RSS NEWS

 • VIDEO: ప్ర‌థ‌మ‌ సేనాని బుదుభగత్
  ఈస్టిండియా కంపెనీ మన దేశానికి వచ్చాక మన ప్రజలను అణచివేసి, దోపిడీచేస్తూ బానిసలుగా చూస్తూ మన ధర్మాన్ని సంస్కృతులను అవహేళన చేసారు. పవిత్ర పూజా కేంద్రాలను ఆక్రమించి మతమార్పిడి చేసారు. ఈ బాధలను భరించలేక కోపోద్రిక్తులైన ప్రజలు తమ రక్షణకోసం ఆంగ్లేయుల నుంచి విముక్తి కోసం స్వాతంత్ర్య సాధనకై పోరాటాలు చేశారు. వారిలో ఒకరు బుదు భగత్.  The post VIDEO: ప్ర‌థ‌మ‌ సేనాని బుదుభగత్ appeared first on VSK Telangana.
 • సంఘ కార్యం వేగంగా విస్తరిస్తోంది – శ్రీ‌ కాచం రమేశ్ జీ
  ‘కరోనా విపత్కర పరిస్థితులు ఎదురైనప్పటికీ దేశవ్యాప్తంగా, తెలంగాణా ప్రాంతంలో కూడా సంఘ కార్యం వేగంగా విస్తరిస్తున్నది. 2024నాటికి లక్ష గ్రామాలకు చేరుకోవాలన్న లక్ష్యాన్ని తప్పక పూర్తిచేయగలమనే విశ్వాసం కార్యకర్తలందరిలో కనిపిస్తున్నది. శాఖల విస్తరణతోపాటు సామాజిక కార్యక్రమాల సంఖ్య, విస్తరణ కూడా పెంచాలన్నది లక్ష్యం’’ అని ఆర్ ఎస్ ఎస్ తెలంగాణ ప్రాంత కార్యవాహ కాచం రమేశ్ అన్నారు. ఇటీవల హర్యానాలో మూడురోజులపాటు జరిగిన అఖిల భారతీయ ప్రతినిధి సభ సమావేశాల విశేషాలను ఆయన పాత్రికేయులకు వివరించారు. పానిపట్ […]
 • VIDEO: నాజీ గుర్తు.. మన స్వస్తిక్ ఒకటేనా..?
  ఎప్పుడూ ఏదో ఒక విషయంలో హిందూధర్మంపై బురదజల్లడం పాశ్చాత్య మీడియాకు అలవాటుగా మారిపోయింది. తాజాగా నాజీగుర్తుగా పిలవబడే హకెన్ క్రూజ్ ను స్వస్తిక్ గుర్తును ఒకటిగా పోలుస్తూ, స్వస్తిక్ ను బ్యాన్ చేయాలని వెస్ట్ మీడియా బాగా ప్రచారం చేస్తోంది. ఈ ప్రచారానికి వారు పెట్టిన పేరు కాన్యే వెస్ట్. వారి ప్రచారం ఎలా ఉందంటే స్వస్తిక్ అంటే హకెన్ క్రూజ్ మాత్రమేనని, అసలు స్వస్తిక్ అనేది లేనేలేదని ప్రచారం చేస్తున్నారు. కానీ నిజానికి అసలు ఆ […]
 • Press Meet with Author, thinker, Indologist Dr Rajiv Malhotra and co-author Dr Vijaya Viswanathan.
  Pragna bharati and Brhat are jointly organized and hosted Dr Rajiv Malhotra and Prof Vijaya Viswanathan during 13-15 March 2023 in hyderabad. The opening event is the press meet which was held in Hotel Taj krishna, Hyderabad in the evening of 13th March 2023. Shri LV Subhramanyam, former CS, Govt of AP presided over the […]
 • సామాజిక పరివర్తన పైనే ఆర్.ఎస్.ఎస్ దృష్టి – శ్రీ‌ ద‌త్తాత్రేయ హోసబాలే జీ
  హ‌ర్యానాలో రాష్ట్రం పానిప‌ట్ జిల్లాలో మార్చి 12 నుంచి 14 వ‌ర‌కు జ‌రిగిన రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ అఖిల భారతీయ ప్రతినిధి సభ సమావేశాలు మంగళవారం ముగిశాయి. ఈ సంద‌ర్భంగా ఏర్పాటు చేసిన మీడియా స‌మావేశంలో ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ స‌ర్ కార్య‌వాహ శ్రీ దత్తాత్రేయ హోసబాలే మాట్లాడారు. ముందుగా ప్రముఖ పాత్రికేయుడు డాక్టర్ వేద్ ప్రతాప్ వైదిక్‌కు సంతాపం తెలియజేసి నివాళులర్పించారు. అనంత‌రం మాట్లాడుతూ భవిష్యత్ కార్యాచరణ కోసం వార్షిక నివేదికతో పాటు ప్రతినిధుల సభ సమావేశంలో ముఖ్యమైన […]
 • सामाजिक समरसता, परिवार प्रबोधन, पर्यावरण संरक्षण, स्वदेशी आचरण एवं नागरिक कर्तव्य पर जागरुकता से लाएंगे समाज में परिवर्तन
  सेवा कार्य तथा कुटुम्ब प्रबोधन का कार्य महिलाओं के बिना संभव नहीं राष्ट्र के ‘स्व’ आधारित पुनरोत्थान के संकल्प के साथ सम्पन्न हुई प्रतिनिधि सभापानीपत, 14 मार्च। राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ की अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा की तीन दिन चली बैठक का मंगलवार को समापन हो गया। संघ के सरकार्यवाह दत्तात्रेय होसबाले ने अंतिम दिन पत्रकारों […]
 • RSS vows to work on five dimensions of social change – Dattatreya Hosabale Ji
  RSS aims to bring transformation through social harmony, family values, ecological conservation, Swadeshi (bharatiya) conduct, and awareness about civic duty Service, family education not possible without the help of women RSS’s Pratinidhi Sabha meet concludes with the resolution of national resurgence based on ‘Swa’ Panipat, March 14. The annual meeting of the Akhil Bharatiya Pratinidhi […]
 • छत्रपति शिवाजी महाराज के राज्यारोहण के 350वें वर्ष के उपलक्ष्य में मा. सरकार्यवाह जी का वक्तव्य
  राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा सेवा साधना एवं ग्राम विकास केंद्र, पट्टीकल्याणा – पानीपत (हरियाणा) चैत्र कृष्ण 5-7 युगाब्द 5124 (12-14 मार्च 2023) छत्रपति शिवाजी महाराज के राज्यारोहण के 350वें वर्ष के उपलक्ष्य में मा. सरकार्यवाह जी का वक्तव्य छत्रपति शिवाजी महाराज भारत के उन महान व्यक्तित्वों में एक हैं, जिन्होंने समाज को सैकड़ों […]
 • महर्षि दयानंद सरस्वती की 200 वीं जन्म जयंती के अवसर पर मा. सरकार्यवाह का वक्तव्य
  ॐ राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा सेवा साधना एवं ग्राम विकास केंद्र, पट्टीकल्याणा – पानीपत (हरियाणा) चैत्र कृष्ण 5-7 युगाब्द 5124 (12-14 मार्च 2023) महर्षि दयानंद सरस्वती की 200 वीं जन्म जयंती पराधीनता के काल में जब देश अपने सांस्कृतिक व आध्यात्मिक आधार के सम्बन्ध में दिग्भ्रमित हो रहा था, तब महर्षि दयानन्द […]
 • On the occasion of the 2550th Nirvana of Mahaveer Swami Statement of Ma Sarkaryawah Ji
  IIॐII RASHTRIYA SWYAMSEVAK SANGH AKHIL BHARTEEYA PRATINIDHI SABHA    Sewa Sadhna evm Gram Vikas Kendra, Pattikalyana – Panipat (Haryana) Chaitra Krishna 5-7 Yugabdh 5124 (12-14 March, 2023) On the occasion of the 2550th Nirvana of Mahaveer Swami Statement of Ma Sarkaryawah Ji 2550 years of Lord Mahavir’s attainment of Nirvana are being completed. On the […]

Sri MādariBhāgya Reddy Varma

Sri Bhāgya Reddy Varma pioneered social reform and uplift of so-called panchamas, education of women, education in Telugu and religious reform in Hyderabad and the country between 1906 and 1935.

Born on May 22, 1888 to Sri Mādari Venkaiah and Smt. Rangamāmba, he was to have been named Bhāgyaiah. However, when their family guru saw the boy, he predicted that he would be of great service to the community and insisted that he should be named Bhāgya Reddy. Their family belonged to the Mala caste, considered as panchamas. Although he had no formal schooling, he was assisted by Barrister Dos Santos and Ravichettu Ranga Rao, a jagirdar, in his studies.

Worried over the apathy and degradation in his community, he started the Jagan Mitra Mandali in 1906 reaching out to people through lectures, Harikatha, Kalakshepam and literature largely written by him. This organisation developed into the MānyaSangham in 1911, later renamed as the Adi Hindu Social Service League (AHSSL). It worked to promote education, discourage child marriage, abolish the jogin system and promote temperance in his community. It was largely owing to Bhāgya Reddy’s efforts that the jogin system was abolished.

Beginning from 1910, Telugu medium schools were started by him in the bastis inhabited largely by panchamasin Isamia Bazar, Boggulkunta etc. Over time, their number grew to twenty-one with an overall strength of two thousand five hundred students. Many were dedicated to teaching girls, since Bhāgya Reddy felt that the education of girls was the key to the upliftment of the community.

Mahatma Gandhi visited the schools in 1929 and advised Bhāgya Reddy to teach Hindi language also in them. Owing to ill-health, he was forced to turn over the school managements to the Nizam in 1931, but did so with the condition that Telugu medium education would continue in them. Till 1948, these Telugu medium schools were run by Nizam’s government.

Sri Bhāgya Reddy campaigned to promote vegeterianism among harijans and worked against addiction to drinks. He was the organising secretary of the Jeeva Raksha Gyan PracharakMandali founded by Dewan Bahadur S.R. Malani with Seth Lalji Meghji as secretary. He established Bhajan Mandirs in different localities to discourage the liquor habit with the help of Youth League started for the purpose. Adopting novel methods, the youth organised by him, resorted to begging among labourers for the amount that they would otherwise have spent upon liquor. The money so received was saved and later returned to the donating labourers in the form of gold. Women’s support too was enlisted. Over time, the drinking habit declined in the community.

During this period, Sri Bhāgya Reddy Varma was closely associated with the Arya Samaj and opposed attempts to convert Hindus to Islam. In 1913, the Arya Samaj at its annual function honoured MādariBhāgya Reddy with the title of “Varma” in recognition of his service to Hindu society. At a special public meeting of caste Hindus and Adi Hindus, Dharma Veer Vāman Naik conferred upon him the title “Śivaśresty”.

Bhāgya Reddy was the only harijan leader to figure in ‘Pictorial Hyderabad’, a book dedicated to the leading figures and aristrocrats of Nizam’s Hyderabad. Its author, Krishnaswami Mudiraj wrote that

“When the history of Hindus and Hinduism comes to be written, the name of Mr. Bhāgya Reddy will stand out in great relief for promotion of the interests of the downtrodden community.”

Sri Bhāgya ReddyVarma was a great orator. Between 1906 and 1931 he delivered 3,348 speeches. Although he was alloted only ten minutes to speak at the All India Hindu Reform Conference in 1917, he so impressed the audience with his oratory that he spoke for half an hour. Mahatma Gandhi who spoke after him, recalled his speech.

Jagadguru Shankaracharya (Dr.Kurtakoti) so appreciated his eloquence and the boldness of his views that he had him brought to the dais and seated him between himself and Raja Dhanrajgirji. Indeed, he even agreed to inaugurate the Adi Hindu Bhavan at Chaderghat in 1925, but had to cancel his visit due to the bitter resistance of conservative Hindus who formed a human carpet on the road to prevent him from going to the inauguration. Kavyakantha Ganapati Muni was known to him and visited and addressed a gathering at Chaderghat.

Over time, Bhāgya Reddy Varma sensed a continuing caste prejudice in the Arya Samaj and moved away to the Brahmo Samaj. He was introduced to its founder Sri Wallinker by Smt. Sarojini Naidu. Bhāgya Reddyin turn introduced several harijan families to the Samaj. He was increasingly associated with the Deccan Humanitarian League and started observing Buddha Jayanti since 1913. He believed and taught that all men were equal before God, and kept this consciousness alive through personal talks and public meetings.

In 1917, Sri Bhāgya Reddy presided over the first Andhra Desa Panchama conference held in Bezawada. The conference urged the government and society to permit Adi-Andhras the use of public wells, schools and choultries in equal dignity, sought allotment of banjarland, better political representation and schooling for them. Touring Andhra region extensively, Bhāgya Reddy organised conferences in various districts. Both Madras government and Nizam’s Hyderabad began to enumerate the harijans as Adi-Andhras and Adi-Hindus. In 1921, he was honoured with the title “Sanghamanya” at the Adi-Andhra conference in Eluru.

The first three-day All India Adi Hindu Social Conference was organised by him at Prem Theatre in Hyderabad in 1922. He attended the all India conferences of the community at Delhi, Allahabad, Lucknow and Nagpur as the representative from Hyderabad and Andhra. He was elected as President of the All India Depressed Classes Conference held in Lucknow in 1931 in which Dr. B.R. Ambedkar was chosen as the sole representative of depressed classes for the Round Table Conference to be held in London.

In order to eliminate pernicious litigation and foster a community spirit, Sri Bhāgya Reddy systematized the panchayat system with Mohalla Panchayats. The moral support of Kotwal Raja Bahadur Venkatrama Reddy greatly helped this venture in handling disputes amicably and abolishing evil customs in the community. Unfortunately, the system was disrupted by jealousy and petty considerations.

In 1912, Sri Bhāgya Reddy organised the Swasti Dal to promote health among weaker sections. It rendered yeomen service when epidemics broke out. During the outbreak of plague in 1925, its volunteers worked round the clock serving the sick and disposing off dead bodies.

Sri Bhāgya Reddy Varma was also an artist. He once visited Tagore and showed him his paintings. In 1925, he organised exhibitions of handicrafts, paintings, sketches, sculptures and other artistic novelties by members of the community. A prominent Hindu Guru visited the exhibition, appreciated the workmanship and distributed prices and certificates to the winners.

Bhāgya Reddy started a Telugu fortnightly “BhāgyanagarPatrika” devoted to the uplift of untouchables. Also, with the help of Jakkula S. Muttiah, he started an English monthly in 1918 “The Panchama” from Hyderabad. At the time, literacy among harijans was abyssymally low. The papers were started in order to enlist the support of the broader Hindu community.

Owing to his relentless efforts, a large number of prominent Hindus and Hindu reformers supported his work for the community. He enlisted their aid to construct a hall for the community at Chaderghat. Even in the Adi Hindu Social Service League founded by him, he reserved the president-ship and one third of the membership for savarṇas.

Due to the expansive vision of Bhāgya Reddy Varma, the AHSSL has the proud legacy of support from prominent Hindus like Raja Dhanrajgirji, RajaPratapgirji, Sri Vaman Naik, Justice R.S. Naik & others. Rai C. Balmukund, acting Chief Justice of Hyderabad was its founder president. After him Rai C. Srikishan, Sri M.D. Gadgil, Rai Shanker Pershad, Judge, Justice Gopal Rao Ekbote, Sri DilsukhRam and Sri Amolak Ram were its Presidents. Smt. Draupad Barkat Roy, Sri Kashinath Rao Vaidya, Speaker of Hyderabad Legislative Assembly, Sri D.V. Srikhande were other important patrons.

Sri Bhāgya Reddy Varma was diagnosed with a tumor in 1930s. Afflicted with cancer, he breathed his last at the age of fifty-one on the Śivarātri day, on 18th February 1939.