RSS NEWS

 • VIDEO: ప్ర‌థ‌మ‌ సేనాని బుదుభగత్
  ఈస్టిండియా కంపెనీ మన దేశానికి వచ్చాక మన ప్రజలను అణచివేసి, దోపిడీచేస్తూ బానిసలుగా చూస్తూ మన ధర్మాన్ని సంస్కృతులను అవహేళన చేసారు. పవిత్ర పూజా కేంద్రాలను ఆక్రమించి మతమార్పిడి చేసారు. ఈ బాధలను భరించలేక కోపోద్రిక్తులైన ప్రజలు తమ రక్షణకోసం ఆంగ్లేయుల నుంచి విముక్తి కోసం స్వాతంత్ర్య సాధనకై పోరాటాలు చేశారు. వారిలో ఒకరు బుదు భగత్.  The post VIDEO: ప్ర‌థ‌మ‌ సేనాని బుదుభగత్ appeared first on VSK Telangana.
 • సంఘ కార్యం వేగంగా విస్తరిస్తోంది – శ్రీ‌ కాచం రమేశ్ జీ
  ‘కరోనా విపత్కర పరిస్థితులు ఎదురైనప్పటికీ దేశవ్యాప్తంగా, తెలంగాణా ప్రాంతంలో కూడా సంఘ కార్యం వేగంగా విస్తరిస్తున్నది. 2024నాటికి లక్ష గ్రామాలకు చేరుకోవాలన్న లక్ష్యాన్ని తప్పక పూర్తిచేయగలమనే విశ్వాసం కార్యకర్తలందరిలో కనిపిస్తున్నది. శాఖల విస్తరణతోపాటు సామాజిక కార్యక్రమాల సంఖ్య, విస్తరణ కూడా పెంచాలన్నది లక్ష్యం’’ అని ఆర్ ఎస్ ఎస్ తెలంగాణ ప్రాంత కార్యవాహ కాచం రమేశ్ అన్నారు. ఇటీవల హర్యానాలో మూడురోజులపాటు జరిగిన అఖిల భారతీయ ప్రతినిధి సభ సమావేశాల విశేషాలను ఆయన పాత్రికేయులకు వివరించారు. పానిపట్ […]
 • VIDEO: నాజీ గుర్తు.. మన స్వస్తిక్ ఒకటేనా..?
  ఎప్పుడూ ఏదో ఒక విషయంలో హిందూధర్మంపై బురదజల్లడం పాశ్చాత్య మీడియాకు అలవాటుగా మారిపోయింది. తాజాగా నాజీగుర్తుగా పిలవబడే హకెన్ క్రూజ్ ను స్వస్తిక్ గుర్తును ఒకటిగా పోలుస్తూ, స్వస్తిక్ ను బ్యాన్ చేయాలని వెస్ట్ మీడియా బాగా ప్రచారం చేస్తోంది. ఈ ప్రచారానికి వారు పెట్టిన పేరు కాన్యే వెస్ట్. వారి ప్రచారం ఎలా ఉందంటే స్వస్తిక్ అంటే హకెన్ క్రూజ్ మాత్రమేనని, అసలు స్వస్తిక్ అనేది లేనేలేదని ప్రచారం చేస్తున్నారు. కానీ నిజానికి అసలు ఆ […]
 • Press Meet with Author, thinker, Indologist Dr Rajiv Malhotra and co-author Dr Vijaya Viswanathan.
  Pragna bharati and Brhat are jointly organized and hosted Dr Rajiv Malhotra and Prof Vijaya Viswanathan during 13-15 March 2023 in hyderabad. The opening event is the press meet which was held in Hotel Taj krishna, Hyderabad in the evening of 13th March 2023. Shri LV Subhramanyam, former CS, Govt of AP presided over the […]
 • సామాజిక పరివర్తన పైనే ఆర్.ఎస్.ఎస్ దృష్టి – శ్రీ‌ ద‌త్తాత్రేయ హోసబాలే జీ
  హ‌ర్యానాలో రాష్ట్రం పానిప‌ట్ జిల్లాలో మార్చి 12 నుంచి 14 వ‌ర‌కు జ‌రిగిన రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ అఖిల భారతీయ ప్రతినిధి సభ సమావేశాలు మంగళవారం ముగిశాయి. ఈ సంద‌ర్భంగా ఏర్పాటు చేసిన మీడియా స‌మావేశంలో ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ స‌ర్ కార్య‌వాహ శ్రీ దత్తాత్రేయ హోసబాలే మాట్లాడారు. ముందుగా ప్రముఖ పాత్రికేయుడు డాక్టర్ వేద్ ప్రతాప్ వైదిక్‌కు సంతాపం తెలియజేసి నివాళులర్పించారు. అనంత‌రం మాట్లాడుతూ భవిష్యత్ కార్యాచరణ కోసం వార్షిక నివేదికతో పాటు ప్రతినిధుల సభ సమావేశంలో ముఖ్యమైన […]
 • सामाजिक समरसता, परिवार प्रबोधन, पर्यावरण संरक्षण, स्वदेशी आचरण एवं नागरिक कर्तव्य पर जागरुकता से लाएंगे समाज में परिवर्तन
  सेवा कार्य तथा कुटुम्ब प्रबोधन का कार्य महिलाओं के बिना संभव नहीं राष्ट्र के ‘स्व’ आधारित पुनरोत्थान के संकल्प के साथ सम्पन्न हुई प्रतिनिधि सभापानीपत, 14 मार्च। राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ की अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा की तीन दिन चली बैठक का मंगलवार को समापन हो गया। संघ के सरकार्यवाह दत्तात्रेय होसबाले ने अंतिम दिन पत्रकारों […]
 • RSS vows to work on five dimensions of social change – Dattatreya Hosabale Ji
  RSS aims to bring transformation through social harmony, family values, ecological conservation, Swadeshi (bharatiya) conduct, and awareness about civic duty Service, family education not possible without the help of women RSS’s Pratinidhi Sabha meet concludes with the resolution of national resurgence based on ‘Swa’ Panipat, March 14. The annual meeting of the Akhil Bharatiya Pratinidhi […]
 • छत्रपति शिवाजी महाराज के राज्यारोहण के 350वें वर्ष के उपलक्ष्य में मा. सरकार्यवाह जी का वक्तव्य
  राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा सेवा साधना एवं ग्राम विकास केंद्र, पट्टीकल्याणा – पानीपत (हरियाणा) चैत्र कृष्ण 5-7 युगाब्द 5124 (12-14 मार्च 2023) छत्रपति शिवाजी महाराज के राज्यारोहण के 350वें वर्ष के उपलक्ष्य में मा. सरकार्यवाह जी का वक्तव्य छत्रपति शिवाजी महाराज भारत के उन महान व्यक्तित्वों में एक हैं, जिन्होंने समाज को सैकड़ों […]
 • महर्षि दयानंद सरस्वती की 200 वीं जन्म जयंती के अवसर पर मा. सरकार्यवाह का वक्तव्य
  ॐ राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा सेवा साधना एवं ग्राम विकास केंद्र, पट्टीकल्याणा – पानीपत (हरियाणा) चैत्र कृष्ण 5-7 युगाब्द 5124 (12-14 मार्च 2023) महर्षि दयानंद सरस्वती की 200 वीं जन्म जयंती पराधीनता के काल में जब देश अपने सांस्कृतिक व आध्यात्मिक आधार के सम्बन्ध में दिग्भ्रमित हो रहा था, तब महर्षि दयानन्द […]
 • On the occasion of the 2550th Nirvana of Mahaveer Swami Statement of Ma Sarkaryawah Ji
  IIॐII RASHTRIYA SWYAMSEVAK SANGH AKHIL BHARTEEYA PRATINIDHI SABHA    Sewa Sadhna evm Gram Vikas Kendra, Pattikalyana – Panipat (Haryana) Chaitra Krishna 5-7 Yugabdh 5124 (12-14 March, 2023) On the occasion of the 2550th Nirvana of Mahaveer Swami Statement of Ma Sarkaryawah Ji 2550 years of Lord Mahavir’s attainment of Nirvana are being completed. On the […]

Bhadrachalam

Introduction

Bhadrachalam is a key town of Pilgrimage importance located in the Khammam District of Telangana. Bhadrachalam is situated on the banks of Godavari River. The town is synonymous with the famous temple devoted to Lord Rama. Bhadrachalam Revenue division is one of the largest revenue divisions in the country. It was transferred to Khammam district of Telangana region for administrative purposes. A new district named Bhadradri Kothagudem district in 2015. The town is located at the junction of three states, Andhra Pradesh, Telangana and Chhattisgarh. The state boundary between Telangana and Andhra Pradesh passes through the town and Chhattisgarh state boundary lies at less than 15 kilometers from the temple.

Paleolithic man had roamed the areas, which is called the lower Godavari valley that includes Bhadrachalam and its surroundings. Bhadrachalam town has a clearly documented history of Lord Sri Rama temple, which was constructed in the 17th Century CE. The Ramayana records that the region including the present town of Bhadrachalam has been part of the Dandakaranya forest, where Lord Sri Rama, Sita and Lakshmana resided during their exile. The jungle which is now in the vicinity of temple was the place for Rama’s retreat and a village called Parnasala stands at the site of their dwelling. This is at a distance of 32 km from Bhadrachalam. It was here that Sita was abducted by Lanka ruler, Ravana.

Bhadrachalam division also has several other Hindu temples. Parnasala is the spot where Rama made the Panchavati during his exile and spent time with his wife Sita and brother Lakshmana. Agastya muni helped Rama select this spot. For the purpose of tourists, there is picturesque display of few scenes from vanavasa at Parnasala. Pilgrims are enthralled when they see the footprints of Sita devi, the mosaic of Maareecha who appears in the guise of golden deer and Ravana who appears in the form of Sanyasi for Bhikshatana. One can see Sita Vaagu where Sita had bathed and gathered turmeric and Kunkum from the nearby stones. Yetapaka located 2 km from Bhadrachalam was where Jatayuvu, tried to obstruct Ravana. A fierce batted ensued and a wing of the bird was believed to have found at Rekkapalli (village of the wing).

Rama is worshipped as Atmarama here at Dummugudem where according to Purana, Rama killed around 14,000 demons belonging to Khara and Dushana. The place is called Dummugudem as it was built on the ashes of these demons. At Gundala, located 5 km away from Bhadrachalam, once can see hot water springs after digging a pit on the riverbank and it is said that the divine trio of Brahma, Vishnu and Maheshwara dipped in the holy water here during winter season. There are other places too like Sree Rama Giri, Venkatreddipeta, Gannavaram etc. The temple town witnesses heavy influx of pilgrims during Sree Rama Kalyanam. Kothagudem, 40 kilometers away is the nearest railway station and regular buses are available from here, Khammam, Hyderabad and Vijayawada.

 

Sthala Puranam

Bhadradri Ramalayam – Bhadrachalam

The name Bhadrachalam is also called Bhadragiri (The Mountain called Bhadra, the child of Meru and Menavati). The famous temple at Bhadrachalam is home to the Archa murtis of Rama, Sita and Lakshmana and their idols are believed to be swayambhu i.e. self-manifested ones.

In the Tretayuga, Meru and Menavati were blessed with a son by Sri Ramachandra. The hillock named Bhadra. He was a devotee of Sri Rama and was given the Taraka Mantra by maharishi Narada. Bhadra undertook the most rigorous of tapasya and was blessed with the vision of Srimannarayana in the form of Sri Rama as Chaturbhuja Rama with shankha, chakra, dhaush and bana. Sri Rama was accompanied by Mata Sita and Lakshmana.

Rama blessed Bhadra that he would remain permanently with Bhadra. And so he remained on the hill.

Because he came directly from Vaikuntha, he came to be called Vaikuntha Rama. Because Sita, Rama and Lakshmana were witnessed in the form of “A”, “U” and “M”, this avatara was called Omkara Rama. And because he came in the form of Narayana but with the weapons attributed to Rama, he is called Rama Narayana.

Tirumangai Alwar, Sri Shankara Bhagavatpada and many other spiritual leaders of Bharata Varsha visited this site.

From the days of its construction by Bhakta Ramadasu, the temple holds a traditional position with respect to the government ruling from Hyderabad. For Ramanavami, it receives an annual gift of mutyalu(pearls), talambralu (rice poured over bride and groom as blessings) and silk from the government ruling at Hyderabad. The rice is plucked one grain at a time from the paddy by thousands of devotees at Dammapeta and is the most coveted blessing received from this temple. These are called Goti (extracted by nail) Talambralu.

 

Pokala Dammakka

Pokala Dammakka

An old and infirm tribal lady named Pokala Dammakka discovered the swayambhu murtis at Bhadragiri and made a home of thatched roof for Sri Rama. She was deeply devoted to Sri Ramachandra. She was the inspiration for Bhadrachala Ramadasu, among the most powerful spiritual and literary leaders in the Telugu country in recent centuries.

Bhadrachala Ramadasu

Bhadrachala Ramadasu

Bhadrachala Ramadasu born as Kancherla Gopanna was born in the village of Nelakondapalli in Khammam district of Telangana. He became an official of the Qutub Shahi kingdom of Hyderabad. He was appointed as Tehsildar of the Bhadrachalam area. He was inspired by the devotion of Dammakka for Sri Ramachandra and resolved to build a magnificient temple at the spot. He collected a vast sum of money for the purpose and built a magnificient temple for Sri Rama.

It is said that the project costed six lakhs of gold coins. There are varying accounts about the event. That the outlay for the temple was raised from public donations and alternately simply appropriated from the revenues of the district. At any rate the sultan was not pleased. Ramadasu was imprisoned under the condition that a sum equivalent of the outlay for the temple should be deposited with the exchequer. Ramadasu remained incarcerated in the Golconda fort for a period of eleven years.

During his incarceration Ramadasu wrote thousands of songs, poems and couplets in praise of Sri Rama in Telugu and in Sanskritam. These will forever remain a shining beacon of Bhakti and mukti to the Telugu land. He is a much celebrated poet in the Karnatik tradition of classical music.

Eventually, Sri Rama and Lakshmana delivered such a sum of money to the Sultan, Abul Hasan Qutub Shah and had him deliver a receipt of discharge to Ramadasu.

 

The jail in Golkonda fort where Ramadasu was held for eleven years

Media

Goti Talambralu

Documentary – Bhadrachalam

 

Bhadrachala Ramadasu Kritis – Balamuralikrishna

https://www.youtube.com/watch?v=jAGwUW2IE24

A song of deep pathos – Ramadasu complaining about Sri Rama’s negligence in providing succour – Ikshvaku Kula Tilaka

Location

 

 

Links

Newsmedia report on the annual Celebrations at Bhadrachalam