RSS NEWS

 • VIDEO: ప్ర‌థ‌మ‌ సేనాని బుదుభగత్
  ఈస్టిండియా కంపెనీ మన దేశానికి వచ్చాక మన ప్రజలను అణచివేసి, దోపిడీచేస్తూ బానిసలుగా చూస్తూ మన ధర్మాన్ని సంస్కృతులను అవహేళన చేసారు. పవిత్ర పూజా కేంద్రాలను ఆక్రమించి మతమార్పిడి చేసారు. ఈ బాధలను భరించలేక కోపోద్రిక్తులైన ప్రజలు తమ రక్షణకోసం ఆంగ్లేయుల నుంచి విముక్తి కోసం స్వాతంత్ర్య సాధనకై పోరాటాలు చేశారు. వారిలో ఒకరు బుదు భగత్.  The post VIDEO: ప్ర‌థ‌మ‌ సేనాని బుదుభగత్ appeared first on VSK Telangana.
 • సంఘ కార్యం వేగంగా విస్తరిస్తోంది – శ్రీ‌ కాచం రమేశ్ జీ
  ‘కరోనా విపత్కర పరిస్థితులు ఎదురైనప్పటికీ దేశవ్యాప్తంగా, తెలంగాణా ప్రాంతంలో కూడా సంఘ కార్యం వేగంగా విస్తరిస్తున్నది. 2024నాటికి లక్ష గ్రామాలకు చేరుకోవాలన్న లక్ష్యాన్ని తప్పక పూర్తిచేయగలమనే విశ్వాసం కార్యకర్తలందరిలో కనిపిస్తున్నది. శాఖల విస్తరణతోపాటు సామాజిక కార్యక్రమాల సంఖ్య, విస్తరణ కూడా పెంచాలన్నది లక్ష్యం’’ అని ఆర్ ఎస్ ఎస్ తెలంగాణ ప్రాంత కార్యవాహ కాచం రమేశ్ అన్నారు. ఇటీవల హర్యానాలో మూడురోజులపాటు జరిగిన అఖిల భారతీయ ప్రతినిధి సభ సమావేశాల విశేషాలను ఆయన పాత్రికేయులకు వివరించారు. పానిపట్ […]
 • VIDEO: నాజీ గుర్తు.. మన స్వస్తిక్ ఒకటేనా..?
  ఎప్పుడూ ఏదో ఒక విషయంలో హిందూధర్మంపై బురదజల్లడం పాశ్చాత్య మీడియాకు అలవాటుగా మారిపోయింది. తాజాగా నాజీగుర్తుగా పిలవబడే హకెన్ క్రూజ్ ను స్వస్తిక్ గుర్తును ఒకటిగా పోలుస్తూ, స్వస్తిక్ ను బ్యాన్ చేయాలని వెస్ట్ మీడియా బాగా ప్రచారం చేస్తోంది. ఈ ప్రచారానికి వారు పెట్టిన పేరు కాన్యే వెస్ట్. వారి ప్రచారం ఎలా ఉందంటే స్వస్తిక్ అంటే హకెన్ క్రూజ్ మాత్రమేనని, అసలు స్వస్తిక్ అనేది లేనేలేదని ప్రచారం చేస్తున్నారు. కానీ నిజానికి అసలు ఆ […]
 • Press Meet with Author, thinker, Indologist Dr Rajiv Malhotra and co-author Dr Vijaya Viswanathan.
  Pragna bharati and Brhat are jointly organized and hosted Dr Rajiv Malhotra and Prof Vijaya Viswanathan during 13-15 March 2023 in hyderabad. The opening event is the press meet which was held in Hotel Taj krishna, Hyderabad in the evening of 13th March 2023. Shri LV Subhramanyam, former CS, Govt of AP presided over the […]
 • సామాజిక పరివర్తన పైనే ఆర్.ఎస్.ఎస్ దృష్టి – శ్రీ‌ ద‌త్తాత్రేయ హోసబాలే జీ
  హ‌ర్యానాలో రాష్ట్రం పానిప‌ట్ జిల్లాలో మార్చి 12 నుంచి 14 వ‌ర‌కు జ‌రిగిన రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ అఖిల భారతీయ ప్రతినిధి సభ సమావేశాలు మంగళవారం ముగిశాయి. ఈ సంద‌ర్భంగా ఏర్పాటు చేసిన మీడియా స‌మావేశంలో ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ స‌ర్ కార్య‌వాహ శ్రీ దత్తాత్రేయ హోసబాలే మాట్లాడారు. ముందుగా ప్రముఖ పాత్రికేయుడు డాక్టర్ వేద్ ప్రతాప్ వైదిక్‌కు సంతాపం తెలియజేసి నివాళులర్పించారు. అనంత‌రం మాట్లాడుతూ భవిష్యత్ కార్యాచరణ కోసం వార్షిక నివేదికతో పాటు ప్రతినిధుల సభ సమావేశంలో ముఖ్యమైన […]
 • सामाजिक समरसता, परिवार प्रबोधन, पर्यावरण संरक्षण, स्वदेशी आचरण एवं नागरिक कर्तव्य पर जागरुकता से लाएंगे समाज में परिवर्तन
  सेवा कार्य तथा कुटुम्ब प्रबोधन का कार्य महिलाओं के बिना संभव नहीं राष्ट्र के ‘स्व’ आधारित पुनरोत्थान के संकल्प के साथ सम्पन्न हुई प्रतिनिधि सभापानीपत, 14 मार्च। राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ की अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा की तीन दिन चली बैठक का मंगलवार को समापन हो गया। संघ के सरकार्यवाह दत्तात्रेय होसबाले ने अंतिम दिन पत्रकारों […]
 • RSS vows to work on five dimensions of social change – Dattatreya Hosabale Ji
  RSS aims to bring transformation through social harmony, family values, ecological conservation, Swadeshi (bharatiya) conduct, and awareness about civic duty Service, family education not possible without the help of women RSS’s Pratinidhi Sabha meet concludes with the resolution of national resurgence based on ‘Swa’ Panipat, March 14. The annual meeting of the Akhil Bharatiya Pratinidhi […]
 • छत्रपति शिवाजी महाराज के राज्यारोहण के 350वें वर्ष के उपलक्ष्य में मा. सरकार्यवाह जी का वक्तव्य
  राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा सेवा साधना एवं ग्राम विकास केंद्र, पट्टीकल्याणा – पानीपत (हरियाणा) चैत्र कृष्ण 5-7 युगाब्द 5124 (12-14 मार्च 2023) छत्रपति शिवाजी महाराज के राज्यारोहण के 350वें वर्ष के उपलक्ष्य में मा. सरकार्यवाह जी का वक्तव्य छत्रपति शिवाजी महाराज भारत के उन महान व्यक्तित्वों में एक हैं, जिन्होंने समाज को सैकड़ों […]
 • महर्षि दयानंद सरस्वती की 200 वीं जन्म जयंती के अवसर पर मा. सरकार्यवाह का वक्तव्य
  ॐ राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा सेवा साधना एवं ग्राम विकास केंद्र, पट्टीकल्याणा – पानीपत (हरियाणा) चैत्र कृष्ण 5-7 युगाब्द 5124 (12-14 मार्च 2023) महर्षि दयानंद सरस्वती की 200 वीं जन्म जयंती पराधीनता के काल में जब देश अपने सांस्कृतिक व आध्यात्मिक आधार के सम्बन्ध में दिग्भ्रमित हो रहा था, तब महर्षि दयानन्द […]
 • On the occasion of the 2550th Nirvana of Mahaveer Swami Statement of Ma Sarkaryawah Ji
  IIॐII RASHTRIYA SWYAMSEVAK SANGH AKHIL BHARTEEYA PRATINIDHI SABHA    Sewa Sadhna evm Gram Vikas Kendra, Pattikalyana – Panipat (Haryana) Chaitra Krishna 5-7 Yugabdh 5124 (12-14 March, 2023) On the occasion of the 2550th Nirvana of Mahaveer Swami Statement of Ma Sarkaryawah Ji 2550 years of Lord Mahavir’s attainment of Nirvana are being completed. On the […]

One of the main aspects of the Vijayanagara Empire history, was the regular conflicts with the Bahmani rulers, primarily over the Raichur-Tungabhadra Doab region.  It  was a conflict, that often kept going back and forth, with the Vijayanagara rulers winning at times, and Bahmani Sultans the other times. The frequent conflicts with the Bahmani Sultans, had not just devastated large parts of the Doab area, but also resulted in wholesale massacres and destruction of temples too. Even though the Bahmani empire had split up now into Bijapur, Golkonda, Bidar, Berar and Ahmednagar, the annual raid and loot tactics by the Bahmanis continued.  The first thing Sri Krishnadeva Raya, did on ascending the throne was to put a stop to the regular loot and raid, affairs by the Bahmanis. The raiding Bahmani army of Bijapur was decisively routed at the Battle of Diwani and Krishna Deva Raya, went in hot pursuit of the Bahmani Sultan,Yusuf Adil Shah.  The retreating Bijapur sultan, Yusuf Adil Shah, was defeated and killed at Kovilkonda, it  was a crushing blow for the Bijapur forces.  After Bijapur fell, Sri Krishna Deva Raya turned his attention to the other Bahmani kingdoms. His next target was Gulbarga, where the Bahmani Sultan, Mahmud Shah, was overthrown and imprisoned by his minister Qasim Barid. Krishnadeva Raya, defeated Barid, freed Mahmud Shah, restored the throne to him, and proceeded to capture Bidar too.

 

The other main rivalry Krishnadeva Raya had was with the Golkonda sultan, Quli Qutub Shah, the founder of the Qutub Shahi dynasty, and his contemporary. While Sri Krishnadeva Raya was engaged in his campaigns against the Gajapatis, Quli Qutub Shah, occupied the forts of Warangal, Khammam,  Rajahmundry, and conquered most of Coastal Andhra, right up to Machilipatnam. However Sri Krishna Deva Raya’s able Prime minister, Timmarasu, managed to defeat Quli Qutub Shah, and regain most of the territories. By 1512,  Sri Krishna Deva Raya controlled most of the territories to the North of Karnataka, and the Bahmani sultans, annual raid and plunder also came to an end, with the crushing defeats inflicted on them.

 

Battle of  Raichur

The constant battles between Vijayanagara and Bijapur continued, resulting in the defeat of the Sultan, Ismail Adil Shah.  However, Sri Krishna Deva Raya, wanted to put an end to this constant feud once for all, and turned his attention to the strategic fort of Raichur, located in the Tungabhadra- Krishna Doab region.  The fort of Raichur was built around 1284 CE by a Kakatiya ruler Rudra, and  later it became a constant source of dispute between the Bahmanis and Vijayanagara rulers. For over  2 centuries, the Bahmanis and Vijayanagara rulers, fought bloody battles over Raichur fort, and possession kept passing from one to another. What Krishna Deva Raya, sought was a crushing victory, by which the Bahmani Sultans would never again attack, Vijayanagara and the constant feuds would come to an end. His objectives were to gain control over Raichur, and completely defeat Ismail Adil Shah, the Bahmani Sultan.

 

Fort of Raichur

The scale of the mission was mind boggling, 50,000 scouts were deployed ahead of the army, and their job was to act as spies and keep sending regular information. 2000 horsemen armed with bows, made up a force of around 736,00 with 32,600 horses and 55o elephants. 30,000 infantry were led by Pemmasani Ramalinga Nayaka, the commander of the forces, followed by around 14 contingents of fully armed soldiers, with horses and elephants.  The archers and musketeers had quilted tunics, shieldmen with swords, and elephants with knives fastened to their tusks. 20,000 washer-men accompanied the army along with courtesans, as well as 12,000 men with leather water bags to supply water. It was one of the largest forces ever assembled, and the din of the drums, trumpets, shook the earth. The commander  Ramalinga Nayaka, hailed from the illustrious Pemmasani Nayakas clan, that ruled over Gandikota, and which served the Vijayanagara empire faithfully. Ramalinga Nayaka, had earlier fought with distinction in the battles against Golkonda, Bijapur, and he was Sri Krishnadeva Raya’s favorite commander, given the charge of this mission.

On reaching near to Raichur, Sri Krishnadeva Raya, set up camp, and waited for the news of Ibrahim Adil Shah’s arrival, after sometime he received the news of his arrival, with a 140,000 strong army on the banks of the Krishna river.  The Bijapur army camped on the opposite banks of the river, straight opposite the Vijayanagara army, and the stage was all set for the battle.  As per many accounts on May 19, 1520, the battle began, with the sound of trumpets, drums and the war cries,  drowning out all voices, and creating a massive din.  The initial advance was made by Krishna Deva Raya, and and the furious assault,drove the Bahmani soldiers back to their trenches. However the Bijapur forces countered back, with cannon fire, that caused great loss in the Vijayanagara forces making them fall back into a retreat.  Seeing his forces falling back, Sri Krishna Deva Raya, decided to lead from the front, and commanding the second line, rallied the troops, and counter attacked. He ordered all his divisions to mount a straight forward counter attack, and that had the effect, scattering the Bahmani forces, routing them.

So furious was Krishna Deva Raya’s assault, that the Bijapur forces, ran for their lives, were totally scattered,  and he chased them all the way to the river. One of the features of  Sri Krishna Deva Raya’s  military campaigns, was his tendency to lead from the front, often at great danger to his own life. It was the same tactics, he adopted here too at Raichur, and the Bijapur forces suffered one of their worst rout ever.  Crossing the Krishna, river, Sri Krishnadeva Raya now attacked the Sultan’s camp, who by then aided by his faithful bodyguard, Asada Khan, managed to escape. While most of  the Bijapur forces, fled, a small contingent under Salabat Khan, the Sultan’s general remained back, and put up a brave fight till the end. It was however in vain, as the outnumbered contingent, was annihilated by the Vijayanagara forces, and Salabhat Khan himself was taken prisoner. With the Bijapur army routed, taking the fort of  Raichur was now easy, and Krishna Deva Raya, marched in triumphant style towards the fort.  He was also assisted by the Portuguese, led by Christovao de Figueiredo , who with their gunners, helped him to pick off the defenders off the wall easily, and soon Raichur fell. The tactical alliances with the Portuguese had worked here.

It  was a crushing defeat for Ismail Adil Shah,  that he gave up his plans of further conquests, and instead focused on building up alliances with other Bahmani rulers. While the victory at Raichur, was the high point of  Vijayanagara empire, it was also a curse in some ways.  The Vijayanagara rulers became haughty and over confident,  and Sri Krishna Deva Raya’s humiliation  of the Bahmanis after victory, only increased the animosity further. The Bahmanis had realized that only by uniting together as one, would they be able to take on Vijayanagara, and they worked on strengthening the alliances between them. What was undeniable however was under Sri Krishna Deva Raya’s the Bahmanis were given their most decisive defeat everywhere, and for some time, none of the kingdoms even dared to challenge him, such was the fear his name struck.

Article also available at blog