RSS NEWS

 • VIDEO: ప్ర‌థ‌మ‌ సేనాని బుదుభగత్
  ఈస్టిండియా కంపెనీ మన దేశానికి వచ్చాక మన ప్రజలను అణచివేసి, దోపిడీచేస్తూ బానిసలుగా చూస్తూ మన ధర్మాన్ని సంస్కృతులను అవహేళన చేసారు. పవిత్ర పూజా కేంద్రాలను ఆక్రమించి మతమార్పిడి చేసారు. ఈ బాధలను భరించలేక కోపోద్రిక్తులైన ప్రజలు తమ రక్షణకోసం ఆంగ్లేయుల నుంచి విముక్తి కోసం స్వాతంత్ర్య సాధనకై పోరాటాలు చేశారు. వారిలో ఒకరు బుదు భగత్.  The post VIDEO: ప్ర‌థ‌మ‌ సేనాని బుదుభగత్ appeared first on VSK Telangana.
 • సంఘ కార్యం వేగంగా విస్తరిస్తోంది – శ్రీ‌ కాచం రమేశ్ జీ
  ‘కరోనా విపత్కర పరిస్థితులు ఎదురైనప్పటికీ దేశవ్యాప్తంగా, తెలంగాణా ప్రాంతంలో కూడా సంఘ కార్యం వేగంగా విస్తరిస్తున్నది. 2024నాటికి లక్ష గ్రామాలకు చేరుకోవాలన్న లక్ష్యాన్ని తప్పక పూర్తిచేయగలమనే విశ్వాసం కార్యకర్తలందరిలో కనిపిస్తున్నది. శాఖల విస్తరణతోపాటు సామాజిక కార్యక్రమాల సంఖ్య, విస్తరణ కూడా పెంచాలన్నది లక్ష్యం’’ అని ఆర్ ఎస్ ఎస్ తెలంగాణ ప్రాంత కార్యవాహ కాచం రమేశ్ అన్నారు. ఇటీవల హర్యానాలో మూడురోజులపాటు జరిగిన అఖిల భారతీయ ప్రతినిధి సభ సమావేశాల విశేషాలను ఆయన పాత్రికేయులకు వివరించారు. పానిపట్ […]
 • VIDEO: నాజీ గుర్తు.. మన స్వస్తిక్ ఒకటేనా..?
  ఎప్పుడూ ఏదో ఒక విషయంలో హిందూధర్మంపై బురదజల్లడం పాశ్చాత్య మీడియాకు అలవాటుగా మారిపోయింది. తాజాగా నాజీగుర్తుగా పిలవబడే హకెన్ క్రూజ్ ను స్వస్తిక్ గుర్తును ఒకటిగా పోలుస్తూ, స్వస్తిక్ ను బ్యాన్ చేయాలని వెస్ట్ మీడియా బాగా ప్రచారం చేస్తోంది. ఈ ప్రచారానికి వారు పెట్టిన పేరు కాన్యే వెస్ట్. వారి ప్రచారం ఎలా ఉందంటే స్వస్తిక్ అంటే హకెన్ క్రూజ్ మాత్రమేనని, అసలు స్వస్తిక్ అనేది లేనేలేదని ప్రచారం చేస్తున్నారు. కానీ నిజానికి అసలు ఆ […]
 • Press Meet with Author, thinker, Indologist Dr Rajiv Malhotra and co-author Dr Vijaya Viswanathan.
  Pragna bharati and Brhat are jointly organized and hosted Dr Rajiv Malhotra and Prof Vijaya Viswanathan during 13-15 March 2023 in hyderabad. The opening event is the press meet which was held in Hotel Taj krishna, Hyderabad in the evening of 13th March 2023. Shri LV Subhramanyam, former CS, Govt of AP presided over the […]
 • సామాజిక పరివర్తన పైనే ఆర్.ఎస్.ఎస్ దృష్టి – శ్రీ‌ ద‌త్తాత్రేయ హోసబాలే జీ
  హ‌ర్యానాలో రాష్ట్రం పానిప‌ట్ జిల్లాలో మార్చి 12 నుంచి 14 వ‌ర‌కు జ‌రిగిన రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ అఖిల భారతీయ ప్రతినిధి సభ సమావేశాలు మంగళవారం ముగిశాయి. ఈ సంద‌ర్భంగా ఏర్పాటు చేసిన మీడియా స‌మావేశంలో ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ స‌ర్ కార్య‌వాహ శ్రీ దత్తాత్రేయ హోసబాలే మాట్లాడారు. ముందుగా ప్రముఖ పాత్రికేయుడు డాక్టర్ వేద్ ప్రతాప్ వైదిక్‌కు సంతాపం తెలియజేసి నివాళులర్పించారు. అనంత‌రం మాట్లాడుతూ భవిష్యత్ కార్యాచరణ కోసం వార్షిక నివేదికతో పాటు ప్రతినిధుల సభ సమావేశంలో ముఖ్యమైన […]
 • सामाजिक समरसता, परिवार प्रबोधन, पर्यावरण संरक्षण, स्वदेशी आचरण एवं नागरिक कर्तव्य पर जागरुकता से लाएंगे समाज में परिवर्तन
  सेवा कार्य तथा कुटुम्ब प्रबोधन का कार्य महिलाओं के बिना संभव नहीं राष्ट्र के ‘स्व’ आधारित पुनरोत्थान के संकल्प के साथ सम्पन्न हुई प्रतिनिधि सभापानीपत, 14 मार्च। राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ की अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा की तीन दिन चली बैठक का मंगलवार को समापन हो गया। संघ के सरकार्यवाह दत्तात्रेय होसबाले ने अंतिम दिन पत्रकारों […]
 • RSS vows to work on five dimensions of social change – Dattatreya Hosabale Ji
  RSS aims to bring transformation through social harmony, family values, ecological conservation, Swadeshi (bharatiya) conduct, and awareness about civic duty Service, family education not possible without the help of women RSS’s Pratinidhi Sabha meet concludes with the resolution of national resurgence based on ‘Swa’ Panipat, March 14. The annual meeting of the Akhil Bharatiya Pratinidhi […]
 • छत्रपति शिवाजी महाराज के राज्यारोहण के 350वें वर्ष के उपलक्ष्य में मा. सरकार्यवाह जी का वक्तव्य
  राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा सेवा साधना एवं ग्राम विकास केंद्र, पट्टीकल्याणा – पानीपत (हरियाणा) चैत्र कृष्ण 5-7 युगाब्द 5124 (12-14 मार्च 2023) छत्रपति शिवाजी महाराज के राज्यारोहण के 350वें वर्ष के उपलक्ष्य में मा. सरकार्यवाह जी का वक्तव्य छत्रपति शिवाजी महाराज भारत के उन महान व्यक्तित्वों में एक हैं, जिन्होंने समाज को सैकड़ों […]
 • महर्षि दयानंद सरस्वती की 200 वीं जन्म जयंती के अवसर पर मा. सरकार्यवाह का वक्तव्य
  ॐ राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा सेवा साधना एवं ग्राम विकास केंद्र, पट्टीकल्याणा – पानीपत (हरियाणा) चैत्र कृष्ण 5-7 युगाब्द 5124 (12-14 मार्च 2023) महर्षि दयानंद सरस्वती की 200 वीं जन्म जयंती पराधीनता के काल में जब देश अपने सांस्कृतिक व आध्यात्मिक आधार के सम्बन्ध में दिग्भ्रमित हो रहा था, तब महर्षि दयानन्द […]
 • On the occasion of the 2550th Nirvana of Mahaveer Swami Statement of Ma Sarkaryawah Ji
  IIॐII RASHTRIYA SWYAMSEVAK SANGH AKHIL BHARTEEYA PRATINIDHI SABHA    Sewa Sadhna evm Gram Vikas Kendra, Pattikalyana – Panipat (Haryana) Chaitra Krishna 5-7 Yugabdh 5124 (12-14 March, 2023) On the occasion of the 2550th Nirvana of Mahaveer Swami Statement of Ma Sarkaryawah Ji 2550 years of Lord Mahavir’s attainment of Nirvana are being completed. On the […]

Koti Lingala – Jagityala – Koteswara Siddeswara Swamy

Overview

Kotilingala was an early center or perhaps even capital of the Shatavahanas. It is also believed to be the town of birth of the legendary Gautamiputra Shatakarni, the greatest king of the Shatavahana dynasty. A father figure in the history of the Telugu land. The town here was occupied continually for atleast four hundred years. Hundreds of objects small and large have been identified in archaeological diggings. But the site has not been afforded the attention that it deserves. It is almost a foundational site defining the identity of the Telugu land. 

Kotilingala has an archaeological site that was excavated by V. V. Krishna Sastry. The site has a mud fort with several gates and running 1054 metres long and 330 metres wide. Coins dated to 2nd and 3rd centuries BCE have been found at the site. These coins were issued by Gobhada and Samagopa, who are believed to be local pre-Satavahana rulers. Based on these discoveries, Kotilingala is believed to be a town of the ancient Assaka (also Andhra or Ashmaka) mahajanapada. The mud fortification, protected by a stream on its east and the Godavari river on its west, indicate its high political and commercial significance.

The Godavari river is bunded at many locations and in this case the Yellampali Sripada project. This barrage that is the fourth largest reservoir on the Godavari. The backwaters reach upto the Kotilingeswara temple at Koti lingala. And go beyond to some distance. The recent completion of the Yellampalli project also endangers a significant part of these findings. There is the proposal to develop a protection wall around these findings. The temple of Koteswara at Kotilingala stands by the side of the Godavari river.

The current temple at the location was constructed in 1970. But the deities have been around into the indefinite past. The temple is located at a distance of about six km from the closest village. The entire population of the old Koti lingala village has been evacuated because of the rising waters of the Godavari. Only a few of the old residents remain. A major tourism center is expected in this area.

Sthala Puranam

The village of Kotilingala has fortifications on all sides. Koteswara swamy resides in the north eastern fortification. On the south east corner there is a hillock called Munla gutta (the hillock of the munis). On the hillock there is a cave. The cave housed many munis. They would bathe in the Godavari and go back into the cave to continue with their tapasya. On a certain day they thought that it would be very auspicious if they could install a Shiva linga and worship the mahadeva.

And so they remained in thought upon the banks of the Godavari. Hanuman was passing by through the forest and discovered the munis so lost in thought. He found them lost in thought and asked what he could do to help them. The munis prayed with that Hanuman that he must go to Kashi and bring a Shiva linga for them. So they prayed Hanuman for a shiva linga but did not specify an exact moment by which this task must be done.

Hanuman had to travel through forests, rivers and cross mountains to get to Kashi and back. He reached Kashi, identified a proper Shiva linga and started back. But the appointed moment for the prana pratistha was passing. So the Munis each picked up a fistful of sand from the river, and in the north eastern corner of the village,  installed these several heaps of sand into one large heap. Into this heap they invoked the Prana of Shiva. Because this linga was made of sand, it came to be called the Saikata Lingam. It had a crore (koti) of sand grains. Each of these grains equal to a shiva linga in itself. So this linga was called the koti iswara / Koteswara linga.

Now Hanuman returned with a lingam from Kashi. But he saw the munis making their offerings to the saikata lingam.  He was puzzled and disappointed. In a fit of rage, he tossed the shiva linga onto a rock. And so this linga from kashi was mildly damaged by the impact. The munis rushed to assuage Hanuman’s feelings. And explained that the saikata linga had to be installed to match the proper time for Prana Pratishtha. The linga from Kashi ofcourse would be worshipped with even greater reverence. And it would be incumbent upon all devotees to worship the Kashi linga before they made offerings to the saikata linga.

Shatavahanas

The Shatavahanas / Sadavahanas were a very long ruling dynasty of Central India. Their first capital being Prathisthana pura – present day Paithan in Maharashtra. The most successful of the dynasty was Gautamiputra Shatakarni. There is strongly suggestive evidence to suggest that Gautamiputra was born or lived in this town. Gautamiputra Shatakarni ruled from Amaravati, the present capital of Andhra Pradesh. It may also be possible to consider this location as a major administrative center of his empire. To describe the history of the Shatavahanas is a substantial activity and it must be taken up in a separate page.

Other sites

There are many other locations within the Telugu region and also across southern India where Shiva is named Kotiswara / Koteswara. And in most cases it has to do with the location having a very large number of shiva lingas.

 

Media

 

Location

Links

https://en.wikipedia.org/wiki/Koti_Lingala

https://www.thehindu.com/news/national/telangana/Koti-Lingala-a-major-pilgrim-destination/article11148987.ece

https://telanganatoday.com/koti-lingala-all-set-to-attract-tourists

https://telanganatoday.com/scenic-abode-lord-shiva

http://www.manatemples.net/pages/dev_kotilingala.htm

https://english.sakshi.com/guest-column/2018/06/05/a-glimpse-into-the-andhra-satavahanas