RSS NEWS

 • అయోద్య రామ మందిర నిర్మాణానికి రూ.లక్ష విరాళ‌మిచ్చిన నిరుపేద మహిళ
  ఆమె కూలి ప‌ని చేసుకుంటూ జీవించే మహిళ. చాలా చిన్న ఇళ్లు. ఇంట్లో కుమారుడు, ఆమె మాత్రమే ఉంటారు. ఆమె భర్త గతంలోనే కాలం చేశారు. వారికిద్దరు కుమారులు. ఒక కుమారుడు ఈ మధ్యే కరోనాతో మరణించాడు. ఉన్న ఒక్క కుమారుడు కూడా ఏదో చిన్న వృత్తిలో ఉన్నాడు. ఆమె కుటుంబం చిన్నదైనా, ఆమె మనసు మాత్రం గొప్ప‌ది. ఒక నిరుపేద మహిళ తను కష్టపడి కూలి పని చేసి రూపాయి రూపాయిగా కూడబెట్టిన మొత్తం లక్ష […]
 • Wooden portrait of Swami Vivekananda unveiled in the newly made Students Amenities Centre at the University of Hyderabad
  On the occasion of Swami Vivekananda Jayanthi, which is being celebrated as National Youth Day, University of Hyderabad (HCU) unveiled a wooden portrait of Swami Vivekananda in the newly constructed Amenities centre which was recently inaugurated by the Hon’ble Vice-President of India Shri. Venkaiah Naidu. The amenity centre is named as “VIVEKANANDA STUDENTS AMENITIES CENTRE”. […]
 • President Ram Nath Kovind donates Rs 5 lakh for Ram temple construction as ‘Shri Ram Mandir Nidhi Samarpan’ begins
  President Ram Nath Kovind made the first contribution towards the reconstruction of the Ram temple in Ayodhya on Friday. The President donated a sum of Rs 5,01,000 to the Ram Janmabhoomi Teerath Kshetra Trust. A delegation comprising Vishva Hindu Parishad’s international working president Alok Kumar, Govind Dev Giri, treasurer of the Ram Janmabhoomi Teerath Kshetra […]
 • श्रीराम जन्मभूमि मंदिर निधि समर्पण अभियान का शुभारंभ
  नई दिल्ली. दशकों के इंतजार के बाद प्रत्येक रामभक्त का सपना साकार होने जा रहा है. जल्द ही मर्यादा पुरुषोत्तम भगवान श्री राम अयोध्या के भव्य राम मंदिर में विराजेंगे. भव्य मंदिर निर्माण के लिए ‘निधि समर्पण अभियान’ आज से देशभर में शुरू हो गया, जो माघ पूर्णिमा यानि 27 फरवरी तक चलेगा. आज श्रीराम […]
 • RSS Sarsanghachalak participates in Pongal celebrations in Chennai
  Pongal festival was celebrated On 14-01-2021 at Shri Navasakthi Kadumbadi Chinnamman Temple by public belonging to Ponniamman Nagar, Moolakadai with religious fervour and gaiety. RSS Chief Shri Mohan Bhagawat participated in the festival. He accepted Poorna Kumbha respect and took part in the temple pooja.  Following which, he took part in Go Mata pooja and […]
 • यह धन संग्रह नहीं, बल्कि समर्पण का कार्यक्रम है – भय्याजी जोशी
  जम्मू. राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ के सरकार्यवाह भय्याजी जोशी ने जम्मू कश्मीर प्रांत में श्रीराम जन्म भूमि मंदिर निर्माण निधि समर्पण व संपर्क अभियान का शुभारंभ किया. उन्होंने इस अभियान का शुभारंभ जम्मू शहर के गांधीनगर में स्थित वाल्मीकि मोहल्ला में जाकर मंदिर निर्माण के लिए निधि समर्पण हेतु संपर्क करके किया. तदोपरांत अभियान के निमित्त डिगियाना […]
 • कोरोना काल ने बदला जीवन के प्रति महिलाओं का दृष्टिकोण, सामाजिक सरोकार, परोपकार की भावना बढ़ी
  राष्ट्र सेविका समिति के तरुणी विभाग द्वारा किए सर्वेक्षण की रिपोर्ट का विमोचन नई दिल्ली. कोरोना काल ने भारतीय महिलाओं को आर्थिक, सामाजिक, स्वास्थ्य, मनोवैज्ञानिक, पारिवारिक रिश्तों, जीवन शैली में बदलाव आदि कई प्रकार से प्रभावित किया. सबसे ज्यादा 74 फीसदी महिलाएं आर्थिक कारणों से प्रभावित हुईं. उन्हें तनाव और अवसाद हुआ तो कुछ महिलाओं का जीवन के प्रति दृष्टिकोण […]
 • భైంసా మతహింసకు నేటితో ఏడాది!
  ఆదిలాబాద్ జిల్లా భైంసా పట్టణంలో హిందూ కుటుంబాలపై దాడికి నేటితో సరిగ్గా ఏడాది పూర్తయింది. జనవరి 2020 న ఆదిలాబాద్ జిల్లా భైంసా పట్టణంలో చోటుచేసుకున్న బీభత్సం కారణంగా పట్టణంలో ఉద్రిక్త పరిస్థితులు ఏర్పడ్డాయి. ముస్లిం వర్గానికి చెందిన వ్యక్తుల దాడిలో దాదాపు 18 ఇళ్ళు అగ్నికి ఆహుతయ్యాయి. భైంసాలో బీభత్సం: ఇళ్ళు దగ్ధం.. ఉద్రిక్త పరిస్థితులు 12 జనవరి 2020న పట్టణంలోని ఒక ప్రాంతంలో ఒక ముస్లిం సామాజిక వర్గానికి చెందిన  యువకుడు ద్విచక్రవాహనంపై వీధుల్లో విచక్షణారహితంగా  […]
 • Telugu book on Rama Janma Bhoomi was launched in Hyderabad
  A new book titled as “Rajillu Ramabhoomi- Sri Rama Janmabhoomi” was launched on 10 January 2021 at Annojiguda, Hyderabad by Sri Sunil Ambekar ji, Akhil Bharatiya Sah Prachara Pramukh and Sri Boorla Dakshinamurthy ji, Sanghachalak of RSS Telangana. This book, published by Samvit Prakashan, briefs the scholarly and literary evidence of nearly 500 years of […]
 • Telugu book on Rama Janma Bhoomi was launched in Hyderabad
  A new book titled as “Rajillu Ramabhoomi- Sri Rama Janmabhoomi” was launched on 10 January 2021 at Annojiguda, Hyderabad by Sri Sunil Ambekar ji, Akhil Bharatiya Sah Prachara Pramukh and Sri Boorla Dakshinamurthy ji, Sanghachalak of RSS Telangana. This book, published by Samvit Prakashan, briefs the scholarly and literary evidence of nearly 500 years of […]

M. Ananthasayanam Ayyangar – Jurist, Social Worker, Freedom Fighter, Parliamentarian

Anantasayanam Ayyangar

M. Ananthasayanam Ayyangar – Jurist, Social Worker, Freedom Fighter, Parliamentarian (b 1891, Tirupati)

Compiled by – Sri Ramakrishna Prasad – Chennai

Stepping in to fill the void created by the sudden demise of G.V. Mavalankar, the first Speaker of Lok Sabha, Shri M. Ananthasayanam Ayyangar proved himself well suited to carry on the unfinished task of consolidating the gains of freedom and of evolving a healthy parliamentary culture in the new Republic. Through a public life spanning over six decades as a lawyer, as a social activist and freedom fighter, as an outstanding parliamentarian and Speaker and as a distinguished scholar, Ayyangar left an indelible imprint of his personality in every area he chose to tread on in life.

Madabhooshi Ananthasayanam Ayyangar was born on 4 February 1891 at Tiruchanur near the spiritual town of Tirupati in Andhra Pradesh. After completing his initial education in the Devasthanam High School at Tirupati, Ayyangar moved to Madras for higher studies. After obtaining his B.A. degree from the Pachaiyappa’s College, Madras, he earned a degree in Law from the Madras Law College in 1913. Ayyangar began his career as a Mathematics teacher in 1912. In 1915 he ventured into the legal profession. Within a short period, he established himself as a professional lawyer and, with his unusual ability to memorise cases, soon earned the reputation of being a ‘walking digest of case laws’. Ayyangar did not treat the profession only as a means to earn his livelihood. He was deeply interested in improving the judicial system of the country to suit the needs of the people of India rather than see it as an extension of the British judicial system. He, therefore, strongly advocated independence of the Judiciary and urged the Government of India to raise the status of the Federal Court to that of a Supreme Court. He was very much concerned about the humiliation as also the hardships faced by the Indian people due to the vesting of the ultimate appellate authority of India’s judicial system in the hands of the Privy Council in England, An activist lawyer, Ayyangar was also the President of the Bar Association of Chittoor, his home town.

Ayyangar was drawn into the freedom movement at a very early age. Within his home State, he was one of the leading figures of the Indian National Congress which was spearheading the National Movement against British colonialism. Responding to Gandhiji’s call for ‘Non-cooperation’ with the British establishment, Ayyangar suspended his legal practice for one year during 1921-22. When the Congress withdrew its policy of boycott of Councils and decided to contest the elections for the Central Legislative Assembly in 1934, Ayyangar was elected to the House with an overwhelming majority. The objective of the Congress in contesting the election was to fight the Government from within. Well-equipped with facts and figures and by his innate debating skills, Ayyangar soon made his mark as a forceful debater in the Assembly. From the back benches, he moved on to the front benches and then came a time when not a single day passed without his saying something forceful in the Assembly against the Government and in the interests of the Congress and the National Movement. This remarkable performance of Ayyangar in the Assembly provoked a European writer to refer to him as the ‘Emden of the Assembly’, alluding to the German submarine of that name, which caused untold havoc to the Allied Navy in the early days of the Second World War.

Between 1940 and 1944 Ayyangar suffered imprisonment for nearly three years, first for taking part in the ‘Individual Satyagraha Campaign’ and later in the ‘Quit India Movement’ of 1942. Apart from taking active part in the movement for political freedom for the country, Ayyangar was involved in various other activities directed towards the social emancipation of the downtrodden sections of the society. Inspired by Gandhiji’s constructive programmes for fighting social evils like untouchability, Ayyangar was in the forefront of such movements launched to ensure temple entry for the Harijans and the abolition of untouchability in his home State. Later, in his capacity as the President of the Harijan Sevak Sangh, Ayyangar initiated several programmes for the economic and social upliftment of the Harijans.

When the First Lok Sabha was constituted in 1952, Ayyangar was the unanimous choice to be its Deputy Speaker. While discharging his duties as the Deputy Speaker, Ayyangar had the added responsibility of being the Chairman of the Estimates Committee of the Lok Sabha for two more years and that of heading the Railway Convention Committee in the next two years until he was elected unanimously to preside over the Lok Sabha on 8 March 1956, on Speaker Mavalankar’s sudden demise.

During his brief tenure as the Speaker of the First Lok Sabha, Ayvangar had proved himself a worthy inheritor of the high traditions in parliamentary life established by Speaker Mavalankar. From the very beginning, it was Ayyangar’s constant endeavour to uphold and fortify the traditions and conventions already brought into India’s parliamentary system. Through his objective and unbiased conduct, he endeared himself to all sections of the House. Though there was no official Leader of the Opposition in the House, Ayyangar treated the stalwarts of the Opposition with the respect and regard due to them and always sought to ensure a balance between the Government and the Opposition. When the Second Lok Sabha was constituted in 1957, Ayyangar was once again the unanimous choice of the House to be its Speaker for the next five years.

Ayyangar was elected to the Lok Sabha for the third time in the General Elections of 1962. However, he resigned his membership soon after the elections to serve as the Governor of Bihar. That was to mark the end of the nearly three decade-long distinguished parliamentary career. Undoubtedly, through this long period of service, the institution of Parliament and the country in general benefited enormously from Ayyangar’s knowledge, his parliamentary skill and his broad vision of politics, religion and of national problems.

After parliamentary life, Ayyangar’s greatest contribution, perhaps, was in the field of education. An erudite scholar, Ayyangar was an authority on Indology, Comparative Religion, Philosophy, Sanskrit, Sanskrit Literature and on a wide variety of other subjects. Throughout his life, he took great interest in the study and propagation of Sanskrit and Indian Culture. He served for sometime as a Member of the Central Advisory Board of Education and later as the Chancellor of the Rishikul University at Hardwnr. Recognising his contributions to the field of learning, he was conferred the honorary degree of Doctor of Literature by the Shri Vaishnava Theological University, Brindavan, in 1954. Besides regularly editing a Telugu weekly Sri Venkatesa Patrika, Ayyangar also had a book on Indian Parliament, Our Parliament, to his credit.

After serving a full term as the Governor of Bihar, Ayyangar retired from active political life and returned to his hometown, ‘Tirupati, to spend the evening of his life. Even at this stage, Ayyangar remained very active. Work for the Sanskrit Vidyapeeth at Tirupati and several charitable organisations (like leprosy Home etc.) kept Ananthasayanam Ayyangar busy till he breathed his last on 19 March 1978, at the age of 87.