RSS NEWS

 • ఒలంపిక్స్ లో కాంస్య ప‌త‌కం సాధించిన పి.వి సింధు
  టోక్యో ఒలింపిక్స్ లో పివి సింధు చరిత్ర సృష్టించింది. ఒలింపిక్స్‌లో రెండు మెడ‌ల్స్ సాధించిన తొలి భార‌తీయ మ‌హిళ‌గా నిలిచింది. 26 ఏళ్ల సింధు ఒలింపిక్స్‌ సింగిల్స్ బ్యాడ్మింటన్‌లో రెండు పతకాలు సాధించిన నాలుగో క్రీడాకారిణిగా చరిత్ర సృష్టించింది. 2016 రియో ఒలింపిక్స్‌లో స్వర్ణాన్ని త్రుటిలో చేజార్జుకున్న సింధు రజతంతో సరిపెట్టుకుంది. టోక్యో ఒలింపిక్స్‌లో వెయిట్ లిఫ్టింగ్‌లో మీరాబాయి చాను దేశానికి తొలి పతకం అందించగా, సింధు రెండో పతకం అందించింది. ఆదివారం చైనాకు చెందిన హి […]
 • రామప్పలో ఏడు అద్భుతాలు
  తెలంగాణాకు చెందిన రామప్ప మందిరాన్ని విశ్వ వారసత్వ సంపదగా యునెస్కో ఇటీవల ప్రకటించింది. చైనా దేశపు ఫుజోవ్ నగరంలో జరిగిన విశ్వ వారసత్వ సమితి 44 వ సమావేశంలో ఈ విషయాన్ని ప్రకటించారు. ప్రపంచవారసత్వం అంటే భూమి పైన ఉన్న సాటిలేని, అద్వితీయమైన సనాతన విలువలను మానవజాతి, భావితరం కోసం రక్షించవలసిన విషయాలు. కాకతీయ కాలానికి చెందిన రామప్ప గౌరవప్రదమైన చరిత్ర  క్రీ.శ.1234 లో నిర్మితమైంది. ములుగు జిల్లా పాలంపేట గ్రామంలో ఉన్న 800 సంవత్సరాల క్రిందటి […]
 • Ramappa basks in glory gets UNESCO world heritage tag
  Ramappa temple, which was built in the Kakatiyan era in 1213 AD, has garnered the prestigious World Heritage Status given by UNESCO. Representatives of 21 countries took part in the voting at the UNESCO  Heritage Committee meeting being held at Fuzhou in China. Of them representatives of 17 countries voted in favour of Ramappa and a […]
 • ఎన్‌కౌంట‌ర్‌లో జైషే మహ్మ‌ద్ ఉగ్ర‌వాది హ‌తం
  జైషే మ‌హ‌మ్మ‌ద్ ఉగ్ర‌వాద సంస్థ‌కు చెందిన ఉగ్ర‌వాది ఇస్మాయిల్ భాయ్ అలియాస్ లంబు శనివారం భ‌ద్ర‌త ద‌ళాలు చేసిన కాల్పుల్లో హ‌త‌మయ్యాడు. లంబు నుంచి ఓ ఏకే-47 రైఫిల్, ఓ ఎం-4 రైఫిల్ ను భ‌ద్ర‌త‌ద‌ళాలు స్వాధీనం చేసుకున్నాయి. పాకిస్థాన్‌లో పంజాబ్ రాష్ట్రానికి చెందిన అబూ సైఫుల్లాను లంబూ 2019లో జ‌రిగిన పుల్వామా దాడిలో ఇత‌ను ప్ర‌ధాన నిందితుడు. ఆ దాడిలో 40 మంది సీఆర్పీఎఫ్ జ‌వాన్లు మృతిచెందిన విష‌యం తెలిసిందే. ఆ దాడిలో వాడిన ఐఈడీ […]
 • 100 yrs of Chinese Communist Party – Sitaram Yechury, D Raja & Others Attend Webinar Organised by Chinese Embassy
  New Delhi. In the 1962 Indo-China war, communists had supported China and refused to stand with India in a time of crisis. Even in the recent Galwan clashes last year, the communists did not condemn the Chinese aggression at the border. And now Indian Communist Leaders Sitaram Yechury, D Raja & Others Attend Webinar Organised […]
 • ఘ‌ర్‌వాప‌సి : గుజ‌రాత్ లో హిందూ ధ‌ర్మాన్ని స్వీక‌రించిన 21 కుటుంబాలు
  గుజ‌రాత్ రాష్ట్రంలోని వాపి ప్రాంతంలో విశ్వ హిందూ పరిషత్ నిర్వహించిన ఘ‌ర్‌వాప‌సి కార్యక్రమంలో ధరంపూర్, కప్రాడా జిల్లాల‌కు చెందిన 21 కుటుంబాలు తిరిగి హిందూ మతంలోకి వచ్చారు. దేశ్ గుజరాత్ నివేదిక ప్రకారం… ఈ కుటుంబాలు గ‌తంలో క్రైస్తవ మతాన్ని స్వీక‌రించ‌డానికి ఆక‌ర్షితులై… తిరిగి త‌మ స్వ‌ధ‌ర్మంలోకి రావాల‌ని నిశ్చ‌యించుకుని వాపిలో బాపా సీతారాం ఆశ్రమం నేతృత్వంలో ఏర్పాటు చేసిన ఘ‌ర్‌వాప‌సి కార్యక్రమంలో మరోసారి సనాతనాన్ని స్వీక‌రించారు. ఈ సందర్భంగా స్థానిక బిజెపి ఎమ్మెల్యే కనుభాయ్ దేశాయ్ […]
 • గుజరాత్ లోని ‘ధోలావీరా’కూ యునెస్కో గుర్తింపు
  గుజరాత్ లోని ప్రాచీన నగరం ధోలావీరాకు యునెస్కో విశిష్ట గుర్తింపునిచ్చింది. హరప్పా నాగరికత విలసిల్లిన కాలంలో ధోలావీరా ఓ పెద్ద నగరమని చరిత్ర కారులు తెలిపారు. ధోలావీరా నగరాన్ని ప్రపంచ వారసత్వ స్థలంగా గుర్తిస్తున్నట్టు యునెస్కో ప్రకటన చేసింది. ప్రపంచ వారసత్వ కట్టడాల కమిటీ 44వ సమావేశంలో ఈ కీలక నిర్ణయాన్ని తీసుకున్నారు. యునెస్కో తాజా ప్రకటన అనంతరం గుజరాత్ లోని ప్రపంచ వారసత్వ స్థలాల సంఖ్య మూడుకు పెరిగింది. పావ్ గఢ్ సమీపంలోని చంపానీర్, చారిత్రక […]
 • యూపీ: రోహింగ్యాల‌ను అక్ర‌మంగా భార‌త్‌కు త‌ర‌లిస్తున్న ముఠా అరెస్టు
  బంగ్లాదేశ్‌, మ‌య‌న్మార్ ల‌కు చెందిన రోహింగ్యాలు అక్ర‌మంగా భార‌త్‌కు త‌ర‌లిస్తున్న ముగ్గురు సభ్యుల‌ ముఠాను ఉత్తర ప్రదేశ్ యాంటీ టెర్రరిజం స్క్వాడ్ (ఎటిఎస్) అరెస్టు చేసింది. వీరు బంగ్లాదేశీ రోహింగ్యాల‌ను భార‌త్‌కు తీసుకువ‌చ్చి చ‌ట్ట‌విరుద్ధంగా దేశంలో స్థిర‌ప‌డ‌టానికి నిధులు పొందుతున్న‌ట్టు తేలింది. నివేదికల ప్రకారం… నూర్ ముహమ్మద్, రెహ్మత్ ఉల్లా, షబీల్లా అనే ముగ్గురు స‌భ్యుల ముఠా బంగ్లాదేశ్‌, మ‌య‌న్మార్ ల‌కు చెందిన‌ మహిళల‌ను, పిల్లలను ల‌క్ష్యంగా చేసుకుని వారిని ఘజియాబాద్, నోయిడా, ఢిల్లీ వంటి నగరాల్లో […]
 • Anyone can acquire knowledge under “Shodh Bharat Ka! Baatein Bharat Ki” campaign
  Unique initiative for the study of Indian history and culture New Delhi. Under the digital revolution “Shodh Bharat ka! Baatein Bharat ki ” based on the Bharatiya knowledge system, anyone can now acquire Indian knowledge and wealth. A Pune-based organization Bhishma Indics has announced online courses in Indian Knowledge System and Indian Studies starting from […]
 • రామప్పకు వారసత్వ హోదా భారతీయులందరికీ గర్వకారణం
  —పిన్నింటి బాలాజీ రావు కాకతీయుల కాలంలో క్రీస్తు శకం 1213లో నిర్మించిన రామప్ప దేవాలయానికి ప్రపంచ వారసత్వ హోదా దక్కింది. చైనాలోని పూజౌ లో నిర్వహిస్తున్న యునెస్కో హెరిటేజ్ కమిటీ సమావేశాలలో ప్రపంచం వ్యాప్తంగా 21 దేశాల ప్రతినిధులు ఓటింగ్ ప్రక్రియలో పాలుపంచుకొన్నారు. 17 దేశాల వారు రామప్పకు అనుకూలంగా ఓటు వేశారు. రామప్పకు వారసత్వ హోదా ఇచ్చే విషయంపై నిర్ణయం తీసుకున్నారు. కేంద్ర ప్రభుత్వం 2020 సంవత్సరానికి మన దేశం నుండి రామప్ప దేవాలయాన్ని వారసత్వ […]

Jogulamba Mandiram at Alampur – Jogulamba Gadwal

Overview

At a distance of 218 kms from Hyderabad, 22 Kms from Kurnool, 126 Kms from Mahbubnagar & 200 kms from Srisailam, Alampur is a historical place located in Mahbubnagar district of Telangana. Alampur is famous for the Jogulamba Temple (a Shakti Peetha), Navabrahma temples and Sangameswara Temple built in 7th century. Alampur is considered as the western gateway to the famous pilgrimage town Srisailam. The temple consists of several inscriptions dated between 7th and 16th centuries. Alampur is one of the most significant places to visit near Hyderabad.

Situated on the banks of River Tungabhadra close to the sangam of the mighty rivers of Krishna and Tungabhadra, Alampur has rich historical and pilgrimage importance. Several dynasties ruled this place including Satavahanas, Chalukyas, Kakatiyas, Bahamani sultans, Vijayanagara kings and finally the Hyderabad Sultanate and successors.

Alampur town is also called as Navabrahmeswara Teertha.

The temples at the location were built between 650 CE and 750 CE. The area on which the temples once stood was submerged under the Sri Sailam project. So these temples were relocated to higher ground. These temples were destroyed by invading muslim armies in 1390 CE. And they remained in ruins until 2005, when they were restored by the Archeological survey of India. These temples are controlled by the  Archaeological Survey of India  under The Ancient Monuments and Archaeological Sites and Remains Act. Except for the temples of Jogulamba and that of Bala Brahma the remaining ancient temples at Alampur are in a state of disuse and partial disrepair because they are maintained as archaeological ruins rather than as living temples.

Sthala Puranam

Chaturmukha Brahma, after losing his position due to a curse of a saint, performed tapasya to regain his position in the celestial order. Mahadeva took nine different forms to and blessed Brahma with the power to create. Thus nine different temples were built to celebrate these nine forms. The Shivalinga in the main temple of Bala Brahma temple is seen in the form of footprint of a bull.

 

Jogulamba Temple is very ancient and one of 18 Maha Shakti Peethas of Goddess Shakti. This temple is 5th Shakti Peetha representing upper teetth of Shakti. Here Jogulamba is seen seated on the Corpse with scorpion, frog, and lizard on the head. She is seen in a naked avtar with her tongue stretched outside, an avtar of fierce goddess that grants Siddhi in Yoga and hence called Jogulamba from telugu – Yogula / Jogula Amba, a synonym for Mata Parvati.

History of the temples

Chalukyas, who ruled this area from Vatapi (present Badami) for over two centuries, constructed nine magnificent temples called Navabrahma temples along with Sangameswara Temple between 640 AD and 753 AD. The temple construction was initiated by Chalukya King Pulakesi II during his visit to Alampur while returning to Vatapi after his victory over Pallavas of Kanchi. Later, the rulers of Rashtrakuta and Kalyani Chalukya Empires have contributed to the enhancement of these temples. The Navabrahma temples, are

 • Bala Brahma
 • Taraka Brahma
 • Swarga Brahma
 • Padma Brahma
 • Garuda Brahma
 • Kumara Brahma
 • Arka Brahma
 • Vira Brahma
 • Vishwa Brahma

All of these were built in close proximity on the banks of River Tungabhadra. Among these nine, Bala Brahma temple is the biggest and is currently the only active temple. The Jogulamba Temple is also located near these temples but is not part of the complex. Sangameswara Temple is about 2 Kms from Navabrahma temples site.

There is an alternative version of the sthala purana. There was in the 6th century CE a great saint called Rasa Siddha who had the power to convert base metal into gold and he was close to the Chalukya king Pulakesi II. He was instrumental in constructing the temples called ‘Nava Brahmas’. The nine names of Siva are actually the names of medicinal herbs put forth by Rasa Siddha and there are nine deities with their corresponding temples. They are the Swarga Brahma,  Padma Brahma, Vishva Brahma, Arka Brahma, Bala Brahma, Garuda Brahma, and Taraka Brahma.

The Siddha Rasarnavam is a tantric work, which states that if upasana is performed as per the prescribed Tantra, then Mercury oozes from the Linga of Bala Brahma, Thighs of Subramanya, Navel of Ganapati, and Mouth of Mother Jogulamba, which can be converted into Gold by using the medicinal herbs.

The original Jogulamba Temple and Taraka Brahma Temple were completely demolished by Bahamani Sultan army towards the end of 14th century. Vijayanaraga king Harihara Raya sent his army to stop the plunder by Bahamani Sultan’s army and fortified the temple complex to stop further attacks on the temple. The current temple of Jogulamba was completely reconstructed in 2005 with some parts coming from the remains of the old temple destroyed in 1390.

This very popular temple stands as a testimony to Chalukya Art and Culture. The Tungabhadra and Krishna are seen in a confluence near Alampur, and hence it is also known as Dakshina Kailasam. It is also said that Brahma had performed a great penance at today’s Alampur for thousands of years, and he pleased Lord Siva who conferred the powers of creation for him. Hence, the deity is also called Brahmeswara and the goddess as Yogini or Jogulamba, a synonym for mother Parvathi.

 

Recent Developments

The historical Jogulamba temple in Alampur would soon become a major tourist destination with its inclusion under the PRASAD (Pilgrimage Rejuvenation Advancement Drive) scheme of the Government of India. The Telangana State Tourism Development Corporation has planned a series of developmental works at the temple as the state is poised to get about Rs 80 crore under the scheme.

https://www.thehansindia.com/telangana/jogulamba-temple-gets-centres-prasad-558610

Location


Media

 

 

 

Links

https://www.trawell.in/telangana/alampur

https://telanganatourism.gov.in/partials/destinations/divine-destinations/jogulamba-gadwal/alampur-jogulamba-temple.html

https://www.thehansindia.com/telangana/jogulamba-temple-gets-centres-prasad-558610

Image – credits – Sangameswara 1

Image Credits – Sangameswara 2