RSS NEWS

 • ‘SEWA with FEMA’ – Indian Americans Serving with FEMA in Philadelphia
  New Delhi. Indian American volunteers from a group of 25 Indian Associations, Hindu Temples, and Indian Associations from Greater Philadelphia area, have been doing yeoman’s selfless service for FEMA in a massive vaccination campaign in Philadelphia city, ‘SEWA with FEMA’, coordinated by Hindu Swayamsevak Sangh (HSS) & Sewa International. This campaign has been going on […]
 • జమ్మూ కాశ్మీర్‌: ఎన్‌కౌంటర్‌లో ఐదుగురు ఉగ్ర‌వాదుల హ‌తం
  జమ్ముకశ్మీర్‌లో తెల్లవారుజామున భారీ ఎన్‎కౌంటర్ జరిగింది. రెండు చోట్ల వేర్వేరు ఎన్‌కౌంటర్లలో ఐదురుగు ఉగ్రవాదులను భార‌త భ‌ద్ర‌త ద‌ళాలు హ‌తం చేశాయి. జమ్ము కశ్మీర్‎లోని అవంతిపొరా జిల్లా త్రాల్‌లోని నౌబాగ్‌ ప్రాంతంలో ముష్కరులు ఉన్నారనే పక్కా సమాచారంతో భద్రతా బలగాలతో పాటు కశ్మీర్‌ పోలీసులు గాలింపు చర్యలు చేపట్టారు. ఈ స‌మ‌యంలో వారిపై ఒక్కసారిగా ఉగ్ర‌వాదులు కాల్పులు ప్రారంభించారు. వెంట‌నే స్పందించిన భారత భద్రతా సిబ్బంది ఎదురుకాల్పులతో ఉగ్ర‌వాదులకు ధీటుగా బ‌దులిచ్చింది. ఈ ఎదురుకాల్పుల్లో ఇద్దరు గుర్తు […]
 • కాశీ విశ్వనాథ్ ఆలయం – జ్ఞానవాపి మసీదు స‌ర్వేకు వార‌ణాసి జిల్లా కోర్టు అనుమ‌తి 
  ఉత్త‌ర ప్ర‌దేశ్‌లోని కాశీ విశ్వనాథ్ ఆలయంతో పాటు జ్ఞాన వాపి మసీదు ఉన్న స్థ‌లాన్ని సర్వే చేయడానికి వారణాసి జిల్లా కోర్టు భార‌త పురావస్తు శాఖకు అనుమతి ఇచ్చింది. సర్వేకు సంబంధించిన ఖర్చును భరించాలని కోర్టు ఉత్తరప్రదేశ్ ప్రభుత్వాన్ని ఆదేశించింది. జ్ఞానవాపి మసీదు ఉన్న భూమిని హిందువులకు పునరుద్ధరించాలని డిమాండ్ చేస్తూ స్థానిక న్యాయవాది వి.ఎస్.రాస్తోగి దాఖ‌లు చేసిన పిటిషన్‌ పై కోర్టు స్పందించింది. ఈ మేర‌కు విశ్వ‌నాథ ఆల‌యం – జ్ఞానవాపి మ‌సీదు స్థ‌లాన్ని స‌ర్వే […]
 • సార‌వంత‌మైన భూముల కోసం దేశవ్యాప్తంగా ‘భూ సుపోషణ్ ఉద్యమం’
  బంగారు నేలలు రాటుదేలిపోతున్నాయ్. సిరుల పంటలు పతనమైపోతున్నాయి. సౌభాగ్యవంతమైన సుక్షేత్రాలు నిర్జీవమైపోతున్నాయ్. కారణమేమిటి? నేల సహజత్వం కోల్పోవడమే కదా? నిస్సారమైపోతున్న నేలలకి చికిత్స చేయడానికి, ఫలదత తగ్గిన మట్టికి జీవం పోయడానికి పుడమికి శక్తినిచ్చే “భూ సుపోషణ” కార్యక్రమం ఏప్రిల్‌ 13 ఉగాది రోజున దేశమంతటా ప్రారంభమవుతోంది. భూమిని సారవంతంగా ఉంచడానికి మ‌న పూర్వీకులు ఏం చేశారు? భారతదేశంలో వ్యవసాయం వేలాది సంవత్సరాలుగా ప్రధాన భూమిక పోషిస్తున్నది. దీనికి ప్రామాణికంగా ‘కృషి పరాశర్’ లాంటి వైదిక గ్రంథాలున్నాయి. […]
 • లాక్-డౌన్ నిబంధనలు ఉల్లంఘించిన తెలంగాణ గురుకుల సొసైటీపై చర్యలకు జాతీయ కమిషన్ సిఫార్సు
  తెలంగాణ లో గురుకుల విద్యాలయాల సొసైటీ మీద లీగల్ రైట్స్ ప్రొటెక్షన్ ఫోరమ్ కేంద్రానికి ఫిర్యాదు చేసింది. దీని ఆధారంగా జాతీయ బాలల హక్కుల పరిరక్షణ కమిషన్ రంగంలోకి దిగింది. గురుకుల విద్యాసంస్థలకు చెందిన విద్యార్థినులను నిబంధనలకు విరుద్ధంగా హైదరాబాద్ సమీపంలోని మొయినాబాదులో గల ఆజాద్ ఇంజనీరింగ్ కాలేజీలో ప్రత్యేకంగా ఉంచి తరగతులు నిర్వహిస్తున్నారని లీగల్ రైట్స్ ప్రొటెక్షన్ ఫోరమ్ జాతీయ కమిషన్ కు సమాచారం అందించింది. ఈ మేరకు జాతీయ బాలల హక్కుల పరిరక్షణ కమిషన్ […]
 • कला के माध्यम से समर्थ समाज का निर्माण हमारा लक्ष्य: सरसंघचालक श्री मोहन भागवत
  संस्कार भारती के मुख्यालय  ‘कला संकुल’ का लोकार्पण  नई दिल्ली (2 अप्रैल, 2021): संस्कार भारती के नवनिर्मित मुख्यालय ‘कला संकुल’ का उदघाटन करते हुए राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ के सरसंघचालक श्री मोहन भागवत ने कहा कि भारतीय कलाएं मात्र मनोरंजन का माध्यम नहीं, बल्कि मनुष्य के अंदर के शिवत्व की अभिव्यक्ति हैं। पश्चिम ने कलाओं के माध्यम से महज रंजन को चुना, इसलिए उनकी कला […]
 • తిరుమ‌ల‌లో ముగిసిన హిందూ ధ‌ర్మ ప్ర‌చార యాత్ర
  విశాఖ జిల్లాలోని గిరిజ‌న ప్రాంతాలకు చెందిన 1200 మందికి పైగా గిరిజ‌నులు, ఎస్సీ సామాజిక వ‌ర్గానికి చెందిన వారితో ‌క‌లిసి ‌శ్రీ స్వాత్మానందేంద్ర‌స్వామి తిరుమ‌ల పిఏసి-3 నుంచి పాద‌యాత్ర‌గా వెళ్లి శ్రీ వేంక‌టేశ్వ‌ర‌స్వామివారిని ద‌ర్శించుకున్నారు. ద‌ర్శ‌నానంత‌రం నాద‌నీరాజనం వేదిక‌పై జ‌రిగిన భ‌జ‌న కార్య‌క్ర‌మంలో పాల్గొని భ‌క్తుల‌కు ఆధ్యాత్మిక పుస్త‌కాలు పంపిణీ చేశారు. ఈ సంద‌ర్భంగా శ్రీ స్వాత్మానందేంద్ర‌స్వామి మాట్లాడుతూ హిందూ ధ‌ర్మాన్ని ప‌రిర‌క్షించి మ‌తమార్పిడుల‌ను అరిక‌ట్టేందుకు గిరిజ‌న ప్రాంతాల్లోని హిందువుల‌ను చైత‌న్య ప‌ర‌చ‌డం కోసం 2019లో హిందూ […]
 • శ్రీ పులుసు గోపిరెడ్డి అస్త‌మ‌యం
  తెలుగు రాష్ట్రాల్లో తొలితరం స్వయంసేవకులలో పులుసు గోపిరెడ్డి గారు ఒకరు. సంఘ వ్యాప్తి కోసం ఒక క్షణం ఆలోచించకుండా కుటుంబంతో పాటు ఓరుగల్లుకు తరలివెళ్లి నిరంత‌రం సంఘం(ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్‌) కోసం కృషి చేసిన వారు, తెలుగునాట సంఘచరిత్రను గ్రంథస్థంచేసిన వారు పులుసు గోపిరెడ్డి (86) ఇక లేరు. వృద్ధాప్యంతో ఆయ‌న ఈ బుధ‌వారం (మార్చి 31,2021) రోజున మృతి చెందారు. దాదాపుగా రెండు సంవత్సరాలుగా ఇంటికే ప‌రిమిత‌మైన పులుసు గోపిరెడ్డి గారు అన్ని విషయాలలో, తాజా ప‌రిణామాల‌పై అవ‌గాహ‌న […]
 • జ‌మ్మూ కాశ్మీర్ లోని అన్ని ప్ర‌భుత్వ కార్య‌ల‌యాల‌పై ఎగ‌ర‌నున్నతివ‌ర్ణ ప‌తాకం
  జ‌మ్మూ కాశ్మీర్ లోని అన్ని ప్రభుత్య కార్య‌లయాల‌పై జాతీయ జెండాను ఎగురవేయాల‌ని నిర్ణ‌యం తీసుకుంటూ లెఫ్టినెంట్ గవర్నర్ మనోజ్ సిన్హా నేతృత్వంలోని జ‌మ్మూ కాశ్మీర్ ప్ర‌భుత్వం ఉత్త‌ర్వులు జారీ చేసింది. ఈ మేర‌కు స‌మాచార పౌర సంబంధాల శాఖ‌ సోమ‌వారం ఒక ప్ర‌క‌ట‌న విడుద‌ల చేసింది. జమ్మూ కాశ్మీర్‌లోని అన్ని ప్రభుత్వ కార్య‌ల‌యాల‌పై జాతీయ జెండాను ఎగురవేయడానికి నిర్ణయం తీసుకున్న‌ట్టు పేర్కొంది. గ‌త గురువారం డివిజనల్ కమిషనర్లు, డిప్యూటీ కమిషనర్లు, పోలీసు సూపరింటెండెంట్ ల‌తో నిర్వ‌హించిన వీడియో […]
 • ఉత్తరప్రదేశ్: బులాన్‌షహర్ ఆలయం సమీపంలో పూజారి దారుణ హ‌త్య
  ఉత్త‌ర ప్ర‌దేశ్‌లో మ‌రో పూజారి హ‌త్య‌కు గుర‌య్యాడు. బులంద్‌షహర్‌లోని ఒక ఆలయానికి స‌మీపంలో ఉన్న‌ పొలంలో ఆలయ పూజారి సోమవారం ఉదయం హిందూ పూజారి మృతదేహం లభ్యమైంది. వివ‌రాల్లోకి వెళితే అశోక్ కుమార్ (50) అనే పూజారి సాలెంపూర్ లోని కైలావన్ గ్రామం నుండి వారం రోజుల క్రితం ఆలయంలో పనికి వచ్చారు. సోమ‌వారం ఉద‌యం షికార్‌పూర్‌లోని ఆంచ్రూ కాలా గ్రామంలోని ప్రసిద్ధ ధక్వాలే ఆలయానికి సమీపంలో ఉన్న పొలంలో పూజారి మృత‌దేహాన్ని స్థానికులు గుర్తించారు. స‌మాచారం […]

Sri Kurmam – Srikakulam

Sri Kurma Natha Mandiram - Srikakulam

Overview

Sri Kurmanatha swamy – Sri Kurmam

Srikurmam Kurmanathaswamy Temple (also known as Srikurmam temple) is a Vaishnava temple in the Gara mandalam of the Srikakulam district in the

Vamsadhara river barrage at Gotta village

Southern Indian state of Andhra Pradesh. It is dedicated to the Kurma avatar of Sri Maha Vishnu, who is worshipped as Kurma Natha Swamy, and his consort Lakshmi, worshipped as Kurmanayaki.  The presiding deity is regarded as the Kurmavatara who graced the kshetra to fulfil the wishes of Swetha Chakravarthi. Brahma then consecrated the deity with Gopala Yantra. The prominence of Sri Kurma Natha temple is mentioned in Bhramanda purana and Padma purana recorded by Vyasa Maharshi.

Srikurmam is the only Indian temple in the world where Vishnu is worshiped in his Kurma avatar. As in the case of Simhachalam, the temple was regarded as a Shiva temple. And corresponding custom was followed. According to the Shaiva custom, Shiva is referred to as Kurmeswara in this temple.

 

Ramanuja estabhlished the Vaishnava origin and sampradaya of the temple and established the kshetra as Srikurmam, in the 11th century AD. Since then, the temple came to be regarded as an important centre of Vaishnava tradition along with Simhachalam. The temple has two dhvajasthambas, a rarity for a Vaishnava temple. 108 ekasila (single-stone) pillars, with none resembling each other, bear  inscriptions related to the royal lineages that existed in this area in the past.

A tortoise park has been built to conserve the adult and young star tortoises, making Srikurmam the only conservation centre for this species.

Srikurmam follows both Shaiva and Vaishnava traditions of archana. Four daily rituals and four annual festivals are celebrated in Srikurmam, out of which the three-day Dolotsavam is the major one. Gajapathi Rajus of Vizianagaram are the trustees of the temple.

Sri Kurmam postage stamp
Sri Kurmam inscription

There are an important inscriptions in the temple that reveal the antiquity and importance of the temple. The oldest  discovered was installed in the year 1073 A.D,  relating to Nannaya, the great Telugu poet and the Asthana kavi of Rajarajanarendra. This inscription was made by  Vijayaditya, a descendant and successor of Rajaraja Narendra of the Eastern Chalukya dynasty.

The Indian postal department released a postage stamp of Sri Kurmam in 2013.

Sthala Puranam

Swetamahipati

Sri Kurmam Temple complex

The most famous of the legends associated with the temple is that of Swetamahipati. After his death, when the king’s bones were thrown in the Swetapushkarini tank, they got converted in to “kurmas” or tortoises. hence this tank is considered sacred and it is believed that one should not enter the tank or even touch the water if they are impure physically.

The Sthalamahatyam of Srikurmam was told by Rishi Dattira to Vyasa Maharshi. The tale goes that, King Suta ruled on the mountain called Swetachala. He had a wife who was a pious lady and followed a vow of worshipping the Lord on Suddha Ekadashi day, regularly. On one particular Ekadasi, the king filled with love with his queen expressed his amorous intentions to his queen. The queen, in a dilemma whether to please her husband or stick to the vow, started praying Lord Sri Kurmanatha. The Lord ordered Gangatirtha (the river) to flow in between the king and the queen, so that the queen’s does not have to break her vow.

The king who was seperated from his wife started living on the banks of River Vamsadhara. According to the instruction of Maharishi Narada, the king performed tapasya upon the Kurma Mantra at the Vamsadhara samudra sangamam. Sri Maha Vishnu appeared before the King in his Kurmavatara with his Panchayudhas. The Lord and the King then proceeded to a nearby hill where a sage Vakranga Maharshi stayed.

While on their way to this hill, Lord Vishnu created a Ksheera Samudram (sacred tank) with His Chakra. Sri Maha Lakshmi Devi had emerged from the sea at this spot. This spot later came to be known as “Srikurmam” or “Kurmagundam”.

A few days later, when a tribal woman came to have bath here, experienced a divine presence. She shared the incident with her husband who later had a dip in the water and was blessed with the sight of Sri Kurma

Apsara dancing

Natha with his panchayudhas. He then constructed a temple for the Lord and attained salvation. Later, Suta Chakravarti fortified the temple with golden walls. Under the guidance of Narada and Brahma, the king consecrated Sri Kurma Natha kshetra with the Sudharshana mantra. Even today, a dip in this tank is customary, before visiting the temple.

Tilottama and the King

In an other age, the king of Anandapuri visited a tank named Sudhagundam. There Tilottama the apsara was dancing for Sri Kurma. The king failed to notice the lord and only saw the beautiful apsara dancing. And so he fell in love with her and beseeched her to become his love. The apsara was enraged by this rash demand and cursed the king to a debilitating disease. The king realized his mistake and undertook tapasya for Sri Kurmanatha for three hundred years and was relived of the curse by Sri Kurmanatha. The lord now along with Narada and the king visited the ashram of Maharishi Vakranga. There he found the area very suitable for his residence upon the earth. There he created the Kurmagundam (tank of Kurma), also called the Kshira sagaram.

The avatara of Sri Maha Vishnu at the temple, Sri Kurma Natha, and the sthala purnana in themselves unmistakably suggest that this temple is made for stabilizing and refining the Muladhara Chakra. This is the foundation of the human energy system. It is therefore a most auspicious location for every spiritual aspirant to start adhyatma sadhana.

The Story of Narahatirtha

Sri Narahari Teertha

One of the inscriptions at the Srikurmam temple records the life story of a great saint Sri Narahari Tirtha.  Sri Narahari Tirtha was a close disciple of Madhawacharya. Naraharitirtha was instrumental in reviving the spiritual life of Kalinga. He was also a disciple of Anandatirtha who in turn was a disciple of Purushottama Mahatirtha. One grantha called “Stotra Mahodadhi”, also records the life of Narahari Tirtha and his association with Sri Kurmam temple.

He received initiation from a guru named Purna Prajna, who instructed him to go to the court of the Gajapathi king and be a ruler there. But Narahari Tirtha, with his knowledge of the Upanishads, and intense spiritual inclination strongly preferred Sanyasa. Purna Prajna, his guru, on the other hand put forth that in the kingdom of Gajapathi there were most important murtis of Sri Rama and Sita Devi. These were left untended without the appropriate archana in the state treasury of the Kalinga kingdom. And so, he wanted Narahari Tirtha to establish the proper archana for these murtis.

Narahari Tirtha acquiesced with his guru’s instructions and set out for the Gajapathi kingdom where he was welcomed with joy to become their ruler. He then ruled Kalinga for twelve years as a regent to the minor prince. When the prince grew up to rule the kingdom, Naraharitirtha returned Kalinga to him and took the murtis of Sri Rama and Sita Devi, which was his actual purpose to become the ruler. He then handed over the murtis to his guru Anandatirtha, who offered his devotion to the murtis for nearly eight years and handed them over to Padmanabhatirtha. Padmanabhatirtha worshiped them for six years and handed them back to Narahari Tirtha.

Narahari Tirtha was among the earliest recorded Vaishnava saints to visit the Sri Kurma Natha mandiram.

Media

 

 

 

 

Links

Srikurmam Temple

Srikurmam Temple, Srikakulam – The Abode of Lord Vishnu in Kurma Avataar

 

http://jyotirlingatemples.com/article/id/1503/temple/216/legend-of-sri-kurma-temple

https://telugu.samayam.com/travel/destinations/interesting-facts-about-srikakulam-srikurmam-kurmanathaswamy-temple/articleshow/71822884.cms

https://pictame2.com/tag/srikurmam/

Narahari Tirtharu