RSS NEWS

 • అయోద్య రామ మందిర నిర్మాణానికి రూ.లక్ష విరాళ‌మిచ్చిన నిరుపేద మహిళ
  ఆమె కూలి ప‌ని చేసుకుంటూ జీవించే మహిళ. చాలా చిన్న ఇళ్లు. ఇంట్లో కుమారుడు, ఆమె మాత్రమే ఉంటారు. ఆమె భర్త గతంలోనే కాలం చేశారు. వారికిద్దరు కుమారులు. ఒక కుమారుడు ఈ మధ్యే కరోనాతో మరణించాడు. ఉన్న ఒక్క కుమారుడు కూడా ఏదో చిన్న వృత్తిలో ఉన్నాడు. ఆమె కుటుంబం చిన్నదైనా, ఆమె మనసు మాత్రం గొప్ప‌ది. ఒక నిరుపేద మహిళ తను కష్టపడి కూలి పని చేసి రూపాయి రూపాయిగా కూడబెట్టిన మొత్తం లక్ష […]
 • Wooden portrait of Swami Vivekananda unveiled in the newly made Students Amenities Centre at the University of Hyderabad
  On the occasion of Swami Vivekananda Jayanthi, which is being celebrated as National Youth Day, University of Hyderabad (HCU) unveiled a wooden portrait of Swami Vivekananda in the newly constructed Amenities centre which was recently inaugurated by the Hon’ble Vice-President of India Shri. Venkaiah Naidu. The amenity centre is named as “VIVEKANANDA STUDENTS AMENITIES CENTRE”. […]
 • President Ram Nath Kovind donates Rs 5 lakh for Ram temple construction as ‘Shri Ram Mandir Nidhi Samarpan’ begins
  President Ram Nath Kovind made the first contribution towards the reconstruction of the Ram temple in Ayodhya on Friday. The President donated a sum of Rs 5,01,000 to the Ram Janmabhoomi Teerath Kshetra Trust. A delegation comprising Vishva Hindu Parishad’s international working president Alok Kumar, Govind Dev Giri, treasurer of the Ram Janmabhoomi Teerath Kshetra […]
 • श्रीराम जन्मभूमि मंदिर निधि समर्पण अभियान का शुभारंभ
  नई दिल्ली. दशकों के इंतजार के बाद प्रत्येक रामभक्त का सपना साकार होने जा रहा है. जल्द ही मर्यादा पुरुषोत्तम भगवान श्री राम अयोध्या के भव्य राम मंदिर में विराजेंगे. भव्य मंदिर निर्माण के लिए ‘निधि समर्पण अभियान’ आज से देशभर में शुरू हो गया, जो माघ पूर्णिमा यानि 27 फरवरी तक चलेगा. आज श्रीराम […]
 • RSS Sarsanghachalak participates in Pongal celebrations in Chennai
  Pongal festival was celebrated On 14-01-2021 at Shri Navasakthi Kadumbadi Chinnamman Temple by public belonging to Ponniamman Nagar, Moolakadai with religious fervour and gaiety. RSS Chief Shri Mohan Bhagawat participated in the festival. He accepted Poorna Kumbha respect and took part in the temple pooja.  Following which, he took part in Go Mata pooja and […]
 • यह धन संग्रह नहीं, बल्कि समर्पण का कार्यक्रम है – भय्याजी जोशी
  जम्मू. राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ के सरकार्यवाह भय्याजी जोशी ने जम्मू कश्मीर प्रांत में श्रीराम जन्म भूमि मंदिर निर्माण निधि समर्पण व संपर्क अभियान का शुभारंभ किया. उन्होंने इस अभियान का शुभारंभ जम्मू शहर के गांधीनगर में स्थित वाल्मीकि मोहल्ला में जाकर मंदिर निर्माण के लिए निधि समर्पण हेतु संपर्क करके किया. तदोपरांत अभियान के निमित्त डिगियाना […]
 • कोरोना काल ने बदला जीवन के प्रति महिलाओं का दृष्टिकोण, सामाजिक सरोकार, परोपकार की भावना बढ़ी
  राष्ट्र सेविका समिति के तरुणी विभाग द्वारा किए सर्वेक्षण की रिपोर्ट का विमोचन नई दिल्ली. कोरोना काल ने भारतीय महिलाओं को आर्थिक, सामाजिक, स्वास्थ्य, मनोवैज्ञानिक, पारिवारिक रिश्तों, जीवन शैली में बदलाव आदि कई प्रकार से प्रभावित किया. सबसे ज्यादा 74 फीसदी महिलाएं आर्थिक कारणों से प्रभावित हुईं. उन्हें तनाव और अवसाद हुआ तो कुछ महिलाओं का जीवन के प्रति दृष्टिकोण […]
 • భైంసా మతహింసకు నేటితో ఏడాది!
  ఆదిలాబాద్ జిల్లా భైంసా పట్టణంలో హిందూ కుటుంబాలపై దాడికి నేటితో సరిగ్గా ఏడాది పూర్తయింది. జనవరి 2020 న ఆదిలాబాద్ జిల్లా భైంసా పట్టణంలో చోటుచేసుకున్న బీభత్సం కారణంగా పట్టణంలో ఉద్రిక్త పరిస్థితులు ఏర్పడ్డాయి. ముస్లిం వర్గానికి చెందిన వ్యక్తుల దాడిలో దాదాపు 18 ఇళ్ళు అగ్నికి ఆహుతయ్యాయి. భైంసాలో బీభత్సం: ఇళ్ళు దగ్ధం.. ఉద్రిక్త పరిస్థితులు 12 జనవరి 2020న పట్టణంలోని ఒక ప్రాంతంలో ఒక ముస్లిం సామాజిక వర్గానికి చెందిన  యువకుడు ద్విచక్రవాహనంపై వీధుల్లో విచక్షణారహితంగా  […]
 • Telugu book on Rama Janma Bhoomi was launched in Hyderabad
  A new book titled as “Rajillu Ramabhoomi- Sri Rama Janmabhoomi” was launched on 10 January 2021 at Annojiguda, Hyderabad by Sri Sunil Ambekar ji, Akhil Bharatiya Sah Prachara Pramukh and Sri Boorla Dakshinamurthy ji, Sanghachalak of RSS Telangana. This book, published by Samvit Prakashan, briefs the scholarly and literary evidence of nearly 500 years of […]
 • Telugu book on Rama Janma Bhoomi was launched in Hyderabad
  A new book titled as “Rajillu Ramabhoomi- Sri Rama Janmabhoomi” was launched on 10 January 2021 at Annojiguda, Hyderabad by Sri Sunil Ambekar ji, Akhil Bharatiya Sah Prachara Pramukh and Sri Boorla Dakshinamurthy ji, Sanghachalak of RSS Telangana. This book, published by Samvit Prakashan, briefs the scholarly and literary evidence of nearly 500 years of […]

GOPALAKRISHNA BHARATHI – The one who used Carnatic Music for Social Harmony

Gopalakrishna Bharati - Artistic rendering

Gopalakrishna Bharati

Compiled by Sri Ramakrishna Prasad – Chennai

Gopalakrishna Bharati will be remembered forever due to his Magnum Opus opera “Nandanar Charitram”. Tamil scholar, U.Ve.Swaminatha Iyer, couldn’t have been more right when he described Nandanar Charitram as “a gift to Carnatic music and a perfect specimen of a Tamil opera.” It is said, Bharati got the inspiration to compose “Nandanar Charitram” after seeing the sculpture of Nandan with Shovel and Crowbar at the Chidambaram Temple.
The highly emotional Tamil opera Nandanar Charitram of GKB, when it was launched, in the mid-nineteenth century tugged at the heartstrings of the entire Tamil diaspora and even spread further to draw the attention of the French collector of Karaikal, Seesay. Familiar with the language and music of the locals, Seesay expressed his appreciation of this masterpiece of an opera by undertaking its publication. The first edition came out on November 11, 1861, and the second barely nine months later, in August 1862.

About 200 years ago Gopalakrishna Bharathi (1810-1896) was born in Narimanam, a village near Nagapattinam in Tamilnadu. His father’s name is Ramaswami Bharati. Music was one of the ancestral properties that he inherited. Gopalakrishna Bharati lived in Mudikondan village, near Nannilam for a brief period. He also served at the Sri Saraswathi Temple at Koothanur village. Later, when he moved to Ananda Thandava puram, near Mayavaram, Annoo Iyer, a local good samaritan supported him and his stay in the village for a long period. Bharati considered Govindasivam, also called Govinda yati his philosophical guru under whom he learnt vedantas and yoga shastras. He was trained in music under the veteran Ghanam Kishna Iyer and learnt Hindustani music from another exponent, Ramdas.

Formal study of Hindu philosophical and religious lore and interactions with composers like Anantabharati Iyengar, enriched his flair for composing and singing. Deeply spiritual, Bharati led life with yogic discipline. His compositions, only in Tamil, reflected these aspects in ample measure. He had commendable ability to grasp and reproduce complex musical feats. In those days thanks to the boom in Carnatic Music several musicians lived in the village of Tamilnadu. Listening to the music of these artistes further enriched Bharati’s musical prowess. He amalgamated his understanding of music with his proficiency in language and started composing kirtanas. As time progressed his bank of compositions increased and so did his passion of composing. Gopalakrishna Bharathi composed several kritis on the principles of advaita. Gopalakrishna Bharathi’s kritis, portraying several musical facades, were extremely well received by the public and were sung in a number of concerts during his lifetime. This prompted several musicians to approach Gopalakrishna Bharathi. The musicians would express his vision for a new kirtana and Bharathi would always oblige and compose a song to fit the musician’s requirement. He lived life as a celibate, doing yoga.

The story of Nandanar, as Bharati developed it, had considerable resonance with the Nationalist movement in India. Nandanar was an untouchable (dalit), and M. K. Gandhi, among others, saw his story as expressing the plight and aspirations of India’s dalits. Others argue that Nandanar, with his burning desire to see Lord Siva at Chidambaram, captured the mood and paralleled the aspirations of Indian nationalists yearning for independence from Britain.

Once, Bharati visited the legendary Saint Thyagaraja. The latter on coming to know that the visitor to his house was from Mayuram, asked, “Do you know Gopalakrishna Bharati?” The affirmative answer led to a lengthy conversation. Bharti then listened to Thyagaraja’s disciples singing a kriti of Thyagaraja “Manasu Nilpa” in the Ragam Abhogi. Then he went to bathe in the river Kaveri, and composed the famous kriti “Sabhapatikku Veru Deivam Samanamaguma” on the spot in Tamil in the same ragam on Lord Nataraja of Chidambaram. When he came back to Thyagaraja’s house, Thyagaraja asked GKB if he has composed any kriti in Abhogi. GKB said he did so after hearing Thyagaraja’s kriti and sang it for him. Thyagaraja was happy and showered praise on GKB.

Inspired by Tyagaraja’s Pancharatna kritis, GKB composed a set of five kritis in the Ghana ragas — Nattai, Gowlai, Arabhi, Varali and Sri Ragas. GKB composed several songs and other operas to his credit. Many of them, including are popular on the music and dance platforms. The compositions show his mastery over literary and musical forms. Such is the variety displayed in them — Darus (situational songs), Irusollalankaram (dialogue), Sindu, Dandakam, and Kummi. He used “Gopalakrishnan” and “Balakrishnan” as his Mudra in his songs. GKB also composed many famous works like ‘Katakaletshepam’, Iyarpagai Nayanar Charitram, Tiruneelakanda Nayanar Charitram and Karaikal Ammayar Charitram. Many of his students including the famous Vedanayagam Pillai who was the District Munsif at Mayuram were taught a number of his songs by Gopalakrishna himself.

It is widely known that Gopalakrishna Bharati, although hailed from an orthodox family, was an ardent supporter of the downtrodden, as is obvious from his magnum opus “Nandanar Charitira Kirtanai”, a Tamil opera eulogizing the low-caste farm hand Nandan for his unbounded bhakthi, who was later inducted in the Nayanmar Hall of Fame as “Tirunaalaippovaar”.