RSS NEWS

 • VIOLENCE FLARES UP AGAIN IN BHAINSA, YOUTH ROAM AROUND BRANDISHING SWORDS
  Bhainsa town in Nirmal district of Telangana witnessed a tense atmosphere as violence flared up again. On Sunday, a small dispute in Zulfikar Colony soon escalated into a major conflagration and spread to other parts of the town. Going into details, around 7.30 p.m. on 7-March, few youth were driving around in noisy motorcycles whose […]
 • కామారెడ్డిలో ఏబీవీపీ 39వ రాష్ట్ర మ‌హాస‌భ‌లు
  కామారెడ్డి జిల్లా కేంద్రంలోని శ్రీ స‌ర‌స్వతీ శిశుమందిర్ లో శనివారం అఖిల భార‌త విద్యార్థి ప‌రిష‌త్ (ఏబీవీపీ) 39వ  రాష్ట్ర మహా సభలు రెండు రోజుల పాటు జరిగాయి. ఈ సభలకు ఏబివిపి జాతీయ కార్యదర్శి నిధి త్రిపాఠితో పాటు పలువురు ప్రతినిధులు హాజరయ్యారు. మొదటిరోజు పరిషత్ జెండాను ఆవిష్కరించి, అనంత‌రం తెలంగాణ రాష్ట్రంలో అసువుల బాసిన ఏబీవీపీ అమ‌ర‌వీరుల‌కు నివాళులర్పించారు. అనంతరం ఏబీవీపీ రాష్ట్ర నూతన కార్యవర్గాన్ని ఎన్నుకున్నారు. ఏడాది కాలంలో ఏబీవీపీ కార్యక్రమాల నివేదికను […]
 • రామ మందిర నిధి స‌మ‌ర్ప‌ణ కార్య‌క్ర‌మం దేశాన్ని ఐక్యం చేసింది – చంపత్ రాయ్
  అయోధ్యలో నిర్మించ‌నున్న శ్రీ రామ మందిర నిర్మాణానికి చేప‌ట్టిన నిధి స‌మ‌ర్ప‌ణ కార్య‌క్ర‌మం దేశంలోని న‌లుమూలల్లో ఉన్న ప్ర‌జ‌ల‌ను ఐక్యం చేసింద‌ని విశ్వ హిందూ ప‌రిష‌త్ జాతీయ ఉపాధ్య‌క్షుడు, శ్రీ రామ జన్మభూమి తీర్థ క్షేత్ర (ట్రస్ట్) ప్రధాన కార్యదర్శి చంపత్ రాయ్ అన్నారు. శనివారం ఏర్పాటు చేసిన ఒక స‌మావేశంలో ఆయ‌న మాట్లాడుతూ ఆలయం నిర్మాణం కోసం 2021 జనవరి 15 నుండి ఫిబ్రవరి 27 వ‌ర‌కు చేప‌ట్టిన నిధి సేక‌ర‌ణ కార్య‌క్ర‌మంలో ప్ర‌పంచంలోనే అత్యంత […]
 • World’s biggest campaign for Ram Mandir Unified Bharat – Champat Rai
  New Delhi. Even as the world’s biggest campaign since January 15, 2021 for construction of the grand temple of Bhagwan Shri Ram at Ayodhya completed on February 27, 2021, it unified Bharatvarsh from east to west and north to south. Addressing a press conference, Champat Rai, Vice President of VHP and General Secretary of Shri […]
 • విశ్వహిందూ పరిషత్ దిగ్గజం డాక్టర్  బి. మాణిక్యాచారి ఇక లేరు 
  ప్రముఖ విశ్వహిందూ పరిషత్ కార్యకర్త, రాయలసీమ, తెలంగాణ ప్రాంతాలకు అధ్యక్షులుగా వ్యవహరించిన డా. బొడ్డుపల్లి మాణిక్యచారి గారు నిన్న (06.03.2021) స్వర్గస్తులయ్యారు. వీరు నిరాశ్రయ బాలుర వసతి గృహం కారుణ్యసింధు వ్యవస్థాపకులు కూడా. E.N.T. స్పెషలిస్ట్ గా వైద్యవృత్తిని చేపట్టిన బొడ్డుపల్లి మాణిక్యచారి గారు విదేశాలలో ఉండి వైద్య‌ సేవలందించారు. మాతృదేశంపై, మాతృ సంస్కృతిపై అవ్యాజమైన ప్రేమ కలిగిన వారైనందువల్ల  భారత్ కు తిరిగి వచ్చి హిందుత్వానికి నిలువెత్తు ప్రతీకగా నిలబడి,  విశ్వహిందూ పరిషత్  కార్యాన్ని చేపట్టారు. అంచెలంచెలుగా అనేక […]
 • బిలీవ‌ర్స్ చ‌ర్చి అధినేత ఆస్తులు, భూముల‌ను జ‌ప్తు చేసిన ఐటీ శాఖ‌
  బిలీవర్ చర్చి స్వయం ప్రకటిత బిషప్ అయిన కె.పి. యోహన్నన్ కు భారీ ఎదురుదెబ్బ తగిలింది. రూ.6వేల కోట్ల నల్లధనానికి సంబంధిచిన కేసులో కె.పి. యోహన్నన్ యాజమాన్యంలోని చెరువల్లి ఎస్టేట్‌ను ఐటి శాఖ జ‌ప్తు చేసింది. ఇంతకు ముందు బిలీవర్స్ చర్చి సంస్థలలో జరిగిన ఐటి దాడుల్లో రూ .6వేల కోట్ల నల్లధనం బయటపడింది. అయితే గ‌తంలో నకిలీ పత్రాల సృష్టించి హారిసన్స్ మలయాళం సంస్థ‌ నుండి పొందిన 2వేల ఎక‌రాల భూమిని కూడా ప్ర‌స్తుతం ఐటీ […]
 • Sarfaraz from Vidhyamandir school sets example for many
  Sarfaraz Hussain from Shankardev Shishu Niketan, a school run by Vidya Bharati, topped the State’s HSLC examinations with 98.3 per cent marks An Assamese Muslim student tops the State’s High School Leaving Certificate (HSLC) examination, which may not make a national headline, but if the boy appears in the important tenth standard examination from a […]
 • అభివృద్ధి దిశ‌గా స‌రిహ‌ద్దు ప్రాంతాలు
  ఆర్టికల్ 370 ను రద్దు చేసిన తర్వాత లడఖ్ ఇప్పుడు అభివృద్ధి దిశ‌గా ముందుకు సాగుతూ పురోగతికి కొత్త ఉదాహరణ కానుంది. ప్రస్తుత మోడీ ప్రభుత్వం ఇండో-చైనా సరిహద్దుపై ప్రత్యేక దృష్టి సారిస్తున్న నేప‌థ్యంలో ఈ వ్యూహాత్మక ప్రాంతానికి మొబైల్ సేవ‌లు మెరుగు ప‌ర‌చ‌డానికి కేంద్ర ప్ర‌భుత్వం అన్ని రకాల మౌలిక సదుపాయాలను ఏర్పాటు చేస్తోంది. పాంగాంగ్ దక్షిణ అంచున ఉన్న మెరాక్, ఖక్టేడ్ గ్రామంలో మొట్టమొదటిసారిగా మొబైల్ కనెక్టివిటీ ప్రారంభమైంది. మెరాక్ వద్ద బి.ఎస్‌.ఎన్‌.ఎల్‌ టవర్ […]
 • कानपुर – कोर्ट ने दो रोहिंग्या मुसलमानों को दस-दस साल की सजा सुनाई
  कानपुर. कानपुर की एडीजे कोर्ट ने धारा-366बी दो रोहिंग्या मुसलमानों को दस-दस साल कैद की सजा सुनाई है. साथ ही 8-8 हजार रुपये का जुर्माना भी लगाया है. जुर्माने का भुगतान नहीं करने पर तीन-तीन महीने अतिरिक्त सजा भुगतनी होगी. अन्य धाराओं में भी दोनों को सजा सुनायी गई है. जिला सहायक शासकीय अधिवक्ता विवेक […]
 • Organic farming will help farmers get out of debt trap – Dr Mohan ji Bhagwat
  Organic farming will help farmers get out of the debt trap, said Sarsanghchalak of Rashtriya Swayamsevak Sangh, Dr Mohan ji Bhagwat. Organic farming takes farmers towards self-reliance, he said speaking, in an awareness programme on organic farming, organised by Ekalavya Foundation in Gudihatnur mandal of Adilabad district in Telangana. When compared with modern farming, organic […]

Dr Yellapragada Subbarao

tps

12th of January, 1895- Bhimavaram, a small coastal town in Andhra Pradesh, it was the period, when a young monk from Calcutta,  by the name of Swami Vivekananda, had electrified the audience in America, through his address at Chicago on Hinduism, two years earlier. Coincidentally, the young monk, Swami Vivekananda, was also born on January 12th, the same date as a certain Yellapragada Subbarow, would be.  While most Indians would recognize Swami Vivekananda,  the name of  Yellapragada Subbarow, would certainly not ring a bell for many. But yet if one were to compile a history of medicine, in the world, the name of  Dr.Subbarow, would be standing right up there along with other greats like Alexander Fleming,  Ronald Ross. Subbarow made some of the most significant discoveries in the field of medicine, yet forget about ordinary people, even in the scientific community, his name is not too well known.

1994, Surat– The year a deadly plague struck the city, and parts of Maharashtra too. A 3rd generation tetracycline called Doxycycline helped in combating the plague epidemic, and controlling it. The tetracylines were the effort of Yellapragada Subbarow’s untiring efforts, and in what was the centenary year of his birth, it was his own way of paying back to his own country.

A country, Subbarow, had left in 1922 for the US, and where he did his work, till he passed away in 1948, just a year after independence, at a very young age of 53.  And yet, there was no stauncher nationalist than this man, a devout Gandhian, who wore Khadi surgical dress in response to the Swadeshi call. An act, that earned the displeasure of his surgery professor M.C.Bradfield at Madras Medical College , and for which he was given the lesser LMS degree, instead of the MBBS degree, in spite of the fact that he was a brilliant student. It meant he could not enter the Madras Medical service, and had to settle for a job as an Anatomy lecturer at Dr.Lakshmipathi’s Ayurvedic College in Madras.  It was during his stint there, that he developed an interest in Ayurveda, and began to do a whole lot of research on that topic. Subbaraow came from a rather humble background, his mother had to pawn her jewelery to get him educated, it was the financial support from Kasturi Satyanarayana Murthy that enabled him to study, who later would also be his father in law. In 1923, his father in law once again supported him financially, when he was to leave to US for higher studies, as also the assistance from Malladi Satyalingam Naicker Charities in Kakinada.

It would be pertinent to note however that Subba Row, was allowed admission to Harvard Medical School as a “physician” and his qualifications were cited as a “chemist”.  These were the two professions that were exempt from ban on immigration of Indians into US, as they were not Caucasians. Even those Indians in US, who had all the legal requirements to become a citizen, were not allowed to become US citizens. Though Subbarow, could be able to get his 2 year old student visa extended, the fear of being deported back to India for any minor infraction, always hung over him. During WWII, Subbarow, had to carry an Alien Registration card around, report his address to every 3 months in Dept of Justice, Washington. In fact when Subbarow, was working on supervision of processing of blood albumin for supply to Navy, he had to get a special clearance in 1942.

Even at Harvard, Subbarow, got a position only as a junior faculty member after he finished his diploma there. But it was there along with Cyrus Fiske, that he made one of the most significant discoveries of our times.  During the 1920’s  many scientists were trying to understand the chemical stores in our body, where energy was stored, and which the body draws upon, whenever needed. To put it in more simpler terms, how exactly does the body store the energy we get from eating, and which we would be needing later on. It was Subbarow along with Fiske, who discovered phosphocreatine and adenosine triphosphate (ATP), two chemicals in our body, that store energy. Whenever the body needs energy ATP is converted into ADP(adenosine diphosphate) while it gets replenished by phosphocreatine while the body rests. His work demonstrated the importance of phosphorous in our body, and also how to estimate the phosphorous content in living organisms.The Fiske-SubbaRow method of estimating phosphorous is used to date by most biologists around the world.  Subbarow now began to be quoted in most biochemistry publications around the world.

 

However when Harvard denied him a regular faculty position, Subbarow,  left for Lederle Laboratories( now a part of Wyeth, owned by Pfizer) in 1940, where he did some of his most significant work. It was at Lederle, that Subbarow, began to work on discovering antibiotics that had a wider range of cures than, the available pencilin and streptomycin. This in a way led to discovery of polymyxin widely used even today in cattle-feed and aureomycin, the first of the various tetracyline antibiotics which all of us used at one time or other. The tetracyline antibiotics played a major role in saving millions of patients, all over the world during the last century. Aureomycin, the first tetracyline antibiotic discovered by Subbarow, was introduced in 1948, the same year Subbarow passed away at a very young age of 53.  Aureomycin was effective against both gram-positive and gram-negative germs, making it much more powerful than Pencilin or Streptomycin. Another of 3rd generation tetracylines, doxycycline, was  cleared as a preventive drug for malaria,  and was used by UN Assistance Mission in East Timor. In 1945, Subbarow along with his team at Lederle, synthesized Folic acid from liver and a microbial source, which would play a role in curing tropical sprue. For Subbarow, it was a personal achievement too, he had seen two of his brothers fall prey to the disease, and he himself came close to death there.  This discovery was found to cure many anaemias,  and in 1988, US Govt ordered all grain products to be enriched with folic acid to prevent spinal cord defects for newborns.

“Do you know that methotrexate was discovered by an Indian?”

One of the most important anti cancer drugs methotrexate was synthesized again by Subbarow. This drug is primarily used for allievating suffering from Burkitt’s Lymphoma, and was one of the very first cancer chemotherapy agents. Apart from this, methotrexate is also used for childhood leukemia, many form of adult cancers, and to control rheumatoid arthritis and psoriasis. It’s ironic that a man who has made such seminal discoveries in the world of medicine and probably saved many lives has not really got the recognition due for him. During his tenure at Lederle, as Director of Research, another important discovery Subbarow made was on Hetrazan the cure for Filariasis. It was primarily the outcome of a project that aimed to protect US soldiers fighting during the War in the Pacific against malaria and filariasis. Filariasis was one of the most serious diseases during that time, that led to the deformity causing elephantiasis.  Subbarow’s discovery of Hetrazan, went a long way in combating this disease, which now has been adopted by WHO as a key element of it’s campaign against elephantiasis.

Dr.Subbarow passed away in 1948, at a very young age of 53, a naturalized citizen of US, something he got after a long period of struggle. He had a lot more to offer to the medical world, and in fact he might have just come back to India, just then newly independent, and maybe even played a greater role too. But as Doron Antrim observed in 1950-“You’ve probably never heard of Dr. Yellapragada Subbarow. Yet because he lived you may be alive and are well today. Because he lived you may live longer.”  In effect Dr. Subbarow was a true Karmayogi, one who did his work to the best of his ability and selflessly. A man who straddled two different worlds, an American citizen with an Indian heart. A man who made some of the most seminal contributions to the field of medicine, and saved innumerable lives. In essence Dr.Subbarow,  epitomized the Hindu saying “Manava Seve Madhava Seva”( Service to humanity is service to God). On his birth anniversary, it is essential that more Indians should be aware of the contribution of this great soul.

Sources

1)  Dr.Yellapragad Subbarow by P.M.Bhargava-  http://medind.nic.in/jac/t01/i1/jact01i1p96.pdf

 

Article also available at blog