RSS NEWS

 • VIOLENCE FLARES UP AGAIN IN BHAINSA, YOUTH ROAM AROUND BRANDISHING SWORDS
  Bhainsa town in Nirmal district of Telangana witnessed a tense atmosphere as violence flared up again. On Sunday, a small dispute in Zulfikar Colony soon escalated into a major conflagration and spread to other parts of the town. Going into details, around 7.30 p.m. on 7-March, few youth were driving around in noisy motorcycles whose […]
 • కామారెడ్డిలో ఏబీవీపీ 39వ రాష్ట్ర మ‌హాస‌భ‌లు
  కామారెడ్డి జిల్లా కేంద్రంలోని శ్రీ స‌ర‌స్వతీ శిశుమందిర్ లో శనివారం అఖిల భార‌త విద్యార్థి ప‌రిష‌త్ (ఏబీవీపీ) 39వ  రాష్ట్ర మహా సభలు రెండు రోజుల పాటు జరిగాయి. ఈ సభలకు ఏబివిపి జాతీయ కార్యదర్శి నిధి త్రిపాఠితో పాటు పలువురు ప్రతినిధులు హాజరయ్యారు. మొదటిరోజు పరిషత్ జెండాను ఆవిష్కరించి, అనంత‌రం తెలంగాణ రాష్ట్రంలో అసువుల బాసిన ఏబీవీపీ అమ‌ర‌వీరుల‌కు నివాళులర్పించారు. అనంతరం ఏబీవీపీ రాష్ట్ర నూతన కార్యవర్గాన్ని ఎన్నుకున్నారు. ఏడాది కాలంలో ఏబీవీపీ కార్యక్రమాల నివేదికను […]
 • రామ మందిర నిధి స‌మ‌ర్ప‌ణ కార్య‌క్ర‌మం దేశాన్ని ఐక్యం చేసింది – చంపత్ రాయ్
  అయోధ్యలో నిర్మించ‌నున్న శ్రీ రామ మందిర నిర్మాణానికి చేప‌ట్టిన నిధి స‌మ‌ర్ప‌ణ కార్య‌క్ర‌మం దేశంలోని న‌లుమూలల్లో ఉన్న ప్ర‌జ‌ల‌ను ఐక్యం చేసింద‌ని విశ్వ హిందూ ప‌రిష‌త్ జాతీయ ఉపాధ్య‌క్షుడు, శ్రీ రామ జన్మభూమి తీర్థ క్షేత్ర (ట్రస్ట్) ప్రధాన కార్యదర్శి చంపత్ రాయ్ అన్నారు. శనివారం ఏర్పాటు చేసిన ఒక స‌మావేశంలో ఆయ‌న మాట్లాడుతూ ఆలయం నిర్మాణం కోసం 2021 జనవరి 15 నుండి ఫిబ్రవరి 27 వ‌ర‌కు చేప‌ట్టిన నిధి సేక‌ర‌ణ కార్య‌క్ర‌మంలో ప్ర‌పంచంలోనే అత్యంత […]
 • World’s biggest campaign for Ram Mandir Unified Bharat – Champat Rai
  New Delhi. Even as the world’s biggest campaign since January 15, 2021 for construction of the grand temple of Bhagwan Shri Ram at Ayodhya completed on February 27, 2021, it unified Bharatvarsh from east to west and north to south. Addressing a press conference, Champat Rai, Vice President of VHP and General Secretary of Shri […]
 • విశ్వహిందూ పరిషత్ దిగ్గజం డాక్టర్  బి. మాణిక్యాచారి ఇక లేరు 
  ప్రముఖ విశ్వహిందూ పరిషత్ కార్యకర్త, రాయలసీమ, తెలంగాణ ప్రాంతాలకు అధ్యక్షులుగా వ్యవహరించిన డా. బొడ్డుపల్లి మాణిక్యచారి గారు నిన్న (06.03.2021) స్వర్గస్తులయ్యారు. వీరు నిరాశ్రయ బాలుర వసతి గృహం కారుణ్యసింధు వ్యవస్థాపకులు కూడా. E.N.T. స్పెషలిస్ట్ గా వైద్యవృత్తిని చేపట్టిన బొడ్డుపల్లి మాణిక్యచారి గారు విదేశాలలో ఉండి వైద్య‌ సేవలందించారు. మాతృదేశంపై, మాతృ సంస్కృతిపై అవ్యాజమైన ప్రేమ కలిగిన వారైనందువల్ల  భారత్ కు తిరిగి వచ్చి హిందుత్వానికి నిలువెత్తు ప్రతీకగా నిలబడి,  విశ్వహిందూ పరిషత్  కార్యాన్ని చేపట్టారు. అంచెలంచెలుగా అనేక […]
 • బిలీవ‌ర్స్ చ‌ర్చి అధినేత ఆస్తులు, భూముల‌ను జ‌ప్తు చేసిన ఐటీ శాఖ‌
  బిలీవర్ చర్చి స్వయం ప్రకటిత బిషప్ అయిన కె.పి. యోహన్నన్ కు భారీ ఎదురుదెబ్బ తగిలింది. రూ.6వేల కోట్ల నల్లధనానికి సంబంధిచిన కేసులో కె.పి. యోహన్నన్ యాజమాన్యంలోని చెరువల్లి ఎస్టేట్‌ను ఐటి శాఖ జ‌ప్తు చేసింది. ఇంతకు ముందు బిలీవర్స్ చర్చి సంస్థలలో జరిగిన ఐటి దాడుల్లో రూ .6వేల కోట్ల నల్లధనం బయటపడింది. అయితే గ‌తంలో నకిలీ పత్రాల సృష్టించి హారిసన్స్ మలయాళం సంస్థ‌ నుండి పొందిన 2వేల ఎక‌రాల భూమిని కూడా ప్ర‌స్తుతం ఐటీ […]
 • Sarfaraz from Vidhyamandir school sets example for many
  Sarfaraz Hussain from Shankardev Shishu Niketan, a school run by Vidya Bharati, topped the State’s HSLC examinations with 98.3 per cent marks An Assamese Muslim student tops the State’s High School Leaving Certificate (HSLC) examination, which may not make a national headline, but if the boy appears in the important tenth standard examination from a […]
 • అభివృద్ధి దిశ‌గా స‌రిహ‌ద్దు ప్రాంతాలు
  ఆర్టికల్ 370 ను రద్దు చేసిన తర్వాత లడఖ్ ఇప్పుడు అభివృద్ధి దిశ‌గా ముందుకు సాగుతూ పురోగతికి కొత్త ఉదాహరణ కానుంది. ప్రస్తుత మోడీ ప్రభుత్వం ఇండో-చైనా సరిహద్దుపై ప్రత్యేక దృష్టి సారిస్తున్న నేప‌థ్యంలో ఈ వ్యూహాత్మక ప్రాంతానికి మొబైల్ సేవ‌లు మెరుగు ప‌ర‌చ‌డానికి కేంద్ర ప్ర‌భుత్వం అన్ని రకాల మౌలిక సదుపాయాలను ఏర్పాటు చేస్తోంది. పాంగాంగ్ దక్షిణ అంచున ఉన్న మెరాక్, ఖక్టేడ్ గ్రామంలో మొట్టమొదటిసారిగా మొబైల్ కనెక్టివిటీ ప్రారంభమైంది. మెరాక్ వద్ద బి.ఎస్‌.ఎన్‌.ఎల్‌ టవర్ […]
 • कानपुर – कोर्ट ने दो रोहिंग्या मुसलमानों को दस-दस साल की सजा सुनाई
  कानपुर. कानपुर की एडीजे कोर्ट ने धारा-366बी दो रोहिंग्या मुसलमानों को दस-दस साल कैद की सजा सुनाई है. साथ ही 8-8 हजार रुपये का जुर्माना भी लगाया है. जुर्माने का भुगतान नहीं करने पर तीन-तीन महीने अतिरिक्त सजा भुगतनी होगी. अन्य धाराओं में भी दोनों को सजा सुनायी गई है. जिला सहायक शासकीय अधिवक्ता विवेक […]
 • Organic farming will help farmers get out of debt trap – Dr Mohan ji Bhagwat
  Organic farming will help farmers get out of the debt trap, said Sarsanghchalak of Rashtriya Swayamsevak Sangh, Dr Mohan ji Bhagwat. Organic farming takes farmers towards self-reliance, he said speaking, in an awareness programme on organic farming, organised by Ekalavya Foundation in Gudihatnur mandal of Adilabad district in Telangana. When compared with modern farming, organic […]

Dakśiṇāvarta

Dakśiṇāvarta or Dakśiṇāpatha or dakśiṇa Bhārata, is the region south of Vindhyas, the southern part of Bharata khanḍa, of Bharata varṣa, in turn part of Jambū dvīpa.

The cultural continuity and integration themes in Bhārata are explained here. There are several themes that tell how the seers of Bhārata saw Bhārata.

 1. The sacred geography of Bhārata:
  1. 18 Śakti pīṭhās that are charged by different body parts of Sati, indicating how the different regions of Bhārata are but limbs of one landscape
  2. 12 Jyotirlingas
 2. The journey of Rāma and Pānḍavās across the landscape of Bhārata, telling how they saw this land as one.
 3. Sugrīva (starting from dakśiṇa patha) dispatches his armies in search of Sita to all four directions, and their search ends where the landscape of Bhārata ends. Similarly the Vijaya yātra of Pānḍavās (starting from Uttarāpatha) happens in all four directions covering the landscape of Bhārata.
 4. The Aśvamedha done by Rāma, Pānḍavās and other rulers later on, telling how they saw Bhārata as one cultural landscape which needed to be brought under a single political umbrella.

 

The interesting aspect in Sugrīva’s case (Rāmayaṇa, Kishkindha Kanda sargas 40-43) is that Rāmayaṇa predates Mahābhārata. Sugrīva’s sense of Bhārata landscape, thus predates Pānḍavās’ sense of Bhārata landscape. This goes against the idea that Bhārata is a notion that north Indian Aryans developed. Rāvaṇa in south, Sugrīva in south (Kishkindha, near Hampi), Kārtavīrya in central and southwards (Mahiṣmati), all had a full sense of Bhārata landscape.

Kārtavīrya is listed among one of the six great emperors (cakravarti) and had his capital in madhya Bhārata (close to Vindhya). Bali a celebrated emperor and devotee of Viṣṇu hailed from Dakśiṇāpatha.

 

The Beginnings

There is an interesting story about how civilization developed in Dakśiṇāvarta. When all the devatas and rishis were attending grand rituals in Uttarāpatha, Agastya was asked by Rudra to go and live in Dakśiṇāpatha so that his tapas in Dakśiṇāpatha alone balances the weight of all those men in Uttarāpatha. Agastya subdues the rising Vindhyas on his way south and settles in Dakśiṇāpatha.

This is often made to mean knowledge development in Dakśiṇāpatha started with the movement of Agastya. Interesting however is the fact that Agastya moved down south because the weight got concentrated in the north. So before the concentration happened, devatas and risihis were distributed all over. This implication is ignored in historic speculation of the rise of civilization of Dakśiṇāpatha.

 

Misconceptions

There are several misconceptions that rose, primarily as a result of historiography that undermines the symbolism of epics, about the rise of civilization in Dakśiṇāpatha.

 

 1. One is the notion that Dakśiṇāpatha was more a rakshasa region that the Aryas invaded. As a matter of fact Rāvaṇa was an asura who happens to have set up his capital south of Vindhyas but not originally hailing from south.
 2. Another is the notion that north-south was always seen as two parts. Political alliances in the epics, such as Jarasandha-Rukmi (Magadha-Vidarbha), Pānḍavās-Pandya (Indraprastha-Dravida) show no Uttara-dakśiṇa divide.
 3. Arya-dravida language families are often shown as indicators of north-south divide.

 

Polity

If the north-south divide had any historic reality, we would expect wars along those lines, which we do not see in the epics. There are no wars where the kings south of Vindhyas allied to fight the kings north of Vindhyas. On the contrary, we see kings of south and north allying on both sides of major wars. Both Pānḍava and Kaurava side in Mahābhārata war had kings from north and south.

Political unification of Bhārata also happened from time to time, through yajnas like Aśvamedha, Rājasūya and Vaiṣṇava where kings from different regions are brought under an umbrella either through alliance (preferred) or through conquest (second option).

Though Bhārata was always seen as a single landscape, political capital was not deemed fixed. The cakrasthzna or capital of the cavrakarti/Samrat depended on who unified the geo-polity. It was at Hastināpura for some time (Kurus), then Pāṭalīputra (Magadha lineages), then Dhānya kaṭaka (Sātavāhanas), Ujjain (Mālava lineages) etc. This also does not indicate north as the defacto capital as it was practically anwhere in the subcontinent. Bigger empires like Choḻa,  Chāḻukya and Tuḻu had their capitals south of Vindhyas in the last  millennium. Even the last known Hindu empire of Marathas had defacto capital south of Vindhyas though the de jure capital for formality was left at Delhi for various reasons.

 

Invasion Centuries

During the last millennium Bhārata faced unending waves of invasions and colonizing, and has only started decolonizing in the recent decades.

During the long and bloody invasion centuries, Bhārata acted as a single organism with several limbs. As Uttarāpatha faced the worst in terms of military and cultural destruction, more groups took up the role of warriors. The soft functions like knowledge moved down south, and synthesized schools of bhakti and Vedanta which were required for the vitality of Bhārata. Empires like Vijayanagara which could be called centers of high civilization thrived in Dakśiṇāpatha, which acted not only in protection but in synthesis of culture that was corroding in other regions.

Marathas who reclaimed Bhārata from sultanates were pushed down as far as Jinji the final hold out (during Bhosle king Rajaram’s time), and used that as cushion to recover the regions up to Vindhyas and then north.

The 27 year war is famous, but the cognition of Bhārata seen as a single landscape by the Marathas  is not a fact  that is often paid attention to. This was not an idea created by Marathas but only inherited from the times immemorial, from the times of 6 cakravartins, Ikṣvākus, Kurus, Mauryas, Paramāras and others.

After the Marathas fell and British colonized Bhārata, the freedom struggle had elements trying to liberate regions as well as the entire subcontinent, but any struggle specific to a region was only limited because of the strength of the movement and not because the vision was limited to the region. From the Marathas to Panjabi to Bangali freedom fighters none wanted freedom limited to their region. The demand was that British leave Bhārata and the dream was the Bhārata becomes free again.

 

Conclusion

This is a very brief introduction of collective consciousness about Bharata in Dakśiṇāpatha. On military, political, spiritual, cultural, social and economic lines,  there are countless  integration themes that show Bhārata as one and Dakśiṇāpatha as always being part of that collective consciousness.