RSS NEWS

 • పాల్ దిన‌క‌ర‌న్ క్రైస్త‌వ మిష‌న‌రీ సంస్థ‌ల‌పై ఐటీ దాడులు
  పన్నుఎగవేత, విదేశీ నిధుల దుర్వినియోగం చేస్తున్న‌ట్టు ఆరోపణలు ఎదుర్కొంటున్నత‌మిళ‌నాడులోని పాస్ట‌ర్ పాల్ దినకరన్ కు చెందిన సంస్థ‌ల‌పై ఆదాయపు పన్ను శాఖ బుధవారం దాడులు నిర్వహించింది. పాల్ దిన‌క‌ర‌న్‌కు చెందిన కొయంబత్తూరులోని కారుణ్యా ఇంజ‌నీరింగ్ కాలేజీ, చెన్నైలోని జీసస్ కాల్స్ అనే క్రిస్టియన్ మిషనరీ సంస్థతో పాటు మొత్తం 28చోట్ల దాడులు నిర్వ‌హించింది. పాల్ దిన‌క‌ర‌న్‌ చేస్తున్న అవినీతి కార్యక‌లాపాల‌పై , విదేశీ నిధుల దుర్వినియోగంపై లీగ‌ల్ రైట్స్ ఆబ్జ‌ర్వేట‌రీ (ఎల్‌.ఆర్‌.వో) అనే ఒక సంస్థ గ‌తంలో […]
 • సంస్కృత భాష‌ వ్య‌తిరేక పిటిష‌న్‌ను కొట్టేసిన మ‌ద్రాస్ హైకోర్టు
  ప్రాంతీయ దూర‌ద‌ర్శ‌న్(డి.డి) చానెళ్ల‌లో ప్ర‌సార‌మ‌య్యే వార్త‌ల్లో సంస్కృత వార్త‌లు కూడా ప్ర‌సారం చేయ‌డాన్ని వ్య‌తిరేకిస్తూ దాఖ‌లైన పిటిష‌న్‌ను మ‌ద్రాస్ హైకోర్టు కొట్టి వేసింది. వివ‌రాల్లోకెళ్తే… గ‌తేడాది నవంబర్ లో సమాచార మంత్రిత్వ శాఖ ఆధ్వ‌ర్యంలో జ‌రిగిన ఒక సమావేశంలో దేశంలోని అన్ని ప్రాంతీయ డిడి ఛానెళ్ల‌లో సంస్కృత బులెటిన్‌ను ప్ర‌సారం చేయాల‌ని సంబంధిత అధిప‌తుల‌ను దూరదర్శన్, ప్రసార్ భారతి డైరెక్టర్ జనరల్ శ‌శి శంక‌ర్ ఆదేశించారు. ప్ర‌తి రోజూ ఉదయం 7.15 నుండి 7.30 వర‌కు సంస్కృత […]
 • శ్రీరామ మందిర నిర్మాణంలో పాలుపంచుకుందాం: ఎస్సీ-ఎస్టీ హక్కుల సంక్షేమ వేదిక పిలుపు
  అయోధ్యలో నిర్మితమవుతోన్న భవ్య రామమందిర నిర్మాణంలో ఆంధ్రప్రదేశ్ రాష్ట్రంలోని షెడ్యూల్డ్ కులాలు, షెడ్యూల్డ్ తెగల ప్రజలు  భాగస్వాములవ్వాలని ఎస్సీ-ఎస్టీ హక్కుల సంక్షేమ వేదిక పిలుపునిచ్చింది. ఈ మేరకు ఆ సంస్థ రాష్ట్ర గౌరవాధ్యక్షులు, విశ్రాంత ఐఏఎస్ అధికారి డాక్టర్ శ్రీ పరశురామయ్య ఒక ప్రకటనలో కోరారు. ఈ సందర్భంగా  డాక్టర్ శ్రీ పరశురామయ్య మాట్లాడుతూ.. శ్రీ రాముడు మంచి పరిపాలనను అందించిన గొప్ప చక్రవర్తి అని. మిత్రత్వం, సోదర భావం, సామాజిక సమతలకు ప్రతీక అని కొనియాడారు. చరిత్రలో మనల్ని పాలించిన అనేక మంది రాజులు, చక్రవర్తులు మనకు […]
 • Guru Gobind Singh Ji is our torchbearer – Dr. Mohan Bhagwat Ji
  Tenth Guru Guru Gobind Singh Ji has been among those who took the country forward. That is why everybody holds him as an ideal and aspires to be like him. It was for this reason that Swami Vivekananda said in order to regain the dignity of the country every citizen would have to follow the […]
 • నూతన రామమందిర నిర్మాణ రూపకర్త ఈయనే!
  అయోధ్య రామమందిర నిర్మాణంలో కీలక పాత్ర పోషిస్తున్న వ్యక్తి శ్రీ చంద్రకాంత్ సోంపురా. 78 ఏళ్ల శ్రీ చంద్రకాంత్ సోంపురా రామమందిర నిర్మాణానికి వాస్తు, నిర్మాణ రూపకల్పన ప్లాన్ అందిస్తున్నారు. వీరి వంశంలో 15వ తరానికి చెందిన వాస్తుశిల్పి ఇతను. దేశంలోనే కాకుండా విదేశాల్లో సైతం దేవాలయ నిర్మాణ ప్రాజెక్టులపై  వీరి కుటుంబం పనిచేస్తుంది. వీరి కుటుంబంలో ప్రముఖంగా చెప్పుదగ్గ మరో వ్యక్తి వీరి తాతగారు శ్రీ పీఓ సోంపురా. వారు 1949లో గుజరాత్ రాష్ట్రంలోని ప్రపంచ ప్రసిద్ధ సోమనాథ్ ఆలయ నిర్మాణం, వాస్తు విషయంలో ప్రణాళిక అందించారు. అహ్మదాబాద్ నగరానికి చెందిన వీరి కుటుంబం ఇప్పటి వరకు దేశ, దేశాల్లో 200పైగా ఆలయాల వాస్తు, నిర్మాణ ప్లాన్ అంశాల్లో తమ సేవలందించింది. వీటిలో ముఖ్య దేవాలయాలు గాంధీనగర్ లోని అక్షరధామ్ ప్రాంగణం, కోల్ కతాలో బిర్లా […]
 • We tried to contribute like a squirrel – Haji Ismail
  Belapur, Pune (VSK). Muslims from Belapur in Shrirampur taluka handed over a Nidhi of Rs 44,111 to the treasurer of the Shri Ram Janmabhoomi Teerth Kshetra, Govind Devgiriji Maharaj and Rashtra Santacharya Kishorji Vyas. The Muslim brothers got the information that Govind Devgiriji Maharaj, the treasurer of Shri Ram Janmabhoomi Teerth Kshetra and Acharya Kishorji […]
 • అయోద్య రామ మందిర నిర్మాణానికి రూ.లక్ష విరాళ‌మిచ్చిన నిరుపేద మహిళ
  ఆమె కూలి ప‌ని చేసుకుంటూ జీవించే మహిళ. చాలా చిన్న ఇళ్లు. ఇంట్లో కుమారుడు, ఆమె మాత్రమే ఉంటారు. ఆమె భర్త గతంలోనే కాలం చేశారు. వారికిద్దరు కుమారులు. ఒక కుమారుడు ఈ మధ్యే కరోనాతో మరణించాడు. ఉన్న ఒక్క కుమారుడు కూడా ఏదో చిన్న వృత్తిలో ఉన్నాడు. ఆమె కుటుంబం చిన్నదైనా, ఆమె మనసు మాత్రం గొప్ప‌ది. ఒక నిరుపేద మహిళ తను కష్టపడి కూలి పని చేసి రూపాయి రూపాయిగా కూడబెట్టిన మొత్తం లక్ష […]
 • Wooden portrait of Swami Vivekananda unveiled in the newly made Students Amenities Centre at the University of Hyderabad
  On the occasion of Swami Vivekananda Jayanthi, which is being celebrated as National Youth Day, University of Hyderabad (HCU) unveiled a wooden portrait of Swami Vivekananda in the newly constructed Amenities centre which was recently inaugurated by the Hon’ble Vice-President of India Shri. Venkaiah Naidu. The amenity centre is named as “VIVEKANANDA STUDENTS AMENITIES CENTRE”. […]
 • President Ram Nath Kovind donates Rs 5 lakh for Ram temple construction as ‘Shri Ram Mandir Nidhi Samarpan’ begins
  President Ram Nath Kovind made the first contribution towards the reconstruction of the Ram temple in Ayodhya on Friday. The President donated a sum of Rs 5,01,000 to the Ram Janmabhoomi Teerath Kshetra Trust. A delegation comprising Vishva Hindu Parishad’s international working president Alok Kumar, Govind Dev Giri, treasurer of the Ram Janmabhoomi Teerath Kshetra […]
 • श्रीराम जन्मभूमि मंदिर निधि समर्पण अभियान का शुभारंभ
  नई दिल्ली. दशकों के इंतजार के बाद प्रत्येक रामभक्त का सपना साकार होने जा रहा है. जल्द ही मर्यादा पुरुषोत्तम भगवान श्री राम अयोध्या के भव्य राम मंदिर में विराजेंगे. भव्य मंदिर निर्माण के लिए ‘निधि समर्पण अभियान’ आज से देशभर में शुरू हो गया, जो माघ पूर्णिमा यानि 27 फरवरी तक चलेगा. आज श्रीराम […]

Bhadrachalam

Introduction

Bhadrachalam is a key town of Pilgrimage importance located in the Khammam District of Telangana. Bhadrachalam is situated on the banks of Godavari River. The town is synonymous with the famous temple devoted to Lord Rama. Bhadrachalam Revenue division is one of the largest revenue divisions in the country. It was transferred to Khammam district of Telangana region for administrative purposes. A new district named Bhadradri Kothagudem district in 2015. The town is located at the junction of three states, Andhra Pradesh, Telangana and Chhattisgarh. The state boundary between Telangana and Andhra Pradesh passes through the town and Chhattisgarh state boundary lies at less than 15 kilometers from the temple.

Paleolithic man had roamed the areas, which is called the lower Godavari valley that includes Bhadrachalam and its surroundings. Bhadrachalam town has a clearly documented history of Lord Sri Rama temple, which was constructed in the 17th Century CE. The Ramayana records that the region including the present town of Bhadrachalam has been part of the Dandakaranya forest, where Lord Sri Rama, Sita and Lakshmana resided during their exile. The jungle which is now in the vicinity of temple was the place for Rama’s retreat and a village called Parnasala stands at the site of their dwelling. This is at a distance of 32 km from Bhadrachalam. It was here that Sita was abducted by Lanka ruler, Ravana.

Bhadrachalam division also has several other Hindu temples. Parnasala is the spot where Rama made the Panchavati during his exile and spent time with his wife Sita and brother Lakshmana. Agastya muni helped Rama select this spot. For the purpose of tourists, there is picturesque display of few scenes from vanavasa at Parnasala. Pilgrims are enthralled when they see the footprints of Sita devi, the mosaic of Maareecha who appears in the guise of golden deer and Ravana who appears in the form of Sanyasi for Bhikshatana. One can see Sita Vaagu where Sita had bathed and gathered turmeric and Kunkum from the nearby stones. Yetapaka located 2 km from Bhadrachalam was where Jatayuvu, tried to obstruct Ravana. A fierce batted ensued and a wing of the bird was believed to have found at Rekkapalli (village of the wing).

Rama is worshipped as Atmarama here at Dummugudem where according to Purana, Rama killed around 14,000 demons belonging to Khara and Dushana. The place is called Dummugudem as it was built on the ashes of these demons. At Gundala, located 5 km away from Bhadrachalam, once can see hot water springs after digging a pit on the riverbank and it is said that the divine trio of Brahma, Vishnu and Maheshwara dipped in the holy water here during winter season. There are other places too like Sree Rama Giri, Venkatreddipeta, Gannavaram etc. The temple town witnesses heavy influx of pilgrims during Sree Rama Kalyanam. Kothagudem, 40 kilometers away is the nearest railway station and regular buses are available from here, Khammam, Hyderabad and Vijayawada.

 

Sthala Puranam

Bhadradri Ramalayam – Bhadrachalam

The name Bhadrachalam is also called Bhadragiri (The Mountain called Bhadra, the child of Meru and Menavati). The famous temple at Bhadrachalam is home to the Archa murtis of Rama, Sita and Lakshmana and their idols are believed to be swayambhu i.e. self-manifested ones.

In the Tretayuga, Meru and Menavati were blessed with a son by Sri Ramachandra. The hillock named Bhadra. He was a devotee of Sri Rama and was given the Taraka Mantra by maharishi Narada. Bhadra undertook the most rigorous of tapasya and was blessed with the vision of Srimannarayana in the form of Sri Rama as Chaturbhuja Rama with shankha, chakra, dhaush and bana. Sri Rama was accompanied by Mata Sita and Lakshmana.

Rama blessed Bhadra that he would remain permanently with Bhadra. And so he remained on the hill.

Because he came directly from Vaikuntha, he came to be called Vaikuntha Rama. Because Sita, Rama and Lakshmana were witnessed in the form of “A”, “U” and “M”, this avatara was called Omkara Rama. And because he came in the form of Narayana but with the weapons attributed to Rama, he is called Rama Narayana.

Tirumangai Alwar, Sri Shankara Bhagavatpada and many other spiritual leaders of Bharata Varsha visited this site.

From the days of its construction by Bhakta Ramadasu, the temple holds a traditional position with respect to the government ruling from Hyderabad. For Ramanavami, it receives an annual gift of mutyalu(pearls), talambralu (rice poured over bride and groom as blessings) and silk from the government ruling at Hyderabad. The rice is plucked one grain at a time from the paddy by thousands of devotees at Dammapeta and is the most coveted blessing received from this temple. These are called Goti (extracted by nail) Talambralu.

 

Pokala Dammakka

Pokala Dammakka

An old and infirm tribal lady named Pokala Dammakka discovered the swayambhu murtis at Bhadragiri and made a home of thatched roof for Sri Rama. She was deeply devoted to Sri Ramachandra. She was the inspiration for Bhadrachala Ramadasu, among the most powerful spiritual and literary leaders in the Telugu country in recent centuries.

Bhadrachala Ramadasu

Bhadrachala Ramadasu

Bhadrachala Ramadasu born as Kancherla Gopanna was born in the village of Nelakondapalli in Khammam district of Telangana. He became an official of the Qutub Shahi kingdom of Hyderabad. He was appointed as Tehsildar of the Bhadrachalam area. He was inspired by the devotion of Dammakka for Sri Ramachandra and resolved to build a magnificient temple at the spot. He collected a vast sum of money for the purpose and built a magnificient temple for Sri Rama.

It is said that the project costed six lakhs of gold coins. There are varying accounts about the event. That the outlay for the temple was raised from public donations and alternately simply appropriated from the revenues of the district. At any rate the sultan was not pleased. Ramadasu was imprisoned under the condition that a sum equivalent of the outlay for the temple should be deposited with the exchequer. Ramadasu remained incarcerated in the Golconda fort for a period of eleven years.

During his incarceration Ramadasu wrote thousands of songs, poems and couplets in praise of Sri Rama in Telugu and in Sanskritam. These will forever remain a shining beacon of Bhakti and mukti to the Telugu land. He is a much celebrated poet in the Karnatik tradition of classical music.

Eventually, Sri Rama and Lakshmana delivered such a sum of money to the Sultan, Abul Hasan Qutub Shah and had him deliver a receipt of discharge to Ramadasu.

 

The jail in Golkonda fort where Ramadasu was held for eleven years

Media

Goti Talambralu

Documentary – Bhadrachalam

 

Bhadrachala Ramadasu Kritis – Balamuralikrishna

A song of deep pathos – Ramadasu complaining about Sri Rama’s negligence in providing succour – Ikshvaku Kula Tilaka

Location

 

 

Links

Newsmedia report on the annual Celebrations at Bhadrachalam