RSS NEWS

 • ఒలంపిక్స్ లో కాంస్య ప‌త‌కం సాధించిన పి.వి సింధు
  టోక్యో ఒలింపిక్స్ లో పివి సింధు చరిత్ర సృష్టించింది. ఒలింపిక్స్‌లో రెండు మెడ‌ల్స్ సాధించిన తొలి భార‌తీయ మ‌హిళ‌గా నిలిచింది. 26 ఏళ్ల సింధు ఒలింపిక్స్‌ సింగిల్స్ బ్యాడ్మింటన్‌లో రెండు పతకాలు సాధించిన నాలుగో క్రీడాకారిణిగా చరిత్ర సృష్టించింది. 2016 రియో ఒలింపిక్స్‌లో స్వర్ణాన్ని త్రుటిలో చేజార్జుకున్న సింధు రజతంతో సరిపెట్టుకుంది. టోక్యో ఒలింపిక్స్‌లో వెయిట్ లిఫ్టింగ్‌లో మీరాబాయి చాను దేశానికి తొలి పతకం అందించగా, సింధు రెండో పతకం అందించింది. ఆదివారం చైనాకు చెందిన హి […]
 • రామప్పలో ఏడు అద్భుతాలు
  తెలంగాణాకు చెందిన రామప్ప మందిరాన్ని విశ్వ వారసత్వ సంపదగా యునెస్కో ఇటీవల ప్రకటించింది. చైనా దేశపు ఫుజోవ్ నగరంలో జరిగిన విశ్వ వారసత్వ సమితి 44 వ సమావేశంలో ఈ విషయాన్ని ప్రకటించారు. ప్రపంచవారసత్వం అంటే భూమి పైన ఉన్న సాటిలేని, అద్వితీయమైన సనాతన విలువలను మానవజాతి, భావితరం కోసం రక్షించవలసిన విషయాలు. కాకతీయ కాలానికి చెందిన రామప్ప గౌరవప్రదమైన చరిత్ర  క్రీ.శ.1234 లో నిర్మితమైంది. ములుగు జిల్లా పాలంపేట గ్రామంలో ఉన్న 800 సంవత్సరాల క్రిందటి […]
 • Ramappa basks in glory gets UNESCO world heritage tag
  Ramappa temple, which was built in the Kakatiyan era in 1213 AD, has garnered the prestigious World Heritage Status given by UNESCO. Representatives of 21 countries took part in the voting at the UNESCO  Heritage Committee meeting being held at Fuzhou in China. Of them representatives of 17 countries voted in favour of Ramappa and a […]
 • ఎన్‌కౌంట‌ర్‌లో జైషే మహ్మ‌ద్ ఉగ్ర‌వాది హ‌తం
  జైషే మ‌హ‌మ్మ‌ద్ ఉగ్ర‌వాద సంస్థ‌కు చెందిన ఉగ్ర‌వాది ఇస్మాయిల్ భాయ్ అలియాస్ లంబు శనివారం భ‌ద్ర‌త ద‌ళాలు చేసిన కాల్పుల్లో హ‌త‌మయ్యాడు. లంబు నుంచి ఓ ఏకే-47 రైఫిల్, ఓ ఎం-4 రైఫిల్ ను భ‌ద్ర‌త‌ద‌ళాలు స్వాధీనం చేసుకున్నాయి. పాకిస్థాన్‌లో పంజాబ్ రాష్ట్రానికి చెందిన అబూ సైఫుల్లాను లంబూ 2019లో జ‌రిగిన పుల్వామా దాడిలో ఇత‌ను ప్ర‌ధాన నిందితుడు. ఆ దాడిలో 40 మంది సీఆర్పీఎఫ్ జ‌వాన్లు మృతిచెందిన విష‌యం తెలిసిందే. ఆ దాడిలో వాడిన ఐఈడీ […]
 • 100 yrs of Chinese Communist Party – Sitaram Yechury, D Raja & Others Attend Webinar Organised by Chinese Embassy
  New Delhi. In the 1962 Indo-China war, communists had supported China and refused to stand with India in a time of crisis. Even in the recent Galwan clashes last year, the communists did not condemn the Chinese aggression at the border. And now Indian Communist Leaders Sitaram Yechury, D Raja & Others Attend Webinar Organised […]
 • ఘ‌ర్‌వాప‌సి : గుజ‌రాత్ లో హిందూ ధ‌ర్మాన్ని స్వీక‌రించిన 21 కుటుంబాలు
  గుజ‌రాత్ రాష్ట్రంలోని వాపి ప్రాంతంలో విశ్వ హిందూ పరిషత్ నిర్వహించిన ఘ‌ర్‌వాప‌సి కార్యక్రమంలో ధరంపూర్, కప్రాడా జిల్లాల‌కు చెందిన 21 కుటుంబాలు తిరిగి హిందూ మతంలోకి వచ్చారు. దేశ్ గుజరాత్ నివేదిక ప్రకారం… ఈ కుటుంబాలు గ‌తంలో క్రైస్తవ మతాన్ని స్వీక‌రించ‌డానికి ఆక‌ర్షితులై… తిరిగి త‌మ స్వ‌ధ‌ర్మంలోకి రావాల‌ని నిశ్చ‌యించుకుని వాపిలో బాపా సీతారాం ఆశ్రమం నేతృత్వంలో ఏర్పాటు చేసిన ఘ‌ర్‌వాప‌సి కార్యక్రమంలో మరోసారి సనాతనాన్ని స్వీక‌రించారు. ఈ సందర్భంగా స్థానిక బిజెపి ఎమ్మెల్యే కనుభాయ్ దేశాయ్ […]
 • గుజరాత్ లోని ‘ధోలావీరా’కూ యునెస్కో గుర్తింపు
  గుజరాత్ లోని ప్రాచీన నగరం ధోలావీరాకు యునెస్కో విశిష్ట గుర్తింపునిచ్చింది. హరప్పా నాగరికత విలసిల్లిన కాలంలో ధోలావీరా ఓ పెద్ద నగరమని చరిత్ర కారులు తెలిపారు. ధోలావీరా నగరాన్ని ప్రపంచ వారసత్వ స్థలంగా గుర్తిస్తున్నట్టు యునెస్కో ప్రకటన చేసింది. ప్రపంచ వారసత్వ కట్టడాల కమిటీ 44వ సమావేశంలో ఈ కీలక నిర్ణయాన్ని తీసుకున్నారు. యునెస్కో తాజా ప్రకటన అనంతరం గుజరాత్ లోని ప్రపంచ వారసత్వ స్థలాల సంఖ్య మూడుకు పెరిగింది. పావ్ గఢ్ సమీపంలోని చంపానీర్, చారిత్రక […]
 • యూపీ: రోహింగ్యాల‌ను అక్ర‌మంగా భార‌త్‌కు త‌ర‌లిస్తున్న ముఠా అరెస్టు
  బంగ్లాదేశ్‌, మ‌య‌న్మార్ ల‌కు చెందిన రోహింగ్యాలు అక్ర‌మంగా భార‌త్‌కు త‌ర‌లిస్తున్న ముగ్గురు సభ్యుల‌ ముఠాను ఉత్తర ప్రదేశ్ యాంటీ టెర్రరిజం స్క్వాడ్ (ఎటిఎస్) అరెస్టు చేసింది. వీరు బంగ్లాదేశీ రోహింగ్యాల‌ను భార‌త్‌కు తీసుకువ‌చ్చి చ‌ట్ట‌విరుద్ధంగా దేశంలో స్థిర‌ప‌డ‌టానికి నిధులు పొందుతున్న‌ట్టు తేలింది. నివేదికల ప్రకారం… నూర్ ముహమ్మద్, రెహ్మత్ ఉల్లా, షబీల్లా అనే ముగ్గురు స‌భ్యుల ముఠా బంగ్లాదేశ్‌, మ‌య‌న్మార్ ల‌కు చెందిన‌ మహిళల‌ను, పిల్లలను ల‌క్ష్యంగా చేసుకుని వారిని ఘజియాబాద్, నోయిడా, ఢిల్లీ వంటి నగరాల్లో […]
 • Anyone can acquire knowledge under “Shodh Bharat Ka! Baatein Bharat Ki” campaign
  Unique initiative for the study of Indian history and culture New Delhi. Under the digital revolution “Shodh Bharat ka! Baatein Bharat ki ” based on the Bharatiya knowledge system, anyone can now acquire Indian knowledge and wealth. A Pune-based organization Bhishma Indics has announced online courses in Indian Knowledge System and Indian Studies starting from […]
 • రామప్పకు వారసత్వ హోదా భారతీయులందరికీ గర్వకారణం
  —పిన్నింటి బాలాజీ రావు కాకతీయుల కాలంలో క్రీస్తు శకం 1213లో నిర్మించిన రామప్ప దేవాలయానికి ప్రపంచ వారసత్వ హోదా దక్కింది. చైనాలోని పూజౌ లో నిర్వహిస్తున్న యునెస్కో హెరిటేజ్ కమిటీ సమావేశాలలో ప్రపంచం వ్యాప్తంగా 21 దేశాల ప్రతినిధులు ఓటింగ్ ప్రక్రియలో పాలుపంచుకొన్నారు. 17 దేశాల వారు రామప్పకు అనుకూలంగా ఓటు వేశారు. రామప్పకు వారసత్వ హోదా ఇచ్చే విషయంపై నిర్ణయం తీసుకున్నారు. కేంద్ర ప్రభుత్వం 2020 సంవత్సరానికి మన దేశం నుండి రామప్ప దేవాలయాన్ని వారసత్వ […]

Ayyagari Ramamurti – Pioneer Industrialist

Ayyagari Ramamurti - Founder of Andhra Scientific Company

Ayyagari Ramamurti – Pioneer Industrialist (b 1895, Godavari)

Compiled by – Sri Ramakrishna Prasad – Chennai

Prime Minister Shri PV Narasimha Rao message on the centenary birth celebrations of Ayyagari Ramamurthy

Cancer cut short a highly promising career of Ayyagari Ramamurti at 53 at a time when he was about to put Andhra in the forefront of the industrial map of India. The efflorescence of a teacher of science in a government school into a builder of a leading precision scientific instruments manufacturing company in the country is a saga worth recalling.

Ramamurti was born on 4.10.1895 in Amalapuram of East Godavari Disrict. Right from his younger days, he was fired by nationalistic fervour. After graduation, he joined the government school at Machilipatnam as a science teacher and made a mark there but had the shock of his life when he found that even the simplest instruments he used in the science laboratory were imported. The nationalist in him rebelled and he decided he must do something about it. He was one of the best teachers in the school and was offered promotion as Headmaster. But he spurned the offer and resigned, shocking his family by leaving a secured government job. He had a big vision but zero resources. He borrowed a few hundred rupees from sympathetic souls and started the Andhra Scientific Company as a trading-cum-manufacturing unit in 1926. His initiative was the capital, his passion was the land, his perseverance was the labour and his courage was the organization.

In those day, imports were free and plenty. Banking and financial credit facilities were few. Government encouragement, unlike at the present, was non-extent. Training facilities for skilled and semi-skilled labour were meagre. Andhra Pradesh was then a backward area industrially. For everything, from a precision lathe to a standard screw or bolt and nut, one had to depend for supplies on Madras.

It is against this background one has to assess the achievements of Ramamurti in founding the Andhra Scientific Company and making it into one of the foremost of its kind in the country within a span of two decades. The first ten years were challenging years for young Ramamurti. He had to undergo many trials and tribulations and contend with professional rivalries and personal jealousies. With courage and devotion, he built up the business step by step and brought it up from almost a one-man-show into a considerable size and importance. In 1937, he converted it into a public limited company with a capital of Rs.5 lakhs.

Development of the company was as fast as it was varied. Being obliged to be self-dependent for everything, he had to start its own carpentry, smithy, foundry moulding, planting sections besides a full-fledged workshop. To keep all these divisions busy the production had to be diversified and increased. Thus we find the Andhra Scientific Company manufacturing such a large variety of instruments.

But the real greatness of Ramamurti was finding suitable personnel for all these jobs and he did it successfully, almost all being from local talent. The only local talent available consisted of illiterate artisans from the fishermen and goldsmith communities. However, he made them into first rate skilled and semi-skilled workers. The next ten years saw very great advance in the Andhra Scientific Company as well as in Ramamurti. The second world war gave a boost to indigenous production and the Company, which was already well equipped for it, seized the chance.

Ramamurti, who never lost an opportunity, spotted and recruited right talent and started a research and development department, which enabled him to go into designing and production of advanced and sophisticated optical instruments. By the end of the second decade the Andhra Scientific Company became the leading and biggest manufacturer of precision scientific instruments in the country with a turn-over of about Rs.25 lakhs a year and 600 people working and with spacious worship and building of its own and share capital increased to about Rs.10 lakhs.

Ramamurti was as zealous about the quality of the instruments as of the welfare of the employees. While he never compromised on the former, he never neglected the latter. Innumerable were the ways, Ramamurti used to look after his employees, extending his sympathy and financial assistance in their hour of need. His concern went beyond the worker to every member of the workers’ family. Elderly women of the workers’ families were asked to come to the factory at noon time, prepare fresh lemon juice and serve it to the workmen. This not only gave them some money but also boosted their self-esteem. He used to pray daily thanking the Almighty for choosing him as an instrument in creating livelihood to so many.

In 1947, he set up a unit at Chittigudur, a village seven miles from Machilipatnam for processing the raw materials into semi-finished goods, thus saving a lot of time and energy of his workers. He wished to set up a chain of such units and ancilliary units all along the Machilipatnam-Vijayawada Road and thus create local employment. Even when he was severely down with cancer attacked, he was planning for the further expansion of the Andhra Scientific Company. In 1948, he appointed an England-trained electronic engineer to start electronic instruments manufacture. Before the work could be started in earnest, he passed away. With him his plans also perished.

Ramamurti was a multi-faceted personality. His interest was not confined to instruments manufacture alone. In the early 1940 he and his brother, Dr.A.N.Rao, started a pharmaceutical factory at Machilipatnam called Eastern Drug Company. Around 1944, he founded National Chemicals Ltd., at Machilipatnam with a capital of Rs.10 lakhs for manufacture of industrial chemicals, fertilizers, pesticides and laboratory chemicals. He started the Scientific Glass Products Ltd., for manufacture of optical components. But his biggest achievement would have been the starting of a Soda Ash factory in Andhra for which he had secured Central Government’s permission to locate it at Machilipatnam with a capital of Rs.1.5 crore. While the protracted negotiations were taking place with the Madras Government, Ramamurti had a severe set-back in his health. While undergoing rest at Banagalore after a major operation, a huge fire accident in the Andhra Scientific Company in 1948 forced him to rush back and start reconstruction work right from ashes. This strain caused a major upset and gradually sapped his energy and finally he passed away in July 1949, throwing all his plans and his dreams into disarray.

No greater tribute could be paid to Ramamurti than that, three and half years later, all the company employees voluntarily contributed from their meager salaries and erected a statue in his memory in the company’s compound. It was unveiled by none other than Dr.S.Radhakrishnan, the then Vice-President of India and a great admirer of Ramamurti, on the occasion of the Silver Jubliee of the Andhra Scientific Company in January 1953.

Andhra Scientific Company was taken over by Bharat Electronics Limited, a Govt. of India company,  in 1972. It remains a wholly owned subsidiary of BEL.

Links

Ayyagari Ramamurthy Panthulu(BHARAT ELECTRONICS LIMITED)–Machilipatnam