RSS NEWS

 • VIOLENCE FLARES UP AGAIN IN BHAINSA, YOUTH ROAM AROUND BRANDISHING SWORDS
  Bhainsa town in Nirmal district of Telangana witnessed a tense atmosphere as violence flared up again. On Sunday, a small dispute in Zulfikar Colony soon escalated into a major conflagration and spread to other parts of the town. Going into details, around 7.30 p.m. on 7-March, few youth were driving around in noisy motorcycles whose […]
 • కామారెడ్డిలో ఏబీవీపీ 39వ రాష్ట్ర మ‌హాస‌భ‌లు
  కామారెడ్డి జిల్లా కేంద్రంలోని శ్రీ స‌ర‌స్వతీ శిశుమందిర్ లో శనివారం అఖిల భార‌త విద్యార్థి ప‌రిష‌త్ (ఏబీవీపీ) 39వ  రాష్ట్ర మహా సభలు రెండు రోజుల పాటు జరిగాయి. ఈ సభలకు ఏబివిపి జాతీయ కార్యదర్శి నిధి త్రిపాఠితో పాటు పలువురు ప్రతినిధులు హాజరయ్యారు. మొదటిరోజు పరిషత్ జెండాను ఆవిష్కరించి, అనంత‌రం తెలంగాణ రాష్ట్రంలో అసువుల బాసిన ఏబీవీపీ అమ‌ర‌వీరుల‌కు నివాళులర్పించారు. అనంతరం ఏబీవీపీ రాష్ట్ర నూతన కార్యవర్గాన్ని ఎన్నుకున్నారు. ఏడాది కాలంలో ఏబీవీపీ కార్యక్రమాల నివేదికను […]
 • రామ మందిర నిధి స‌మ‌ర్ప‌ణ కార్య‌క్ర‌మం దేశాన్ని ఐక్యం చేసింది – చంపత్ రాయ్
  అయోధ్యలో నిర్మించ‌నున్న శ్రీ రామ మందిర నిర్మాణానికి చేప‌ట్టిన నిధి స‌మ‌ర్ప‌ణ కార్య‌క్ర‌మం దేశంలోని న‌లుమూలల్లో ఉన్న ప్ర‌జ‌ల‌ను ఐక్యం చేసింద‌ని విశ్వ హిందూ ప‌రిష‌త్ జాతీయ ఉపాధ్య‌క్షుడు, శ్రీ రామ జన్మభూమి తీర్థ క్షేత్ర (ట్రస్ట్) ప్రధాన కార్యదర్శి చంపత్ రాయ్ అన్నారు. శనివారం ఏర్పాటు చేసిన ఒక స‌మావేశంలో ఆయ‌న మాట్లాడుతూ ఆలయం నిర్మాణం కోసం 2021 జనవరి 15 నుండి ఫిబ్రవరి 27 వ‌ర‌కు చేప‌ట్టిన నిధి సేక‌ర‌ణ కార్య‌క్ర‌మంలో ప్ర‌పంచంలోనే అత్యంత […]
 • World’s biggest campaign for Ram Mandir Unified Bharat – Champat Rai
  New Delhi. Even as the world’s biggest campaign since January 15, 2021 for construction of the grand temple of Bhagwan Shri Ram at Ayodhya completed on February 27, 2021, it unified Bharatvarsh from east to west and north to south. Addressing a press conference, Champat Rai, Vice President of VHP and General Secretary of Shri […]
 • విశ్వహిందూ పరిషత్ దిగ్గజం డాక్టర్  బి. మాణిక్యాచారి ఇక లేరు 
  ప్రముఖ విశ్వహిందూ పరిషత్ కార్యకర్త, రాయలసీమ, తెలంగాణ ప్రాంతాలకు అధ్యక్షులుగా వ్యవహరించిన డా. బొడ్డుపల్లి మాణిక్యచారి గారు నిన్న (06.03.2021) స్వర్గస్తులయ్యారు. వీరు నిరాశ్రయ బాలుర వసతి గృహం కారుణ్యసింధు వ్యవస్థాపకులు కూడా. E.N.T. స్పెషలిస్ట్ గా వైద్యవృత్తిని చేపట్టిన బొడ్డుపల్లి మాణిక్యచారి గారు విదేశాలలో ఉండి వైద్య‌ సేవలందించారు. మాతృదేశంపై, మాతృ సంస్కృతిపై అవ్యాజమైన ప్రేమ కలిగిన వారైనందువల్ల  భారత్ కు తిరిగి వచ్చి హిందుత్వానికి నిలువెత్తు ప్రతీకగా నిలబడి,  విశ్వహిందూ పరిషత్  కార్యాన్ని చేపట్టారు. అంచెలంచెలుగా అనేక […]
 • బిలీవ‌ర్స్ చ‌ర్చి అధినేత ఆస్తులు, భూముల‌ను జ‌ప్తు చేసిన ఐటీ శాఖ‌
  బిలీవర్ చర్చి స్వయం ప్రకటిత బిషప్ అయిన కె.పి. యోహన్నన్ కు భారీ ఎదురుదెబ్బ తగిలింది. రూ.6వేల కోట్ల నల్లధనానికి సంబంధిచిన కేసులో కె.పి. యోహన్నన్ యాజమాన్యంలోని చెరువల్లి ఎస్టేట్‌ను ఐటి శాఖ జ‌ప్తు చేసింది. ఇంతకు ముందు బిలీవర్స్ చర్చి సంస్థలలో జరిగిన ఐటి దాడుల్లో రూ .6వేల కోట్ల నల్లధనం బయటపడింది. అయితే గ‌తంలో నకిలీ పత్రాల సృష్టించి హారిసన్స్ మలయాళం సంస్థ‌ నుండి పొందిన 2వేల ఎక‌రాల భూమిని కూడా ప్ర‌స్తుతం ఐటీ […]
 • Sarfaraz from Vidhyamandir school sets example for many
  Sarfaraz Hussain from Shankardev Shishu Niketan, a school run by Vidya Bharati, topped the State’s HSLC examinations with 98.3 per cent marks An Assamese Muslim student tops the State’s High School Leaving Certificate (HSLC) examination, which may not make a national headline, but if the boy appears in the important tenth standard examination from a […]
 • అభివృద్ధి దిశ‌గా స‌రిహ‌ద్దు ప్రాంతాలు
  ఆర్టికల్ 370 ను రద్దు చేసిన తర్వాత లడఖ్ ఇప్పుడు అభివృద్ధి దిశ‌గా ముందుకు సాగుతూ పురోగతికి కొత్త ఉదాహరణ కానుంది. ప్రస్తుత మోడీ ప్రభుత్వం ఇండో-చైనా సరిహద్దుపై ప్రత్యేక దృష్టి సారిస్తున్న నేప‌థ్యంలో ఈ వ్యూహాత్మక ప్రాంతానికి మొబైల్ సేవ‌లు మెరుగు ప‌ర‌చ‌డానికి కేంద్ర ప్ర‌భుత్వం అన్ని రకాల మౌలిక సదుపాయాలను ఏర్పాటు చేస్తోంది. పాంగాంగ్ దక్షిణ అంచున ఉన్న మెరాక్, ఖక్టేడ్ గ్రామంలో మొట్టమొదటిసారిగా మొబైల్ కనెక్టివిటీ ప్రారంభమైంది. మెరాక్ వద్ద బి.ఎస్‌.ఎన్‌.ఎల్‌ టవర్ […]
 • कानपुर – कोर्ट ने दो रोहिंग्या मुसलमानों को दस-दस साल की सजा सुनाई
  कानपुर. कानपुर की एडीजे कोर्ट ने धारा-366बी दो रोहिंग्या मुसलमानों को दस-दस साल कैद की सजा सुनाई है. साथ ही 8-8 हजार रुपये का जुर्माना भी लगाया है. जुर्माने का भुगतान नहीं करने पर तीन-तीन महीने अतिरिक्त सजा भुगतनी होगी. अन्य धाराओं में भी दोनों को सजा सुनायी गई है. जिला सहायक शासकीय अधिवक्ता विवेक […]
 • Organic farming will help farmers get out of debt trap – Dr Mohan ji Bhagwat
  Organic farming will help farmers get out of the debt trap, said Sarsanghchalak of Rashtriya Swayamsevak Sangh, Dr Mohan ji Bhagwat. Organic farming takes farmers towards self-reliance, he said speaking, in an awareness programme on organic farming, organised by Ekalavya Foundation in Gudihatnur mandal of Adilabad district in Telangana. When compared with modern farming, organic […]

Pandit Adajjada Adibhatla Narayana Das – Linguist, Vedic Scholar, Writer-composer, Musician

Pandita Ajjada Adibhatla Narayana Dasu

Pandita Adajjada Adibhatla Narayana Das – Linguist, Vedic Scholar, Writer-composer, Musician (b 1864 Vizianagaram)

By Sri Ramkrishna Prasad  – Chennai

It is well nigh impossible to find a parallel for him in the history of Indian literature. Pandit Adajjada Adibhatla Narayana Das (1864-1945) was the only scholar who had mastery over four classical languages (Samskrit, Telugu, Arabic and Persian) and translated from Persian and English into Samskrit and Telugu; the only litterateur who wrote a comparative treatise on the works of Kalidas and Shakespeare; the only writer-composer who translated into Telugu and set to music Rig Vedic hymns and the only writer-composer who composed a geeta-malika comprising 90 Carnatic ragas. As a writer-composer who composed music in all the 72 Carnatic ragas he was next only to Thyagaraja.

For Adibhatla, the art was a yoga sadhana for achieving Sakala Kalaa Samanvaya Siddhi. Endowed with a flair for all classical art forms and, of course, the divine grace, he put them ingeniously into practice and his upasana fructified. No wonder, Kavisamrat Viswanatha, Challapalle and the like went ecstatic, eulogising him as an exquisite encapsulation of all that is resplendent in fine arts.

A lodestar in the galaxy of pauraniks, pravachana sikhamanis, philomaths, poets and musicians, Adibhatla was born on August 31, 1864, in Ajjadagraharam, near Bobbili. Even at the tender age of five, he could repeat both the musical and the lyrical phraseology of whatever he had listened, without any blemish. The asthana vainika of Bobbili, Sriman Vasa Sambayya, initiated the boy into vocal music and veena. Niraghatam Krishnayya of the Vizianagaram Samsthanam honed Adibhatla’s skills.

As if Providence willed it, in 1883 Adibhatla happened to listen to the Dhruvacharitra Harikatha rendered by Kuppuswamy Naidu from Madras which had received all-round applause. That was the turning point for the youngman who felt that the art could be moulded as the best medium for exhibiting his talent in literature, oratory, music and histrionics, including dance. Overnight, he scripted a ballet on the same subject and musically rendered it extempore in harikatha form at Sri Venugopala Swami temple in Vizianagaram the next evening, much to the delight of the learned and the laity. Kuppuswamy Naidu, who later happened to witness Adibhatla’s non-stop 10-hour Harikatha by chance, rightly called it ”Harikathaganam”, as the exercise was the quintessence of the saying, “Geetham Vadyam Tathapi Nrityancha Sangithamutchyate”.

By the time Adibhatla was studying his FA (now intermediate) in 1886-89, he had become a Haridas par excellence and a linguist with an amazing penmanship in Telugu and Sanskrit besides proficiency in English, Hindi, Urdu, Greek, Persian and Arabic. In the Harikatha Narayana Das created, he fused several art forms into one. These include kathaprvachanam (story narration), aasukavitwam (composing poetry extempore), rendering classical music, dancing and acting. The musical part has the usual instrumental accompaniments like mridangam and violin but the Haridas has to perform all the five components. He created history by singing pallavis instantly. Simultaneously, he mastered the art of marking the time of all the five gathis, each with his hands, feet and shoulder or head separately while singing a lyric set in a particular raga in any of the seven basic talas. He was the first to have accomplished this feat in public with his own composition of a 16-letter pallavi set in a string of 15 ragas at M.R. College of Music in 1933, attracting accolades from the press.

Narayana Das stated that the objective of his Harikatha was to inculcate Bhakti and Jnana and seeking Moksha through virtuous behaviour. Having invented the vehicle, he wrote twenty one Harikathas, seventeen in Telugu, three in Samskrit and one in Atcha Telugu. The creation Harikatha earned him the title of Harikathapitamaha. The literary and musical elite of his time awarded him the title of Sangeetha Sahitya Sarvabhouma. The performance of Panchamukhi and Shanmukhi earned him the titles of Panchamuki Parameswara and Laya Brahma.

Adibhatla extensively travelled to give performances and won encomiums from all-time greats like Lokamanya Tilak and Gurudev Tagore, besides Maharajas and stalwarts of all classical styles of music and dance. A prolific writer, he composed 20-odd harikathas which got him the exalted status of a vaggeyakara. He not only set musical notation to 300-odd select Ruks from the Rigveda and taught playing them on the veena to students but also translated them as poems in Telugu. His magnum opus was Dasavidharaga Navathi Kusuma Manjari on Goddess Kanyakumari, a metrical verse of 900 lines and set in 90 ragas in ten categories and nine ragas in each category in different beats, wherein he exhibited his monumental skill in literary craftsmanship and musical composition.

He wrote over fifty books in Telugu, Samskrit and Atcha-Telugu (Desyandhramu or Telugu unmixed of Samskrit). His works included original story-poems (Kavyas and Prabandhas), Harikathas, prose works, musical works, dramas, translations, treatises on philosophy and Vedic studies and children’s literature.

In Navarasa Tarangini, he compared and contrasted the treatment of the nine rasas or moods in the plays of Kalidas and Shakespeare. His magnum opus Jagajjyothi is a treatise on various streams of Hindu philosophy. In Rubaiyat of Omar Khaiyam, he translated the original Persian quatrains and Edward Fitzgerald’s English translation into Samskrit and Atcha-Telugu, to prove that Fitzgerald’s translation did not do justice to the Persian poet. Dr. Sarvepalli Radhakrishnan (former President of India) had this to say of the work:

[…] was greatly struck by his varied talents, remarkable linguistic equipment, and technical power of versification. […] The Telugu verses are written in what is called Atcha Telugu or pure Telugu, which is rather difficult. […] I am tempted to congratulate him on a performance which, taking all things into account, is certainly astounding.”

His Samskrit works include Tarakam (an original Kavyam that reflects his rare command over Samskrit idiom and grammar); Harikathamrutam (the story of Sri Krishna in three Harikathas); Ramachandra Satakam and Kasi Satakam. His Atcha-Telugu works include Talli Vinki (exposition of Sri Lalitha Sahasranamams, each in a verse); Vennuni Veyi Perla Vinakari (exposition of Sri Vishnu Sahasranamams, each in a verse) Ruksangraham (also known as Mokkubadi, a translation and musical composition for 304 selected Ruks) and Manki Minku (an introduction to Ayurveda).

Small wonder, this recipient of many a laurel was chosen to be the first Principal of the first music college in Andhra (1919-1936) of Sri Vijayarama Gana Pathasala, founded by the Maharajah of Vizianagaram. In fact, the Maharajah established the college to honour Pandit Narayana Das and enable enthusiasts to learn music from him. The college produced many great musicians. Pandit Narayana Das inducted violin maestro Dwaram Venkata Swamy Naidu as a lecturer in the college.

The ambrosial blend of a versatile genius and a radiant artistry, Azzada Adibhatla Narayana Das passed away on January 2, 1945.

Links

https://en.wikipedia.org/wiki/Ajjada_Adibhatla_Narayana_Dasu

Picture by –  By రహ్మానుద్దీన్ – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21411524