ 2.0
  -డా. పి. భాస్క‌ర‌యోగి ఇందిరా హ‌యంలో భింద్ర‌న్‌వాలేతో అంతమైపోయిందనుకొన్న ‘ఖలిస్తాన్’ ఉద్యమం మళ్లీ సరికొత్త రూపంలో ‘భారత్’ ను ఇబ్బంది పెట్టనుందా? అన్నది ఇప్పటి కొత్త చర్చ. పంజాబ్ లో ఆమ్ ఆద్మీ పార్టీ అధికారంలోకి వచ్చాక పట్టపగ్గాలు లేకుండా పోయిన భారత వ్య తిరేక శక్తులు అక్కడ హల్చల్ చేస్తుంటే మరోవైపు విదేశాల్లో వీరు చాలా యాక్టివ్ గా ఉన్నారు. ఖలిస్తానీల పేరుతో ఈ వారం పదిరోజుల్లో బ్రిటన్, ఫ్రాన్స్, ఆస్ట్రేలియా వంటి దేశాల్లో తీవ్రవాదశక్తులు […]
 • ABPS 2023 – బలమైన, సంపన్నమైన భారత‌దేశ‌మే RSS ల‌క్ష్యం
  – ర‌త‌న్ శార్దా రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ ఆవిర్భవించి వంద సంవ‌త్స‌రాలు కావ‌స్తోంది. ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అనేది సమాజంలో ఒక సాధార‌ణ సంస్థగా కాకుండా, స‌మాజం కోసం, స‌మాజాన్ని ఏకం చేయ‌డానికి పుట్టిన‌టువంటి ఒక‌ సంస్థ ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అని సంఘ వ్యవస్థాపకులు ప‌ర‌మ పూజ‌నీయ డాక్టర్ కేశవ్ బలిరామ్ హెడ్గేవార్ గారి ముఖ్య ఉద్దేశం. సంఘ ప్ర‌యాణం సుదీర్ఘమైన‌ది. ఇది అంత సుల‌భైనది కాదు. గ‌డిచిన శతాబ్దకాలం దేశంలో, ప్ర‌పంచంలోనూ ఎన్నో పెను మార్పుల‌ను సంభ‌వించాయి. మహర్షి అరబిందో, […]
 • Vision for stronger and prosperous Bharat: Interpreting RSS ABPS 2023
  – Ratan Sharda Hundred years of the Rashtriya Swayamsevak Sangh are on the horizon and one can feel a sense of urgency in the organisation’s actions to fulfil the vision of its founder, Dr Keshav Baliram Hedgewar, that the RSS should not be an organisation in the society, but an organisation of the society. His […]
 • హిందూ వృద్ధి రేటుపై కించపరిచే వ్యాఖ్యలు చేసిన రఘురామ్ రాజన్
  “హిందూ వృద్ధి రేటు” కారణంగా భారతదేశం ప్రమాదాపు అంచుల్లో ఉందని రిజర్వ్ బ్యాంక్ ఆఫ్ ఇండియా మాజీ గవర్నర రఘురామ్ రాజన్ హేయమైన వ్యాఖ్యలను ఇటీవల చేశారు. అందుకు కారణాలుగా దేశంలోని ప్రైవేట్ రంగంలో పరిమిత పెట్టబడులు, అధిక వడ్డీ రేట్లు, ప్రపంచ వృద్ధి తగ్గడం వంటివి చెప్పుకొచ్చారు. రఘురామ్ రాజన్ వ్యాఖ్యలు దేశాన్ని, హిందుత్వను కించపరిచేలా గతంలో జరిగిన సంఘటిత ప్రయత్నాలను ప్రతిబింబిస్తోంది. అవమానకరమైన పదం : 1950 నుంచి 1980 సంవత్సరాల కాలంలో దేశ […]
 • VIDEO: హిందువులను చైతన్యపరిచిన వాగ్గేయకారుడు… సంత్ తుకారామ్
  అభంగాలతో హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు సంత్ తుకారామ్ పరోక్షంగా ఊతమిచ్చారు. ధర్మ నిష్టతో పాటుగా ఆధ్యాత్మిక కార్యాచరణ దిశగా హిందువులను చైతన్యపరచడంలో కీలకమైన భూమికను పోషించారు. ముస్లిం పాలకుల దురాక్రమణకు వ్యతిరేకంగా పోరాడటంలో హిందువులను పరోక్షంగా ప్రేరేపించిన వాగ్గేయకారుడు సంత్ తుకారామ్. తాను రచించిన అభంగాల్లో విఠలేశ్వరుని కొలుస్తూనే సత్యాసత్యాలు, ధర్మాధర్మాల పట్ల హిందువుల్లో విచక్షణ కలిగించే మార్గానికి దారి చూపారు. భక్తి ఉద్యమం ద్వారా హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు అజన్మాంతం పాటుపడిన నామ్‌దేవ్ ఏకనాథ్, జ్ఞానేశ్వర్ […]
 • ఉరితాడును ముద్దాడారు
  -‌ కె. హరిమధుసూదనరావు ‘రంగ్‌ ‌దే బసంతి చోలా మాయె రంగ్‌ ‌దే’ మా చొక్కాకు వసంతపు వర్ణాన్ని (కుంకుమ పువ్వు రంగుని) పులమండి అంటూ ఆనందంగా ముగ్గురు మిత్రులు ఒకరినొకరు కౌగలించుకున్నారు. మరుక్షణంలో వారికి మరణం సంభవిస్తుందన్న దిగులు లేదు. వారి మోముపై చిరునవ్వు తొణికిసలాడింది. తెల్లవాళ్ల విషపు గోళ్ల నుంచి భరతమాతను రక్షించడానికి తమ ప్రాణాల్ని సైతం తృణ ప్రాయంగా విడిచి పెట్టడానికి సిద్ధపడిన ఆ అమరవీరులే  భగత్‌సింగ్‌, ‌సుఖ్‌దేవ్‌, ‌రాజ్‌గురులు. వీరిని 1931 […]
 • VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు
  అతి చిన్న వయసులోనే బ్రిటీష్ వారిని ఎదిరించి గడగడలాడించిన యువకులు…భూమి భారతికి స్వాతంత్రాన్ని అందించడమే తమ జీవిత లక్ష్యమని చాటిచెప్పి పోరాడిన యోధులు…యువతకు స్పూర్తి ప్రధాతలు..భగత్ సింగ్, సుఖ్ దేవ్. రాజ్ గురు లు. మార్చి 23న వారు ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన రోజు. అందుకే ఈరోజును ప్రతిసంవత్సరం షహీద్ దివస్ గా జరుపుకుంటున్నాం. వారి త్యాగాలను స్మరించుకుంటున్నాం.  The post VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు appeared first on VSK Telangana.
 • కాలం అనంతమైనది, దైవ స్వరూపం
  కాలం దైవ స్వరూపం,  కాలం అనంతమైనది,  ఈ సృష్టి అన్వేషణకు మూలం కాల గణన  మనదేశంలో కాల గణన ఎంతో శాస్త్రీయమైనది. మన దేశంలో కాలగణన ఖగోళంలోని గ్రహగమనం ఆధారంగా లెక్కిస్తారు. మన కాలగణనలో మన్వంతరము, యుగాలు,  సంవత్సరాలు, మాసాలు, పక్షము, రోజులు ఉంటాయి. అందులో  14 మన్వంతరాలు ఉన్నాయి. ఆ  మన్వంతరాల  క్రమంలో ప్రస్తుతం ఏడవ మన్వంతరమైన  వైవస్వత  మన్వంతరం ఇప్పుడు నడుస్తున్నది. ఒక మన్వంతరము అంటే 71 మహా యుగాలు, ఒక మహాయుగం అంటే నాలుగు యుగాల మొత్తం. నాలుగు యుగాలు 1] కృతయుగము 2]త్రేతాయుగము 3] ద్వాపరయుగము 4] కలియుగం. ఒక యుగంలో నాలుగు పాదాలు ఉంటాయి. మనము ఇప్పుడు వైవస్వత మన్వంతరం లోని  కలియుగంలో మొదటి […]
 • జాతిలో ఆత్మవిశ్వాసమే డాక్టర్‌జీ జీవిత సందేశం
  సంవత్సరాది నాడు రాబోయే సంవత్సరంలో పొందబోయే సుఖాలను ఊహించుకుని మనిషి  ఆనందపడతాడు. మనసులో నవోత్సాహం పొంగుతూ ఉంటుంది. తన వయసు ఒక సంవత్సరం పెరిగిందన్న దురభిమానం కూడా ఉంటుంది. కాని మృత్యువు మరొక సంవత్సరం దగ్గరైందన్న ఆలోచన రాదు. నిజానికి ఈ విషయాన్నే దృష్టిలో ఉంచుకొని మిగిలి ఉన్న జీవితంలో చేసే  కార్యాలకు మరింత శక్తిని, బుద్ధిని, వేగాన్ని జోడించడం అవసరం. ఆజీవన కార్యం మన అంతఃకరణలలోని ఉదాత్త భావనలు అక్కడే ఉండిపోకూడదు. అవి కాస్తంత ఇతరులకూ […]
 • ‘‌శోభ’కృత్‌కు స్వాగతాంజలి
  సంవత్సరాలకు మన పెద్దలు పేర్లు పెట్టడం వెనుక ఎంత నిగూఢత ఉందో కడచిన నాలుగు సంవత్సరాలలో చవిచూసిన అనుభవాలే ఉదాహరణలుగా చెప్పవచ్చు. ‘వికారి’ (2019) తన పేరుకు తగినట్లే ప్రకృతి, మానవ జీవితాలకు సంబంధించి సకల వికారాలను విస్తృతస్థాయిలో ప్రదర్శించింది. ఆ ఏడాది చరమాంకంలో కరోనా (కొవిడ్‌-19) ‌మహమ్మారి లోకాన్ని ఆవరించింది. ‘శార్వరి’ (2020) అంటే చీకటి. కొవిడ్‌ ‌విజృంభించి జనజీవనాన్ని అంధకారమయం చేసింది. వ్యవస్థలు కుదేలైపోయాయి. ఉపాధికి గండి పడింది. మానవ సంబంధాలు బీటలు వారాయి. […]

Pujya Ramanujacharya – Personification of Compassion

In the year 1017 CE, Ramanuja was born in the village of Sri Perumbudur, about twenty-five miles west of Madras. His father was Kesava Somayaji and his mother was Kantimathi, a very pious and virtuous lady. Ramanuja’s Tamil name was Ilaya Perumal. Quite early in life, Ramanuja lost his father. Then he came to Kancheepuram to pursue his study of the Vedas under one Yadavaprakasha, a teacher of Advaita philosophy.

Ramanuja was a very brilliant student. Yadavaprakasha’s interpretations of Vedic texts were not quite up to his satisfaction. Ramanuja pointed out many mistakes in the exposition of his master. Sometimes he gave his own interpretations which were much liked by all the co-students. This made Yadavaprakasha very jealous of Ramanuja. Yadavaprakasha made a plan to take away the life of Ramanuja. He arranged for Ramanuja and his cousin Govinda Bhatta–a fellow student–a pilgrimage to Varanasi. Govinda Bhatta, being a favourite student of Yadavaprakasha, came to know of the latter’s plan while they were travelling. He at once apprised Ramanuja of the danger and helped him to escape. By the grace of God, Ramanuja escaped with the help of a hunter and his wife whom he accidentally met on the way.

About the end of the tenth century, the Visishtadvaita system of philosophy was well established in Southern India and the followers of this creed were in charge of important Vaishnavite temples at Kancheepuram, Srirangam, Tirupathi and other important places. The head of the important Vaishnavite institution was Yamunacharya, a great sage and profound scholar; and he was also the head of the Mutt at Srirangam. One of his disciples, by name Kanchipurna, was serving in the temple at Kancheepuram. Although a Sudra, Kanchipurna was so very pious and good that the people of the place had great respect and reverence for him. At present, there is a temple at Kancheepuram where Kanchipurna’s image has been installed and where he is worshipped as a saint.

Young Ramanuja came under Kanchipurna’s influence and had such reverence for him that he invited him to dinner in his house. Ramanuja’s intention was to attend on Kanchipurna and personally serve him at dinner and himself take meals afterwards. Unfortunately, Kanchipurna came to dinner when Ramanuja was not at home, and took his meals being served by Ramanuja’s wife. When Ramanuja returned home, he found the house washed and his wife bathing for having served meals to a Sudra. This irritated Ramanuja very much and turned him against his wife who was an orthodox lady of a different social ideal. After a few incidents of this nature, Ramanuja abandoned the life of a householder and became a Sanyasi.

About this time, Yamunacharya being very old was on the look-out for a young person of good ability and character to take his place as head of the Mutt at Srirangam. He had already heard of Ramanuja through his disciples and made up his mind to install Ramanuja in his place. He now sent for Ramanuja. By the time Ramanuja reached Srirangam, Yamunacharya was dead; and Ramanuja saw his body being taken by his followers to the cremation ground outside the village. Ramanuja followed them to the cremation ground. There he was informed that Yamunacharya, before his death, had left instructions that he had three wishes which Ramanuja was to be requested to fulfill, viz., that a Visishtadvaita Bhashya should be written for the Brahma Sutras of Vyasa which hitherto had been taught orally to the disciples of the Visishtadvaita philosophy and that the names of Parasara, the author of Vishnu Purana, and saint Sadagopa should be perpetuated. Ramanuja was deeply touched, and in the cremation ground itself, before the dead body of Yamunacharya, he made a solemn promise that, God willing, he would fulfill all the three wishes of Yamunacharya. Ramanuja lived for 120 years, and in the course of his long life, fully redeemed his promise by fulfilling all the three wishes of Yamunacharya.

After the death of Yamunacharya, as per his wish, his disciples at Srirangam and other places wanted Ramanuja to take the Acharya’s place as the head of the Mutt at Srirangam.  Accordingly, Ramanuja took his place and was duly installed with all the attendant ceremonies and celebrations as the head of the Visishtadvaita Mutt at Srirangam.

Ramanuja then proceeded to Thirukottiyur to take initiation from Nambi for Japa of the sacred Mantra of eight letters Om Namo Narayanaya. Somehow, Nambi was not willing to initiate Ramanuja easily. He made Ramanuja travel all the way from Srirangam to Madurai nearly eighteen times before he made up his mind to initiate him, and that too, only after exacting solemn promises of secrecy. Then Nambi duly initiated Ramanuja and said: “Ramanuja! Keep this Mantra a secret. This Mantra is a powerful one. Those who repeat this Mantra will attain salvation. Give it only to a worthy disciple previously tried”. But Ramanuja had a very large heart. He was extremely compassionate and his love for humanity was unbounded. He wanted that every man should enjoy the eternal bliss of Lord Narayana. He realised that the Mantra was very powerful. He immediately called all people, irrespective of caste and creed, to assemble before the temple. He stood on top of the tower above the front gate of the temple, and shouted out the sacred Mantra to all of them at the top of his voice. Nambi, his Guru, came to know of this. He became furious. Ramanuja said: “O my beloved Guru! Please prescribe a suitable punishment for my wrong action”. Ramanuja said: “I will gladly suffer the tortures of hell myself if millions of people could get salvation by hearing the Mantra through me”. Nambi was very much pleased with Ramanuja and found out that he had a very large heart full of compassion. He embraced Ramanuja and blessed him. Having thus equipped himself with the necessary qualifications, Ramanuja succeeded Yamunacharya.

Srirangam

By this time, Ramanuja’s fame had spread far and wide. He wrote his commentary on the Brahma Sutras known as the Sri Bhashya. The Visishtadvaita system is an ancient one. It was expounded by Bodhayana in his Vritti, written about 400 BCE. It is the same as that expounded by Ramanuja; and Ramanuja followed Bodhayana in his interpretations of the Brahma Sutras. Ramanuja’s sect of Vaishnavas is called by the name Sri Sampradaya. Ramanuja wrote also three other books–Vedanta Sara (essence of Vedanta), Vedanta Sangraha (a resume of Vedanta) and Vedanta Deepa (the light of Vedanta).

Ramanuja travelled throughout the length and breadth of India to disseminate the path of devotion. He visited all the sacred places throughout India including Kashi, Kashmir and Badrinath. On his way back he visited the Tirupathi hills. There he found the Saivites and the Vaishnavites quarrelling with one another, one party contending that the image of the Lord in the Tirupathi hills was a Saivite one and the other party saying that it was a Vaishnavite one. Ramanuja proposed that they should leave it to the Lord Himself to decide the dispute. So they left the emblems of both Siva and Vishnu at the feet of the Lord, and after locking the door of the temple, both parties stayed outside on guard. In the morning, when they opened the doors, it was found that the image of the Lord was wearing the emblems of Vishnu, while the emblems of Siva were lying at its feet as left there the evening before. This decided that the temple was a Vaishnavite one and it has remained so ever since.

Ramanuja then visited all the Vaishnavite shrines in South India and finally reached Srirangam. Here he settled himself permanently and continued his labours of preaching the Visishtadvaita philosophy and writing books. Thousands of people flocked to him everyday to hear his lectures. He cleansed the temples, settled the rituals to be observed in them, and rectified many social evils which had crept into the community. He had a congregation of 700 Sanyasins, 74 dignitaries who held special offices of ministry, and thousands of holy men and women, who revered him as God. He inspired lakhs of people to the path of Bhakti. He gave initiation even to washermen. He was now seventy years old, but was destined to live many more years, establish more Mutts, construct more temples and inspire many more thousands of people.

The Chola king about this time was Kulothunga I and he was a staunch Saivite. He ordered Ramanuja to subscribe to his faith in Siva and acknowledge Siva as the Supreme Lord. Two of the disciples of Ramanuja, Kuresa and Mahapurna, donned the orange robes of Sannyasins and visited the court of Kulothunga I in place of Ramanuja. They argued there for the superiority of Vishnu. The monarch refused to hear them and had their eyes put out. The two unfortunate people started for Srirangam–their native place. Mahapurna was a very old man, and unable to bear the pain, died on the way. Kuresa alone returned to Srirangam. Meanwhile, Ramanuja, with a few followers, by rapid marches through day and night, reached the foot-hills of the Western Ghats, about forty miles west of Mysore. There, after great difficulties, he established himself and spent some years in preaching and converting people to the Visishtadvaita philosophy.

The king of the place was Bhatti Deva of the Hoysala dynasty. The Raja’s daughter was possessed of some devil and nobody was able to cure her. Ramanuja succeeded in exorcizing the devil and the princess was restored to her former health. The king was very much pleased with Ramanuja and readily became his disciple and he was converted by Ramanuja into a Vaishnavite. Thereafter Ramanuja firmly established himself in the Mysore king’s dominions, constructed a temple at Melkote, and created a strong Vaishnavite community there. The Pariahs or depressed classes (now called Harijans) of the place were of great service to Ramanuja; and Ramanuja gave them the right of entry inside the temple which he constructed at Melkote–on some fixed days -which they enjoy to this day. Ramanuja constructed a few more Vishnu temples in and about Mysore, set up a strong Vaishnavite community and put them in charge of his disciples to continue his work and spread the Visishtadvaita philosophy and Vishnu worship throughout the king’s dominions. Thus he continued his labours here for nearly twenty years and his followers numbered several thousands.

Meanwhile, Kulothunga Chola 1, who persecuted Ramanuja, died. The followers of Ramanuja immediately communicated the news to Ramanuja and requested him to come back to Srirangam. Ramanuja himself longed to go back to his followers in Srirangam and worship in the temple there. But his new disciples and followers at Melkote and other places in Mysore would not let him go. So he constructed a temple for himself, installed therein his own image for worship by his disciples and followers, and left the place for Srirangam. He was welcomed by his friends and disciples at Srirangam. The successor to Kulothunga Chola I was a pro-Vaishnavite and Ramanuja was left undisturbed. Ramanuja continued his labours for thirty years more and attained Mukthi at the remarkable age of 120 years.

Visishtadvaitha Siddhantha

Ramanuja was the exponent of the Visishtadvaita philosophy or qualified non-dualism. Ramanuja’s Brahman is Sa-visesha Brahman, i.e., Brahman with attributes. According to Ramanuja’s teachings, Lord Narayana or Bhagavan is the Supreme Being; the individual soul is Chit; matter is Achit. Ramanuja regards the attributes as real and permanent, but subject to the control of Brahman. The attributes are called Prakaras or modes. Lord Narayana is the Ruler and Lord of the universe. The Jiva is His servant and worshipper. The Jiva should completely surrender himself to the Lord. The oneness of God is quite consistent with the existence of attributes, as the attributes or Shaktis depend upon God for their existence.

Alwars

Sri Ramanuja Vaishnavite tradition Acharyas are called Alwars. Poyagai Alwar, Poodatt Alwar, Peya Awar, Tirumattisai Alwar, Kulasekhara Alwar, Namma Alwar, Madhurakavi Alwar, Periya Alwar, Tondarippadi Alwar, Tiruppana Alwar, Tirumangai Alwar, Sri Andal Devi are the 12 chief Alwars in the tradition. It is notable that there are non-brahmins and a woman too among the Acharyas.

Notable Works

 

Sri Ramanuja wrote Sanskrit treatises in an understandable language; He wrote Bhashyas or commentaries to Bhagawad Geetha and Brahma Sutras- Sri Bhashyam. Vedantha-saram, Vedantha Deepika, Gadya Trayam ( consisting of the three works- Saranagathi Gadyam, Sriranga Gadyam and Vaikuntha Gadyam) are among the great classic works.

In his birthplace of Sri Perambadur, there is an Ashram and temple. Sri Chinnajeeyar Swami Trust is constructing a giant Samatha-murthi – Statue of Equity in the outskirts of Hyderabad, to commemorate the 1000-year birth anniversary of Sri Ramanuja.  

Sources: Sivananda Online, vsktelangana