RSS NEWS

 • UP Police action Effect: The Accused Issue Clarification, Rejoinder, Delete Tweets & Cartoons
  New Delhi. After the Uttar Pradesh Police lodged an FIR against Twitter, propagandists, Congress leaders, and propaganda portals for spreading fake news, some issued clarifications and rejoinders, and some deleted tweets and cartoons. News portal The Quint deleted a cartoon with the explanation “The Quint has withdrawn its Kaafi Real cartoon on the recent incident […]
 • యూపీ: మ‌త విద్వేషాలు రెచ్చ‌గొట్టె త‌ప్పుడు వార్త‌ల‌ను ప్ర‌చారం చేసిన వారిపై కేసు న‌మోదు
  దేశంలో ఏ చిన్న సంఘ‌ట‌న జ‌రిగినా అది మ‌త విద్వేషాల‌ను రెచ్చ‌గొట్టేలా ప్ర‌చారం చేసి దేశ ప్ర‌జ‌ల్లో గంద‌ర‌గోళాన్ని సృష్టించ‌డానికి కొంత‌ మంది వ్య‌క్తులు కుట్ర‌లు చేస్తూనే ఉన్నారు.  త‌ప్పుడు వార్త‌ల‌ను సోష‌ల్ మీడియాలో ప్ర‌చారం చేస్తూ ఒక మ‌తంపై బుర‌ద జ‌ల్లే కుట్ర‌ల‌కు పాల్ప‌డుతున్నారు. ఉత్త‌ర ప్ర‌దేశ్‌లోని ఘ‌జియాబాద్‌లో జ‌రిగిన ఒక ఘ‌ట‌న‌ను కొంత‌మంది వ్య‌క్తులు త‌ప్పుదోవ ప‌ట్టించి సోష‌ల్ మీడియాలో పోస్టు చేసి మ‌త‌విద్వేషాల‌ను సృష్టించాల‌ని ప్ర‌య‌త్నించి చివ‌రికి అడ్డంగా దొరికిపోయి పోలీసు స్టేష‌న్‌లో […]
 • श्री राम का काम नौ गुना दाम ..!
  विश्व हिंदू परिषद के कार्यकारी अध्यक्ष श्री आलोक जी ने बहुत ही स्पष्ट शब्दों में बताया कि रामजन्मभूमि न्यास ने ज़मीन साढ़े अठारह करोड़ में क्यूँ ख़रीदी। साथ ही संजय सिंह पर मानहानि का मुक़द्दमा करना का सुझाव भी न्यास को दिया। The post श्री राम का काम नौ गुना दाम ..! appeared first on […]
 • కరోనా సోకిన ఆదివాసీలను ఐసోలేషన్ సెంటర్ నుండి బహిష్కరించిన చర్చి 
  క‌రోనా వైర‌స్ బారినప‌డి చ‌ర్చిలో ఏర్పాటు చేసిన ఐసోలేష‌న్ కేంద్రంలో చికిత్స పొందుతున్న గిరిజనులను బయటకు గెంటివేసిన అమాన‌వీయ ఘ‌ట‌న తెలంగాణలో జిల్లాలోని చోటుచేసుకుంది. న్యూ ఇండియ‌న్ ఎక్స్‌ప్రెస్ ప్ర‌చురించిన క‌థ‌నం ప్ర‌కారం..  భ‌ద్రాద్రి కొత్త‌గూడెం జిల్లా అశ్వ‌రావుపేట మండ‌లం మ‌ద్దుల‌మడ గ్రామానికి చెందిన 19 మంది గిరిజన గ్రామస్థులకు జూన్ 4వ తేదీన కోవిద్ పాజిటివ్ వచ్చినట్టు తేలింది. గ్రామంలోనే ఉంటె ఇతరులకు కూడా వ్యాపించే ప్రమాదం ఉందని గ్రహించిన గిరిజనులు, ఐసోలేషన్ కేంద్రానికి వెళ్లే […]
 • తీర్థ క్షేత్ర భూసేకరణలో ఎలాంటి అవకతవకలు జరగలేదు
  అయోధ్య శ్రీరామజన్మభూమిలో మందిర నిర్మాణపు పనుల్లో అవకతవకలు జరుగుతున్నాయని, ముఖ్యంగా మందిర నిర్మాణపు పనులు పర్యవేక్షిస్తున్న తీర్థ క్షేత్ర ట్రస్ట్ చేపట్టిన భూసేకరణ అవినీతిమయమని కొందరు తీవ్రమైన ఆరోపణలు చేస్తున్నారు. ఈ విషయమై సి బి ఐ విచారణ జరిపించాలని కూడా డిమాండ్ చేస్తున్నారు. వారి ఆరోపణలకు మీడియా కూడా తగిన ప్రచారం కల్పించింది. కానీ అసలు నిజానిజాలు ఏమిటి? తీర్థ క్షేత్ర ట్రస్ట్ చేపట్టిన భూసేకరణలో ఎలాంటి అవకతవకలు జరగలేదన్నది వాస్తవం. అయోధ్య రైల్వే స్టేషన్ […]
 • 850 oxygen plants being set up in various districts of country – Dr. C Satish Reddy
  New Delhi. A total of 850 oxygen plants are being set up in various districts of the country from PM Cares Fund for catering to the needs of the country to fight the pandemic COVID-19, Dr. C Satish Reddy, Secretary, Defence Research & Development Organisation (DRDO), highlighted at the Department of Science & Technology (DST) […]
 • బీబీసి ద్వంద్వ వైఖరి
  ఇటీవల డెన్మార్క్ లో జరుగుతున్న యూరో ఫుట్ బాల్ పోటీల్లో డెన్మార్క్, ఫిన్లాండ్ ల మధ్య  మ్యాచ్ ను బీబీసి (బ్రిటిష్ బ్రాడ్ కాస్టింగ్ కార్పొరేషన్) ప్రసారం చేసింది. మ్యాచ్ మధ్యలో డెన్మార్క్ ఆటగాడు ఎరిక్సన్ గుండెపోటుతో అస్వస్థతకు గురై మైదానంలోనే పడిపోయాడు. అతనికి వెంటనే అక్కడే అత్యవసర చికిత్స అందించారు. ఆ సమయంలో అతనికి అందిస్తున్న చికిత్స ఎవరూ చూడకుండా మిగిలిన ఆటగాళ్ళంతా అతను చుట్టూ నిలబడ్డారు. అయినా బీబీసి అక్కడి దృశ్యాలను కొద్ది నిముషాలు […]
 • Press Release by Sri Ram Janma Bhoomi Teertha Kshetra Trust, Ayodhya
  For improving the rampart and retaining wall of Shri Ramjanmabhoomi Temple as per Vastu and to keep the walkway accessible to the pilgrims in the east and west direction of the temple complex and for the security of the temple complex as well, it is necessary to acquire some houses and some small temples as […]
 • అయోధ్యలో భూమి కొనుగోళ్లపై శ్రీరామజన్మభూమి తీర్థ క్షేత్ర ప్రకటన
  వాస్తు ప్రకారం శ్రీరామ జన్మభూమి ఆలయ రక్షణ కోసం చుట్టూ నాలుగు దిక్కులా ఎత్తైన ప్రాకారం నిర్మాణం కోసం, అడ్డగోడ నిర్మాణం కోసం, మందిర తూర్పు, పశ్చిమ భాగాల్లో రాకపోకలు సాగించే భక్తుల రద్దీ నియంత్రించే ప్రక్రియలో భాగంగా ఎక్కువ మొత్తంలో ఖాళీ స్థలం ఏర్పాటు చేయడానికి, అలాగే ఆలయ ప్రాంగణ భద్రత మొదలైన విషయాలను దృష్టిలో పెట్టుకుని మందిర చుట్టుప్రక్కల ప్రాంతాల్లో ఉన్న చిన్న, పెద్ద దేవాలయాలు, ఇండ్లు, స్థలం సేకరించాల్సిన అవసరం ఉంది. ఈ ప్రక్రియలో భాగంగా చుట్టుప్రక్కల స్థలాలు, ఇండ్లు, మందిరాల యజమానులు నుండి భూమి కొనుగోలు […]
 • RSS Swayamsevaks Stayed in Shamashan for 38 Days and Performed Last Rites of 205 Covid Victims
  Vidisha : When the second wave of Covid-19 hit in April-May, many shamashans fell short of space and manpower. The same happened with the shamashan in Vidisha. A temporary arrangement was made in Karaiyan village. It was Bhorghat shamashan. One Kuldeep Sharma, 35, had gone to Bhorgat shamashan for the last rites of a friend’s grandmother. […]

Kolanupaka – Kulpakji – Mahavira Mandiram

Overview

At a distance of 83 km from Warangal and 81 km from Hyderabad, the 2000 years old Jain Temple of Mahavira is located in Kolanupaka village (also called as Kulpak) in Nalgonda district. The temple is decorated with beautiful images of Tirthankaras and it’s one of the important Jain pilgrimage sites in the country. It is an important pilgrimage center for Swetambara Jains of South India.

The architecture of the temple is stunning with wonderful carvings on the temple walls. The Jain temple of Kolanupaka was made using red sand stone and the pillars of temple are made out of white marble. The temple was in a ruined condition for years and was renovated in late 20th century. The temple was renovated by employing more than 150 artisans from Rajasthan and Gujarat. The old garbhagruha was preserved and a complete new temple was created surrounding the existing tower. The temple is spread over in an area of 1 acre, out of a 20 acre land used for dharamshalas and guest houses. Regular visitors are not allowed to enter into the inner section of the temple which is restricted for people with pooja cloths only.

There is also a temple called Someshwara Temple which was established by Chalukya’s about 800 years back in Kolanupaka.

Sthala Puranam

The main temple of Kolanupaka is said to have been built by Emperor Bharata, son of King Dushyanta and Queen Sakuntala. The Jaina dharma was widespread in the Dakshina desa until around the 4th and 5th centuries CE. Kolanupaka was one of the prominent centers of the Jaina dharma from early times. About 20 Jain inscriptions have been found there. Kolanupaka flourished as Jain center during the Rashtrakutas period.

This temple has three main idols of Gods, called as Tirthankars. These are of Lord Rishabha, Lord Neminath and Lord Mahavir. The statue of Lord Mahavir has been made out a single jade and is about 140 cm in height. The statue of Lord Rishabha, who is also known as Lord Adinath, has been carved out of a green stone. Historically, it has been popular as Manikya Swami. There are eight idols of various other Tirthankaras, placed on both sides of the temple. Every Tirthankara has been built with their own unique style. The statue of Lord Mahavira has been carved with an image of Lion, while there is a bull on the pedestals of Lord Rishabha. A cobra with multi heads has been carved as an umbrella over the statue of Lord Parshawnath.

 

Media

Location

 

Links

https://www.trawell.in/telangana/warangal/jain-temple-kolanupaka