RSS NEWS

 • ఒలంపిక్స్ లో కాంస్య ప‌త‌కం సాధించిన పి.వి సింధు
  టోక్యో ఒలింపిక్స్ లో పివి సింధు చరిత్ర సృష్టించింది. ఒలింపిక్స్‌లో రెండు మెడ‌ల్స్ సాధించిన తొలి భార‌తీయ మ‌హిళ‌గా నిలిచింది. 26 ఏళ్ల సింధు ఒలింపిక్స్‌ సింగిల్స్ బ్యాడ్మింటన్‌లో రెండు పతకాలు సాధించిన నాలుగో క్రీడాకారిణిగా చరిత్ర సృష్టించింది. 2016 రియో ఒలింపిక్స్‌లో స్వర్ణాన్ని త్రుటిలో చేజార్జుకున్న సింధు రజతంతో సరిపెట్టుకుంది. టోక్యో ఒలింపిక్స్‌లో వెయిట్ లిఫ్టింగ్‌లో మీరాబాయి చాను దేశానికి తొలి పతకం అందించగా, సింధు రెండో పతకం అందించింది. ఆదివారం చైనాకు చెందిన హి […]
 • రామప్పలో ఏడు అద్భుతాలు
  తెలంగాణాకు చెందిన రామప్ప మందిరాన్ని విశ్వ వారసత్వ సంపదగా యునెస్కో ఇటీవల ప్రకటించింది. చైనా దేశపు ఫుజోవ్ నగరంలో జరిగిన విశ్వ వారసత్వ సమితి 44 వ సమావేశంలో ఈ విషయాన్ని ప్రకటించారు. ప్రపంచవారసత్వం అంటే భూమి పైన ఉన్న సాటిలేని, అద్వితీయమైన సనాతన విలువలను మానవజాతి, భావితరం కోసం రక్షించవలసిన విషయాలు. కాకతీయ కాలానికి చెందిన రామప్ప గౌరవప్రదమైన చరిత్ర  క్రీ.శ.1234 లో నిర్మితమైంది. ములుగు జిల్లా పాలంపేట గ్రామంలో ఉన్న 800 సంవత్సరాల క్రిందటి […]
 • Ramappa basks in glory gets UNESCO world heritage tag
  Ramappa temple, which was built in the Kakatiyan era in 1213 AD, has garnered the prestigious World Heritage Status given by UNESCO. Representatives of 21 countries took part in the voting at the UNESCO  Heritage Committee meeting being held at Fuzhou in China. Of them representatives of 17 countries voted in favour of Ramappa and a […]
 • ఎన్‌కౌంట‌ర్‌లో జైషే మహ్మ‌ద్ ఉగ్ర‌వాది హ‌తం
  జైషే మ‌హ‌మ్మ‌ద్ ఉగ్ర‌వాద సంస్థ‌కు చెందిన ఉగ్ర‌వాది ఇస్మాయిల్ భాయ్ అలియాస్ లంబు శనివారం భ‌ద్ర‌త ద‌ళాలు చేసిన కాల్పుల్లో హ‌త‌మయ్యాడు. లంబు నుంచి ఓ ఏకే-47 రైఫిల్, ఓ ఎం-4 రైఫిల్ ను భ‌ద్ర‌త‌ద‌ళాలు స్వాధీనం చేసుకున్నాయి. పాకిస్థాన్‌లో పంజాబ్ రాష్ట్రానికి చెందిన అబూ సైఫుల్లాను లంబూ 2019లో జ‌రిగిన పుల్వామా దాడిలో ఇత‌ను ప్ర‌ధాన నిందితుడు. ఆ దాడిలో 40 మంది సీఆర్పీఎఫ్ జ‌వాన్లు మృతిచెందిన విష‌యం తెలిసిందే. ఆ దాడిలో వాడిన ఐఈడీ […]
 • 100 yrs of Chinese Communist Party – Sitaram Yechury, D Raja & Others Attend Webinar Organised by Chinese Embassy
  New Delhi. In the 1962 Indo-China war, communists had supported China and refused to stand with India in a time of crisis. Even in the recent Galwan clashes last year, the communists did not condemn the Chinese aggression at the border. And now Indian Communist Leaders Sitaram Yechury, D Raja & Others Attend Webinar Organised […]
 • ఘ‌ర్‌వాప‌సి : గుజ‌రాత్ లో హిందూ ధ‌ర్మాన్ని స్వీక‌రించిన 21 కుటుంబాలు
  గుజ‌రాత్ రాష్ట్రంలోని వాపి ప్రాంతంలో విశ్వ హిందూ పరిషత్ నిర్వహించిన ఘ‌ర్‌వాప‌సి కార్యక్రమంలో ధరంపూర్, కప్రాడా జిల్లాల‌కు చెందిన 21 కుటుంబాలు తిరిగి హిందూ మతంలోకి వచ్చారు. దేశ్ గుజరాత్ నివేదిక ప్రకారం… ఈ కుటుంబాలు గ‌తంలో క్రైస్తవ మతాన్ని స్వీక‌రించ‌డానికి ఆక‌ర్షితులై… తిరిగి త‌మ స్వ‌ధ‌ర్మంలోకి రావాల‌ని నిశ్చ‌యించుకుని వాపిలో బాపా సీతారాం ఆశ్రమం నేతృత్వంలో ఏర్పాటు చేసిన ఘ‌ర్‌వాప‌సి కార్యక్రమంలో మరోసారి సనాతనాన్ని స్వీక‌రించారు. ఈ సందర్భంగా స్థానిక బిజెపి ఎమ్మెల్యే కనుభాయ్ దేశాయ్ […]
 • గుజరాత్ లోని ‘ధోలావీరా’కూ యునెస్కో గుర్తింపు
  గుజరాత్ లోని ప్రాచీన నగరం ధోలావీరాకు యునెస్కో విశిష్ట గుర్తింపునిచ్చింది. హరప్పా నాగరికత విలసిల్లిన కాలంలో ధోలావీరా ఓ పెద్ద నగరమని చరిత్ర కారులు తెలిపారు. ధోలావీరా నగరాన్ని ప్రపంచ వారసత్వ స్థలంగా గుర్తిస్తున్నట్టు యునెస్కో ప్రకటన చేసింది. ప్రపంచ వారసత్వ కట్టడాల కమిటీ 44వ సమావేశంలో ఈ కీలక నిర్ణయాన్ని తీసుకున్నారు. యునెస్కో తాజా ప్రకటన అనంతరం గుజరాత్ లోని ప్రపంచ వారసత్వ స్థలాల సంఖ్య మూడుకు పెరిగింది. పావ్ గఢ్ సమీపంలోని చంపానీర్, చారిత్రక […]
 • యూపీ: రోహింగ్యాల‌ను అక్ర‌మంగా భార‌త్‌కు త‌ర‌లిస్తున్న ముఠా అరెస్టు
  బంగ్లాదేశ్‌, మ‌య‌న్మార్ ల‌కు చెందిన రోహింగ్యాలు అక్ర‌మంగా భార‌త్‌కు త‌ర‌లిస్తున్న ముగ్గురు సభ్యుల‌ ముఠాను ఉత్తర ప్రదేశ్ యాంటీ టెర్రరిజం స్క్వాడ్ (ఎటిఎస్) అరెస్టు చేసింది. వీరు బంగ్లాదేశీ రోహింగ్యాల‌ను భార‌త్‌కు తీసుకువ‌చ్చి చ‌ట్ట‌విరుద్ధంగా దేశంలో స్థిర‌ప‌డ‌టానికి నిధులు పొందుతున్న‌ట్టు తేలింది. నివేదికల ప్రకారం… నూర్ ముహమ్మద్, రెహ్మత్ ఉల్లా, షబీల్లా అనే ముగ్గురు స‌భ్యుల ముఠా బంగ్లాదేశ్‌, మ‌య‌న్మార్ ల‌కు చెందిన‌ మహిళల‌ను, పిల్లలను ల‌క్ష్యంగా చేసుకుని వారిని ఘజియాబాద్, నోయిడా, ఢిల్లీ వంటి నగరాల్లో […]
 • Anyone can acquire knowledge under “Shodh Bharat Ka! Baatein Bharat Ki” campaign
  Unique initiative for the study of Indian history and culture New Delhi. Under the digital revolution “Shodh Bharat ka! Baatein Bharat ki ” based on the Bharatiya knowledge system, anyone can now acquire Indian knowledge and wealth. A Pune-based organization Bhishma Indics has announced online courses in Indian Knowledge System and Indian Studies starting from […]
 • రామప్పకు వారసత్వ హోదా భారతీయులందరికీ గర్వకారణం
  —పిన్నింటి బాలాజీ రావు కాకతీయుల కాలంలో క్రీస్తు శకం 1213లో నిర్మించిన రామప్ప దేవాలయానికి ప్రపంచ వారసత్వ హోదా దక్కింది. చైనాలోని పూజౌ లో నిర్వహిస్తున్న యునెస్కో హెరిటేజ్ కమిటీ సమావేశాలలో ప్రపంచం వ్యాప్తంగా 21 దేశాల ప్రతినిధులు ఓటింగ్ ప్రక్రియలో పాలుపంచుకొన్నారు. 17 దేశాల వారు రామప్పకు అనుకూలంగా ఓటు వేశారు. రామప్పకు వారసత్వ హోదా ఇచ్చే విషయంపై నిర్ణయం తీసుకున్నారు. కేంద్ర ప్రభుత్వం 2020 సంవత్సరానికి మన దేశం నుండి రామప్ప దేవాలయాన్ని వారసత్వ […]

Annamacharya – Devotee, Saint, Composer, Social Integrator, Nationalist

Annamacharya

Annamacharya – Devotee, Saint, Composer, Social Integrator, Nationalist (b 1424, Cuddappah) 

Compiled by – Sri Ramakrishna Prasad – Chennai

Annamacharya

His `keertanas’ (songs) reflect his in-depth analysis of the religio-socio-economic conditions prevailing in his day. He made a right assessment of the man made denominations among people and portrayed the same in his songs. He was the first `Vaggeyakara’, who questioned and condemned the actions of those who had promoted casteist tendencies. He felt it was wrong to segregate people on the basis of caste as the all-pervading `Atma’ (spirit) is present in all living beings.

Copper Plate Annamacharya

That was Talapaka Annamacharya, whose keertanas on Lord Venkateswara continue to stir the spiritual chord even in laypersons. A study of his works reveals his attempts to unite the people of the Vijaynagara Empire in the wake of frequent attacks from Muslim rulers in those days.

Born on May 21, 1424, Annamayya, as he is popularly known, was the only Vaggeyakara in the world to have written about 32,000 sankirtanas, 12 Satakas (sets of hundred verses), Ramayana in the form of Dwipada, sankIrtana Lakshanam (Characteristics of sankIrtanas), Sringaara Manjari, and Venkatachala Mahatmamyam. His works were in Telugu, Sanskrit and a few other languages of India.

Chinnanna, the grandson of Annamacharya, called the 32,000 Sankirtanas as 32,000 Mantras or Sacred Hymns. It was also recorded in Chinnanna’s Dwipada that Purandara Dasa, who was 70 years younger to Annamacharya, heard about the miracles of Annamacharya and visited him. Purandara Dasa paid his respects to Annamacharya by calling him the incarnation of Lord Venkateswara and his Sankirtanas as Sacred Hymns.

Annamacharya wrote the sankirtanas on palm leaves and later his son Tirumalacharya got them engraved on copper plates. But for reasons not known, most of these copper plates lay hidden in a cell cut into rock.

Tirumala Venkateswara Alayam

opposite to Hundi in the Tirumala temple unnoticed for over 400 years. In 1922, twenty five hundred copper plates, comprising of about 14,000 sankIrtanas and a few other works, were found in a rock built cell, later named as Sankirtana Bhandagaram, opposite to the Hundi (donation box). Ever since the discovery of this lost treasure, Tirumala Tirupati Devastanams (TTD) and other organizations in India are working hard to promote the music and literature of Annamacharya.

Puri / Purushottamapura Jagannatha Mandiram

Apart from devotion, he depicted the colourful side of conjugal life in his romantic songs, highlighting `srungaram’. He condemned the attitude of the priests who looked down upon women describing them as `stumbling blocks’ in attaining Moksha (salvation). He made it amply clear through his songs that family life was not a hurdle to attain Moksha.

He led an eventful life, witnessing and commenting on spiritual, social and political aspects of his times. We don’t come across another poet or Vaggeyakara who composed as many songs and on a variety of subjects as he did. All his creative output was dedicated to Lord Venkateswara. He had written the `Ramayana’ in dwipada metre, the `Sringara Manjari’ and 12 satakas on the Lord of the Seven Hills. He has written a treatise called `Sankeertana Lakshana’ in Sanskrit giving the guidelines on composing various types `Padas’, `Sankeertanas’ and `Kritis’.

He travelled widely from Purushottamapura (modern Puri) to Srirangam composing songs on all the forms of Vishnu who, for Annamayya, was none other than Sri Venkateswara. His grandson, Chinnanna, gave a detailed biography of his grandfather in his `Annamacharya Charitra’. Probably because of poverty Annamayya’s father put him under the care of his cousin. The eight-year-old Annamayya, unable to cope with harsh treatment meted out to him, ran away to Tirumala by joining a group of pilgrims. That was a turning point not only in the life of the bard but also for the Carnatic music tradition. At Tirumala he was given Sri Vaishnava deeksha by a mendicant.

Ahobilam

Later, Annamayya went to Ahobilam and studied philosophy as a disciple of Adivan Satagopa Yateendra, the founder of the Ahobila Mutt. After his studies, at the age of sixteen Annamayya started singing his `Dwipada Ramayana’ along with his keertanas. His fame spread far and wide and Saluva Narasimha, the local ruler and childhood friend of Annamayya, invited him to his place and treated him as his guru. When Narasimha became the governor of Penugonda, Annamayya was honoured with `Sapta Lanchanas’.

Srirangam Ranganatha Swamy Alayam

Annamayya spent the rest of his life composing keertanas and wrote a few Yaksha Gana plays. He led the life of a prince without giving up his devotional service to the Lord of Seven Hills. During his life time a library was established at Tirumala Temple called, `Sankeertana Bhandagaram’. For the first time he started `Kalyanotsavam’ and `Kodai Tirunallu’ (summer festival) at Tirupati.

In one of his sankeertas he said, “If I am not there/On whom can You shower Your grace?/You will become famous/Only because of me.”

The king, who patronised the composer of Tallapaka, wanted him to sing just one song praising him but the divine messenger declined, for which he was imprisoned. One of the miracles in his life mentions about his prayers to Anjaneya when invaders who looted temples were attacked by monkeys. The theme of his songs is “surrender.”

Annamayya adopted spoken dialect and folk meters for his songs. Hence they did not lose their freshness even after five centuries. He left his mortal frame on February 23, 1503.

Media

Links

https://www.indiefolio.com/project/55c716e538c98/annamacharya

 

Annamacharya

 

http://sriannamacharya.org/Life_&_works.html

 

http://www.urbansketchers.org/2018/07/at-puris-jagannath-cart-festival.html