RSS NEWS

 • Khalistani- ISI nexus at play in Delhi? Gameplan to riot on Republic Day hits the streets
  Shocking scenes are emerging from the national capital of the so-called farmers’ tractor rally turning down to complete chaos. The rioters who were assigned fixed routes to carry out their parade breached police barricades and have put the city into a complete standstill. Khalistanis, masquerading as farmers have hijacked the entire protests and violent activities […]
 • రామభక్తులపై ఇస్లాం మ‌తోన్మాదుల‌ రాళ్ళ దాడి.. ఒకరి మృతి, పలువురికి గాయాలు
  రామ మందిర నిర్మాణానికి చేప‌ట్టిన నిధి సేక‌ర‌ణ‌లో భాగంగా నిర్వ‌హించిన ఒక‌ ర్యాలీలో రామ భ‌క్తుల‌పై ముస్లిం గుంపు దాడి చేసిన దాడి వ‌ల్ల కూలి ప‌ని చేసుకునే ఒక‌ హిందూ వ్య‌క్తి మ‌ర‌ణించ‌గా ప‌లువురికి గాయాలైన ఘ‌ట‌న గుజ‌రాత్‌లో గాంధీదామ్ స‌మీపంలో చోటు చేసుకుంది. వివ‌రాల్లోకెళ్తే.. గుజరాత్ లోని గాంధీధామ్ సమీపంలోని కిడాని గ్రామంలో రామ మందిర‌ నిర్మాణం కోసం చేప‌ట్టిన నిధి సేక‌ర‌ణ‌లో భాగంగా ఈ నెల 17న విశ్వ హిందూ పరిషత్ ఆధ్వ‌ర్యంలో […]
 • మతమార్పిడులే కాదు.. పాస్టర్ ప్రవీణ్ చక్రవర్తి చర్యలు దేశ ప్రతిష్టకు భంగకరం
  రాష్ట్రంలో ఎన్నో దేవతా విగ్రహాలు ధ్వంసం చేసి అనేక గ్రామాలను “క్రీస్తు గ్రామాలు”గా మార్చివేసినట్టు ప్రకటించి జైలుపాలైన కాకినాడకు చెందిన మతోన్మాద పాస్టర్ ప్రవీణ్ చక్రవర్తి కేసులో అనేక విస్మయకరమైన విషయాలు వెలుగుచూస్తున్నాయి. పాస్టర్ ప్రవీణ్ కుమార్ లక్ష్యం కేవలం మతమార్పిడులకు మాత్రమే పరిమితం కాదు. అక్రమ మార్గంలో ధనం సంపాదించేందుకు మాతృదేశం ప్రతిష్టను కూడా తాకట్టు పెట్టిన విషయం లీగల్ రైట్స్ ప్రొటెక్షన్ ఫోరమ్ పరిశోధనలో తేలింది. “బానిసత్వం నుండి బాలకార్మికులకు విముక్తి” పేరిట కథలు సృష్టించి ప్రపంచం దృష్టిలో దేశాన్ని అప్రతిష్టపాలు చేసి, ఫారిన్ కంట్రిబ్యూషన్ రెగ్యులేషన్ యాక్ట్ ద్వారా ఏవిధంగా కోట్లాది రూపాయల ధనం సంపాదించాడో వివరిస్తూ లీగల్ రైట్స్ ప్రొటెక్షన్ ఫోరమ్ జాతీయ […]
 • పాల్ దిన‌క‌ర‌న్ క్రైస్త‌వ మిష‌న‌రీ సంస్థ‌ల‌పై ఐటీ దాడులు
  పన్నుఎగవేత, విదేశీ నిధుల దుర్వినియోగం చేస్తున్న‌ట్టు ఆరోపణలు ఎదుర్కొంటున్నత‌మిళ‌నాడులోని పాస్ట‌ర్ పాల్ దినకరన్ కు చెందిన సంస్థ‌ల‌పై ఆదాయపు పన్ను శాఖ బుధవారం దాడులు నిర్వహించింది. పాల్ దిన‌క‌ర‌న్‌కు చెందిన కొయంబత్తూరులోని కారుణ్యా ఇంజ‌నీరింగ్ కాలేజీ, చెన్నైలోని జీసస్ కాల్స్ అనే క్రిస్టియన్ మిషనరీ సంస్థతో పాటు మొత్తం 28చోట్ల దాడులు నిర్వ‌హించింది. పాల్ దిన‌క‌ర‌న్‌ చేస్తున్న అవినీతి కార్యక‌లాపాల‌పై , విదేశీ నిధుల దుర్వినియోగంపై లీగ‌ల్ రైట్స్ ఆబ్జ‌ర్వేట‌రీ (ఎల్‌.ఆర్‌.వో) అనే ఒక సంస్థ గ‌తంలో […]
 • సంస్కృత భాష‌ వ్య‌తిరేక పిటిష‌న్‌ను కొట్టేసిన మ‌ద్రాస్ హైకోర్టు
  ప్రాంతీయ దూర‌ద‌ర్శ‌న్(డి.డి) చానెళ్ల‌లో ప్ర‌సార‌మ‌య్యే వార్త‌ల్లో సంస్కృత వార్త‌లు కూడా ప్ర‌సారం చేయ‌డాన్ని వ్య‌తిరేకిస్తూ దాఖ‌లైన పిటిష‌న్‌ను మ‌ద్రాస్ హైకోర్టు కొట్టి వేసింది. వివ‌రాల్లోకెళ్తే… గ‌తేడాది నవంబర్ లో సమాచార మంత్రిత్వ శాఖ ఆధ్వ‌ర్యంలో జ‌రిగిన ఒక సమావేశంలో దేశంలోని అన్ని ప్రాంతీయ డిడి ఛానెళ్ల‌లో సంస్కృత బులెటిన్‌ను ప్ర‌సారం చేయాల‌ని సంబంధిత అధిప‌తుల‌ను దూరదర్శన్, ప్రసార్ భారతి డైరెక్టర్ జనరల్ శ‌శి శంక‌ర్ ఆదేశించారు. ప్ర‌తి రోజూ ఉదయం 7.15 నుండి 7.30 వర‌కు సంస్కృత […]
 • శ్రీరామ మందిర నిర్మాణంలో పాలుపంచుకుందాం: ఎస్సీ-ఎస్టీ హక్కుల సంక్షేమ వేదిక పిలుపు
  అయోధ్యలో నిర్మితమవుతోన్న భవ్య రామమందిర నిర్మాణంలో ఆంధ్రప్రదేశ్ రాష్ట్రంలోని షెడ్యూల్డ్ కులాలు, షెడ్యూల్డ్ తెగల ప్రజలు  భాగస్వాములవ్వాలని ఎస్సీ-ఎస్టీ హక్కుల సంక్షేమ వేదిక పిలుపునిచ్చింది. ఈ మేరకు ఆ సంస్థ రాష్ట్ర గౌరవాధ్యక్షులు, విశ్రాంత ఐఏఎస్ అధికారి డాక్టర్ శ్రీ పరశురామయ్య ఒక ప్రకటనలో కోరారు. ఈ సందర్భంగా  డాక్టర్ శ్రీ పరశురామయ్య మాట్లాడుతూ.. శ్రీ రాముడు మంచి పరిపాలనను అందించిన గొప్ప చక్రవర్తి అని. మిత్రత్వం, సోదర భావం, సామాజిక సమతలకు ప్రతీక అని కొనియాడారు. చరిత్రలో మనల్ని పాలించిన అనేక మంది రాజులు, చక్రవర్తులు మనకు […]
 • Guru Gobind Singh Ji is our torchbearer – Dr. Mohan Bhagwat Ji
  Tenth Guru Guru Gobind Singh Ji has been among those who took the country forward. That is why everybody holds him as an ideal and aspires to be like him. It was for this reason that Swami Vivekananda said in order to regain the dignity of the country every citizen would have to follow the […]
 • నూతన రామమందిర నిర్మాణ రూపకర్త ఈయనే!
  అయోధ్య రామమందిర నిర్మాణంలో కీలక పాత్ర పోషిస్తున్న వ్యక్తి శ్రీ చంద్రకాంత్ సోంపురా. 78 ఏళ్ల శ్రీ చంద్రకాంత్ సోంపురా రామమందిర నిర్మాణానికి వాస్తు, నిర్మాణ రూపకల్పన ప్లాన్ అందిస్తున్నారు. వీరి వంశంలో 15వ తరానికి చెందిన వాస్తుశిల్పి ఇతను. దేశంలోనే కాకుండా విదేశాల్లో సైతం దేవాలయ నిర్మాణ ప్రాజెక్టులపై  వీరి కుటుంబం పనిచేస్తుంది. వీరి కుటుంబంలో ప్రముఖంగా చెప్పుదగ్గ మరో వ్యక్తి వీరి తాతగారు శ్రీ పీఓ సోంపురా. వారు 1949లో గుజరాత్ రాష్ట్రంలోని ప్రపంచ ప్రసిద్ధ సోమనాథ్ ఆలయ నిర్మాణం, వాస్తు విషయంలో ప్రణాళిక అందించారు. అహ్మదాబాద్ నగరానికి చెందిన వీరి కుటుంబం ఇప్పటి వరకు దేశ, దేశాల్లో 200పైగా ఆలయాల వాస్తు, నిర్మాణ ప్లాన్ అంశాల్లో తమ సేవలందించింది. వీటిలో ముఖ్య దేవాలయాలు గాంధీనగర్ లోని అక్షరధామ్ ప్రాంగణం, కోల్ కతాలో బిర్లా […]
 • We tried to contribute like a squirrel – Haji Ismail
  Belapur, Pune (VSK). Muslims from Belapur in Shrirampur taluka handed over a Nidhi of Rs 44,111 to the treasurer of the Shri Ram Janmabhoomi Teerth Kshetra, Govind Devgiriji Maharaj and Rashtra Santacharya Kishorji Vyas. The Muslim brothers got the information that Govind Devgiriji Maharaj, the treasurer of Shri Ram Janmabhoomi Teerth Kshetra and Acharya Kishorji […]
 • అయోద్య రామ మందిర నిర్మాణానికి రూ.లక్ష విరాళ‌మిచ్చిన నిరుపేద మహిళ
  ఆమె కూలి ప‌ని చేసుకుంటూ జీవించే మహిళ. చాలా చిన్న ఇళ్లు. ఇంట్లో కుమారుడు, ఆమె మాత్రమే ఉంటారు. ఆమె భర్త గతంలోనే కాలం చేశారు. వారికిద్దరు కుమారులు. ఒక కుమారుడు ఈ మధ్యే కరోనాతో మరణించాడు. ఉన్న ఒక్క కుమారుడు కూడా ఏదో చిన్న వృత్తిలో ఉన్నాడు. ఆమె కుటుంబం చిన్నదైనా, ఆమె మనసు మాత్రం గొప్ప‌ది. ఒక నిరుపేద మహిళ తను కష్టపడి కూలి పని చేసి రూపాయి రూపాయిగా కూడబెట్టిన మొత్తం లక్ష […]

One of the main aspects of the Vijayanagara Empire history, was the regular conflicts with the Bahmani rulers, primarily over the Raichur-Tungabhadra Doab region.  It  was a conflict, that often kept going back and forth, with the Vijayanagara rulers winning at times, and Bahmani Sultans the other times. The frequent conflicts with the Bahmani Sultans, had not just devastated large parts of the Doab area, but also resulted in wholesale massacres and destruction of temples too. Even though the Bahmani empire had split up now into Bijapur, Golkonda, Bidar, Berar and Ahmednagar, the annual raid and loot tactics by the Bahmanis continued.  The first thing Sri Krishnadeva Raya, did on ascending the throne was to put a stop to the regular loot and raid, affairs by the Bahmanis. The raiding Bahmani army of Bijapur was decisively routed at the Battle of Diwani and Krishna Deva Raya, went in hot pursuit of the Bahmani Sultan,Yusuf Adil Shah.  The retreating Bijapur sultan, Yusuf Adil Shah, was defeated and killed at Kovilkonda, it  was a crushing blow for the Bijapur forces.  After Bijapur fell, Sri Krishna Deva Raya turned his attention to the other Bahmani kingdoms. His next target was Gulbarga, where the Bahmani Sultan, Mahmud Shah, was overthrown and imprisoned by his minister Qasim Barid. Krishnadeva Raya, defeated Barid, freed Mahmud Shah, restored the throne to him, and proceeded to capture Bidar too.

 

The other main rivalry Krishnadeva Raya had was with the Golkonda sultan, Quli Qutub Shah, the founder of the Qutub Shahi dynasty, and his contemporary. While Sri Krishnadeva Raya was engaged in his campaigns against the Gajapatis, Quli Qutub Shah, occupied the forts of Warangal, Khammam,  Rajahmundry, and conquered most of Coastal Andhra, right up to Machilipatnam. However Sri Krishna Deva Raya’s able Prime minister, Timmarasu, managed to defeat Quli Qutub Shah, and regain most of the territories. By 1512,  Sri Krishna Deva Raya controlled most of the territories to the North of Karnataka, and the Bahmani sultans, annual raid and plunder also came to an end, with the crushing defeats inflicted on them.

 

Battle of  Raichur

The constant battles between Vijayanagara and Bijapur continued, resulting in the defeat of the Sultan, Ismail Adil Shah.  However, Sri Krishna Deva Raya, wanted to put an end to this constant feud once for all, and turned his attention to the strategic fort of Raichur, located in the Tungabhadra- Krishna Doab region.  The fort of Raichur was built around 1284 CE by a Kakatiya ruler Rudra, and  later it became a constant source of dispute between the Bahmanis and Vijayanagara rulers. For over  2 centuries, the Bahmanis and Vijayanagara rulers, fought bloody battles over Raichur fort, and possession kept passing from one to another. What Krishna Deva Raya, sought was a crushing victory, by which the Bahmani Sultans would never again attack, Vijayanagara and the constant feuds would come to an end. His objectives were to gain control over Raichur, and completely defeat Ismail Adil Shah, the Bahmani Sultan.

 

Fort of Raichur

The scale of the mission was mind boggling, 50,000 scouts were deployed ahead of the army, and their job was to act as spies and keep sending regular information. 2000 horsemen armed with bows, made up a force of around 736,00 with 32,600 horses and 55o elephants. 30,000 infantry were led by Pemmasani Ramalinga Nayaka, the commander of the forces, followed by around 14 contingents of fully armed soldiers, with horses and elephants.  The archers and musketeers had quilted tunics, shieldmen with swords, and elephants with knives fastened to their tusks. 20,000 washer-men accompanied the army along with courtesans, as well as 12,000 men with leather water bags to supply water. It was one of the largest forces ever assembled, and the din of the drums, trumpets, shook the earth. The commander  Ramalinga Nayaka, hailed from the illustrious Pemmasani Nayakas clan, that ruled over Gandikota, and which served the Vijayanagara empire faithfully. Ramalinga Nayaka, had earlier fought with distinction in the battles against Golkonda, Bijapur, and he was Sri Krishnadeva Raya’s favorite commander, given the charge of this mission.

On reaching near to Raichur, Sri Krishnadeva Raya, set up camp, and waited for the news of Ibrahim Adil Shah’s arrival, after sometime he received the news of his arrival, with a 140,000 strong army on the banks of the Krishna river.  The Bijapur army camped on the opposite banks of the river, straight opposite the Vijayanagara army, and the stage was all set for the battle.  As per many accounts on May 19, 1520, the battle began, with the sound of trumpets, drums and the war cries,  drowning out all voices, and creating a massive din.  The initial advance was made by Krishna Deva Raya, and and the furious assault,drove the Bahmani soldiers back to their trenches. However the Bijapur forces countered back, with cannon fire, that caused great loss in the Vijayanagara forces making them fall back into a retreat.  Seeing his forces falling back, Sri Krishna Deva Raya, decided to lead from the front, and commanding the second line, rallied the troops, and counter attacked. He ordered all his divisions to mount a straight forward counter attack, and that had the effect, scattering the Bahmani forces, routing them.

So furious was Krishna Deva Raya’s assault, that the Bijapur forces, ran for their lives, were totally scattered,  and he chased them all the way to the river. One of the features of  Sri Krishna Deva Raya’s  military campaigns, was his tendency to lead from the front, often at great danger to his own life. It was the same tactics, he adopted here too at Raichur, and the Bijapur forces suffered one of their worst rout ever.  Crossing the Krishna, river, Sri Krishnadeva Raya now attacked the Sultan’s camp, who by then aided by his faithful bodyguard, Asada Khan, managed to escape. While most of  the Bijapur forces, fled, a small contingent under Salabat Khan, the Sultan’s general remained back, and put up a brave fight till the end. It was however in vain, as the outnumbered contingent, was annihilated by the Vijayanagara forces, and Salabhat Khan himself was taken prisoner. With the Bijapur army routed, taking the fort of  Raichur was now easy, and Krishna Deva Raya, marched in triumphant style towards the fort.  He was also assisted by the Portuguese, led by Christovao de Figueiredo , who with their gunners, helped him to pick off the defenders off the wall easily, and soon Raichur fell. The tactical alliances with the Portuguese had worked here.

It  was a crushing defeat for Ismail Adil Shah,  that he gave up his plans of further conquests, and instead focused on building up alliances with other Bahmani rulers. While the victory at Raichur, was the high point of  Vijayanagara empire, it was also a curse in some ways.  The Vijayanagara rulers became haughty and over confident,  and Sri Krishna Deva Raya’s humiliation  of the Bahmanis after victory, only increased the animosity further. The Bahmanis had realized that only by uniting together as one, would they be able to take on Vijayanagara, and they worked on strengthening the alliances between them. What was undeniable however was under Sri Krishna Deva Raya’s the Bahmanis were given their most decisive defeat everywhere, and for some time, none of the kingdoms even dared to challenge him, such was the fear his name struck.

Article also available at blog