RSS NEWS

 • అయోద్య రామ మందిర నిర్మాణానికి రూ.లక్ష విరాళ‌మిచ్చిన నిరుపేద మహిళ
  ఆమె కూలి ప‌ని చేసుకుంటూ జీవించే మహిళ. చాలా చిన్న ఇళ్లు. ఇంట్లో కుమారుడు, ఆమె మాత్రమే ఉంటారు. ఆమె భర్త గతంలోనే కాలం చేశారు. వారికిద్దరు కుమారులు. ఒక కుమారుడు ఈ మధ్యే కరోనాతో మరణించాడు. ఉన్న ఒక్క కుమారుడు కూడా ఏదో చిన్న వృత్తిలో ఉన్నాడు. ఆమె కుటుంబం చిన్నదైనా, ఆమె మనసు మాత్రం గొప్ప‌ది. ఒక నిరుపేద మహిళ తను కష్టపడి కూలి పని చేసి రూపాయి రూపాయిగా కూడబెట్టిన మొత్తం లక్ష […]
 • Wooden portrait of Swami Vivekananda unveiled in the newly made Students Amenities Centre at the University of Hyderabad
  On the occasion of Swami Vivekananda Jayanthi, which is being celebrated as National Youth Day, University of Hyderabad (HCU) unveiled a wooden portrait of Swami Vivekananda in the newly constructed Amenities centre which was recently inaugurated by the Hon’ble Vice-President of India Shri. Venkaiah Naidu. The amenity centre is named as “VIVEKANANDA STUDENTS AMENITIES CENTRE”. […]
 • President Ram Nath Kovind donates Rs 5 lakh for Ram temple construction as ‘Shri Ram Mandir Nidhi Samarpan’ begins
  President Ram Nath Kovind made the first contribution towards the reconstruction of the Ram temple in Ayodhya on Friday. The President donated a sum of Rs 5,01,000 to the Ram Janmabhoomi Teerath Kshetra Trust. A delegation comprising Vishva Hindu Parishad’s international working president Alok Kumar, Govind Dev Giri, treasurer of the Ram Janmabhoomi Teerath Kshetra […]
 • श्रीराम जन्मभूमि मंदिर निधि समर्पण अभियान का शुभारंभ
  नई दिल्ली. दशकों के इंतजार के बाद प्रत्येक रामभक्त का सपना साकार होने जा रहा है. जल्द ही मर्यादा पुरुषोत्तम भगवान श्री राम अयोध्या के भव्य राम मंदिर में विराजेंगे. भव्य मंदिर निर्माण के लिए ‘निधि समर्पण अभियान’ आज से देशभर में शुरू हो गया, जो माघ पूर्णिमा यानि 27 फरवरी तक चलेगा. आज श्रीराम […]
 • RSS Sarsanghachalak participates in Pongal celebrations in Chennai
  Pongal festival was celebrated On 14-01-2021 at Shri Navasakthi Kadumbadi Chinnamman Temple by public belonging to Ponniamman Nagar, Moolakadai with religious fervour and gaiety. RSS Chief Shri Mohan Bhagawat participated in the festival. He accepted Poorna Kumbha respect and took part in the temple pooja.  Following which, he took part in Go Mata pooja and […]
 • यह धन संग्रह नहीं, बल्कि समर्पण का कार्यक्रम है – भय्याजी जोशी
  जम्मू. राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ के सरकार्यवाह भय्याजी जोशी ने जम्मू कश्मीर प्रांत में श्रीराम जन्म भूमि मंदिर निर्माण निधि समर्पण व संपर्क अभियान का शुभारंभ किया. उन्होंने इस अभियान का शुभारंभ जम्मू शहर के गांधीनगर में स्थित वाल्मीकि मोहल्ला में जाकर मंदिर निर्माण के लिए निधि समर्पण हेतु संपर्क करके किया. तदोपरांत अभियान के निमित्त डिगियाना […]
 • कोरोना काल ने बदला जीवन के प्रति महिलाओं का दृष्टिकोण, सामाजिक सरोकार, परोपकार की भावना बढ़ी
  राष्ट्र सेविका समिति के तरुणी विभाग द्वारा किए सर्वेक्षण की रिपोर्ट का विमोचन नई दिल्ली. कोरोना काल ने भारतीय महिलाओं को आर्थिक, सामाजिक, स्वास्थ्य, मनोवैज्ञानिक, पारिवारिक रिश्तों, जीवन शैली में बदलाव आदि कई प्रकार से प्रभावित किया. सबसे ज्यादा 74 फीसदी महिलाएं आर्थिक कारणों से प्रभावित हुईं. उन्हें तनाव और अवसाद हुआ तो कुछ महिलाओं का जीवन के प्रति दृष्टिकोण […]
 • భైంసా మతహింసకు నేటితో ఏడాది!
  ఆదిలాబాద్ జిల్లా భైంసా పట్టణంలో హిందూ కుటుంబాలపై దాడికి నేటితో సరిగ్గా ఏడాది పూర్తయింది. జనవరి 2020 న ఆదిలాబాద్ జిల్లా భైంసా పట్టణంలో చోటుచేసుకున్న బీభత్సం కారణంగా పట్టణంలో ఉద్రిక్త పరిస్థితులు ఏర్పడ్డాయి. ముస్లిం వర్గానికి చెందిన వ్యక్తుల దాడిలో దాదాపు 18 ఇళ్ళు అగ్నికి ఆహుతయ్యాయి. భైంసాలో బీభత్సం: ఇళ్ళు దగ్ధం.. ఉద్రిక్త పరిస్థితులు 12 జనవరి 2020న పట్టణంలోని ఒక ప్రాంతంలో ఒక ముస్లిం సామాజిక వర్గానికి చెందిన  యువకుడు ద్విచక్రవాహనంపై వీధుల్లో విచక్షణారహితంగా  […]
 • Telugu book on Rama Janma Bhoomi was launched in Hyderabad
  A new book titled as “Rajillu Ramabhoomi- Sri Rama Janmabhoomi” was launched on 10 January 2021 at Annojiguda, Hyderabad by Sri Sunil Ambekar ji, Akhil Bharatiya Sah Prachara Pramukh and Sri Boorla Dakshinamurthy ji, Sanghachalak of RSS Telangana. This book, published by Samvit Prakashan, briefs the scholarly and literary evidence of nearly 500 years of […]
 • Telugu book on Rama Janma Bhoomi was launched in Hyderabad
  A new book titled as “Rajillu Ramabhoomi- Sri Rama Janmabhoomi” was launched on 10 January 2021 at Annojiguda, Hyderabad by Sri Sunil Ambekar ji, Akhil Bharatiya Sah Prachara Pramukh and Sri Boorla Dakshinamurthy ji, Sanghachalak of RSS Telangana. This book, published by Samvit Prakashan, briefs the scholarly and literary evidence of nearly 500 years of […]

Bhupathiraju Lakshminarasimha Raju (Swami Jnanananda) – Scientist, Humanist, Yogi

Swami Jnanananda

Bhupathiraju Lakshminarasimha Raju (Swami Jnanananda) – Scientist, Humanist, Yogi (b 1896, Godavari)

Compiled by – Sri Ramakrishna Prasad – Chennai

He believed that a synthesis of religion and science would be beneficial to mankind. He also held the view that the practice of yoga and study of science have certain similarities. Basic yogic practices are meant to train a person to gain mastery over the mind and the body.

That was, Bhupathiraju Lakshminarasimha Raju, who was later christened Swami Jnanananda by his guru, Swami Purnananda. He went to Germany in 1927 to deliver religious discourses and to get his religious works printed. His lecture on `Time and Space’ attracted the attention of Prof. Dember at the College of Science and Technology of Dresden University.

Prof. Dember’s lectures on Einstein’s theory of relativity caught the attention of the Swamiji. However, he could not fully understand the lectures as his mathematics background was inadequate and requested Prof. Dember to permit him to study the undergraduate course in his university. Though the Swamiji did not have any formal school education in the German system, he was admitted to the course after qualifying in an entrance test.

He successfully completed the undergraduate course in two years in December 1929. He earned while he learned by giving over 150 lectures on different subjects in yoga at different places. His major work, `Purna Sutras’, as well as a few of his important lectures delivered in Germany were printed during this period, writes V. Lakshminarayana, a retired professor of Nuclear Physics in Andhra University in his article published by the AP Akademy of Sciences.

Born in Goraganamudi village near Bhimavaram in West Godavari district on December 5, 1896, Swami Jnanananda was trained by a private tutor at home for about five years before joining the Taylor High School at Bhimavaram. He was interested only in mathematics, physics and chemistry in his high school. He could not pass the S.S.L.C. examination in 1917 for his poor performance in non-science subjects. He discontinued his studies and concentrated more on religious practices.

Jnanananda’s father, Rama Raju, was a wealthy landlord, who was interested in Vedic and scholarly pursuits. He had a very good library of important ancient scriptures that provided an opportunity to his son to study many of them at an early age and developed an inclination in him towards yogic practices.

In order to divert his attention, Rama Raju performed the marriage of his son in 1916 much against his wish. The swamiji was inspired by the life of the Buddha and renounced worldly pleasures. He did not lead any family life and left home without informing anyone on December 21, 1917, when he was 21 years. He went to Lumbini, the birthplace of the Buddha, in Nepal. He lived in ashrams and ate whatever food was available. He toured pilgrim centres in North India for about 10 years.

He strictly practised yoga, which helped him withstand the cold climate of the Himalayas. The attempts of his father to divert him from his spiritual life proved futile. In the 1920s, he started giving religious discourses. He wrote several devotional poems and `Purna Sastras’ was his major work. He did his graduation in Germany in the early 1930s. He went to Prague in Czechoslovakia to work at the Charles University with Prof. Dolshek for about three years. His research at the university led to the development of precise methods in X-Ray spectroscopy for which he was awarded a D.Sc. in 1936.

When conditions for continuing research work became difficult following the outbreak of World War II, he migrated to England, where Sir James Chadwick, the inventor of the `Neutron’ accepted Swamiji to work in the Nuclear Physics Department at the University of Liverpool. His work on Beta Ray spectroscopy between 1940-43, earned him a Ph.D.

He later proceeded to the US and continued his research on Beta Ray spectroscopy with a number of radioactive isotopes at the Michigan University. He completed the writing of his book on `High Vacuum’, which he had been writing since 1939.

He returned to India in 1947 and the next year, he joined as senior scientific officer at the National Physics Laboratory in Delhi. He assisted in the preparation of a comprehensive development plan, which included setting up of nuclear measurement facilities. He was promoted as Assistant Director and Head of the laboratory in 1950.

He came on vacation to his native village in Bhimavaram, when he met with a serious accident on April 24, 1954. He was severely injured in his right arm, shoulder and right leg and was admitted to the King George Hospital in Visakhapatnam. When he was able to walk and attend to his normal work, the then Vice-Chancellor of Andhra University, V.S. Krishna, approached him and requested him to join the Physics Department for developing nuclear physics facilities.

The Swamiji accepted the invitation and joined as the Gautami Professor (an endowed chair) in the Physics Department on October 15, 1954. He prepared a comprehensive plan for development of the department to develop the necessary infrastructure for undertaking teaching and research in nuclear physics. A separate Nuclear Physics Department was started on July 1, 1956, and a building to house the department was completed by 1958, when he was promoted as Professor and Head of the Department. He continued in that position till 1965.

After his retirement from service, he was appointed an Emeritus Professor. He continued in that position till his death on September 21, 1969.

A bust of this scientist with a humane heart has been installed in front of the department building on the campus.