RSS NEWS

 • పాల్ దిన‌క‌ర‌న్ క్రైస్త‌వ మిష‌న‌రీ సంస్థ‌ల‌పై ఐటీ దాడులు
  పన్నుఎగవేత, విదేశీ నిధుల దుర్వినియోగం చేస్తున్న‌ట్టు ఆరోపణలు ఎదుర్కొంటున్నత‌మిళ‌నాడులోని పాస్ట‌ర్ పాల్ దినకరన్ కు చెందిన సంస్థ‌ల‌పై ఆదాయపు పన్ను శాఖ బుధవారం దాడులు నిర్వహించింది. పాల్ దిన‌క‌ర‌న్‌కు చెందిన కొయంబత్తూరులోని కారుణ్యా ఇంజ‌నీరింగ్ కాలేజీ, చెన్నైలోని జీసస్ కాల్స్ అనే క్రిస్టియన్ మిషనరీ సంస్థతో పాటు మొత్తం 28చోట్ల దాడులు నిర్వ‌హించింది. పాల్ దిన‌క‌ర‌న్‌ చేస్తున్న అవినీతి కార్యక‌లాపాల‌పై , విదేశీ నిధుల దుర్వినియోగంపై లీగ‌ల్ రైట్స్ ఆబ్జ‌ర్వేట‌రీ (ఎల్‌.ఆర్‌.వో) అనే ఒక సంస్థ గ‌తంలో […]
 • సంస్కృత భాష‌ వ్య‌తిరేక పిటిష‌న్‌ను కొట్టేసిన మ‌ద్రాస్ హైకోర్టు
  ప్రాంతీయ దూర‌ద‌ర్శ‌న్(డి.డి) చానెళ్ల‌లో ప్ర‌సార‌మ‌య్యే వార్త‌ల్లో సంస్కృత వార్త‌లు కూడా ప్ర‌సారం చేయ‌డాన్ని వ్య‌తిరేకిస్తూ దాఖ‌లైన పిటిష‌న్‌ను మ‌ద్రాస్ హైకోర్టు కొట్టి వేసింది. వివ‌రాల్లోకెళ్తే… గ‌తేడాది నవంబర్ లో సమాచార మంత్రిత్వ శాఖ ఆధ్వ‌ర్యంలో జ‌రిగిన ఒక సమావేశంలో దేశంలోని అన్ని ప్రాంతీయ డిడి ఛానెళ్ల‌లో సంస్కృత బులెటిన్‌ను ప్ర‌సారం చేయాల‌ని సంబంధిత అధిప‌తుల‌ను దూరదర్శన్, ప్రసార్ భారతి డైరెక్టర్ జనరల్ శ‌శి శంక‌ర్ ఆదేశించారు. ప్ర‌తి రోజూ ఉదయం 7.15 నుండి 7.30 వర‌కు సంస్కృత […]
 • శ్రీరామ మందిర నిర్మాణంలో పాలుపంచుకుందాం: ఎస్సీ-ఎస్టీ హక్కుల సంక్షేమ వేదిక పిలుపు
  అయోధ్యలో నిర్మితమవుతోన్న భవ్య రామమందిర నిర్మాణంలో ఆంధ్రప్రదేశ్ రాష్ట్రంలోని షెడ్యూల్డ్ కులాలు, షెడ్యూల్డ్ తెగల ప్రజలు  భాగస్వాములవ్వాలని ఎస్సీ-ఎస్టీ హక్కుల సంక్షేమ వేదిక పిలుపునిచ్చింది. ఈ మేరకు ఆ సంస్థ రాష్ట్ర గౌరవాధ్యక్షులు, విశ్రాంత ఐఏఎస్ అధికారి డాక్టర్ శ్రీ పరశురామయ్య ఒక ప్రకటనలో కోరారు. ఈ సందర్భంగా  డాక్టర్ శ్రీ పరశురామయ్య మాట్లాడుతూ.. శ్రీ రాముడు మంచి పరిపాలనను అందించిన గొప్ప చక్రవర్తి అని. మిత్రత్వం, సోదర భావం, సామాజిక సమతలకు ప్రతీక అని కొనియాడారు. చరిత్రలో మనల్ని పాలించిన అనేక మంది రాజులు, చక్రవర్తులు మనకు […]
 • Guru Gobind Singh Ji is our torchbearer – Dr. Mohan Bhagwat Ji
  Tenth Guru Guru Gobind Singh Ji has been among those who took the country forward. That is why everybody holds him as an ideal and aspires to be like him. It was for this reason that Swami Vivekananda said in order to regain the dignity of the country every citizen would have to follow the […]
 • నూతన రామమందిర నిర్మాణ రూపకర్త ఈయనే!
  అయోధ్య రామమందిర నిర్మాణంలో కీలక పాత్ర పోషిస్తున్న వ్యక్తి శ్రీ చంద్రకాంత్ సోంపురా. 78 ఏళ్ల శ్రీ చంద్రకాంత్ సోంపురా రామమందిర నిర్మాణానికి వాస్తు, నిర్మాణ రూపకల్పన ప్లాన్ అందిస్తున్నారు. వీరి వంశంలో 15వ తరానికి చెందిన వాస్తుశిల్పి ఇతను. దేశంలోనే కాకుండా విదేశాల్లో సైతం దేవాలయ నిర్మాణ ప్రాజెక్టులపై  వీరి కుటుంబం పనిచేస్తుంది. వీరి కుటుంబంలో ప్రముఖంగా చెప్పుదగ్గ మరో వ్యక్తి వీరి తాతగారు శ్రీ పీఓ సోంపురా. వారు 1949లో గుజరాత్ రాష్ట్రంలోని ప్రపంచ ప్రసిద్ధ సోమనాథ్ ఆలయ నిర్మాణం, వాస్తు విషయంలో ప్రణాళిక అందించారు. అహ్మదాబాద్ నగరానికి చెందిన వీరి కుటుంబం ఇప్పటి వరకు దేశ, దేశాల్లో 200పైగా ఆలయాల వాస్తు, నిర్మాణ ప్లాన్ అంశాల్లో తమ సేవలందించింది. వీటిలో ముఖ్య దేవాలయాలు గాంధీనగర్ లోని అక్షరధామ్ ప్రాంగణం, కోల్ కతాలో బిర్లా […]
 • We tried to contribute like a squirrel – Haji Ismail
  Belapur, Pune (VSK). Muslims from Belapur in Shrirampur taluka handed over a Nidhi of Rs 44,111 to the treasurer of the Shri Ram Janmabhoomi Teerth Kshetra, Govind Devgiriji Maharaj and Rashtra Santacharya Kishorji Vyas. The Muslim brothers got the information that Govind Devgiriji Maharaj, the treasurer of Shri Ram Janmabhoomi Teerth Kshetra and Acharya Kishorji […]
 • అయోద్య రామ మందిర నిర్మాణానికి రూ.లక్ష విరాళ‌మిచ్చిన నిరుపేద మహిళ
  ఆమె కూలి ప‌ని చేసుకుంటూ జీవించే మహిళ. చాలా చిన్న ఇళ్లు. ఇంట్లో కుమారుడు, ఆమె మాత్రమే ఉంటారు. ఆమె భర్త గతంలోనే కాలం చేశారు. వారికిద్దరు కుమారులు. ఒక కుమారుడు ఈ మధ్యే కరోనాతో మరణించాడు. ఉన్న ఒక్క కుమారుడు కూడా ఏదో చిన్న వృత్తిలో ఉన్నాడు. ఆమె కుటుంబం చిన్నదైనా, ఆమె మనసు మాత్రం గొప్ప‌ది. ఒక నిరుపేద మహిళ తను కష్టపడి కూలి పని చేసి రూపాయి రూపాయిగా కూడబెట్టిన మొత్తం లక్ష […]
 • Wooden portrait of Swami Vivekananda unveiled in the newly made Students Amenities Centre at the University of Hyderabad
  On the occasion of Swami Vivekananda Jayanthi, which is being celebrated as National Youth Day, University of Hyderabad (HCU) unveiled a wooden portrait of Swami Vivekananda in the newly constructed Amenities centre which was recently inaugurated by the Hon’ble Vice-President of India Shri. Venkaiah Naidu. The amenity centre is named as “VIVEKANANDA STUDENTS AMENITIES CENTRE”. […]
 • President Ram Nath Kovind donates Rs 5 lakh for Ram temple construction as ‘Shri Ram Mandir Nidhi Samarpan’ begins
  President Ram Nath Kovind made the first contribution towards the reconstruction of the Ram temple in Ayodhya on Friday. The President donated a sum of Rs 5,01,000 to the Ram Janmabhoomi Teerath Kshetra Trust. A delegation comprising Vishva Hindu Parishad’s international working president Alok Kumar, Govind Dev Giri, treasurer of the Ram Janmabhoomi Teerath Kshetra […]
 • श्रीराम जन्मभूमि मंदिर निधि समर्पण अभियान का शुभारंभ
  नई दिल्ली. दशकों के इंतजार के बाद प्रत्येक रामभक्त का सपना साकार होने जा रहा है. जल्द ही मर्यादा पुरुषोत्तम भगवान श्री राम अयोध्या के भव्य राम मंदिर में विराजेंगे. भव्य मंदिर निर्माण के लिए ‘निधि समर्पण अभियान’ आज से देशभर में शुरू हो गया, जो माघ पूर्णिमा यानि 27 फरवरी तक चलेगा. आज श्रीराम […]

Bommireddy Narasimha Reddy – Film Director

Bommireddy Narasimha Reddy - B.N. Reddi

Bommireddy Narasimha Reddy – Film Director (b 1908 Cuddapah)

Compiled by – Sri Ramakrishna Prasad – Chennai

A man of fine taste, B.N. Reddy believed movies should not be mere business.

The period 1937-1968 has been hailed as the Golden Age of Telugu cinema. A period of creative, artistic upheaval in the medium, and the men who paved the way were H. M. Reddi, C. Pullaiah, P. Pullaiah Y.V. Rao, G. Ramabramham, and B.N. Reddy.

Bommireddy Narasimha Reddy was born on November 19, 1908, in a village (Kothapali) in Cuddapah district then in the old Madras Province. His father, Narasimha Reddi, was a prosperous farmer. BN went to school in a small town, Produttur, and later moved to a school in Madras. He joined Pachaiyappa’s college but left without graduating. Soon he joined an auditing and accountancy course and worked as an apprentice in a well known auditing firm.

Even as a student he was interested in Telugu theatre and involved himself in its activities along with the CAMS (Chennapuri Andhra Maha Sabha). This association staged Telugu plays at the well known Victoria Public Hall and he acted in them. His love for stage took him to Calcutta where he watched Bengali plays and cinema. Later he promoted a printing press, BNK Press, which soon led him to the world of cinema thanks to the influence of rebel filmmaker Gudavalli Ramabramham.

Thus it all began… BN, as he was familiarly known, was a celluloid poet whose ideas and creative concepts were sublime. A man of fine taste, he invested in his films a poetic touch. He sincerely believed that movies should never be mere business. “Cinema is part of Fine Arts, nothing more and nothing less,” he said.

Like a true poet, he believed one’s mood created quality in films. On many occasions, he stopped shooting because he was not in the mood. His involvement was total and he expected the same from his actors and those around him. He insisted on the right expression, proper voice modulation and more. Sometimes he made his heroines cry without glycerine!

He was a connoisseur of dance and traditional Andhra folk art. In his films, music (of the classical variety) played a great role, and he insisted that Carnatic ragas should be used while composing tunes. He introduced traditional folk dances in movies such as ‘Malleeswari’ and ‘Sumangali.’ He loved Hollywood cinema and western literature and drew inspiration from them which is evident in ‘Swargaseema’ (inspired by ‘Blood and Sand’), a hit. ‘Bangaru Papa,’ which became a classic, was based on George Eliot’s novel, ‘Silas Marner.’ After ‘Swargaseema,’ BN did not make a film for six years. Provoked by S.S. Vasan’s comment that one could not make big movies without one’s own studio, BN spent five years constructing Vauhini, in Kodambakkam. Then destiny played a trick, and his brother Nagi Reddi and colleague Chakrapani took over the studio. He considered this the second great tragedy of his life, the first being the death of his only daughter. In a career that spanned over 30 years, BN made only 11 films. He had enough financial resources to make a movie every year, but he never believed in numbers. He waited for the right story material or the right mood. He took a long time to develop his screenplays, revising them constantly. He put his artistes through rigorous and long pre-shooting rehearsals, a practice that has vanished. His first film ‘Vande Mataram’ was a major hit and established Chittoor V. Nagaiah as a brilliant actor and star.

Earlier he was involved in the scripting and production of the 1938 hit, ‘Grihalakshmi,’ which marked the debut of Nagaiah in a supporting role. The film was directed by H.M. Reddi under the Rohini Pictures banner. But the successes brought with it differences of opinion and BN turned his attention to promoting Vauhini Pictures, which would create history in Telugu cinema.

Reddy’s ‘Sumangali,’ dealing with early widowhood and its problems, came to be hailed as a classic but failed at the box office. ‘Devatha,’ on pre-marital pregnancy, was a huge hit. ‘Malleeswari,’ a slice of the Vijayanagaram empire-Krishnadevaraya saga somewhat fictionalised, was his masterpiece of which he was immensely proud. With N. T. Rama Rao and Bhanumathi in the lead roles, this film was a celluloid poem with soul-filling music, fine performances, brilliant onscreen narration and technical gloss.

BN was friends with the duo, K. Ramnoth and A. K. Sekhar, who worked with him till 1942.

Rangula Ratnam,’ a political satire, did well at the box office. It introduced a handsome young hero, Chandramohan, who touched great heights later.

Rajamakutam,’ a folklore made in Telugu and Tamil, was a different genre for BN. While he produced most of his own movies, he made two films under other banners, ‘Bhagyarekha’ and ‘Poojaphalam.’ He made his last movie, ‘Bangaru Panjaram,’ in 1968. He had plans, but realised that the situation in the cinema world had changed for the worse. Business had taken over art. A few weeks before he passed away in November 1977, he told, “If I had started my career now I am sure I would not have made even a single film. I would have gone back to auditing.” That was B. N. Reddy.

He was the first Indian film personality to receive the Padma Bhushan and Doctor of Letters honor. He was also the second person to receive the prestigious ‘Dada Saheb Phalke Award’ from South India.

A commemorative postal stamp on BN Reddy was released by the Department of Posts, Government of India on the occasion of his Centenary Celebrations.

 

Links

Wikipedia page on B.N. Reddy