RSS NEWS

 • అయోద్య రామ మందిర నిర్మాణానికి రూ.లక్ష విరాళ‌మిచ్చిన నిరుపేద మహిళ
  ఆమె కూలి ప‌ని చేసుకుంటూ జీవించే మహిళ. చాలా చిన్న ఇళ్లు. ఇంట్లో కుమారుడు, ఆమె మాత్రమే ఉంటారు. ఆమె భర్త గతంలోనే కాలం చేశారు. వారికిద్దరు కుమారులు. ఒక కుమారుడు ఈ మధ్యే కరోనాతో మరణించాడు. ఉన్న ఒక్క కుమారుడు కూడా ఏదో చిన్న వృత్తిలో ఉన్నాడు. ఆమె కుటుంబం చిన్నదైనా, ఆమె మనసు మాత్రం గొప్ప‌ది. ఒక నిరుపేద మహిళ తను కష్టపడి కూలి పని చేసి రూపాయి రూపాయిగా కూడబెట్టిన మొత్తం లక్ష […]
 • Wooden portrait of Swami Vivekananda unveiled in the newly made Students Amenities Centre at the University of Hyderabad
  On the occasion of Swami Vivekananda Jayanthi, which is being celebrated as National Youth Day, University of Hyderabad (HCU) unveiled a wooden portrait of Swami Vivekananda in the newly constructed Amenities centre which was recently inaugurated by the Hon’ble Vice-President of India Shri. Venkaiah Naidu. The amenity centre is named as “VIVEKANANDA STUDENTS AMENITIES CENTRE”. […]
 • President Ram Nath Kovind donates Rs 5 lakh for Ram temple construction as ‘Shri Ram Mandir Nidhi Samarpan’ begins
  President Ram Nath Kovind made the first contribution towards the reconstruction of the Ram temple in Ayodhya on Friday. The President donated a sum of Rs 5,01,000 to the Ram Janmabhoomi Teerath Kshetra Trust. A delegation comprising Vishva Hindu Parishad’s international working president Alok Kumar, Govind Dev Giri, treasurer of the Ram Janmabhoomi Teerath Kshetra […]
 • श्रीराम जन्मभूमि मंदिर निधि समर्पण अभियान का शुभारंभ
  नई दिल्ली. दशकों के इंतजार के बाद प्रत्येक रामभक्त का सपना साकार होने जा रहा है. जल्द ही मर्यादा पुरुषोत्तम भगवान श्री राम अयोध्या के भव्य राम मंदिर में विराजेंगे. भव्य मंदिर निर्माण के लिए ‘निधि समर्पण अभियान’ आज से देशभर में शुरू हो गया, जो माघ पूर्णिमा यानि 27 फरवरी तक चलेगा. आज श्रीराम […]
 • RSS Sarsanghachalak participates in Pongal celebrations in Chennai
  Pongal festival was celebrated On 14-01-2021 at Shri Navasakthi Kadumbadi Chinnamman Temple by public belonging to Ponniamman Nagar, Moolakadai with religious fervour and gaiety. RSS Chief Shri Mohan Bhagawat participated in the festival. He accepted Poorna Kumbha respect and took part in the temple pooja.  Following which, he took part in Go Mata pooja and […]
 • यह धन संग्रह नहीं, बल्कि समर्पण का कार्यक्रम है – भय्याजी जोशी
  जम्मू. राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ के सरकार्यवाह भय्याजी जोशी ने जम्मू कश्मीर प्रांत में श्रीराम जन्म भूमि मंदिर निर्माण निधि समर्पण व संपर्क अभियान का शुभारंभ किया. उन्होंने इस अभियान का शुभारंभ जम्मू शहर के गांधीनगर में स्थित वाल्मीकि मोहल्ला में जाकर मंदिर निर्माण के लिए निधि समर्पण हेतु संपर्क करके किया. तदोपरांत अभियान के निमित्त डिगियाना […]
 • कोरोना काल ने बदला जीवन के प्रति महिलाओं का दृष्टिकोण, सामाजिक सरोकार, परोपकार की भावना बढ़ी
  राष्ट्र सेविका समिति के तरुणी विभाग द्वारा किए सर्वेक्षण की रिपोर्ट का विमोचन नई दिल्ली. कोरोना काल ने भारतीय महिलाओं को आर्थिक, सामाजिक, स्वास्थ्य, मनोवैज्ञानिक, पारिवारिक रिश्तों, जीवन शैली में बदलाव आदि कई प्रकार से प्रभावित किया. सबसे ज्यादा 74 फीसदी महिलाएं आर्थिक कारणों से प्रभावित हुईं. उन्हें तनाव और अवसाद हुआ तो कुछ महिलाओं का जीवन के प्रति दृष्टिकोण […]
 • భైంసా మతహింసకు నేటితో ఏడాది!
  ఆదిలాబాద్ జిల్లా భైంసా పట్టణంలో హిందూ కుటుంబాలపై దాడికి నేటితో సరిగ్గా ఏడాది పూర్తయింది. జనవరి 2020 న ఆదిలాబాద్ జిల్లా భైంసా పట్టణంలో చోటుచేసుకున్న బీభత్సం కారణంగా పట్టణంలో ఉద్రిక్త పరిస్థితులు ఏర్పడ్డాయి. ముస్లిం వర్గానికి చెందిన వ్యక్తుల దాడిలో దాదాపు 18 ఇళ్ళు అగ్నికి ఆహుతయ్యాయి. భైంసాలో బీభత్సం: ఇళ్ళు దగ్ధం.. ఉద్రిక్త పరిస్థితులు 12 జనవరి 2020న పట్టణంలోని ఒక ప్రాంతంలో ఒక ముస్లిం సామాజిక వర్గానికి చెందిన  యువకుడు ద్విచక్రవాహనంపై వీధుల్లో విచక్షణారహితంగా  […]
 • Telugu book on Rama Janma Bhoomi was launched in Hyderabad
  A new book titled as “Rajillu Ramabhoomi- Sri Rama Janmabhoomi” was launched on 10 January 2021 at Annojiguda, Hyderabad by Sri Sunil Ambekar ji, Akhil Bharatiya Sah Prachara Pramukh and Sri Boorla Dakshinamurthy ji, Sanghachalak of RSS Telangana. This book, published by Samvit Prakashan, briefs the scholarly and literary evidence of nearly 500 years of […]
 • Telugu book on Rama Janma Bhoomi was launched in Hyderabad
  A new book titled as “Rajillu Ramabhoomi- Sri Rama Janmabhoomi” was launched on 10 January 2021 at Annojiguda, Hyderabad by Sri Sunil Ambekar ji, Akhil Bharatiya Sah Prachara Pramukh and Sri Boorla Dakshinamurthy ji, Sanghachalak of RSS Telangana. This book, published by Samvit Prakashan, briefs the scholarly and literary evidence of nearly 500 years of […]

Basara – Saraswati Mandiram – Nirmal / Adilabad

Overview

At a distance of 35 km from Nizamabad, 158 km from Adilabad and 212 km from Hyderabad, Basara is a popular pilgrimage site located in Adilabad district of Telangana. Basar or Basara is situated on the banks of river Godavari. It is a popular tourist and pilgrimage site because of the famous Saraswathi temple. The Basara temple in is a unique temple of maa Saraswati. Children are brought here for akshara abhyasam. It ranks in importance with the Sarvajna Peetham at the Sharada Mandir in Kashmir.  Sri Mahankali Temple, Sri Dattatreya Temple, Sri Vyasa Maharshi Guha, Sri Vedavathi Shila and the Shiva mandiram on the Godavari bank are the other temples of interest in Basara.

The town is also home to a Rajiv Gandhi University of Knowledge and Technology offering engineering courses. It was established in the year 2008. The course offered is a six year integrated engineering course.

It is also one among the three temples created near the holy confluence of the Manjira and Godavari Rivers by the Rashtrakutas. A Rashtrakuta king by the name Bijjala constructed this ancient temple at Basara.

Sthala Puranam

After the Kurukshetra war Maharishi Vyas, his disciples and sage Viswamitra decided to settle down in a cool and serene atmosphere.

In the quest for a peaceful abode, he came to Dandaka forest and pleased with serenity of the region, selected this place. Since Maharishi Vyasa spent considerable time in prayers, the place was then called ‘Vasara’ and turned into Basara due to the considerable presence of the Marathi language in the region.

The cave where the maharishi Vyasa stayed is called the Vyasa Guha (right).

The Temples

This is an ancient temple dedicated to Goddess Saraswathi. The temple at Basara is also the abode of Maha Lakshmi and Kali. The current structure dates back to the Chalukya period.

This temple has no exquisite carvings like other temples. Walking ahead a few steps, one enters the sanctum sanctorum – a feeling better experienced than described. A feeling of peace, brightness and unlimited joy engulfs one. The presiding deity, ‘Jnana Saraswathi Devi’, is in a seated position with a ‘Veena’ in hand and bedecked with turmeric. Adjacent is the shrine of Goddess Maha Lakshmi and a little distance away, on the eastern side is the Maha Kali temple.

The Purana

Maharshi Veda Vyasa, the author of Mahabharata, came to the forests of Dandakaryana to meditate. He began meditating on the banks of the River Godavari and found the place to be very peaceful. The divine mother is believed to have appeared before the sage and ordained him to build temples for the Shakti trio: Maha Saraswathi, Maha Lakshmi and Maha Kali. The sage Veda Vyasa did so by bringing three handfuls of sand and sculpting out the figures. This place was initially named after Vyasa and was called “Vyasapuri”. Later on it got took names Vasara and ultimately Basara/Basar.

The Eight Pushkarnis

Some 100m from the temple there is the cave, where the devout ‘Narahari Maluka’ is believed to have performed rigorous penance. There is a four-sided monolith rock called “Vedavathi”, which produces different sounds on each side when struck. It is said to contain jewels of Sita Devi. There are eight ‘Pushkarnis’ spread across the village known as ‘Indra Teeratham’, ‘Surya Teeratham’, ‘Vyasa Teeratham’, ‘Valmiki Teeratham’, ‘Vishnu Teeratham’, ‘Ganesha Teeratham’, ‘Puthra Teeratham’ and ‘Shiva Teeratham’.

Festivals

The most important festivals celebrated are Maha Shivaratri (February-March) and Devi Navaratrulu (Septmber-October) and on both the occasions about tens of thousands of pilgrims from all parts of Telangana, Andhra Pradesh and Maharashtra have a darshan of the temple and the tirthams.

Defence by Makkaji Patel

Some 200 years ago, the Saraswati Temple was defended against the attack of a muslim army. The defence was led by Makkaji Patel, a devotee of the devi. His likeness stands at the foot steps of the garbha griha.

 

Media

 

 

Location

 

Links

Trawell

Website of the Basara Saraswati Mandiram

Image Credits Basara Saraswati Temple – Basara Saraswati Devi
Image Credits – Trawell.in – Vyasa Guha