RSS NEWS

 • ఆర్.ఎస్.ఎస్ శాఖను ఆపేందుకు ప్రయత్నించిన సిపిఎం దుండగులు
  ప్ర‌శాంతంగా, శాంతియుతంగా జ‌రుగుతున్న ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ శాఖ‌ను కమ్యూనిస్ట్ పార్టీ ఆఫ్ ఇండియా (CPM), డెమోక్రటిక్ యూత్ ఫెడరేషన్ ఆఫ్ ఇండియా (DYFI)కి చెందిన కొంతమంది దుండ‌గులు అడ్డుకోవ‌డానికి య‌త్నించారు. కేర‌ళ‌లోని మలప్పురం జిల్లా కొట్టక్కల్‌లో ఫిబ్రవరి 6న రాత్రి ఈ సంఘ‌ట‌న చోటు చేసుకుంది. శాఖ ముగింపు స‌మ‌యంలో నమస్తే సదా వత్సలే మాతృభూమి…. అంటూ ప్రార్థ‌న చేసే స‌మ‌యంలో దుర్మార్గులు వ‌చ్చి దౌర్జ‌న్యం చేశారు. అయినా వారిని ప‌ట్టించుకోకుండా, శాఖ‌కు అంత‌రాయం క‌ల‌గ‌నివ‌కుండా స్వ‌యంసేవ‌కులు సంఘ […]
 • సామాజిక స‌మ‌ర‌స‌తా వేదిక ఆధ్వ‌ర్యంలో సంత్ ర‌విదాస్ జ‌యంతి
  సంత్ రవిదాస్ జయంతి పురస్కరించుకుని సామాజిక సమరసత వేదిక ఆధ్వర్యంలో ఫిబ్రవరి 4న‌ దిల్ సుఖనగర్ బాగ్ లో ఘ‌నంగా కార్యక్రమం జరిగినది. ఈ కార్యక్రమంలో వివిధ రంగాలకు సంబంధించిన పెద్దలు పాల్గొన్నారు. ఈ కార్య‌క్ర‌మానికి ముఖ్య అతిథిగా హాజ‌రైన తెలంగాణ ప్రాంత సామాజిక సమరసత ప్రముఖ్ శ్రీ అప్పాల ప్రసాద్ గారు ఈ సంద‌ర్భంగా మాట్లాడుతూ “చెప్పులు కుట్టే చమర్ కులంలో మాఘ పౌర్ణమి కాశీ వద్ద సీర్ గోవర్ధన పురంలో జన్మించి, బాల్యం నుండే […]
 • Sant Ravidas Jayanti in Mumbai – What RSS Sarsanghchalak actually said..!!
  The pervert mentality that takes glee in twisting the Rashtriya Swayamsevak Sangh’s ideology was yet again evident when the media at large misreported Sarsanghchalak Dr. Mohan Bhagwat Ji’s words. The media not only mistranslated his speech but also coloured it in its own hue when he spoke on the occasion of venerated saint Sant Rohidas […]
 • మతమార్పిడిని వ్యతిరేకించిన సంత్‌ రవిదాస్‌
  ఫిబ్రవరి 5, మాఘ పౌర్ణిమ సంత్ రవిదాస్ జయంతి…  – ప్రవీణ్‌ గుగ్నాని దాదాపు 650 సంవత్సరాలకు పూర్వం 1398లో మాఘ మాసం పౌర్ణిమ నాడు కాశీలో జన్మించిన సంత్‌ రవిదాస్‌ లేదా సంత్‌ రై దాస్‌ మతమార్పిడులను వ్యతిరేకించిన, మతమార్పిడికి గురైనవారిని స్వధర్మంలోకి తీసుకువచ్చేందుకు పునరాగమనాన్ని ప్రోత్సహించిన ప్రప్రధమ సంత్‌ అని చెప్పవచ్చును. భారతదేశంలో చాలాసంవత్సరాలుగా మతమార్పిడులు సాగుతున్నాయి. 12వ శతాబ్దంలో ముస్లిం దురాక్రమకారులు భారత్‌పై దండెత్తినప్పుడు ఇక్కడి అపారమైన సంపదను దోచుకోవడంతోపాటు తమ మత […]
 • వరంగల్ లో విదేశీముస్లిం మత ప్రచారకుడిని అడ్డుకున్న VHP కార్యకర్తలు
  భారతదేశ వీసా నిబంధ‌న‌లను ఉల్లంఘిస్తూ దేశంలో పర్యటిస్తున్న సూఫీ పీర్ సాకిబ్ ఇక్బాల్ షమీ అనే పాకిస్థానీ-బ్రిటిష్ ఇస్లామిక్ ప్రచారకుడు వరంగల్ ఆజాం జాహి మిల్ గ్రౌండ్ లో శనివారం రాత్రి నిర్వహించే ముస్లిం మత ప్రచార సభలో పాల్గొనకుండా లీగ‌ల్ రైట్స్ ప్రొటెక్ష‌న్ ఫోర‌మ్ (LRPF), విశ్వహిందూ పరిషత్ వరంగల్ మహానగర్ కార్యకర్తల ఫిర్యాదు మేర‌కు పోలీసులు అత‌న్ని నిలువరించారు. వివ‌రాల్లోకి వెళితే.. పాకిస్తాన్ లో జన్మించి బ్రిటన్ పౌరసత్వం స్వీకరించిన సూఫీ పీర్ సాకీబ్ […]
 • ఢిల్లీ సుల్తాన్ ను ఎదుర్కొన్న సంత్ రవిదాస్
  -కె. సహదేవ్  ప్రస్తుత ఉత్తరప్రదేశ్ రాష్ట్రంలోని దివ్యక్షేత్రం వారణాసి సమీపంలో `సీర్ గోవర్ధన్పూర్’ గ్రామంలో, 15-16వ శతాబ్దoలో పవిత్ర మాఘ పౌర్ణమి రోజు, సంత్ రవిదాస్ జన్మించారు. మాతా కల్సాన్, సంతోఖ్ దాస్ లు ఆయన తల్లిదండ్రులు. ఈరోజు ఆ ప్రాంతం, `శ్రీ గురు రవిదాస్ జన్మస్థాన్’ అని పిలవబడుతోంది. ప్రసిద్ధ బ్రాహ్మణ వైష్ణవ గురువు శ్రీ రామానంద ఆయనకి గురువు, ఇది శ్రీరామానంద సాంప్రదాయం అని పిలవబడుతోంది.. ”నా గురువుని కనుగొన్నాను, నా జన్మ ధన్యమైంది; […]
 • VIDEO: మరో శివాజీ తాంతియభిల్
  స్వాతంత్రం కోసం తమ శక్తి సామర్థ్యాలకు పదునుపెట్టి కొత్త చరిత్ర సృష్టించిన త్యాగ పురుషులు అనేక మంది ఉన్నారు. అలాంటి వారిలో ఒకడు తాంతియభిల్. భీల్ తెగలో జన్మించిన ఈ వీరుడు బ్రిటీష్ వారి సామ్రాజ్యవాదాన్ని వ్యతిరేకిస్తూ అత్యంత సాహసోపేతంగా పోరాడాడు The post VIDEO: మరో శివాజీ తాంతియభిల్ appeared first on VSK Telangana.
 • శ్రద్ధాంజలి
  భారత ఆణిముత్యం, అరుదైన మణి, విశిష్ట సంస్కృతీ పూజారి, కళాతపస్వి పద్మశ్రీ కె. విశ్వనాథ్ గారి హటాన్మరణం సినీరంగానికే కాక తెలుగు ప్రాంతాలకు, ప్రజలకు తీరని లోటు మిగిల్చింది. తెలుగు సినిమాకు విలువలు జోడించి, భారతీయ సంప్రదాయానికి, పరంపరకు, శాశ్వత సత్యానికి ప్రాధాన్యతనిస్తూ, ప్రపంచస్థాయికి చేర్చడానికి కృషిచేసిన సఫల సాధకుడాయన. అనేక కళాకారులను వెలికితీసి, తెరపైన, తెర వెనుక ప్రోత్సహించి, వారి నైపుణ్యాలకు అత్యద్భుతమైన పదునుపెట్టి, సినిమారంగానికి అరుదైన సేవలను అందించిన మహానుభావులు కాశీనాధుని విశ్వనాథ్ గారు. […]
 • మార్గదర్శి `కళాతపస్వి’
  దర్శకులు శ్రీ కాశీనాధుని విశ్వనాథ్ గారు వెండితెరకు ఇటీవలి ఋషి. ఉదాత్త, ఉన్నత సందేశాలు కలిగిన చలనచిత్రాలను హృదయాలకు హత్తుకునే విధంగా ప్రేక్షక లోకానికి అందించిన అరుదైన తార. విశ్వనాథుని తపస్సుతో వెండితెరకు దిగివచ్చిన `శంకరాభరణం’, `సాగర సంగమం’, `స్వాతిముత్యం’, `స్వయంకృషి’ మొదలైన చిత్రాలు ప్రేక్షకులలో భారతీయ ఆత్మను ప్రకాశింపజేస్తూనే ఉంటాయి. ఘనవిజయాలు, విశిష్ట అవార్డులు వరించినప్పటికీ, వాటన్నింటినీ పరమేశ్వరానుగ్రహంగా తలదాల్చి, తనను శివసేవకునిగా ప్రకటించుకున్న విశ్వనాథ్ వినయం ఆయనలోని ఔన్నత్యం. మానవీయతను ఉద్ధరించే కళలు దెబ్బతింటున్న […]
 • ఎస్పీ & ఆర్జేడీ గుర్తింపు రద్దు కోసం సీఈసీని కలవనున్న VHP
  న్యూఢిల్లీ: సమాజ్‌వాదీ పార్టీ (SP), రాష్ట్రీయ జనతాదళ్ (RJD) రిజిస్ట్రేషన్‌ను రద్దు చేయాలని విశ్వ హిందూ పరిషత్ జాతీయ వర్కింగ్ ప్రెసిడెంట్ శ్రీ అలోక్ కుమార్ జీ డిమాండ్ చేశారు. ఈ మేర‌కు ఆయ‌న భారత ప్రధాన ఎన్నికల కమిషనర్‌ను క‌ల‌సి విజ్ఞ‌ప్తి చేయనున్నారు. ప్రజాప్రాతినిధ్య చట్టం 1951లోని సెక్షన్ 29Aపై CEC దృష్టి సారించాల‌ని, దీని ప్రకారం ప్రతినమోదిత రాజకీయ పార్టీ మెమోరాండమ్‌లో పార్టీ నిజమైన విశ్వాసం, విధేయతతో సహా లౌకికవాదం, ప్రజాస్వామ్య‌బ‌ద్ధ‌మైన ఒక నిర్దిష్ట […]

Bhamidipati Ramagopalam – Writer, Journalist

Bhamidipati RamaGopalam

Bhamidipati Ramagopalam – Writer, Journalist (1932 Vizianagaram)

Compiled By – Sri Ramakrishna Prasad – Chennai

Bhamidipati Ramagopalam

Ask any Telugu literary buff to name a prominent contemporary storyteller of humour, and pat will come the answer: Bharago. Bhamidipati Ramagopalam was a prolific storyteller and good conversationalist. His writings, invariably tinged with humour and satire, never veered off the contemporary middleclass life. With an acute awareness of the complexities of the most ordinary occurrences, his characters come alive with all their inadequacies, embracing uncomfortable truths, which keep the reader in lither vein for a quite while.

Bhamidipati Ramagopalam was born on February 6, 1932, at Pushpagiri (Sree Venugopalaswamy Punyakshetram) in Vizianagaram district, he was the eldest son of Bhamidipati Suryanarayana and Suramma. He had regular schooling from III form onwards at M.R. Branch College and later he graduated in B.A. Economics in 1951 from M.R. Degree College, Vizianagaram.

After serving a temporary assignment as a checker to start with for seven months from April to December 1951 at the Census Sorting and Tabulation office, he served as a clerk, surveyor, head-surveyor and district surveyor of the Department of A.P. Survey, Settlement and Land Records. He was chosen to be assistant to the Editor of Andhra Jyothi Weekly for a year and a deputy surveyor of Visakapatnam Port Trust for about 16 years, before retiring in 1990.

Born with extraordinary flair for creative writing, Bharago, who started writing by contributing a short story at the age of 15 as an intermediate student for the college magazine in 1947, soon got himself established as a versatile writer. Successfully continuing with a review on feature film Drohi for December 1948 issue of the film magazine Roopavani, Nenu-Maa-Avida story for February 1949 issue of Andhra Patrika and essay on ‘one party government’ for the Swatantra English weekly (November 1949), he brought out 160 stories, three novels, 50 essays and over 1000 articles in Telugu besides 50 in English under the section ‘News and views on cultural matters’.

He was credited with three novels Kundapenkulu (1961), Sparsa Rekha (1984) and Nakee Udyogam Vaddu (1988) and stories under the heads Vantochina Mogudu (1966), Vennela Needa (1997), Kadhanakutoohalam (1985), Itlu Mee Vidheyudu (1990), Sarada and Kulasa Kadhalu (1997) besides the translation of the biography of Asutosh Mukherjee from English into Telugu for National Book Trust, Kalpasootram from Prakrit into Telugu, two volumes of 116 Goppa Telugu cinema paatalu each with discerning commentary and Anusthana Bhagavadgeetha (2001) before he died at the age of 78.

Beginning from the A.P. Survey and Land Records Employees Souvenir of 1976, he successfully headed the souvenir committees of almost all important celebrations for 15 till 2001.

Bharago received a number of awards — second prizes in Andhra Patrika (weekly) Deepavali Kadhala Poti in 1960, Yuva Monthly, kadhala poti (1978), best book award (1981), best humour writer award of Telugu University (1990), Central Sahitya Academy Award (1991), Kurella Sahithi Award (1994), Vaisakha Award (1996) and Kalasagara (Chennai) Award (1997).

He also produced several commemoration volumes (souvenir) which included the ones on great personalities like Dwaram Venkataswamy Naidu, P. Bhanumathi, Ravu Balasaraswathi, Palagummi Padmaraju, and Raavi Sastry. A versatile genius, he also wrote in English and was an acclaimed singer.

Itlu Mee Vidheyudu – The book that won Bhamidipati Ramagopalam the Sahitya Academy award

A family background of literary interests and the encouragement of a galaxy of teachers helped him reach this much-desired position in the field he loves so much. “Read, read and read is my only advice to the youth of today. We were inspired to write only because we read great authors like Somerset Maughm. You know something? I wanted to translate Cakes and Ale of Maughm. When I wrote to him, he gave me complete rights of that book. He didn’t want any share in the profits. For some reason, I couldn’t do it. Had I done it, I would have been a rich man.”

Voracious reading and interaction with scholars in rich literary ambience of Vizianagarm inspired him to take up writing with passion and helped him reach a coveted position in the realm of letters. His affable presence in literary cirlces was conspicuous. His outstanding contribution was bringing out rare books of writers. An untiring researcher and literary activist, he promoted other writers than himself.

There was a lot of integrity job-wise which he was known to convey as an ideal in almost all his stories. Much of it was said through satire and humour, a humour compared to likes of a Bernard Shaw, an Oscar Wilde, perhaps. He seemed to enjoy the comparison. The various literary honours bestowed on him in the past four decades have made him happy, but he is a complacent man, not ruffled or excited by bouquets or depressed by brickbats. “I handle the brickbats with humour. The ability to laugh at myself is my only weakness – or call it strength if you feel like.”

‘Itlu Mee Vidheyudu’ can be called Bharago’s magnum opus. It won him the prestigious Sahitya Akademi award. The values he practiced in life have been well conveyed in this book. “Don’t preach through your writings, especially political stances and half-baked solutions to social evils. Feminism, caste discrimination and cruelty all these are time-bound. They change according to the situation. Why shout through your stories about your strong feelings? Won’t these shouts become mere whispers in due course, with no one paying attention? So why waste your breath?” A strong stuff indeed. He had, in all penned over 160 short-stories, three novels and 50 essays.

A lesser known facet to his personality is that he was a good Carnatic musician and wonderful singer of KL Saigal and P Bhanumati songs.

Bhamididipati Ramagopalam’s final words in parting, “Poverty is a challenge, not a sin”, leave you in undoubted admiration of this gutsy writer who tells it as it is, be it his opinion or the truth he believes in!

And what is that truth?

“This world is such a beautiful place! Can I leave this beauty behind when I die? Can I hear these beautiful songs in the other world? There are only three things in any world – Happiness, Beauty and Melody. We must find them wherever they are.”

 

Links

https://en.wikipedia.org/wiki/Bharago

https://www.goodreads.com/book/show/31692969-itlu-mee-vidheyudu

http://telugutwinstates.blogspot.com/2017/11/itlu-mee-vidheyudu-bhamidipati-rama.html

https://www.thehindu.com/books/Remembering-Bharago/article16366413.ece