RSS NEWS

 • అయోద్య రామ మందిర నిర్మాణానికి రూ.లక్ష విరాళ‌మిచ్చిన నిరుపేద మహిళ
  ఆమె కూలి ప‌ని చేసుకుంటూ జీవించే మహిళ. చాలా చిన్న ఇళ్లు. ఇంట్లో కుమారుడు, ఆమె మాత్రమే ఉంటారు. ఆమె భర్త గతంలోనే కాలం చేశారు. వారికిద్దరు కుమారులు. ఒక కుమారుడు ఈ మధ్యే కరోనాతో మరణించాడు. ఉన్న ఒక్క కుమారుడు కూడా ఏదో చిన్న వృత్తిలో ఉన్నాడు. ఆమె కుటుంబం చిన్నదైనా, ఆమె మనసు మాత్రం గొప్ప‌ది. ఒక నిరుపేద మహిళ తను కష్టపడి కూలి పని చేసి రూపాయి రూపాయిగా కూడబెట్టిన మొత్తం లక్ష […]
 • Wooden portrait of Swami Vivekananda unveiled in the newly made Students Amenities Centre at the University of Hyderabad
  On the occasion of Swami Vivekananda Jayanthi, which is being celebrated as National Youth Day, University of Hyderabad (HCU) unveiled a wooden portrait of Swami Vivekananda in the newly constructed Amenities centre which was recently inaugurated by the Hon’ble Vice-President of India Shri. Venkaiah Naidu. The amenity centre is named as “VIVEKANANDA STUDENTS AMENITIES CENTRE”. […]
 • President Ram Nath Kovind donates Rs 5 lakh for Ram temple construction as ‘Shri Ram Mandir Nidhi Samarpan’ begins
  President Ram Nath Kovind made the first contribution towards the reconstruction of the Ram temple in Ayodhya on Friday. The President donated a sum of Rs 5,01,000 to the Ram Janmabhoomi Teerath Kshetra Trust. A delegation comprising Vishva Hindu Parishad’s international working president Alok Kumar, Govind Dev Giri, treasurer of the Ram Janmabhoomi Teerath Kshetra […]
 • श्रीराम जन्मभूमि मंदिर निधि समर्पण अभियान का शुभारंभ
  नई दिल्ली. दशकों के इंतजार के बाद प्रत्येक रामभक्त का सपना साकार होने जा रहा है. जल्द ही मर्यादा पुरुषोत्तम भगवान श्री राम अयोध्या के भव्य राम मंदिर में विराजेंगे. भव्य मंदिर निर्माण के लिए ‘निधि समर्पण अभियान’ आज से देशभर में शुरू हो गया, जो माघ पूर्णिमा यानि 27 फरवरी तक चलेगा. आज श्रीराम […]
 • RSS Sarsanghachalak participates in Pongal celebrations in Chennai
  Pongal festival was celebrated On 14-01-2021 at Shri Navasakthi Kadumbadi Chinnamman Temple by public belonging to Ponniamman Nagar, Moolakadai with religious fervour and gaiety. RSS Chief Shri Mohan Bhagawat participated in the festival. He accepted Poorna Kumbha respect and took part in the temple pooja.  Following which, he took part in Go Mata pooja and […]
 • यह धन संग्रह नहीं, बल्कि समर्पण का कार्यक्रम है – भय्याजी जोशी
  जम्मू. राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ के सरकार्यवाह भय्याजी जोशी ने जम्मू कश्मीर प्रांत में श्रीराम जन्म भूमि मंदिर निर्माण निधि समर्पण व संपर्क अभियान का शुभारंभ किया. उन्होंने इस अभियान का शुभारंभ जम्मू शहर के गांधीनगर में स्थित वाल्मीकि मोहल्ला में जाकर मंदिर निर्माण के लिए निधि समर्पण हेतु संपर्क करके किया. तदोपरांत अभियान के निमित्त डिगियाना […]
 • कोरोना काल ने बदला जीवन के प्रति महिलाओं का दृष्टिकोण, सामाजिक सरोकार, परोपकार की भावना बढ़ी
  राष्ट्र सेविका समिति के तरुणी विभाग द्वारा किए सर्वेक्षण की रिपोर्ट का विमोचन नई दिल्ली. कोरोना काल ने भारतीय महिलाओं को आर्थिक, सामाजिक, स्वास्थ्य, मनोवैज्ञानिक, पारिवारिक रिश्तों, जीवन शैली में बदलाव आदि कई प्रकार से प्रभावित किया. सबसे ज्यादा 74 फीसदी महिलाएं आर्थिक कारणों से प्रभावित हुईं. उन्हें तनाव और अवसाद हुआ तो कुछ महिलाओं का जीवन के प्रति दृष्टिकोण […]
 • భైంసా మతహింసకు నేటితో ఏడాది!
  ఆదిలాబాద్ జిల్లా భైంసా పట్టణంలో హిందూ కుటుంబాలపై దాడికి నేటితో సరిగ్గా ఏడాది పూర్తయింది. జనవరి 2020 న ఆదిలాబాద్ జిల్లా భైంసా పట్టణంలో చోటుచేసుకున్న బీభత్సం కారణంగా పట్టణంలో ఉద్రిక్త పరిస్థితులు ఏర్పడ్డాయి. ముస్లిం వర్గానికి చెందిన వ్యక్తుల దాడిలో దాదాపు 18 ఇళ్ళు అగ్నికి ఆహుతయ్యాయి. భైంసాలో బీభత్సం: ఇళ్ళు దగ్ధం.. ఉద్రిక్త పరిస్థితులు 12 జనవరి 2020న పట్టణంలోని ఒక ప్రాంతంలో ఒక ముస్లిం సామాజిక వర్గానికి చెందిన  యువకుడు ద్విచక్రవాహనంపై వీధుల్లో విచక్షణారహితంగా  […]
 • Telugu book on Rama Janma Bhoomi was launched in Hyderabad
  A new book titled as “Rajillu Ramabhoomi- Sri Rama Janmabhoomi” was launched on 10 January 2021 at Annojiguda, Hyderabad by Sri Sunil Ambekar ji, Akhil Bharatiya Sah Prachara Pramukh and Sri Boorla Dakshinamurthy ji, Sanghachalak of RSS Telangana. This book, published by Samvit Prakashan, briefs the scholarly and literary evidence of nearly 500 years of […]
 • Telugu book on Rama Janma Bhoomi was launched in Hyderabad
  A new book titled as “Rajillu Ramabhoomi- Sri Rama Janmabhoomi” was launched on 10 January 2021 at Annojiguda, Hyderabad by Sri Sunil Ambekar ji, Akhil Bharatiya Sah Prachara Pramukh and Sri Boorla Dakshinamurthy ji, Sanghachalak of RSS Telangana. This book, published by Samvit Prakashan, briefs the scholarly and literary evidence of nearly 500 years of […]

Annamacharya – Devotee, Saint, Composer, Social Integrator, Nationalist

Annamacharya

Annamacharya – Devotee, Saint, Composer, Social Integrator, Nationalist (b 1424, Cuddappah) 

Compiled by – Sri Ramakrishna Prasad – Chennai

Annamacharya

His `keertanas’ (songs) reflect his in-depth analysis of the religio-socio-economic conditions prevailing in his day. He made a right assessment of the man made denominations among people and portrayed the same in his songs. He was the first `Vaggeyakara’, who questioned and condemned the actions of those who had promoted casteist tendencies. He felt it was wrong to segregate people on the basis of caste as the all-pervading `Atma’ (spirit) is present in all living beings.

Copper Plate Annamacharya

That was Talapaka Annamacharya, whose keertanas on Lord Venkateswara continue to stir the spiritual chord even in laypersons. A study of his works reveals his attempts to unite the people of the Vijaynagara Empire in the wake of frequent attacks from Muslim rulers in those days.

Born on May 21, 1424, Annamayya, as he is popularly known, was the only Vaggeyakara in the world to have written about 32,000 sankirtanas, 12 Satakas (sets of hundred verses), Ramayana in the form of Dwipada, sankIrtana Lakshanam (Characteristics of sankIrtanas), Sringaara Manjari, and Venkatachala Mahatmamyam. His works were in Telugu, Sanskrit and a few other languages of India.

Chinnanna, the grandson of Annamacharya, called the 32,000 Sankirtanas as 32,000 Mantras or Sacred Hymns. It was also recorded in Chinnanna’s Dwipada that Purandara Dasa, who was 70 years younger to Annamacharya, heard about the miracles of Annamacharya and visited him. Purandara Dasa paid his respects to Annamacharya by calling him the incarnation of Lord Venkateswara and his Sankirtanas as Sacred Hymns.

Annamacharya wrote the sankirtanas on palm leaves and later his son Tirumalacharya got them engraved on copper plates. But for reasons not known, most of these copper plates lay hidden in a cell cut into rock.

Tirumala Venkateswara Alayam

opposite to Hundi in the Tirumala temple unnoticed for over 400 years. In 1922, twenty five hundred copper plates, comprising of about 14,000 sankIrtanas and a few other works, were found in a rock built cell, later named as Sankirtana Bhandagaram, opposite to the Hundi (donation box). Ever since the discovery of this lost treasure, Tirumala Tirupati Devastanams (TTD) and other organizations in India are working hard to promote the music and literature of Annamacharya.

Puri / Purushottamapura Jagannatha Mandiram

Apart from devotion, he depicted the colourful side of conjugal life in his romantic songs, highlighting `srungaram’. He condemned the attitude of the priests who looked down upon women describing them as `stumbling blocks’ in attaining Moksha (salvation). He made it amply clear through his songs that family life was not a hurdle to attain Moksha.

He led an eventful life, witnessing and commenting on spiritual, social and political aspects of his times. We don’t come across another poet or Vaggeyakara who composed as many songs and on a variety of subjects as he did. All his creative output was dedicated to Lord Venkateswara. He had written the `Ramayana’ in dwipada metre, the `Sringara Manjari’ and 12 satakas on the Lord of the Seven Hills. He has written a treatise called `Sankeertana Lakshana’ in Sanskrit giving the guidelines on composing various types `Padas’, `Sankeertanas’ and `Kritis’.

He travelled widely from Purushottamapura (modern Puri) to Srirangam composing songs on all the forms of Vishnu who, for Annamayya, was none other than Sri Venkateswara. His grandson, Chinnanna, gave a detailed biography of his grandfather in his `Annamacharya Charitra’. Probably because of poverty Annamayya’s father put him under the care of his cousin. The eight-year-old Annamayya, unable to cope with harsh treatment meted out to him, ran away to Tirumala by joining a group of pilgrims. That was a turning point not only in the life of the bard but also for the Carnatic music tradition. At Tirumala he was given Sri Vaishnava deeksha by a mendicant.

Ahobilam

Later, Annamayya went to Ahobilam and studied philosophy as a disciple of Adivan Satagopa Yateendra, the founder of the Ahobila Mutt. After his studies, at the age of sixteen Annamayya started singing his `Dwipada Ramayana’ along with his keertanas. His fame spread far and wide and Saluva Narasimha, the local ruler and childhood friend of Annamayya, invited him to his place and treated him as his guru. When Narasimha became the governor of Penugonda, Annamayya was honoured with `Sapta Lanchanas’.

Srirangam Ranganatha Swamy Alayam

Annamayya spent the rest of his life composing keertanas and wrote a few Yaksha Gana plays. He led the life of a prince without giving up his devotional service to the Lord of Seven Hills. During his life time a library was established at Tirumala Temple called, `Sankeertana Bhandagaram’. For the first time he started `Kalyanotsavam’ and `Kodai Tirunallu’ (summer festival) at Tirupati.

In one of his sankeertas he said, “If I am not there/On whom can You shower Your grace?/You will become famous/Only because of me.”

The king, who patronised the composer of Tallapaka, wanted him to sing just one song praising him but the divine messenger declined, for which he was imprisoned. One of the miracles in his life mentions about his prayers to Anjaneya when invaders who looted temples were attacked by monkeys. The theme of his songs is “surrender.”

Annamayya adopted spoken dialect and folk meters for his songs. Hence they did not lose their freshness even after five centuries. He left his mortal frame on February 23, 1503.

Media

Links

https://www.indiefolio.com/project/55c716e538c98/annamacharya

 

Annamacharya

 

http://sriannamacharya.org/Life_&_works.html

 

http://www.urbansketchers.org/2018/07/at-puris-jagannath-cart-festival.html