RSS NEWS

 • GHMC ఎన్నికలు: బ్యాలెట్ పేపర్ ద్వారా ఓటు వేసేటప్పుడు ఇవి పాటించండి 
  గ్రేటర్  హైదరాబాద్ మునిసిపల్ కార్పొరేషన్ ఎన్నికలు ఈవీఎంల ద్వారా కాకుండా బ్యాలెట్ పేపర్ ద్వారా జరుగుతున్న నేపథ్యంలో.. మొదటి సారి బ్యాలెట్ పేపర్ ద్వారా ఓటు వేసేటప్పుడు ఈ జాగ్రత్తలు పాటించండి     The post GHMC ఎన్నికలు: బ్యాలెట్ పేపర్ ద్వారా ఓటు వేసేటప్పుడు ఇవి పాటించండి  appeared first on VSK Telangana.
 • వ్య‌వ‌సాయ చ‌ట్టాల‌తో ఎంతో మేలు : రైతు హ‌ర్షం 
     కేంద్ర ప్ర‌భుత్వం ఇటీవ‌ల తీసుకువ‌చ్చిన నూత‌న వ్య‌వ‌సాయం  చ‌ట్టాల‌ను ఉపసంహరించుకోవాలని డిమాండ్ చేస్తూ పంజాబ్ రైతులు ఆందోళన ప్రారంభించినప్పటికీ, ఈ చట్టాలు తమకు ఎలా ప్రయోజనం చేకూర్చాయో వివరించడానికి అనేక మంది రైతులు ముందుకు వ‌స్తున్నారు. త‌మ‌కు ఎంతో మేలు చేస్తోంద‌ని రైతులు త‌మ హ‌ర్షాన్ని వ్య‌క్తం చేస్తున్నారు. “మహారాష్ట్రలోని ధూలేలోని జితేంద్ర భోజీ అనే రైతు కేంద్ర ప్ర‌భుత్వం ప్ర‌వేశ పెట్టిన నూత‌న వ్య‌వ‌సాయ చ‌ట్టం వ‌ల్ల తాను పొందిన లాభాన్ని గురించి ఒక మీడియా […]
 • ఆంధ్రప్ర‌దేశ్ : నివ‌ర్ బాధితుల‌కు సేవా భార‌తి ‌స‌హాయ‌క చ‌ర్య‌లు
  నివర్ తుఫాను కారణంగా నెల్లూరు గూడూరు మధ్య హైవేలో రోడ్డు దెబ్బతినడంతో రాక‌పోక‌లు నిలిచిపోయాయి. వరదలలో చిక్కుకుపోయిన ప్రయాణికులకు ఆర్.ఎస్.ఎస్ కార్యకర్తలు అండగా నిలిచారు. వారికి అల్పాహారం, బన్ను, బిస్కెట్ ప్యాకెట్ లు, పాలు, టీ ఏర్పాటు చేశారు. నివర్ తుఫాన్ కారణంగా నెల్లూరు, గూడూరు మధ్యలో గూడూరుకు సమీపంగా గల ఆదిశంకర ఇంజనీరింగ్ కాలేజీ వద్ద రహదారి దెబ్బతినడంతో అటు ఇటు వాహనాలు పెద్ద సంఖ్యలో నిలిచిపోయాయి. ఆ వాహనాలలో ఉన్న వృద్ధులు, మహిళలు, చిన్నారులు […]
 • నివ‌ర్ బాధితుల‌కు సేవాభార‌తి ఆధ్వ‌ర్యంలో సేవా కార్యక్ర‌మాలు
  నివ‌ర్ తుఫాను కారణంగా భారీ వర్షాల‌కు త‌మిళ‌నాడులోని చెన్నై, కాంచీపురం, చెంగ్లెపుట్, కడలూరు, పన్రుట్టి, పజవెర్కాడు, పెరంబర్, మదురంతకం, అరకోన్నం, పుదుచ్చేరి ప్రాంతాల్లో వరదలు సంభవించాయి. లోత‌ట్టు ప్రాంతాలు నీట మునిగి అక్క‌డి ప్రజలు అనేక ఇబ్బందులు ఎదుర్కొన్నారు. ఈ నేప‌థ్యంలో త‌‌మిళ‌నాడు సేవాభారతి రాష్ట్ర ప్ర‌భుత్వ‌ సమన్వయంతో సేవా కార్యకలాపాల్లో పాల్గొనాలని నిర్ణయించుకుంది. సేవా భార‌తి కార్య‌క‌ర్త‌లు తుఫాన్ బాధితుల‌కు ఆహారం, నీళ్లు, వైద్య సామాగ్రిని, ఇత‌ర వ‌స్తువుల‌ను పంపిణీ చేశారు. వర్షాల వ‌ల్ల  రోడ్ల‌పై […]
 • ఉత్తర్ ప్రదేశ్ చట్టంలో ఏముంది?
  – కె. సహదేవ్ బలవంతపు మతమార్పిడులను, ముఖ్యంగా వివాహం చేసుకునేందుకు, పాల్పడటాన్ని నిషేధిస్తూ ఉత్తర ప్రదేశ్ ఒక చట్టాన్ని ఆమోదించింది. అయితే ఈ చట్టం పూర్తిగా `లవ్ జిహాద్’ ను దృష్టిలో పెట్టుకుని చేశారని, అసలు లవ్ జిహాద్ కేసులనేవే లేవని కొందరు విమర్శలు మొదలుపెట్టారు. విచిత్రంగా మొత్తం చట్టంలో ఎక్కడా లవ్ జిహాద్ ప్రస్తావనే లేదు. అయినా సామాజిక మాధ్యమాల్లో ఈ విషయమై విపరీతమైన ప్రచారం సాగుతోంది. `భారత్ లో అత్యధిక జనాభా కలిగిన రాష్ట్రంలో […]
 • Everyone has responsibility to make dreams of Dr.B.R Ambedkar come true – Sri Appala Prasad
  Appala Prasad, state convenor of the Samajika Samarasata Vedika, called for the conservation of Our Constitution, which prophesied national unity, national integrity as well as freedom, equality and fraternity. Appala Prasad who was the chief guest at the book launch of ‘Manamu Mana Rajyangamu’ said that all castes should live with Harmony and  everyone has […]
 • “Stop issuing OBC Caste Certificates to Christian Converts”, demands Agnikula Kshatriya Community
  Members of Agnikula Kshatriya community, which is categorised as OBC community in Andhra Pradesh have given a representation to Ms M Sujatha, Tahsildar of Mamidikuduru Mandal, and East Godavari district. In the representation, the community members requested the officials to stop issuing Hindu OBC community certificates to those members of their community who have converted […]
 • భారత రాజ్యాంగ పరిరక్షణకు నడుంకట్టాలి
  జాతీయ సమైక్యత, దేశ అఖండతతో పాటు స్వేచ్ఛ, సమానత్వం, సోదర భావాలను ప్రవచించిన భారత రాజ్యాంగ పరిరక్షణకు నడుంకట్టాలని సామాజిక సమరసతా వేదిక రాష్ట్ర కన్వీనర్ అప్పాల ప్రసాద్ పిలుపునిచ్చారు. ‘మనమూ, మన భారత రాజ్యాంగం’ అను పుస్తక ఆవిష్కరణ సభలో ముఖ్య అతిథిగా విచ్చేసిన అప్పాల ప్రసాద్ జి మాట్లాడుతూ కులాలు ఎన్నున్నా సమైక్యతతో జీవించాలని, డా బి ఆర్ అంబేద్కర్ ఆశించిన కలలు సార్థకం చేయాల్సిన బాధ్యత అందరిపై ఉందని అన్నారు. 200 గ్రామాల్లో […]
 • భారత రాజ్యాంగం హిందూ హృదయం
  వ్యక్తులు, వర్గాల స్వేచ్ఛాయుతమైన సమ్మతిపై ఆధారపడిన ఏ ప్రజాస్వామిక వ్యవస్థ అయినా స్వీయ నాగరకతా విలువలను ప్రతిబింబించాలి. శతాబ్దాలుగా భారత్‌లో విలసిల్లిన సామాజిక, సాంస్కృతిక విలువలు, విధానాలను హిందుత్వంగా సాక్షాత్తు సుప్రీంకోర్టు గుర్తించడం సాధారణమైన విషయం కాదు. ఈ దేశపు సామాజిక, రాజకీయ, ఆర్థిక, ధార్మిక వ్యవస్థకు మూలం హిందుత్వం అని ప్రతి నిత్యం నిర్థారణ అవుతున్నా దానిని కాదనడం సెక్యులరిస్టులమని చెప్పుకునే వారికి అలవాటు. అయితే హిందుత్వపు ప్రాతిపదికను స్వాతంత్య్రోద్యమ నాయకులు అందరూ గుర్తించారు, గౌరవించారు. […]
 • లాక్-డౌన్ నేపథ్యంలో అన్నార్తులకు ఓ యాచ‌కుడి విరాళం
  కష్టాల్లో ఉన్నవారికి సహాయం చేయడానికి కోటీశ్వ‌రుడే కావాల్సిన అవ‌స‌రం లేదు, మాన‌వ‌త్వం ఉంటే చాల‌ని నిరూపించాడు ఓ యాచకుడు. నిత్యం బిక్షాట‌న చేస్తూ తాను సేక‌రించిన సొమ్మును ముఖ్య‌మంత్రి స‌హాయ నిధికి విరాళం ఇచ్చిన ఓ యాచ‌కుడు తన దాతృత్వాన్ని చాటుకున్నాడు. త‌మిళ‌నాడులోని తూత్తుకుడి జిల్లాలోని ఆలంకినారు గ్రామానికి చెందిన వాగబొండ్ పూల్ పాండియన్ (68), ఆర్థికంగా మంచి కుటుంబంలో జన్మించిన‌ప్ప‌టికీ ఇద్దరు కుమారులు ప‌ట్టించుకోక‌పోవ‌డంతో బ‌తుకుదెరువు కోసం ముంబైకి వెళ్లాడు. చదువు లేకపోవడం, బ్రతుకుదెరువు మార్గం […]

Dr Yellapragada Subbarao

tps

12th of January, 1895- Bhimavaram, a small coastal town in Andhra Pradesh, it was the period, when a young monk from Calcutta,  by the name of Swami Vivekananda, had electrified the audience in America, through his address at Chicago on Hinduism, two years earlier. Coincidentally, the young monk, Swami Vivekananda, was also born on January 12th, the same date as a certain Yellapragada Subbarow, would be.  While most Indians would recognize Swami Vivekananda,  the name of  Yellapragada Subbarow, would certainly not ring a bell for many. But yet if one were to compile a history of medicine, in the world, the name of  Dr.Subbarow, would be standing right up there along with other greats like Alexander Fleming,  Ronald Ross. Subbarow made some of the most significant discoveries in the field of medicine, yet forget about ordinary people, even in the scientific community, his name is not too well known.

1994, Surat– The year a deadly plague struck the city, and parts of Maharashtra too. A 3rd generation tetracycline called Doxycycline helped in combating the plague epidemic, and controlling it. The tetracylines were the effort of Yellapragada Subbarow’s untiring efforts, and in what was the centenary year of his birth, it was his own way of paying back to his own country.

A country, Subbarow, had left in 1922 for the US, and where he did his work, till he passed away in 1948, just a year after independence, at a very young age of 53.  And yet, there was no stauncher nationalist than this man, a devout Gandhian, who wore Khadi surgical dress in response to the Swadeshi call. An act, that earned the displeasure of his surgery professor M.C.Bradfield at Madras Medical College , and for which he was given the lesser LMS degree, instead of the MBBS degree, in spite of the fact that he was a brilliant student. It meant he could not enter the Madras Medical service, and had to settle for a job as an Anatomy lecturer at Dr.Lakshmipathi’s Ayurvedic College in Madras.  It was during his stint there, that he developed an interest in Ayurveda, and began to do a whole lot of research on that topic. Subbaraow came from a rather humble background, his mother had to pawn her jewelery to get him educated, it was the financial support from Kasturi Satyanarayana Murthy that enabled him to study, who later would also be his father in law. In 1923, his father in law once again supported him financially, when he was to leave to US for higher studies, as also the assistance from Malladi Satyalingam Naicker Charities in Kakinada.

It would be pertinent to note however that Subba Row, was allowed admission to Harvard Medical School as a “physician” and his qualifications were cited as a “chemist”.  These were the two professions that were exempt from ban on immigration of Indians into US, as they were not Caucasians. Even those Indians in US, who had all the legal requirements to become a citizen, were not allowed to become US citizens. Though Subbarow, could be able to get his 2 year old student visa extended, the fear of being deported back to India for any minor infraction, always hung over him. During WWII, Subbarow, had to carry an Alien Registration card around, report his address to every 3 months in Dept of Justice, Washington. In fact when Subbarow, was working on supervision of processing of blood albumin for supply to Navy, he had to get a special clearance in 1942.

Even at Harvard, Subbarow, got a position only as a junior faculty member after he finished his diploma there. But it was there along with Cyrus Fiske, that he made one of the most significant discoveries of our times.  During the 1920’s  many scientists were trying to understand the chemical stores in our body, where energy was stored, and which the body draws upon, whenever needed. To put it in more simpler terms, how exactly does the body store the energy we get from eating, and which we would be needing later on. It was Subbarow along with Fiske, who discovered phosphocreatine and adenosine triphosphate (ATP), two chemicals in our body, that store energy. Whenever the body needs energy ATP is converted into ADP(adenosine diphosphate) while it gets replenished by phosphocreatine while the body rests. His work demonstrated the importance of phosphorous in our body, and also how to estimate the phosphorous content in living organisms.The Fiske-SubbaRow method of estimating phosphorous is used to date by most biologists around the world.  Subbarow now began to be quoted in most biochemistry publications around the world.

 

However when Harvard denied him a regular faculty position, Subbarow,  left for Lederle Laboratories( now a part of Wyeth, owned by Pfizer) in 1940, where he did some of his most significant work. It was at Lederle, that Subbarow, began to work on discovering antibiotics that had a wider range of cures than, the available pencilin and streptomycin. This in a way led to discovery of polymyxin widely used even today in cattle-feed and aureomycin, the first of the various tetracyline antibiotics which all of us used at one time or other. The tetracyline antibiotics played a major role in saving millions of patients, all over the world during the last century. Aureomycin, the first tetracyline antibiotic discovered by Subbarow, was introduced in 1948, the same year Subbarow passed away at a very young age of 53.  Aureomycin was effective against both gram-positive and gram-negative germs, making it much more powerful than Pencilin or Streptomycin. Another of 3rd generation tetracylines, doxycycline, was  cleared as a preventive drug for malaria,  and was used by UN Assistance Mission in East Timor. In 1945, Subbarow along with his team at Lederle, synthesized Folic acid from liver and a microbial source, which would play a role in curing tropical sprue. For Subbarow, it was a personal achievement too, he had seen two of his brothers fall prey to the disease, and he himself came close to death there.  This discovery was found to cure many anaemias,  and in 1988, US Govt ordered all grain products to be enriched with folic acid to prevent spinal cord defects for newborns.

“Do you know that methotrexate was discovered by an Indian?”

One of the most important anti cancer drugs methotrexate was synthesized again by Subbarow. This drug is primarily used for allievating suffering from Burkitt’s Lymphoma, and was one of the very first cancer chemotherapy agents. Apart from this, methotrexate is also used for childhood leukemia, many form of adult cancers, and to control rheumatoid arthritis and psoriasis. It’s ironic that a man who has made such seminal discoveries in the world of medicine and probably saved many lives has not really got the recognition due for him. During his tenure at Lederle, as Director of Research, another important discovery Subbarow made was on Hetrazan the cure for Filariasis. It was primarily the outcome of a project that aimed to protect US soldiers fighting during the War in the Pacific against malaria and filariasis. Filariasis was one of the most serious diseases during that time, that led to the deformity causing elephantiasis.  Subbarow’s discovery of Hetrazan, went a long way in combating this disease, which now has been adopted by WHO as a key element of it’s campaign against elephantiasis.

Dr.Subbarow passed away in 1948, at a very young age of 53, a naturalized citizen of US, something he got after a long period of struggle. He had a lot more to offer to the medical world, and in fact he might have just come back to India, just then newly independent, and maybe even played a greater role too. But as Doron Antrim observed in 1950-“You’ve probably never heard of Dr. Yellapragada Subbarow. Yet because he lived you may be alive and are well today. Because he lived you may live longer.”  In effect Dr. Subbarow was a true Karmayogi, one who did his work to the best of his ability and selflessly. A man who straddled two different worlds, an American citizen with an Indian heart. A man who made some of the most seminal contributions to the field of medicine, and saved innumerable lives. In essence Dr.Subbarow,  epitomized the Hindu saying “Manava Seve Madhava Seva”( Service to humanity is service to God). On his birth anniversary, it is essential that more Indians should be aware of the contribution of this great soul.

Sources

1)  Dr.Yellapragad Subbarow by P.M.Bhargava-  http://medind.nic.in/jac/t01/i1/jact01i1p96.pdf

 

Article also available at blog