RSS NEWS

 • పాల్ దిన‌క‌ర‌న్ క్రైస్త‌వ మిష‌న‌రీ సంస్థ‌ల‌పై ఐటీ దాడులు
  పన్నుఎగవేత, విదేశీ నిధుల దుర్వినియోగం చేస్తున్న‌ట్టు ఆరోపణలు ఎదుర్కొంటున్నత‌మిళ‌నాడులోని పాస్ట‌ర్ పాల్ దినకరన్ కు చెందిన సంస్థ‌ల‌పై ఆదాయపు పన్ను శాఖ బుధవారం దాడులు నిర్వహించింది. పాల్ దిన‌క‌ర‌న్‌కు చెందిన కొయంబత్తూరులోని కారుణ్యా ఇంజ‌నీరింగ్ కాలేజీ, చెన్నైలోని జీసస్ కాల్స్ అనే క్రిస్టియన్ మిషనరీ సంస్థతో పాటు మొత్తం 28చోట్ల దాడులు నిర్వ‌హించింది. పాల్ దిన‌క‌ర‌న్‌ చేస్తున్న అవినీతి కార్యక‌లాపాల‌పై , విదేశీ నిధుల దుర్వినియోగంపై లీగ‌ల్ రైట్స్ ఆబ్జ‌ర్వేట‌రీ (ఎల్‌.ఆర్‌.వో) అనే ఒక సంస్థ గ‌తంలో […]
 • సంస్కృత భాష‌ వ్య‌తిరేక పిటిష‌న్‌ను కొట్టేసిన మ‌ద్రాస్ హైకోర్టు
  ప్రాంతీయ దూర‌ద‌ర్శ‌న్(డి.డి) చానెళ్ల‌లో ప్ర‌సార‌మ‌య్యే వార్త‌ల్లో సంస్కృత వార్త‌లు కూడా ప్ర‌సారం చేయ‌డాన్ని వ్య‌తిరేకిస్తూ దాఖ‌లైన పిటిష‌న్‌ను మ‌ద్రాస్ హైకోర్టు కొట్టి వేసింది. వివ‌రాల్లోకెళ్తే… గ‌తేడాది నవంబర్ లో సమాచార మంత్రిత్వ శాఖ ఆధ్వ‌ర్యంలో జ‌రిగిన ఒక సమావేశంలో దేశంలోని అన్ని ప్రాంతీయ డిడి ఛానెళ్ల‌లో సంస్కృత బులెటిన్‌ను ప్ర‌సారం చేయాల‌ని సంబంధిత అధిప‌తుల‌ను దూరదర్శన్, ప్రసార్ భారతి డైరెక్టర్ జనరల్ శ‌శి శంక‌ర్ ఆదేశించారు. ప్ర‌తి రోజూ ఉదయం 7.15 నుండి 7.30 వర‌కు సంస్కృత […]
 • శ్రీరామ మందిర నిర్మాణంలో పాలుపంచుకుందాం: ఎస్సీ-ఎస్టీ హక్కుల సంక్షేమ వేదిక పిలుపు
  అయోధ్యలో నిర్మితమవుతోన్న భవ్య రామమందిర నిర్మాణంలో ఆంధ్రప్రదేశ్ రాష్ట్రంలోని షెడ్యూల్డ్ కులాలు, షెడ్యూల్డ్ తెగల ప్రజలు  భాగస్వాములవ్వాలని ఎస్సీ-ఎస్టీ హక్కుల సంక్షేమ వేదిక పిలుపునిచ్చింది. ఈ మేరకు ఆ సంస్థ రాష్ట్ర గౌరవాధ్యక్షులు, విశ్రాంత ఐఏఎస్ అధికారి డాక్టర్ శ్రీ పరశురామయ్య ఒక ప్రకటనలో కోరారు. ఈ సందర్భంగా  డాక్టర్ శ్రీ పరశురామయ్య మాట్లాడుతూ.. శ్రీ రాముడు మంచి పరిపాలనను అందించిన గొప్ప చక్రవర్తి అని. మిత్రత్వం, సోదర భావం, సామాజిక సమతలకు ప్రతీక అని కొనియాడారు. చరిత్రలో మనల్ని పాలించిన అనేక మంది రాజులు, చక్రవర్తులు మనకు […]
 • Guru Gobind Singh Ji is our torchbearer – Dr. Mohan Bhagwat Ji
  Tenth Guru Guru Gobind Singh Ji has been among those who took the country forward. That is why everybody holds him as an ideal and aspires to be like him. It was for this reason that Swami Vivekananda said in order to regain the dignity of the country every citizen would have to follow the […]
 • నూతన రామమందిర నిర్మాణ రూపకర్త ఈయనే!
  అయోధ్య రామమందిర నిర్మాణంలో కీలక పాత్ర పోషిస్తున్న వ్యక్తి శ్రీ చంద్రకాంత్ సోంపురా. 78 ఏళ్ల శ్రీ చంద్రకాంత్ సోంపురా రామమందిర నిర్మాణానికి వాస్తు, నిర్మాణ రూపకల్పన ప్లాన్ అందిస్తున్నారు. వీరి వంశంలో 15వ తరానికి చెందిన వాస్తుశిల్పి ఇతను. దేశంలోనే కాకుండా విదేశాల్లో సైతం దేవాలయ నిర్మాణ ప్రాజెక్టులపై  వీరి కుటుంబం పనిచేస్తుంది. వీరి కుటుంబంలో ప్రముఖంగా చెప్పుదగ్గ మరో వ్యక్తి వీరి తాతగారు శ్రీ పీఓ సోంపురా. వారు 1949లో గుజరాత్ రాష్ట్రంలోని ప్రపంచ ప్రసిద్ధ సోమనాథ్ ఆలయ నిర్మాణం, వాస్తు విషయంలో ప్రణాళిక అందించారు. అహ్మదాబాద్ నగరానికి చెందిన వీరి కుటుంబం ఇప్పటి వరకు దేశ, దేశాల్లో 200పైగా ఆలయాల వాస్తు, నిర్మాణ ప్లాన్ అంశాల్లో తమ సేవలందించింది. వీటిలో ముఖ్య దేవాలయాలు గాంధీనగర్ లోని అక్షరధామ్ ప్రాంగణం, కోల్ కతాలో బిర్లా […]
 • We tried to contribute like a squirrel – Haji Ismail
  Belapur, Pune (VSK). Muslims from Belapur in Shrirampur taluka handed over a Nidhi of Rs 44,111 to the treasurer of the Shri Ram Janmabhoomi Teerth Kshetra, Govind Devgiriji Maharaj and Rashtra Santacharya Kishorji Vyas. The Muslim brothers got the information that Govind Devgiriji Maharaj, the treasurer of Shri Ram Janmabhoomi Teerth Kshetra and Acharya Kishorji […]
 • అయోద్య రామ మందిర నిర్మాణానికి రూ.లక్ష విరాళ‌మిచ్చిన నిరుపేద మహిళ
  ఆమె కూలి ప‌ని చేసుకుంటూ జీవించే మహిళ. చాలా చిన్న ఇళ్లు. ఇంట్లో కుమారుడు, ఆమె మాత్రమే ఉంటారు. ఆమె భర్త గతంలోనే కాలం చేశారు. వారికిద్దరు కుమారులు. ఒక కుమారుడు ఈ మధ్యే కరోనాతో మరణించాడు. ఉన్న ఒక్క కుమారుడు కూడా ఏదో చిన్న వృత్తిలో ఉన్నాడు. ఆమె కుటుంబం చిన్నదైనా, ఆమె మనసు మాత్రం గొప్ప‌ది. ఒక నిరుపేద మహిళ తను కష్టపడి కూలి పని చేసి రూపాయి రూపాయిగా కూడబెట్టిన మొత్తం లక్ష […]
 • Wooden portrait of Swami Vivekananda unveiled in the newly made Students Amenities Centre at the University of Hyderabad
  On the occasion of Swami Vivekananda Jayanthi, which is being celebrated as National Youth Day, University of Hyderabad (HCU) unveiled a wooden portrait of Swami Vivekananda in the newly constructed Amenities centre which was recently inaugurated by the Hon’ble Vice-President of India Shri. Venkaiah Naidu. The amenity centre is named as “VIVEKANANDA STUDENTS AMENITIES CENTRE”. […]
 • President Ram Nath Kovind donates Rs 5 lakh for Ram temple construction as ‘Shri Ram Mandir Nidhi Samarpan’ begins
  President Ram Nath Kovind made the first contribution towards the reconstruction of the Ram temple in Ayodhya on Friday. The President donated a sum of Rs 5,01,000 to the Ram Janmabhoomi Teerath Kshetra Trust. A delegation comprising Vishva Hindu Parishad’s international working president Alok Kumar, Govind Dev Giri, treasurer of the Ram Janmabhoomi Teerath Kshetra […]
 • श्रीराम जन्मभूमि मंदिर निधि समर्पण अभियान का शुभारंभ
  नई दिल्ली. दशकों के इंतजार के बाद प्रत्येक रामभक्त का सपना साकार होने जा रहा है. जल्द ही मर्यादा पुरुषोत्तम भगवान श्री राम अयोध्या के भव्य राम मंदिर में विराजेंगे. भव्य मंदिर निर्माण के लिए ‘निधि समर्पण अभियान’ आज से देशभर में शुरू हो गया, जो माघ पूर्णिमा यानि 27 फरवरी तक चलेगा. आज श्रीराम […]

Jogulamba Mandiram at Alampur – Jogulamba Gadwal

Overview

At a distance of 218 kms from Hyderabad, 22 Kms from Kurnool, 126 Kms from Mahbubnagar & 200 kms from Srisailam, Alampur is a historical place located in Mahbubnagar district of Telangana. Alampur is famous for the Jogulamba Temple (a Shakti Peetha), Navabrahma temples and Sangameswara Temple built in 7th century. Alampur is considered as the western gateway to the famous pilgrimage town Srisailam. The temple consists of several inscriptions dated between 7th and 16th centuries. Alampur is one of the most significant places to visit near Hyderabad.

Situated on the banks of River Tungabhadra close to the sangam of the mighty rivers of Krishna and Tungabhadra, Alampur has rich historical and pilgrimage importance. Several dynasties ruled this place including Satavahanas, Chalukyas, Kakatiyas, Bahamani sultans, Vijayanagara kings and finally the Hyderabad Sultanate and successors.

Alampur town is also called as Navabrahmeswara Teertha.

The temples at the location were built between 650 CE and 750 CE. The area on which the temples once stood was submerged under the Sri Sailam project. So these temples were relocated to higher ground. These temples were destroyed by invading muslim armies in 1390 CE. And they remained in ruins until 2005, when they were restored by the Archeological survey of India. These temples are controlled by the  Archaeological Survey of India  under The Ancient Monuments and Archaeological Sites and Remains Act. Except for the temples of Jogulamba and that of Bala Brahma the remaining ancient temples at Alampur are in a state of disuse and partial disrepair because they are maintained as archaeological ruins rather than as living temples.

Sthala Puranam

Chaturmukha Brahma, after losing his position due to a curse of a saint, performed tapasya to regain his position in the celestial order. Mahadeva took nine different forms to and blessed Brahma with the power to create. Thus nine different temples were built to celebrate these nine forms. The Shivalinga in the main temple of Bala Brahma temple is seen in the form of footprint of a bull.

 

Jogulamba Temple is very ancient and one of 18 Maha Shakti Peethas of Goddess Shakti. This temple is 5th Shakti Peetha representing upper teetth of Shakti. Here Jogulamba is seen seated on the Corpse with scorpion, frog, and lizard on the head. She is seen in a naked avtar with her tongue stretched outside, an avtar of fierce goddess that grants Siddhi in Yoga and hence called Jogulamba from telugu – Yogula / Jogula Amba, a synonym for Mata Parvati.

History of the temples

Chalukyas, who ruled this area from Vatapi (present Badami) for over two centuries, constructed nine magnificent temples called Navabrahma temples along with Sangameswara Temple between 640 AD and 753 AD. The temple construction was initiated by Chalukya King Pulakesi II during his visit to Alampur while returning to Vatapi after his victory over Pallavas of Kanchi. Later, the rulers of Rashtrakuta and Kalyani Chalukya Empires have contributed to the enhancement of these temples. The Navabrahma temples, are

 • Bala Brahma
 • Taraka Brahma
 • Swarga Brahma
 • Padma Brahma
 • Garuda Brahma
 • Kumara Brahma
 • Arka Brahma
 • Vira Brahma
 • Vishwa Brahma

All of these were built in close proximity on the banks of River Tungabhadra. Among these nine, Bala Brahma temple is the biggest and is currently the only active temple. The Jogulamba Temple is also located near these temples but is not part of the complex. Sangameswara Temple is about 2 Kms from Navabrahma temples site.

There is an alternative version of the sthala purana. There was in the 6th century CE a great saint called Rasa Siddha who had the power to convert base metal into gold and he was close to the Chalukya king Pulakesi II. He was instrumental in constructing the temples called ‘Nava Brahmas’. The nine names of Siva are actually the names of medicinal herbs put forth by Rasa Siddha and there are nine deities with their corresponding temples. They are the Swarga Brahma,  Padma Brahma, Vishva Brahma, Arka Brahma, Bala Brahma, Garuda Brahma, and Taraka Brahma.

The Siddha Rasarnavam is a tantric work, which states that if upasana is performed as per the prescribed Tantra, then Mercury oozes from the Linga of Bala Brahma, Thighs of Subramanya, Navel of Ganapati, and Mouth of Mother Jogulamba, which can be converted into Gold by using the medicinal herbs.

The original Jogulamba Temple and Taraka Brahma Temple were completely demolished by Bahamani Sultan army towards the end of 14th century. Vijayanaraga king Harihara Raya sent his army to stop the plunder by Bahamani Sultan’s army and fortified the temple complex to stop further attacks on the temple. The current temple of Jogulamba was completely reconstructed in 2005 with some parts coming from the remains of the old temple destroyed in 1390.

This very popular temple stands as a testimony to Chalukya Art and Culture. The Tungabhadra and Krishna are seen in a confluence near Alampur, and hence it is also known as Dakshina Kailasam. It is also said that Brahma had performed a great penance at today’s Alampur for thousands of years, and he pleased Lord Siva who conferred the powers of creation for him. Hence, the deity is also called Brahmeswara and the goddess as Yogini or Jogulamba, a synonym for mother Parvathi.

 

Recent Developments

The historical Jogulamba temple in Alampur would soon become a major tourist destination with its inclusion under the PRASAD (Pilgrimage Rejuvenation Advancement Drive) scheme of the Government of India. The Telangana State Tourism Development Corporation has planned a series of developmental works at the temple as the state is poised to get about Rs 80 crore under the scheme.

https://www.thehansindia.com/telangana/jogulamba-temple-gets-centres-prasad-558610

Location


Media

 

 

 

Links

https://www.trawell.in/telangana/alampur

https://telanganatourism.gov.in/partials/destinations/divine-destinations/jogulamba-gadwal/alampur-jogulamba-temple.html

https://www.thehansindia.com/telangana/jogulamba-temple-gets-centres-prasad-558610

Image – credits – Sangameswara 1

Image Credits – Sangameswara 2