RSS NEWS

 • VIOLENCE FLARES UP AGAIN IN BHAINSA, YOUTH ROAM AROUND BRANDISHING SWORDS
  Bhainsa town in Nirmal district of Telangana witnessed a tense atmosphere as violence flared up again. On Sunday, a small dispute in Zulfikar Colony soon escalated into a major conflagration and spread to other parts of the town. Going into details, around 7.30 p.m. on 7-March, few youth were driving around in noisy motorcycles whose […]
 • కామారెడ్డిలో ఏబీవీపీ 39వ రాష్ట్ర మ‌హాస‌భ‌లు
  కామారెడ్డి జిల్లా కేంద్రంలోని శ్రీ స‌ర‌స్వతీ శిశుమందిర్ లో శనివారం అఖిల భార‌త విద్యార్థి ప‌రిష‌త్ (ఏబీవీపీ) 39వ  రాష్ట్ర మహా సభలు రెండు రోజుల పాటు జరిగాయి. ఈ సభలకు ఏబివిపి జాతీయ కార్యదర్శి నిధి త్రిపాఠితో పాటు పలువురు ప్రతినిధులు హాజరయ్యారు. మొదటిరోజు పరిషత్ జెండాను ఆవిష్కరించి, అనంత‌రం తెలంగాణ రాష్ట్రంలో అసువుల బాసిన ఏబీవీపీ అమ‌ర‌వీరుల‌కు నివాళులర్పించారు. అనంతరం ఏబీవీపీ రాష్ట్ర నూతన కార్యవర్గాన్ని ఎన్నుకున్నారు. ఏడాది కాలంలో ఏబీవీపీ కార్యక్రమాల నివేదికను […]
 • రామ మందిర నిధి స‌మ‌ర్ప‌ణ కార్య‌క్ర‌మం దేశాన్ని ఐక్యం చేసింది – చంపత్ రాయ్
  అయోధ్యలో నిర్మించ‌నున్న శ్రీ రామ మందిర నిర్మాణానికి చేప‌ట్టిన నిధి స‌మ‌ర్ప‌ణ కార్య‌క్ర‌మం దేశంలోని న‌లుమూలల్లో ఉన్న ప్ర‌జ‌ల‌ను ఐక్యం చేసింద‌ని విశ్వ హిందూ ప‌రిష‌త్ జాతీయ ఉపాధ్య‌క్షుడు, శ్రీ రామ జన్మభూమి తీర్థ క్షేత్ర (ట్రస్ట్) ప్రధాన కార్యదర్శి చంపత్ రాయ్ అన్నారు. శనివారం ఏర్పాటు చేసిన ఒక స‌మావేశంలో ఆయ‌న మాట్లాడుతూ ఆలయం నిర్మాణం కోసం 2021 జనవరి 15 నుండి ఫిబ్రవరి 27 వ‌ర‌కు చేప‌ట్టిన నిధి సేక‌ర‌ణ కార్య‌క్ర‌మంలో ప్ర‌పంచంలోనే అత్యంత […]
 • World’s biggest campaign for Ram Mandir Unified Bharat – Champat Rai
  New Delhi. Even as the world’s biggest campaign since January 15, 2021 for construction of the grand temple of Bhagwan Shri Ram at Ayodhya completed on February 27, 2021, it unified Bharatvarsh from east to west and north to south. Addressing a press conference, Champat Rai, Vice President of VHP and General Secretary of Shri […]
 • విశ్వహిందూ పరిషత్ దిగ్గజం డాక్టర్  బి. మాణిక్యాచారి ఇక లేరు 
  ప్రముఖ విశ్వహిందూ పరిషత్ కార్యకర్త, రాయలసీమ, తెలంగాణ ప్రాంతాలకు అధ్యక్షులుగా వ్యవహరించిన డా. బొడ్డుపల్లి మాణిక్యచారి గారు నిన్న (06.03.2021) స్వర్గస్తులయ్యారు. వీరు నిరాశ్రయ బాలుర వసతి గృహం కారుణ్యసింధు వ్యవస్థాపకులు కూడా. E.N.T. స్పెషలిస్ట్ గా వైద్యవృత్తిని చేపట్టిన బొడ్డుపల్లి మాణిక్యచారి గారు విదేశాలలో ఉండి వైద్య‌ సేవలందించారు. మాతృదేశంపై, మాతృ సంస్కృతిపై అవ్యాజమైన ప్రేమ కలిగిన వారైనందువల్ల  భారత్ కు తిరిగి వచ్చి హిందుత్వానికి నిలువెత్తు ప్రతీకగా నిలబడి,  విశ్వహిందూ పరిషత్  కార్యాన్ని చేపట్టారు. అంచెలంచెలుగా అనేక […]
 • బిలీవ‌ర్స్ చ‌ర్చి అధినేత ఆస్తులు, భూముల‌ను జ‌ప్తు చేసిన ఐటీ శాఖ‌
  బిలీవర్ చర్చి స్వయం ప్రకటిత బిషప్ అయిన కె.పి. యోహన్నన్ కు భారీ ఎదురుదెబ్బ తగిలింది. రూ.6వేల కోట్ల నల్లధనానికి సంబంధిచిన కేసులో కె.పి. యోహన్నన్ యాజమాన్యంలోని చెరువల్లి ఎస్టేట్‌ను ఐటి శాఖ జ‌ప్తు చేసింది. ఇంతకు ముందు బిలీవర్స్ చర్చి సంస్థలలో జరిగిన ఐటి దాడుల్లో రూ .6వేల కోట్ల నల్లధనం బయటపడింది. అయితే గ‌తంలో నకిలీ పత్రాల సృష్టించి హారిసన్స్ మలయాళం సంస్థ‌ నుండి పొందిన 2వేల ఎక‌రాల భూమిని కూడా ప్ర‌స్తుతం ఐటీ […]
 • Sarfaraz from Vidhyamandir school sets example for many
  Sarfaraz Hussain from Shankardev Shishu Niketan, a school run by Vidya Bharati, topped the State’s HSLC examinations with 98.3 per cent marks An Assamese Muslim student tops the State’s High School Leaving Certificate (HSLC) examination, which may not make a national headline, but if the boy appears in the important tenth standard examination from a […]
 • అభివృద్ధి దిశ‌గా స‌రిహ‌ద్దు ప్రాంతాలు
  ఆర్టికల్ 370 ను రద్దు చేసిన తర్వాత లడఖ్ ఇప్పుడు అభివృద్ధి దిశ‌గా ముందుకు సాగుతూ పురోగతికి కొత్త ఉదాహరణ కానుంది. ప్రస్తుత మోడీ ప్రభుత్వం ఇండో-చైనా సరిహద్దుపై ప్రత్యేక దృష్టి సారిస్తున్న నేప‌థ్యంలో ఈ వ్యూహాత్మక ప్రాంతానికి మొబైల్ సేవ‌లు మెరుగు ప‌ర‌చ‌డానికి కేంద్ర ప్ర‌భుత్వం అన్ని రకాల మౌలిక సదుపాయాలను ఏర్పాటు చేస్తోంది. పాంగాంగ్ దక్షిణ అంచున ఉన్న మెరాక్, ఖక్టేడ్ గ్రామంలో మొట్టమొదటిసారిగా మొబైల్ కనెక్టివిటీ ప్రారంభమైంది. మెరాక్ వద్ద బి.ఎస్‌.ఎన్‌.ఎల్‌ టవర్ […]
 • कानपुर – कोर्ट ने दो रोहिंग्या मुसलमानों को दस-दस साल की सजा सुनाई
  कानपुर. कानपुर की एडीजे कोर्ट ने धारा-366बी दो रोहिंग्या मुसलमानों को दस-दस साल कैद की सजा सुनाई है. साथ ही 8-8 हजार रुपये का जुर्माना भी लगाया है. जुर्माने का भुगतान नहीं करने पर तीन-तीन महीने अतिरिक्त सजा भुगतनी होगी. अन्य धाराओं में भी दोनों को सजा सुनायी गई है. जिला सहायक शासकीय अधिवक्ता विवेक […]
 • Organic farming will help farmers get out of debt trap – Dr Mohan ji Bhagwat
  Organic farming will help farmers get out of the debt trap, said Sarsanghchalak of Rashtriya Swayamsevak Sangh, Dr Mohan ji Bhagwat. Organic farming takes farmers towards self-reliance, he said speaking, in an awareness programme on organic farming, organised by Ekalavya Foundation in Gudihatnur mandal of Adilabad district in Telangana. When compared with modern farming, organic […]

Ayyagari Ramamurti – Pioneer Industrialist

Ayyagari Ramamurti - Founder of Andhra Scientific Company

Ayyagari Ramamurti – Pioneer Industrialist (b 1895, Godavari)

Compiled by – Sri Ramakrishna Prasad – Chennai

Prime Minister Shri PV Narasimha Rao message on the centenary birth celebrations of Ayyagari Ramamurthy

Cancer cut short a highly promising career of Ayyagari Ramamurti at 53 at a time when he was about to put Andhra in the forefront of the industrial map of India. The efflorescence of a teacher of science in a government school into a builder of a leading precision scientific instruments manufacturing company in the country is a saga worth recalling.

Ramamurti was born on 4.10.1895 in Amalapuram of East Godavari Disrict. Right from his younger days, he was fired by nationalistic fervour. After graduation, he joined the government school at Machilipatnam as a science teacher and made a mark there but had the shock of his life when he found that even the simplest instruments he used in the science laboratory were imported. The nationalist in him rebelled and he decided he must do something about it. He was one of the best teachers in the school and was offered promotion as Headmaster. But he spurned the offer and resigned, shocking his family by leaving a secured government job. He had a big vision but zero resources. He borrowed a few hundred rupees from sympathetic souls and started the Andhra Scientific Company as a trading-cum-manufacturing unit in 1926. His initiative was the capital, his passion was the land, his perseverance was the labour and his courage was the organization.

In those day, imports were free and plenty. Banking and financial credit facilities were few. Government encouragement, unlike at the present, was non-extent. Training facilities for skilled and semi-skilled labour were meagre. Andhra Pradesh was then a backward area industrially. For everything, from a precision lathe to a standard screw or bolt and nut, one had to depend for supplies on Madras.

It is against this background one has to assess the achievements of Ramamurti in founding the Andhra Scientific Company and making it into one of the foremost of its kind in the country within a span of two decades. The first ten years were challenging years for young Ramamurti. He had to undergo many trials and tribulations and contend with professional rivalries and personal jealousies. With courage and devotion, he built up the business step by step and brought it up from almost a one-man-show into a considerable size and importance. In 1937, he converted it into a public limited company with a capital of Rs.5 lakhs.

Development of the company was as fast as it was varied. Being obliged to be self-dependent for everything, he had to start its own carpentry, smithy, foundry moulding, planting sections besides a full-fledged workshop. To keep all these divisions busy the production had to be diversified and increased. Thus we find the Andhra Scientific Company manufacturing such a large variety of instruments.

But the real greatness of Ramamurti was finding suitable personnel for all these jobs and he did it successfully, almost all being from local talent. The only local talent available consisted of illiterate artisans from the fishermen and goldsmith communities. However, he made them into first rate skilled and semi-skilled workers. The next ten years saw very great advance in the Andhra Scientific Company as well as in Ramamurti. The second world war gave a boost to indigenous production and the Company, which was already well equipped for it, seized the chance.

Ramamurti, who never lost an opportunity, spotted and recruited right talent and started a research and development department, which enabled him to go into designing and production of advanced and sophisticated optical instruments. By the end of the second decade the Andhra Scientific Company became the leading and biggest manufacturer of precision scientific instruments in the country with a turn-over of about Rs.25 lakhs a year and 600 people working and with spacious worship and building of its own and share capital increased to about Rs.10 lakhs.

Ramamurti was as zealous about the quality of the instruments as of the welfare of the employees. While he never compromised on the former, he never neglected the latter. Innumerable were the ways, Ramamurti used to look after his employees, extending his sympathy and financial assistance in their hour of need. His concern went beyond the worker to every member of the workers’ family. Elderly women of the workers’ families were asked to come to the factory at noon time, prepare fresh lemon juice and serve it to the workmen. This not only gave them some money but also boosted their self-esteem. He used to pray daily thanking the Almighty for choosing him as an instrument in creating livelihood to so many.

In 1947, he set up a unit at Chittigudur, a village seven miles from Machilipatnam for processing the raw materials into semi-finished goods, thus saving a lot of time and energy of his workers. He wished to set up a chain of such units and ancilliary units all along the Machilipatnam-Vijayawada Road and thus create local employment. Even when he was severely down with cancer attacked, he was planning for the further expansion of the Andhra Scientific Company. In 1948, he appointed an England-trained electronic engineer to start electronic instruments manufacture. Before the work could be started in earnest, he passed away. With him his plans also perished.

Ramamurti was a multi-faceted personality. His interest was not confined to instruments manufacture alone. In the early 1940 he and his brother, Dr.A.N.Rao, started a pharmaceutical factory at Machilipatnam called Eastern Drug Company. Around 1944, he founded National Chemicals Ltd., at Machilipatnam with a capital of Rs.10 lakhs for manufacture of industrial chemicals, fertilizers, pesticides and laboratory chemicals. He started the Scientific Glass Products Ltd., for manufacture of optical components. But his biggest achievement would have been the starting of a Soda Ash factory in Andhra for which he had secured Central Government’s permission to locate it at Machilipatnam with a capital of Rs.1.5 crore. While the protracted negotiations were taking place with the Madras Government, Ramamurti had a severe set-back in his health. While undergoing rest at Banagalore after a major operation, a huge fire accident in the Andhra Scientific Company in 1948 forced him to rush back and start reconstruction work right from ashes. This strain caused a major upset and gradually sapped his energy and finally he passed away in July 1949, throwing all his plans and his dreams into disarray.

No greater tribute could be paid to Ramamurti than that, three and half years later, all the company employees voluntarily contributed from their meager salaries and erected a statue in his memory in the company’s compound. It was unveiled by none other than Dr.S.Radhakrishnan, the then Vice-President of India and a great admirer of Ramamurti, on the occasion of the Silver Jubliee of the Andhra Scientific Company in January 1953.

Andhra Scientific Company was taken over by Bharat Electronics Limited, a Govt. of India company,  in 1972. It remains a wholly owned subsidiary of BEL.

Links

Ayyagari Ramamurthy Panthulu(BHARAT ELECTRONICS LIMITED)–Machilipatnam