RSS NEWS

 • Khalistani- ISI nexus at play in Delhi? Gameplan to riot on Republic Day hits the streets
  Shocking scenes are emerging from the national capital of the so-called farmers’ tractor rally turning down to complete chaos. The rioters who were assigned fixed routes to carry out their parade breached police barricades and have put the city into a complete standstill. Khalistanis, masquerading as farmers have hijacked the entire protests and violent activities […]
 • రామభక్తులపై ఇస్లాం మ‌తోన్మాదుల‌ రాళ్ళ దాడి.. ఒకరి మృతి, పలువురికి గాయాలు
  రామ మందిర నిర్మాణానికి చేప‌ట్టిన నిధి సేక‌ర‌ణ‌లో భాగంగా నిర్వ‌హించిన ఒక‌ ర్యాలీలో రామ భ‌క్తుల‌పై ముస్లిం గుంపు దాడి చేసిన దాడి వ‌ల్ల కూలి ప‌ని చేసుకునే ఒక‌ హిందూ వ్య‌క్తి మ‌ర‌ణించ‌గా ప‌లువురికి గాయాలైన ఘ‌ట‌న గుజ‌రాత్‌లో గాంధీదామ్ స‌మీపంలో చోటు చేసుకుంది. వివ‌రాల్లోకెళ్తే.. గుజరాత్ లోని గాంధీధామ్ సమీపంలోని కిడాని గ్రామంలో రామ మందిర‌ నిర్మాణం కోసం చేప‌ట్టిన నిధి సేక‌ర‌ణ‌లో భాగంగా ఈ నెల 17న విశ్వ హిందూ పరిషత్ ఆధ్వ‌ర్యంలో […]
 • మతమార్పిడులే కాదు.. పాస్టర్ ప్రవీణ్ చక్రవర్తి చర్యలు దేశ ప్రతిష్టకు భంగకరం
  రాష్ట్రంలో ఎన్నో దేవతా విగ్రహాలు ధ్వంసం చేసి అనేక గ్రామాలను “క్రీస్తు గ్రామాలు”గా మార్చివేసినట్టు ప్రకటించి జైలుపాలైన కాకినాడకు చెందిన మతోన్మాద పాస్టర్ ప్రవీణ్ చక్రవర్తి కేసులో అనేక విస్మయకరమైన విషయాలు వెలుగుచూస్తున్నాయి. పాస్టర్ ప్రవీణ్ కుమార్ లక్ష్యం కేవలం మతమార్పిడులకు మాత్రమే పరిమితం కాదు. అక్రమ మార్గంలో ధనం సంపాదించేందుకు మాతృదేశం ప్రతిష్టను కూడా తాకట్టు పెట్టిన విషయం లీగల్ రైట్స్ ప్రొటెక్షన్ ఫోరమ్ పరిశోధనలో తేలింది. “బానిసత్వం నుండి బాలకార్మికులకు విముక్తి” పేరిట కథలు సృష్టించి ప్రపంచం దృష్టిలో దేశాన్ని అప్రతిష్టపాలు చేసి, ఫారిన్ కంట్రిబ్యూషన్ రెగ్యులేషన్ యాక్ట్ ద్వారా ఏవిధంగా కోట్లాది రూపాయల ధనం సంపాదించాడో వివరిస్తూ లీగల్ రైట్స్ ప్రొటెక్షన్ ఫోరమ్ జాతీయ […]
 • పాల్ దిన‌క‌ర‌న్ క్రైస్త‌వ మిష‌న‌రీ సంస్థ‌ల‌పై ఐటీ దాడులు
  పన్నుఎగవేత, విదేశీ నిధుల దుర్వినియోగం చేస్తున్న‌ట్టు ఆరోపణలు ఎదుర్కొంటున్నత‌మిళ‌నాడులోని పాస్ట‌ర్ పాల్ దినకరన్ కు చెందిన సంస్థ‌ల‌పై ఆదాయపు పన్ను శాఖ బుధవారం దాడులు నిర్వహించింది. పాల్ దిన‌క‌ర‌న్‌కు చెందిన కొయంబత్తూరులోని కారుణ్యా ఇంజ‌నీరింగ్ కాలేజీ, చెన్నైలోని జీసస్ కాల్స్ అనే క్రిస్టియన్ మిషనరీ సంస్థతో పాటు మొత్తం 28చోట్ల దాడులు నిర్వ‌హించింది. పాల్ దిన‌క‌ర‌న్‌ చేస్తున్న అవినీతి కార్యక‌లాపాల‌పై , విదేశీ నిధుల దుర్వినియోగంపై లీగ‌ల్ రైట్స్ ఆబ్జ‌ర్వేట‌రీ (ఎల్‌.ఆర్‌.వో) అనే ఒక సంస్థ గ‌తంలో […]
 • సంస్కృత భాష‌ వ్య‌తిరేక పిటిష‌న్‌ను కొట్టేసిన మ‌ద్రాస్ హైకోర్టు
  ప్రాంతీయ దూర‌ద‌ర్శ‌న్(డి.డి) చానెళ్ల‌లో ప్ర‌సార‌మ‌య్యే వార్త‌ల్లో సంస్కృత వార్త‌లు కూడా ప్ర‌సారం చేయ‌డాన్ని వ్య‌తిరేకిస్తూ దాఖ‌లైన పిటిష‌న్‌ను మ‌ద్రాస్ హైకోర్టు కొట్టి వేసింది. వివ‌రాల్లోకెళ్తే… గ‌తేడాది నవంబర్ లో సమాచార మంత్రిత్వ శాఖ ఆధ్వ‌ర్యంలో జ‌రిగిన ఒక సమావేశంలో దేశంలోని అన్ని ప్రాంతీయ డిడి ఛానెళ్ల‌లో సంస్కృత బులెటిన్‌ను ప్ర‌సారం చేయాల‌ని సంబంధిత అధిప‌తుల‌ను దూరదర్శన్, ప్రసార్ భారతి డైరెక్టర్ జనరల్ శ‌శి శంక‌ర్ ఆదేశించారు. ప్ర‌తి రోజూ ఉదయం 7.15 నుండి 7.30 వర‌కు సంస్కృత […]
 • శ్రీరామ మందిర నిర్మాణంలో పాలుపంచుకుందాం: ఎస్సీ-ఎస్టీ హక్కుల సంక్షేమ వేదిక పిలుపు
  అయోధ్యలో నిర్మితమవుతోన్న భవ్య రామమందిర నిర్మాణంలో ఆంధ్రప్రదేశ్ రాష్ట్రంలోని షెడ్యూల్డ్ కులాలు, షెడ్యూల్డ్ తెగల ప్రజలు  భాగస్వాములవ్వాలని ఎస్సీ-ఎస్టీ హక్కుల సంక్షేమ వేదిక పిలుపునిచ్చింది. ఈ మేరకు ఆ సంస్థ రాష్ట్ర గౌరవాధ్యక్షులు, విశ్రాంత ఐఏఎస్ అధికారి డాక్టర్ శ్రీ పరశురామయ్య ఒక ప్రకటనలో కోరారు. ఈ సందర్భంగా  డాక్టర్ శ్రీ పరశురామయ్య మాట్లాడుతూ.. శ్రీ రాముడు మంచి పరిపాలనను అందించిన గొప్ప చక్రవర్తి అని. మిత్రత్వం, సోదర భావం, సామాజిక సమతలకు ప్రతీక అని కొనియాడారు. చరిత్రలో మనల్ని పాలించిన అనేక మంది రాజులు, చక్రవర్తులు మనకు […]
 • Guru Gobind Singh Ji is our torchbearer – Dr. Mohan Bhagwat Ji
  Tenth Guru Guru Gobind Singh Ji has been among those who took the country forward. That is why everybody holds him as an ideal and aspires to be like him. It was for this reason that Swami Vivekananda said in order to regain the dignity of the country every citizen would have to follow the […]
 • నూతన రామమందిర నిర్మాణ రూపకర్త ఈయనే!
  అయోధ్య రామమందిర నిర్మాణంలో కీలక పాత్ర పోషిస్తున్న వ్యక్తి శ్రీ చంద్రకాంత్ సోంపురా. 78 ఏళ్ల శ్రీ చంద్రకాంత్ సోంపురా రామమందిర నిర్మాణానికి వాస్తు, నిర్మాణ రూపకల్పన ప్లాన్ అందిస్తున్నారు. వీరి వంశంలో 15వ తరానికి చెందిన వాస్తుశిల్పి ఇతను. దేశంలోనే కాకుండా విదేశాల్లో సైతం దేవాలయ నిర్మాణ ప్రాజెక్టులపై  వీరి కుటుంబం పనిచేస్తుంది. వీరి కుటుంబంలో ప్రముఖంగా చెప్పుదగ్గ మరో వ్యక్తి వీరి తాతగారు శ్రీ పీఓ సోంపురా. వారు 1949లో గుజరాత్ రాష్ట్రంలోని ప్రపంచ ప్రసిద్ధ సోమనాథ్ ఆలయ నిర్మాణం, వాస్తు విషయంలో ప్రణాళిక అందించారు. అహ్మదాబాద్ నగరానికి చెందిన వీరి కుటుంబం ఇప్పటి వరకు దేశ, దేశాల్లో 200పైగా ఆలయాల వాస్తు, నిర్మాణ ప్లాన్ అంశాల్లో తమ సేవలందించింది. వీటిలో ముఖ్య దేవాలయాలు గాంధీనగర్ లోని అక్షరధామ్ ప్రాంగణం, కోల్ కతాలో బిర్లా […]
 • We tried to contribute like a squirrel – Haji Ismail
  Belapur, Pune (VSK). Muslims from Belapur in Shrirampur taluka handed over a Nidhi of Rs 44,111 to the treasurer of the Shri Ram Janmabhoomi Teerth Kshetra, Govind Devgiriji Maharaj and Rashtra Santacharya Kishorji Vyas. The Muslim brothers got the information that Govind Devgiriji Maharaj, the treasurer of Shri Ram Janmabhoomi Teerth Kshetra and Acharya Kishorji […]
 • అయోద్య రామ మందిర నిర్మాణానికి రూ.లక్ష విరాళ‌మిచ్చిన నిరుపేద మహిళ
  ఆమె కూలి ప‌ని చేసుకుంటూ జీవించే మహిళ. చాలా చిన్న ఇళ్లు. ఇంట్లో కుమారుడు, ఆమె మాత్రమే ఉంటారు. ఆమె భర్త గతంలోనే కాలం చేశారు. వారికిద్దరు కుమారులు. ఒక కుమారుడు ఈ మధ్యే కరోనాతో మరణించాడు. ఉన్న ఒక్క కుమారుడు కూడా ఏదో చిన్న వృత్తిలో ఉన్నాడు. ఆమె కుటుంబం చిన్నదైనా, ఆమె మనసు మాత్రం గొప్ప‌ది. ఒక నిరుపేద మహిళ తను కష్టపడి కూలి పని చేసి రూపాయి రూపాయిగా కూడబెట్టిన మొత్తం లక్ష […]

Kanaka Durga -Vijayawada

Introduction

Vijayawada is easily identified with the State of Andhra Pradesh. It stands close to the geographical center of the state. Vijayawada is the business centre and is also the dominating part of the capital city of the state of Andhra Pradesh. Vijayawada is synonymous with the mother goddess of the city, Kanaka Durga.

Sthala Puranam

The temple of Kanaka Durga, the mountain IndraKeela where the temple stands, and the city of Vijayawada all have a dozens of inspiring legends around them. These arise from very divergent sources and it is not easy or even possible to accommodate all of them into a single narrative. But so much can be said that the mountain, the goddess and the city, all of them are of immense antiquity and of deep significance in the timeless history of India.

Keeladri – Indrakeeladri – Kanakachala


In the ancient days long gone by, a Yaksha named ‘KEELA’ under took a most intense tapasya for Mata Durga. Durga was deeply pleased and gave him darshana. Keela was struck with awe and happiness by this vision and begged to remain permanently in the sacred presence of the mother.

Mata Durga overflowing with love and grace granted the wish. Keela became the mountain Keela so the mother may remain permanently resident atop the mountain.  After exterminating the demons Durga took permanent residence upon the mountain. Because of the divine grandeur of the mountain the Devas led by Indra worshipped Mata Durga and the mountain where she resided. And so the mountain came to be called Indra Keela Adri. The mountain of Indira and Keela. The devi shines with the lustre of gold and so she is called the Kanaka Durga. And the mountain is also called Kanakachala – the golden mountain.

Mallikeswara

Because Durga came to reside permanently upon the mountain, it was only appropriate that her consort, Shiva must also reside upon the mountain. Chaturmukha Brahma undertook a mighty tapasya upon the  mountain to seek for such a blessing. Shiva granted this wish and came to reside upon the mountain. Brahma worshipped the mahadeva with mallika flowers (jasmine) and so shiva came to be called Mallikeswara. He took his place to the north of the Durga devi on the same mountain. Because of these two mighty deities, the city became an immensely powerful place and remains a most important seat of both spiritual and earthly power.

There are also other gathas about the origin of the Malleswaraswamy temple. One reports that Agasthya Muni had named the deity at Vijayawada as Jayasena. The Mahabharata hero Arjuna, who was a great wrestler or Mallayoddha, called the Lord as Malleswara.

There is another legend. In Saka year 117, there was a king famous on earth by name Madhava Varma. The son, of this King inadvertently killed the child of a woman who earned her livelihood by selling the fruits of tamarind (Intrini-Jeevini). The king, who meted out justice according to the principles of Dharma, sentenced his own son to be hanged, in order to uphold the principles of justice. Pleased at this impartial attitude and the adherence to principles of Dharma, of this king, Malleswara came down and showered gold on him, which brought back to life the deceased prince and the dead child.

Bezawada

The proud mountain Indra Keeladri stood high on the plains, blocking the path of the mighty Krishna river. And so the gods prayed to the river that he must give way. IndraKeela obliged and offered a passage adequate for the flow of the river. But the devi was enraged by so measly a concession. In one angry burst she tore off a mighty piece of the mountain and carried it off several miles down stream. The part so torn off stands on the island of Yenamala kuduru Lanka (Island of buffaloes / would have been a popular spot for cattle herders to rest).  On this stands the hill named Telu konda (scorpion mountain), the portion torn off from IndraKeeladri. Most likely the spot of the Ramalingeswara swamy temple today along the banks of the Krishna river.

Because a channel was cut through the mountains, the town by the side of the channel came to be called Bezawada (Bejjam in telugu means hole / channel / tunnel).

Vijayawada

In the Dwapara yuga, the Pandavas came to the Daruka vanam. the forest around the present city of Vijayawada. Here Arjuna the Pandava, also known as Vijaya, underook a mighty tapasya for Shiva upon Indrakeeladri, to obtain the Pashupata astra. Arjuna placed himself among the Panchagnis, the five flames and undertook a tapasya that would consume his body.

Shiva was pleased by Arjuna’s determination. But he must first test the worthiness of the warrior. Shiva came disguised as a kirata, a hunter warrior, to test Arjuna’s capacity for restraint. The weapon was not to to be given to one with the slightest hint of imbalance in character. The two shining warriors fought with the ferocity of rampaging lions. But Arjuna was soon beaten in the battle by this nameless warrior who while looking like a mere mortal, had yet more prowess than the hosts of the Deva loka. And yet Arjuna would not unleash his astras upon the man for such would be against the dharma of war. Shiva was pleased by the mighty strength and also the mighty restraint of Vijaya and granted him the Pashupata Astra. A temple to Shiva stands at the spot of this magnificent battle. The deity is called the Vijayeswara. The story of this battle is depicted in a most elegant drama by Bharavi – The KirataArjuneyam.

Henceforth the town came to be known as Vijayawada – The town of Vijaya / Arjuna.

Shakhambhari

The annual Goddess Shakambhari festival is celebrated in Ashadha month with deep piety and ceremonies. During the three day long festival goddess Kanaka Durga assumes the form of Shakambhari or Banashankari Amma of the Banashankari Amma Temple, wherein prayers are offered to the Goddess to bless all vegetables, agriculture and food so that they are plentiful and capable of nourishing the multitude. Shakambari festival is from 25 July to 27 July in 2018, as it is celebrated from Shukla Paksha Thrayodashi to Purnima, of Ashadha month every year. Goddess Shakambhari temple is situated in Shivalik Mountain range near to Saharanpur Uttar in Pardesh.

Adishankara

In his tours of the Bharata Varsha, Adi Shankara came to Vijayawada and revived the energy centers on the hill and initiated the tradition of vedic worship in the temple. From his day, animal sacrifice has been prohibited at the temple.

 

 

Links

https://www.wikiwand.com/en/Kir%C4%81t%C4%81rjun%C4%ABya

http://kanakadurgamma.org/

https://paavanam.blogspot.com/2017/03/story-of-kanaka-durga.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Kanaka_Durga_Temple

https://paramahamsavishwananda.com/following-the-master/day-1-9-east-india-pilgrimage-2019

Indra keeladri – image credits