RSS NEWS

 • VIDEO: ప్ర‌థ‌మ‌ సేనాని బుదుభగత్
  ఈస్టిండియా కంపెనీ మన దేశానికి వచ్చాక మన ప్రజలను అణచివేసి, దోపిడీచేస్తూ బానిసలుగా చూస్తూ మన ధర్మాన్ని సంస్కృతులను అవహేళన చేసారు. పవిత్ర పూజా కేంద్రాలను ఆక్రమించి మతమార్పిడి చేసారు. ఈ బాధలను భరించలేక కోపోద్రిక్తులైన ప్రజలు తమ రక్షణకోసం ఆంగ్లేయుల నుంచి విముక్తి కోసం స్వాతంత్ర్య సాధనకై పోరాటాలు చేశారు. వారిలో ఒకరు బుదు భగత్.  The post VIDEO: ప్ర‌థ‌మ‌ సేనాని బుదుభగత్ appeared first on VSK Telangana.
 • సంఘ కార్యం వేగంగా విస్తరిస్తోంది – శ్రీ‌ కాచం రమేశ్ జీ
  ‘కరోనా విపత్కర పరిస్థితులు ఎదురైనప్పటికీ దేశవ్యాప్తంగా, తెలంగాణా ప్రాంతంలో కూడా సంఘ కార్యం వేగంగా విస్తరిస్తున్నది. 2024నాటికి లక్ష గ్రామాలకు చేరుకోవాలన్న లక్ష్యాన్ని తప్పక పూర్తిచేయగలమనే విశ్వాసం కార్యకర్తలందరిలో కనిపిస్తున్నది. శాఖల విస్తరణతోపాటు సామాజిక కార్యక్రమాల సంఖ్య, విస్తరణ కూడా పెంచాలన్నది లక్ష్యం’’ అని ఆర్ ఎస్ ఎస్ తెలంగాణ ప్రాంత కార్యవాహ కాచం రమేశ్ అన్నారు. ఇటీవల హర్యానాలో మూడురోజులపాటు జరిగిన అఖిల భారతీయ ప్రతినిధి సభ సమావేశాల విశేషాలను ఆయన పాత్రికేయులకు వివరించారు. పానిపట్ […]
 • VIDEO: నాజీ గుర్తు.. మన స్వస్తిక్ ఒకటేనా..?
  ఎప్పుడూ ఏదో ఒక విషయంలో హిందూధర్మంపై బురదజల్లడం పాశ్చాత్య మీడియాకు అలవాటుగా మారిపోయింది. తాజాగా నాజీగుర్తుగా పిలవబడే హకెన్ క్రూజ్ ను స్వస్తిక్ గుర్తును ఒకటిగా పోలుస్తూ, స్వస్తిక్ ను బ్యాన్ చేయాలని వెస్ట్ మీడియా బాగా ప్రచారం చేస్తోంది. ఈ ప్రచారానికి వారు పెట్టిన పేరు కాన్యే వెస్ట్. వారి ప్రచారం ఎలా ఉందంటే స్వస్తిక్ అంటే హకెన్ క్రూజ్ మాత్రమేనని, అసలు స్వస్తిక్ అనేది లేనేలేదని ప్రచారం చేస్తున్నారు. కానీ నిజానికి అసలు ఆ […]
 • Press Meet with Author, thinker, Indologist Dr Rajiv Malhotra and co-author Dr Vijaya Viswanathan.
  Pragna bharati and Brhat are jointly organized and hosted Dr Rajiv Malhotra and Prof Vijaya Viswanathan during 13-15 March 2023 in hyderabad. The opening event is the press meet which was held in Hotel Taj krishna, Hyderabad in the evening of 13th March 2023. Shri LV Subhramanyam, former CS, Govt of AP presided over the […]
 • సామాజిక పరివర్తన పైనే ఆర్.ఎస్.ఎస్ దృష్టి – శ్రీ‌ ద‌త్తాత్రేయ హోసబాలే జీ
  హ‌ర్యానాలో రాష్ట్రం పానిప‌ట్ జిల్లాలో మార్చి 12 నుంచి 14 వ‌ర‌కు జ‌రిగిన రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ అఖిల భారతీయ ప్రతినిధి సభ సమావేశాలు మంగళవారం ముగిశాయి. ఈ సంద‌ర్భంగా ఏర్పాటు చేసిన మీడియా స‌మావేశంలో ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ స‌ర్ కార్య‌వాహ శ్రీ దత్తాత్రేయ హోసబాలే మాట్లాడారు. ముందుగా ప్రముఖ పాత్రికేయుడు డాక్టర్ వేద్ ప్రతాప్ వైదిక్‌కు సంతాపం తెలియజేసి నివాళులర్పించారు. అనంత‌రం మాట్లాడుతూ భవిష్యత్ కార్యాచరణ కోసం వార్షిక నివేదికతో పాటు ప్రతినిధుల సభ సమావేశంలో ముఖ్యమైన […]
 • सामाजिक समरसता, परिवार प्रबोधन, पर्यावरण संरक्षण, स्वदेशी आचरण एवं नागरिक कर्तव्य पर जागरुकता से लाएंगे समाज में परिवर्तन
  सेवा कार्य तथा कुटुम्ब प्रबोधन का कार्य महिलाओं के बिना संभव नहीं राष्ट्र के ‘स्व’ आधारित पुनरोत्थान के संकल्प के साथ सम्पन्न हुई प्रतिनिधि सभापानीपत, 14 मार्च। राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ की अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा की तीन दिन चली बैठक का मंगलवार को समापन हो गया। संघ के सरकार्यवाह दत्तात्रेय होसबाले ने अंतिम दिन पत्रकारों […]
 • RSS vows to work on five dimensions of social change – Dattatreya Hosabale Ji
  RSS aims to bring transformation through social harmony, family values, ecological conservation, Swadeshi (bharatiya) conduct, and awareness about civic duty Service, family education not possible without the help of women RSS’s Pratinidhi Sabha meet concludes with the resolution of national resurgence based on ‘Swa’ Panipat, March 14. The annual meeting of the Akhil Bharatiya Pratinidhi […]
 • छत्रपति शिवाजी महाराज के राज्यारोहण के 350वें वर्ष के उपलक्ष्य में मा. सरकार्यवाह जी का वक्तव्य
  राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा सेवा साधना एवं ग्राम विकास केंद्र, पट्टीकल्याणा – पानीपत (हरियाणा) चैत्र कृष्ण 5-7 युगाब्द 5124 (12-14 मार्च 2023) छत्रपति शिवाजी महाराज के राज्यारोहण के 350वें वर्ष के उपलक्ष्य में मा. सरकार्यवाह जी का वक्तव्य छत्रपति शिवाजी महाराज भारत के उन महान व्यक्तित्वों में एक हैं, जिन्होंने समाज को सैकड़ों […]
 • महर्षि दयानंद सरस्वती की 200 वीं जन्म जयंती के अवसर पर मा. सरकार्यवाह का वक्तव्य
  ॐ राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा सेवा साधना एवं ग्राम विकास केंद्र, पट्टीकल्याणा – पानीपत (हरियाणा) चैत्र कृष्ण 5-7 युगाब्द 5124 (12-14 मार्च 2023) महर्षि दयानंद सरस्वती की 200 वीं जन्म जयंती पराधीनता के काल में जब देश अपने सांस्कृतिक व आध्यात्मिक आधार के सम्बन्ध में दिग्भ्रमित हो रहा था, तब महर्षि दयानन्द […]
 • On the occasion of the 2550th Nirvana of Mahaveer Swami Statement of Ma Sarkaryawah Ji
  IIॐII RASHTRIYA SWYAMSEVAK SANGH AKHIL BHARTEEYA PRATINIDHI SABHA    Sewa Sadhna evm Gram Vikas Kendra, Pattikalyana – Panipat (Haryana) Chaitra Krishna 5-7 Yugabdh 5124 (12-14 March, 2023) On the occasion of the 2550th Nirvana of Mahaveer Swami Statement of Ma Sarkaryawah Ji 2550 years of Lord Mahavir’s attainment of Nirvana are being completed. On the […]

Pandit Adajjada Adibhatla Narayana Das – Linguist, Vedic Scholar, Writer-composer, Musician

Pandita Ajjada Adibhatla Narayana Dasu

Pandita Adajjada Adibhatla Narayana Das – Linguist, Vedic Scholar, Writer-composer, Musician (b 1864 Vizianagaram)

By Sri Ramkrishna Prasad  – Chennai

It is well nigh impossible to find a parallel for him in the history of Indian literature. Pandit Adajjada Adibhatla Narayana Das (1864-1945) was the only scholar who had mastery over four classical languages (Samskrit, Telugu, Arabic and Persian) and translated from Persian and English into Samskrit and Telugu; the only litterateur who wrote a comparative treatise on the works of Kalidas and Shakespeare; the only writer-composer who translated into Telugu and set to music Rig Vedic hymns and the only writer-composer who composed a geeta-malika comprising 90 Carnatic ragas. As a writer-composer who composed music in all the 72 Carnatic ragas he was next only to Thyagaraja.

For Adibhatla, the art was a yoga sadhana for achieving Sakala Kalaa Samanvaya Siddhi. Endowed with a flair for all classical art forms and, of course, the divine grace, he put them ingeniously into practice and his upasana fructified. No wonder, Kavisamrat Viswanatha, Challapalle and the like went ecstatic, eulogising him as an exquisite encapsulation of all that is resplendent in fine arts.

A lodestar in the galaxy of pauraniks, pravachana sikhamanis, philomaths, poets and musicians, Adibhatla was born on August 31, 1864, in Ajjadagraharam, near Bobbili. Even at the tender age of five, he could repeat both the musical and the lyrical phraseology of whatever he had listened, without any blemish. The asthana vainika of Bobbili, Sriman Vasa Sambayya, initiated the boy into vocal music and veena. Niraghatam Krishnayya of the Vizianagaram Samsthanam honed Adibhatla’s skills.

As if Providence willed it, in 1883 Adibhatla happened to listen to the Dhruvacharitra Harikatha rendered by Kuppuswamy Naidu from Madras which had received all-round applause. That was the turning point for the youngman who felt that the art could be moulded as the best medium for exhibiting his talent in literature, oratory, music and histrionics, including dance. Overnight, he scripted a ballet on the same subject and musically rendered it extempore in harikatha form at Sri Venugopala Swami temple in Vizianagaram the next evening, much to the delight of the learned and the laity. Kuppuswamy Naidu, who later happened to witness Adibhatla’s non-stop 10-hour Harikatha by chance, rightly called it ”Harikathaganam”, as the exercise was the quintessence of the saying, “Geetham Vadyam Tathapi Nrityancha Sangithamutchyate”.

By the time Adibhatla was studying his FA (now intermediate) in 1886-89, he had become a Haridas par excellence and a linguist with an amazing penmanship in Telugu and Sanskrit besides proficiency in English, Hindi, Urdu, Greek, Persian and Arabic. In the Harikatha Narayana Das created, he fused several art forms into one. These include kathaprvachanam (story narration), aasukavitwam (composing poetry extempore), rendering classical music, dancing and acting. The musical part has the usual instrumental accompaniments like mridangam and violin but the Haridas has to perform all the five components. He created history by singing pallavis instantly. Simultaneously, he mastered the art of marking the time of all the five gathis, each with his hands, feet and shoulder or head separately while singing a lyric set in a particular raga in any of the seven basic talas. He was the first to have accomplished this feat in public with his own composition of a 16-letter pallavi set in a string of 15 ragas at M.R. College of Music in 1933, attracting accolades from the press.

Narayana Das stated that the objective of his Harikatha was to inculcate Bhakti and Jnana and seeking Moksha through virtuous behaviour. Having invented the vehicle, he wrote twenty one Harikathas, seventeen in Telugu, three in Samskrit and one in Atcha Telugu. The creation Harikatha earned him the title of Harikathapitamaha. The literary and musical elite of his time awarded him the title of Sangeetha Sahitya Sarvabhouma. The performance of Panchamukhi and Shanmukhi earned him the titles of Panchamuki Parameswara and Laya Brahma.

Adibhatla extensively travelled to give performances and won encomiums from all-time greats like Lokamanya Tilak and Gurudev Tagore, besides Maharajas and stalwarts of all classical styles of music and dance. A prolific writer, he composed 20-odd harikathas which got him the exalted status of a vaggeyakara. He not only set musical notation to 300-odd select Ruks from the Rigveda and taught playing them on the veena to students but also translated them as poems in Telugu. His magnum opus was Dasavidharaga Navathi Kusuma Manjari on Goddess Kanyakumari, a metrical verse of 900 lines and set in 90 ragas in ten categories and nine ragas in each category in different beats, wherein he exhibited his monumental skill in literary craftsmanship and musical composition.

He wrote over fifty books in Telugu, Samskrit and Atcha-Telugu (Desyandhramu or Telugu unmixed of Samskrit). His works included original story-poems (Kavyas and Prabandhas), Harikathas, prose works, musical works, dramas, translations, treatises on philosophy and Vedic studies and children’s literature.

In Navarasa Tarangini, he compared and contrasted the treatment of the nine rasas or moods in the plays of Kalidas and Shakespeare. His magnum opus Jagajjyothi is a treatise on various streams of Hindu philosophy. In Rubaiyat of Omar Khaiyam, he translated the original Persian quatrains and Edward Fitzgerald’s English translation into Samskrit and Atcha-Telugu, to prove that Fitzgerald’s translation did not do justice to the Persian poet. Dr. Sarvepalli Radhakrishnan (former President of India) had this to say of the work:

[…] was greatly struck by his varied talents, remarkable linguistic equipment, and technical power of versification. […] The Telugu verses are written in what is called Atcha Telugu or pure Telugu, which is rather difficult. […] I am tempted to congratulate him on a performance which, taking all things into account, is certainly astounding.”

His Samskrit works include Tarakam (an original Kavyam that reflects his rare command over Samskrit idiom and grammar); Harikathamrutam (the story of Sri Krishna in three Harikathas); Ramachandra Satakam and Kasi Satakam. His Atcha-Telugu works include Talli Vinki (exposition of Sri Lalitha Sahasranamams, each in a verse); Vennuni Veyi Perla Vinakari (exposition of Sri Vishnu Sahasranamams, each in a verse) Ruksangraham (also known as Mokkubadi, a translation and musical composition for 304 selected Ruks) and Manki Minku (an introduction to Ayurveda).

Small wonder, this recipient of many a laurel was chosen to be the first Principal of the first music college in Andhra (1919-1936) of Sri Vijayarama Gana Pathasala, founded by the Maharajah of Vizianagaram. In fact, the Maharajah established the college to honour Pandit Narayana Das and enable enthusiasts to learn music from him. The college produced many great musicians. Pandit Narayana Das inducted violin maestro Dwaram Venkata Swamy Naidu as a lecturer in the college.

The ambrosial blend of a versatile genius and a radiant artistry, Azzada Adibhatla Narayana Das passed away on January 2, 1945.

Links

https://en.wikipedia.org/wiki/Ajjada_Adibhatla_Narayana_Dasu

Picture by –  By రహ్మానుద్దీన్ – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21411524