RSS NEWS

 • VIOLENCE FLARES UP AGAIN IN BHAINSA, YOUTH ROAM AROUND BRANDISHING SWORDS
  Bhainsa town in Nirmal district of Telangana witnessed a tense atmosphere as violence flared up again. On Sunday, a small dispute in Zulfikar Colony soon escalated into a major conflagration and spread to other parts of the town. Going into details, around 7.30 p.m. on 7-March, few youth were driving around in noisy motorcycles whose […]
 • కామారెడ్డిలో ఏబీవీపీ 39వ రాష్ట్ర మ‌హాస‌భ‌లు
  కామారెడ్డి జిల్లా కేంద్రంలోని శ్రీ స‌ర‌స్వతీ శిశుమందిర్ లో శనివారం అఖిల భార‌త విద్యార్థి ప‌రిష‌త్ (ఏబీవీపీ) 39వ  రాష్ట్ర మహా సభలు రెండు రోజుల పాటు జరిగాయి. ఈ సభలకు ఏబివిపి జాతీయ కార్యదర్శి నిధి త్రిపాఠితో పాటు పలువురు ప్రతినిధులు హాజరయ్యారు. మొదటిరోజు పరిషత్ జెండాను ఆవిష్కరించి, అనంత‌రం తెలంగాణ రాష్ట్రంలో అసువుల బాసిన ఏబీవీపీ అమ‌ర‌వీరుల‌కు నివాళులర్పించారు. అనంతరం ఏబీవీపీ రాష్ట్ర నూతన కార్యవర్గాన్ని ఎన్నుకున్నారు. ఏడాది కాలంలో ఏబీవీపీ కార్యక్రమాల నివేదికను […]
 • రామ మందిర నిధి స‌మ‌ర్ప‌ణ కార్య‌క్ర‌మం దేశాన్ని ఐక్యం చేసింది – చంపత్ రాయ్
  అయోధ్యలో నిర్మించ‌నున్న శ్రీ రామ మందిర నిర్మాణానికి చేప‌ట్టిన నిధి స‌మ‌ర్ప‌ణ కార్య‌క్ర‌మం దేశంలోని న‌లుమూలల్లో ఉన్న ప్ర‌జ‌ల‌ను ఐక్యం చేసింద‌ని విశ్వ హిందూ ప‌రిష‌త్ జాతీయ ఉపాధ్య‌క్షుడు, శ్రీ రామ జన్మభూమి తీర్థ క్షేత్ర (ట్రస్ట్) ప్రధాన కార్యదర్శి చంపత్ రాయ్ అన్నారు. శనివారం ఏర్పాటు చేసిన ఒక స‌మావేశంలో ఆయ‌న మాట్లాడుతూ ఆలయం నిర్మాణం కోసం 2021 జనవరి 15 నుండి ఫిబ్రవరి 27 వ‌ర‌కు చేప‌ట్టిన నిధి సేక‌ర‌ణ కార్య‌క్ర‌మంలో ప్ర‌పంచంలోనే అత్యంత […]
 • World’s biggest campaign for Ram Mandir Unified Bharat – Champat Rai
  New Delhi. Even as the world’s biggest campaign since January 15, 2021 for construction of the grand temple of Bhagwan Shri Ram at Ayodhya completed on February 27, 2021, it unified Bharatvarsh from east to west and north to south. Addressing a press conference, Champat Rai, Vice President of VHP and General Secretary of Shri […]
 • విశ్వహిందూ పరిషత్ దిగ్గజం డాక్టర్  బి. మాణిక్యాచారి ఇక లేరు 
  ప్రముఖ విశ్వహిందూ పరిషత్ కార్యకర్త, రాయలసీమ, తెలంగాణ ప్రాంతాలకు అధ్యక్షులుగా వ్యవహరించిన డా. బొడ్డుపల్లి మాణిక్యచారి గారు నిన్న (06.03.2021) స్వర్గస్తులయ్యారు. వీరు నిరాశ్రయ బాలుర వసతి గృహం కారుణ్యసింధు వ్యవస్థాపకులు కూడా. E.N.T. స్పెషలిస్ట్ గా వైద్యవృత్తిని చేపట్టిన బొడ్డుపల్లి మాణిక్యచారి గారు విదేశాలలో ఉండి వైద్య‌ సేవలందించారు. మాతృదేశంపై, మాతృ సంస్కృతిపై అవ్యాజమైన ప్రేమ కలిగిన వారైనందువల్ల  భారత్ కు తిరిగి వచ్చి హిందుత్వానికి నిలువెత్తు ప్రతీకగా నిలబడి,  విశ్వహిందూ పరిషత్  కార్యాన్ని చేపట్టారు. అంచెలంచెలుగా అనేక […]
 • బిలీవ‌ర్స్ చ‌ర్చి అధినేత ఆస్తులు, భూముల‌ను జ‌ప్తు చేసిన ఐటీ శాఖ‌
  బిలీవర్ చర్చి స్వయం ప్రకటిత బిషప్ అయిన కె.పి. యోహన్నన్ కు భారీ ఎదురుదెబ్బ తగిలింది. రూ.6వేల కోట్ల నల్లధనానికి సంబంధిచిన కేసులో కె.పి. యోహన్నన్ యాజమాన్యంలోని చెరువల్లి ఎస్టేట్‌ను ఐటి శాఖ జ‌ప్తు చేసింది. ఇంతకు ముందు బిలీవర్స్ చర్చి సంస్థలలో జరిగిన ఐటి దాడుల్లో రూ .6వేల కోట్ల నల్లధనం బయటపడింది. అయితే గ‌తంలో నకిలీ పత్రాల సృష్టించి హారిసన్స్ మలయాళం సంస్థ‌ నుండి పొందిన 2వేల ఎక‌రాల భూమిని కూడా ప్ర‌స్తుతం ఐటీ […]
 • Sarfaraz from Vidhyamandir school sets example for many
  Sarfaraz Hussain from Shankardev Shishu Niketan, a school run by Vidya Bharati, topped the State’s HSLC examinations with 98.3 per cent marks An Assamese Muslim student tops the State’s High School Leaving Certificate (HSLC) examination, which may not make a national headline, but if the boy appears in the important tenth standard examination from a […]
 • అభివృద్ధి దిశ‌గా స‌రిహ‌ద్దు ప్రాంతాలు
  ఆర్టికల్ 370 ను రద్దు చేసిన తర్వాత లడఖ్ ఇప్పుడు అభివృద్ధి దిశ‌గా ముందుకు సాగుతూ పురోగతికి కొత్త ఉదాహరణ కానుంది. ప్రస్తుత మోడీ ప్రభుత్వం ఇండో-చైనా సరిహద్దుపై ప్రత్యేక దృష్టి సారిస్తున్న నేప‌థ్యంలో ఈ వ్యూహాత్మక ప్రాంతానికి మొబైల్ సేవ‌లు మెరుగు ప‌ర‌చ‌డానికి కేంద్ర ప్ర‌భుత్వం అన్ని రకాల మౌలిక సదుపాయాలను ఏర్పాటు చేస్తోంది. పాంగాంగ్ దక్షిణ అంచున ఉన్న మెరాక్, ఖక్టేడ్ గ్రామంలో మొట్టమొదటిసారిగా మొబైల్ కనెక్టివిటీ ప్రారంభమైంది. మెరాక్ వద్ద బి.ఎస్‌.ఎన్‌.ఎల్‌ టవర్ […]
 • कानपुर – कोर्ट ने दो रोहिंग्या मुसलमानों को दस-दस साल की सजा सुनाई
  कानपुर. कानपुर की एडीजे कोर्ट ने धारा-366बी दो रोहिंग्या मुसलमानों को दस-दस साल कैद की सजा सुनाई है. साथ ही 8-8 हजार रुपये का जुर्माना भी लगाया है. जुर्माने का भुगतान नहीं करने पर तीन-तीन महीने अतिरिक्त सजा भुगतनी होगी. अन्य धाराओं में भी दोनों को सजा सुनायी गई है. जिला सहायक शासकीय अधिवक्ता विवेक […]
 • Organic farming will help farmers get out of debt trap – Dr Mohan ji Bhagwat
  Organic farming will help farmers get out of the debt trap, said Sarsanghchalak of Rashtriya Swayamsevak Sangh, Dr Mohan ji Bhagwat. Organic farming takes farmers towards self-reliance, he said speaking, in an awareness programme on organic farming, organised by Ekalavya Foundation in Gudihatnur mandal of Adilabad district in Telangana. When compared with modern farming, organic […]

Kapalottiya Tamizhan- V.O.Chidambaram Pillai

The year 1915,  Mahatma Gandhi was visiting Chennai, he was already popular thanks to his exploits in South Africa. One man from Tirunelveli was eager to meet him and wanted a private meeting. Though the Mahatma was initially sceptical he finally agreed.  The man was actually quite a prosperous merchant at one time, who had lost all his wealth. Some people in South Africa, had collected money for him, and sent it through Gandhi.  However an inordinately long period of time, passed back and fro, though Gandhi had agreed to help with the amount, though he kept on delaying it.  Finally a year later, he received the amount of Rs 347, though which he could settle his debts.

vocp

That man was none other than Valiappan Olaganathan Chidambaram Pillai, or more popularly known as V.O.C.  He was also called as Kapalottiya Tamizhan( The Tamil Helsman), one of the foremost freedom fighters of Tamil Nadu. It was ironical that the man who had to continously pester Gandhi with letters for an amount of Rs 347, had launched India’s first indigenous shipping service, was a succesful businessman once.

Ottapidaram is a small town in Tuticorin district, famous for it’s Amman temple, and the fort of the legendary Tamil warrior Veera Pandya Kattabomman just 3 km away at Panchalankurichi.  It was here on September 5, 1782 that V.O.Chidambaram Pillai was born to Olaganerohathan Pillai and Paramayee Annal.  He grew up learning about Shiva from his grandmother, and the Ramayana from his grandfather. Another teacher of his Subramanya Pillai, taught him on the Mahabharat.  Like any other child of his age, he loved playing games in the outdoor like goli, kabbadi, silambattam and was equally good at chess.

At the age of 14 he went to Thoothukudi to continue his studies at the Caldwell High School and later at Hindu College High School in Tirunelveli. He worked as a clerk for some time, before his father sent him to Trichy to study law. He passed his law exam in 1894 and returned to Ottapidaram the next year to practice as a pleader. He was influenced by the ideology of Swami Vivekananda to do something for India, and at Ramakrishna Math, met the great poet Bharatiyar, who became his very close friend.

Plunging into the freedom struggle, VOC became one of Tilak’s ardent followers, influenced by his ideology.  Along with Subramanya Siva and Bharatiyar, he emerged as one of the prominent faces of the freedom movement in Madras Presidency.  Following the partition of Bengal in 1905, he joined the Indian National Congress, and was part of the extremist faction headed by the Lal, Bal, Pal trio. A succesful entrepreneur he set up many institutions like the Yuvanesh Prachar Sabha, Desibhamana Sangam,Madras Anglo Industrial Society Ltd. His biggest achievement though would be setting up India’s first ever indigenous shipping service.

Those days the British had a monopoly over the shipping services, specifically the British India Steam Navigation Company, that ran all the services from India.  He started India’s first ever swadeshi shipping company in 1906, to break the stranglehold of the British on India’s shipping sector. With a capital of 10 lakh rupees, VOC registered the Swadeshi Shipping in October 1906, the director was Pandi Thurai Thevar, an influential Zamindar of the area and founder of Madurai Tamil Sangam. The company initially did not have any ships of it’s own, and had to take them on lease from Shawline Steamers. When British India Steam pressurized Shawline to cancel the lease, VOC realized the need of having their own fleet.

Travelling across India, he raised money for the ships, by selling the company’s shares.  “I will come back with ships, else I will perish in the sea” he swore and finally managed to purchase SS Gallia and later the SS Lavo both from France.  British India Steam tried to undercut his firm, by offering fares of Rs 1 per head, however VOC struck back by offering fare of 50p( 8 Annas).  The British tried to buy his company out, however he flatly refused the deal, and soon the first ever Indian shipping service commenced between Tuticorin and Colombo.

When workers at the Coral Mill in Thoothukudi struck work on February 23, 1908, VOC gave a speech in their support along with Subramanya Siva, and also led the strike in demanding higher wages, better working conditions. The management finally agreed to the demands, and Aurobindo praised both Chidambaram and Shiva in his Vande Mataram daily. By now the British were concerned about VOC’s growing popularity, and a British official Winch asked him to give assurance that he would not take part in any political revolt.  When VOC refused, he was arrested with Shiva on March 12, 1908 and placed in detention.

Thirunelveli erupted in protest against VOC’s arrest, with schools, shops and colleges shut down, while a massive strike was observed in Thoothukudi. Four people were killed in police firing, and rallies were taken out denouncing VOC’s arrest. Charged with sedition, he was confined in the Central Prison at Coimbatore from July 1908 to December 1910. The judgement was widely denounced, with even the British media claiming it was unjust.  On subsequent appeal, the sentence was commuted to 4 years in prison and 6 years in exile.

voc1

Interned in Coimbatore and later Kannanur, VOC was not treated as a political prisoner, rather he was treated as a convict, and made to do hard labor. Yoked to oil press in place of bullocks, he was made to work in the hot sun, beaten up.  The hard labor and the torture he suffered in prison, took a toll on his health.

Released on December 1912, VOC’s life however was totally ruined. His shipping company was liquidated by the British, who also acquired his shipping fleet. His law licence was stripped from him, and he was not permitted to return to Tirunelveli.  Almost in penury, he moved to Chennai with his wife and two young sons, where he ran a small provisions store just to survive.  It was around that time he had that long winded exchange with Gandhiji regarding the money that was a dire necessity for him.

Resigning from the Congress in 1920, over ideological differences with Gandhiji, he put in more time in writing and establishing labor unions. With meager income, he petitioned the court to give him permission to practice law again,which was finally granted.  He once again began his law practice at Kovilpatti in 1927, and also rejoined the Congress at Salem. However once again he quit the party disillusioned by their approach.  He moved back to Thoothukudi in 1932, where he spent the rest of his time in writing, which included a commentary on the Thirukural and Tolkapiyam. Another well known book of his was Meyyaram, where he laid down the conduct of a righteous life and his own autobiography too.

Finally on November 18, 1936, V.O.Chidambaram Pillai passed away in relative obscurity. The man who defied the British, launched India’s first shipping service was no more. However he lives on in the hearts of Tamil people as Kapalottiya Thamizan and Chekkiluththa Chemmal- the great man who pulled the oil press for the sake of his people. The Tuticorin Port has been named in his honor, while his statues are there in Chennai, Tirunelveli, Thoothukudi. Freedom fighter, thinker, nationalist, writer, entrepreneur V.O.Chidambaram Pillai was indeeed one of the great leaders of the Independence movement.

Article also available at blog