RSS NEWS

 • పాల్ దిన‌క‌ర‌న్ క్రైస్త‌వ మిష‌న‌రీ సంస్థ‌ల‌పై ఐటీ దాడులు
  పన్నుఎగవేత, విదేశీ నిధుల దుర్వినియోగం చేస్తున్న‌ట్టు ఆరోపణలు ఎదుర్కొంటున్నత‌మిళ‌నాడులోని పాస్ట‌ర్ పాల్ దినకరన్ కు చెందిన సంస్థ‌ల‌పై ఆదాయపు పన్ను శాఖ బుధవారం దాడులు నిర్వహించింది. పాల్ దిన‌క‌ర‌న్‌కు చెందిన కొయంబత్తూరులోని కారుణ్యా ఇంజ‌నీరింగ్ కాలేజీ, చెన్నైలోని జీసస్ కాల్స్ అనే క్రిస్టియన్ మిషనరీ సంస్థతో పాటు మొత్తం 28చోట్ల దాడులు నిర్వ‌హించింది. పాల్ దిన‌క‌ర‌న్‌ చేస్తున్న అవినీతి కార్యక‌లాపాల‌పై , విదేశీ నిధుల దుర్వినియోగంపై లీగ‌ల్ రైట్స్ ఆబ్జ‌ర్వేట‌రీ (ఎల్‌.ఆర్‌.వో) అనే ఒక సంస్థ గ‌తంలో […]
 • సంస్కృత భాష‌ వ్య‌తిరేక పిటిష‌న్‌ను కొట్టేసిన మ‌ద్రాస్ హైకోర్టు
  ప్రాంతీయ దూర‌ద‌ర్శ‌న్(డి.డి) చానెళ్ల‌లో ప్ర‌సార‌మ‌య్యే వార్త‌ల్లో సంస్కృత వార్త‌లు కూడా ప్ర‌సారం చేయ‌డాన్ని వ్య‌తిరేకిస్తూ దాఖ‌లైన పిటిష‌న్‌ను మ‌ద్రాస్ హైకోర్టు కొట్టి వేసింది. వివ‌రాల్లోకెళ్తే… గ‌తేడాది నవంబర్ లో సమాచార మంత్రిత్వ శాఖ ఆధ్వ‌ర్యంలో జ‌రిగిన ఒక సమావేశంలో దేశంలోని అన్ని ప్రాంతీయ డిడి ఛానెళ్ల‌లో సంస్కృత బులెటిన్‌ను ప్ర‌సారం చేయాల‌ని సంబంధిత అధిప‌తుల‌ను దూరదర్శన్, ప్రసార్ భారతి డైరెక్టర్ జనరల్ శ‌శి శంక‌ర్ ఆదేశించారు. ప్ర‌తి రోజూ ఉదయం 7.15 నుండి 7.30 వర‌కు సంస్కృత […]
 • శ్రీరామ మందిర నిర్మాణంలో పాలుపంచుకుందాం: ఎస్సీ-ఎస్టీ హక్కుల సంక్షేమ వేదిక పిలుపు
  అయోధ్యలో నిర్మితమవుతోన్న భవ్య రామమందిర నిర్మాణంలో ఆంధ్రప్రదేశ్ రాష్ట్రంలోని షెడ్యూల్డ్ కులాలు, షెడ్యూల్డ్ తెగల ప్రజలు  భాగస్వాములవ్వాలని ఎస్సీ-ఎస్టీ హక్కుల సంక్షేమ వేదిక పిలుపునిచ్చింది. ఈ మేరకు ఆ సంస్థ రాష్ట్ర గౌరవాధ్యక్షులు, విశ్రాంత ఐఏఎస్ అధికారి డాక్టర్ శ్రీ పరశురామయ్య ఒక ప్రకటనలో కోరారు. ఈ సందర్భంగా  డాక్టర్ శ్రీ పరశురామయ్య మాట్లాడుతూ.. శ్రీ రాముడు మంచి పరిపాలనను అందించిన గొప్ప చక్రవర్తి అని. మిత్రత్వం, సోదర భావం, సామాజిక సమతలకు ప్రతీక అని కొనియాడారు. చరిత్రలో మనల్ని పాలించిన అనేక మంది రాజులు, చక్రవర్తులు మనకు […]
 • Guru Gobind Singh Ji is our torchbearer – Dr. Mohan Bhagwat Ji
  Tenth Guru Guru Gobind Singh Ji has been among those who took the country forward. That is why everybody holds him as an ideal and aspires to be like him. It was for this reason that Swami Vivekananda said in order to regain the dignity of the country every citizen would have to follow the […]
 • నూతన రామమందిర నిర్మాణ రూపకర్త ఈయనే!
  అయోధ్య రామమందిర నిర్మాణంలో కీలక పాత్ర పోషిస్తున్న వ్యక్తి శ్రీ చంద్రకాంత్ సోంపురా. 78 ఏళ్ల శ్రీ చంద్రకాంత్ సోంపురా రామమందిర నిర్మాణానికి వాస్తు, నిర్మాణ రూపకల్పన ప్లాన్ అందిస్తున్నారు. వీరి వంశంలో 15వ తరానికి చెందిన వాస్తుశిల్పి ఇతను. దేశంలోనే కాకుండా విదేశాల్లో సైతం దేవాలయ నిర్మాణ ప్రాజెక్టులపై  వీరి కుటుంబం పనిచేస్తుంది. వీరి కుటుంబంలో ప్రముఖంగా చెప్పుదగ్గ మరో వ్యక్తి వీరి తాతగారు శ్రీ పీఓ సోంపురా. వారు 1949లో గుజరాత్ రాష్ట్రంలోని ప్రపంచ ప్రసిద్ధ సోమనాథ్ ఆలయ నిర్మాణం, వాస్తు విషయంలో ప్రణాళిక అందించారు. అహ్మదాబాద్ నగరానికి చెందిన వీరి కుటుంబం ఇప్పటి వరకు దేశ, దేశాల్లో 200పైగా ఆలయాల వాస్తు, నిర్మాణ ప్లాన్ అంశాల్లో తమ సేవలందించింది. వీటిలో ముఖ్య దేవాలయాలు గాంధీనగర్ లోని అక్షరధామ్ ప్రాంగణం, కోల్ కతాలో బిర్లా […]
 • We tried to contribute like a squirrel – Haji Ismail
  Belapur, Pune (VSK). Muslims from Belapur in Shrirampur taluka handed over a Nidhi of Rs 44,111 to the treasurer of the Shri Ram Janmabhoomi Teerth Kshetra, Govind Devgiriji Maharaj and Rashtra Santacharya Kishorji Vyas. The Muslim brothers got the information that Govind Devgiriji Maharaj, the treasurer of Shri Ram Janmabhoomi Teerth Kshetra and Acharya Kishorji […]
 • అయోద్య రామ మందిర నిర్మాణానికి రూ.లక్ష విరాళ‌మిచ్చిన నిరుపేద మహిళ
  ఆమె కూలి ప‌ని చేసుకుంటూ జీవించే మహిళ. చాలా చిన్న ఇళ్లు. ఇంట్లో కుమారుడు, ఆమె మాత్రమే ఉంటారు. ఆమె భర్త గతంలోనే కాలం చేశారు. వారికిద్దరు కుమారులు. ఒక కుమారుడు ఈ మధ్యే కరోనాతో మరణించాడు. ఉన్న ఒక్క కుమారుడు కూడా ఏదో చిన్న వృత్తిలో ఉన్నాడు. ఆమె కుటుంబం చిన్నదైనా, ఆమె మనసు మాత్రం గొప్ప‌ది. ఒక నిరుపేద మహిళ తను కష్టపడి కూలి పని చేసి రూపాయి రూపాయిగా కూడబెట్టిన మొత్తం లక్ష […]
 • Wooden portrait of Swami Vivekananda unveiled in the newly made Students Amenities Centre at the University of Hyderabad
  On the occasion of Swami Vivekananda Jayanthi, which is being celebrated as National Youth Day, University of Hyderabad (HCU) unveiled a wooden portrait of Swami Vivekananda in the newly constructed Amenities centre which was recently inaugurated by the Hon’ble Vice-President of India Shri. Venkaiah Naidu. The amenity centre is named as “VIVEKANANDA STUDENTS AMENITIES CENTRE”. […]
 • President Ram Nath Kovind donates Rs 5 lakh for Ram temple construction as ‘Shri Ram Mandir Nidhi Samarpan’ begins
  President Ram Nath Kovind made the first contribution towards the reconstruction of the Ram temple in Ayodhya on Friday. The President donated a sum of Rs 5,01,000 to the Ram Janmabhoomi Teerath Kshetra Trust. A delegation comprising Vishva Hindu Parishad’s international working president Alok Kumar, Govind Dev Giri, treasurer of the Ram Janmabhoomi Teerath Kshetra […]
 • श्रीराम जन्मभूमि मंदिर निधि समर्पण अभियान का शुभारंभ
  नई दिल्ली. दशकों के इंतजार के बाद प्रत्येक रामभक्त का सपना साकार होने जा रहा है. जल्द ही मर्यादा पुरुषोत्तम भगवान श्री राम अयोध्या के भव्य राम मंदिर में विराजेंगे. भव्य मंदिर निर्माण के लिए ‘निधि समर्पण अभियान’ आज से देशभर में शुरू हो गया, जो माघ पूर्णिमा यानि 27 फरवरी तक चलेगा. आज श्रीराम […]

Rallapalli Ananthakrishna Sarma – Teacher, Musicologist

Rallapalli Anantakrishna Sharma

Rallapalli Ananthakrishna Sarma – Teacher, Musicologist (b 1893, Anantapur)

By Sri Ramakrishna Prasad – Chennai

Maharaja College Group Photo

Sixty years ago, the Sri Venkateswara University invited a scholar who had just then retired from the Maharajah’s College in Mysore, to head its Department of Music. The personage, or sage as some would have averred, was the apt choice, for he had not only a sound knowledge of music, but also of Sanskrit, Prakrit, Telugu and Kannada. On coming over, he applied himself to the main task at hand, that of setting to music the songs of Annamacharya, the great composer of Tallapaka. This personality was Rallapalli Ananthakrishna Sarma. Commissioned to retrieve the songs of Annamacharya, Rallapalli Ananthakrishna Sarma worked in earnest setting them to tune and publishing volumes. Sarma was of the view that the sringara compositions of Annamacharya were not being given the same importance as the spiritual.

Born on January 23, 1893, at Rallapalli in Anantapur District to Sanskrit and Telugu scholar Karnamadakala Krishnamacharyulu and Alamelumangamma, Sarma was initiated into Sanskrit, Telugu and music by his parents. Resenting unchavriti (ritual alms seeking) he ran away from home at the age of 13. Reaching Mysore, he placed himself under the guardianship of the chief of the Parakala Mutt. Guided by the seer, he studied Sanskrit and Prakrit at the Chamaraja Pathasala and became a master in both languages. He also studied music under the palace vidwans such as Chikka Rama Rao, Bidaram Krishnappa and Karigiri Rao. He could sing and also play the violin and the flute.

When Sarma was barely 18, his talent in Telugu was noticed by Sir Cattamanchi Ramalinga Reddy, the Principal of the Maharajah’s College, who appointed him Telugu Pundit. His love for teaching and his mastery over his subjects ensured he received the love and affection of his students. During his tenure there, Harikesanallur Muthiah Bhagavatar, though many years his senior, often consulted him on the musical and lyrical aspects of the project that he was then working on – Chamundamba Ashtottara kritis.

Sarma joined the Sri Venkateswara University in 1948. The Tirumala temple authorities had the previous year begun retrieving the songs of Annamacharya that had been stored for centuries on copper plates in the temple. The work was headed by Vetturi Prabhakara Sastry, well-known scholar who passed away. Sarma was then brought on board to head the project. He had first seen some songs of Annamacharya in 1937 and had even then been enamoured of their unique imagination, independent flow of words and variety. Beginning with ‘Alarulu kuriyaga adenade’ which describes the dance of Alamelumanga for the pleasure of Srinivasa, Sarma worked in earnest on the songs, setting them to tune and helping in the publications of volumes seven and eight of Annamacharya’s compositions.

In 1949, the first Vardhanti festival of Annamacharya was celebrated by the Tirumala Tirupati Devasthanam and from then on the demand for the composer’s songs grew. Between 1951 and 1956, Sarma brought out five more volumes of Annamacharya’s compositions. He wrote the notation for 108 compositions and 87 of them were published in the Andhra Patrika Weekly.

Sarma continued working on Annamacharya’s compositions long after his retirement in 1962. He was of the view that the sringara (erotic) compositions of Annamacharya were not being given the same importance as the adhyatmic (spiritual) and argued that it was incorrect to associate only Kshetrayya with sringara as a theme. Sarma was in demand as an erudite speaker and also served as Vice-President of the Andhra Pradesh Sangeet Natak Akademi for some time.

In 1974, Sarma was conferred Sangita Kalanidhi by the Music Academy, Madras. He took the honour in his stride but it gave an opportunity for the citizens of Madras to meet, observe and listen to a scholar. His speech on the occasion of his being elected to preside over the Music Academy’s annual conference was a fine one, remarkable for its masterly summing up of the music scenario at that time and his arguments in favour of change especially in breaking free from the shackles of tradition.

He was a vocalist and violinist of great repute, in addition to being a composer and critique. His Prominent Students of carnatic music were Smt Sarojamma (his niece, vocal and veena), T.S. Tatachar, V.V. Krisnamachar, Banagiri Laksmi Narasimhachar, Bukkapatnam Ramachar (Violin artists). His legacy continued in his family – his daughters Smt Nagamani (Vocal), Prabhavati (Vocal, Veena ), Harini (Vocal ), his eldest son Prof R A Phani Shayi (Vocal), is also a retired professor of psychology & former principal, National College, Jayanagar, grand daughters Smt Urmila (veena) and Surabhi (vocal). His second son Shri R A Jayantha, is a reputed scholar and teacher of English literature, who retired as reader, English Dept, S V University, Tirupati.

Dr Rallapalli Ananthakrishna Sharma was a composer in his own merit. He has composed many musical forms like Geetam, Swarajati, Varnam, Kriti’s & Tillana, in popular and rare ragas. His compositions, unfortunately, have not come to light, largely due to his own reluctance to give them publicity. He did not sing them in public, did not teach them to his disciples and made no attempt to print and publish them. He taught some of them to his daughters, only to be sung during their daily worship and on festival days such as Sri Ramanavami, Sri Krishna Jayanthi, Varamahalakshmi Vratam and the like. When asked by his younger son, R.A.Jayantha, why he should not publish them, he replied, “I did not compose them for publication. I wrote them when I felt impelled to do so by some divine force”. When further questioned whether they would not be lost permanently if they are not published, he answered,” Lord Srinivasa at whose calling I wrote them, will himself take care of their welfare”. He has several publications and literary works to his credit spanning over the fields of Literature and Music, and in languages like Kannada, Telugu, Sanskrit etc.

Literary works in Kannada – Ganakale, Sahitya Mattu Jeevana Kale and a few published talks. Literary works in Sanskrit: Anantha Bharathi (collection of his works in Sanskrit). Literary works in Telugu” – Meerabai, Taradevi (both Khanda Kavya’s), Natakopanyasamulu , Vemana, Shalivahana Gathasaptashathi Saramu (translation of the Prakrit work into Telugu).

A Spartan lifestyle saw Sarma remain healthy and active till the very end. On his last day of life a strange thing occurred. At about 4 pm, a representative of Tirupati Temple came to his residence and handed over an award—Sangita Sahitya Asthana Vidwan and the Prasadam. Sharma received all these and passed away at 7.15 p.m., in Bangalore on 11th March 1979. By then Annamacharya’s songs had become famous and several including M. Balamuralikrishna and Nedunuri Krishnamurthy had set them to music and were regularly singing them in concerts. That said, it must also be placed on record that it was MS Subbulakshmi’s rendition of them, released as a series of audio cassettes by the TTD that made the songs extremely popular. Sarma lives on, in the songs of Annamcharya that he set to music.

Links

https://en.wikipedia.org/wiki/Rallapalli_Ananta_Krishna_Sharma