RSS NEWS

 • దేశానికి పెను’స‌వాల్’గా ఖ‌లిస్తాన్ 2.0
  -డా. పి. భాస్క‌ర‌యోగి ఇందిరా హ‌యంలో భింద్ర‌న్‌వాలేతో అంతమైపోయిందనుకొన్న ‘ఖలిస్తాన్’ ఉద్యమం మళ్లీ సరికొత్త రూపంలో ‘భారత్’ ను ఇబ్బంది పెట్టనుందా? అన్నది ఇప్పటి కొత్త చర్చ. పంజాబ్ లో ఆమ్ ఆద్మీ పార్టీ అధికారంలోకి వచ్చాక పట్టపగ్గాలు లేకుండా పోయిన భారత వ్య తిరేక శక్తులు అక్కడ హల్చల్ చేస్తుంటే మరోవైపు విదేశాల్లో వీరు చాలా యాక్టివ్ గా ఉన్నారు. ఖలిస్తానీల పేరుతో ఈ వారం పదిరోజుల్లో బ్రిటన్, ఫ్రాన్స్, ఆస్ట్రేలియా వంటి దేశాల్లో తీవ్రవాదశక్తులు […]
 • ABPS 2023 – బలమైన, సంపన్నమైన భారత‌దేశ‌మే RSS ల‌క్ష్యం
  – ర‌త‌న్ శార్దా రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ ఆవిర్భవించి వంద సంవ‌త్స‌రాలు కావ‌స్తోంది. ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అనేది సమాజంలో ఒక సాధార‌ణ సంస్థగా కాకుండా, స‌మాజం కోసం, స‌మాజాన్ని ఏకం చేయ‌డానికి పుట్టిన‌టువంటి ఒక‌ సంస్థ ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ అని సంఘ వ్యవస్థాపకులు ప‌ర‌మ పూజ‌నీయ డాక్టర్ కేశవ్ బలిరామ్ హెడ్గేవార్ గారి ముఖ్య ఉద్దేశం. సంఘ ప్ర‌యాణం సుదీర్ఘమైన‌ది. ఇది అంత సుల‌భైనది కాదు. గ‌డిచిన శతాబ్దకాలం దేశంలో, ప్ర‌పంచంలోనూ ఎన్నో పెను మార్పుల‌ను సంభ‌వించాయి. మహర్షి అరబిందో, […]
 • Vision for stronger and prosperous Bharat: Interpreting RSS ABPS 2023
  – Ratan Sharda Hundred years of the Rashtriya Swayamsevak Sangh are on the horizon and one can feel a sense of urgency in the organisation’s actions to fulfil the vision of its founder, Dr Keshav Baliram Hedgewar, that the RSS should not be an organisation in the society, but an organisation of the society. His […]
 • హిందూ వృద్ధి రేటుపై కించపరిచే వ్యాఖ్యలు చేసిన రఘురామ్ రాజన్
  “హిందూ వృద్ధి రేటు” కారణంగా భారతదేశం ప్రమాదాపు అంచుల్లో ఉందని రిజర్వ్ బ్యాంక్ ఆఫ్ ఇండియా మాజీ గవర్నర రఘురామ్ రాజన్ హేయమైన వ్యాఖ్యలను ఇటీవల చేశారు. అందుకు కారణాలుగా దేశంలోని ప్రైవేట్ రంగంలో పరిమిత పెట్టబడులు, అధిక వడ్డీ రేట్లు, ప్రపంచ వృద్ధి తగ్గడం వంటివి చెప్పుకొచ్చారు. రఘురామ్ రాజన్ వ్యాఖ్యలు దేశాన్ని, హిందుత్వను కించపరిచేలా గతంలో జరిగిన సంఘటిత ప్రయత్నాలను ప్రతిబింబిస్తోంది. అవమానకరమైన పదం : 1950 నుంచి 1980 సంవత్సరాల కాలంలో దేశ […]
 • VIDEO: హిందువులను చైతన్యపరిచిన వాగ్గేయకారుడు… సంత్ తుకారామ్
  అభంగాలతో హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు సంత్ తుకారామ్ పరోక్షంగా ఊతమిచ్చారు. ధర్మ నిష్టతో పాటుగా ఆధ్యాత్మిక కార్యాచరణ దిశగా హిందువులను చైతన్యపరచడంలో కీలకమైన భూమికను పోషించారు. ముస్లిం పాలకుల దురాక్రమణకు వ్యతిరేకంగా పోరాడటంలో హిందువులను పరోక్షంగా ప్రేరేపించిన వాగ్గేయకారుడు సంత్ తుకారామ్. తాను రచించిన అభంగాల్లో విఠలేశ్వరుని కొలుస్తూనే సత్యాసత్యాలు, ధర్మాధర్మాల పట్ల హిందువుల్లో విచక్షణ కలిగించే మార్గానికి దారి చూపారు. భక్తి ఉద్యమం ద్వారా హిందూ ధర్మ పరిరక్షణకు అజన్మాంతం పాటుపడిన నామ్‌దేవ్ ఏకనాథ్, జ్ఞానేశ్వర్ […]
 • ఉరితాడును ముద్దాడారు
  -‌ కె. హరిమధుసూదనరావు ‘రంగ్‌ ‌దే బసంతి చోలా మాయె రంగ్‌ ‌దే’ మా చొక్కాకు వసంతపు వర్ణాన్ని (కుంకుమ పువ్వు రంగుని) పులమండి అంటూ ఆనందంగా ముగ్గురు మిత్రులు ఒకరినొకరు కౌగలించుకున్నారు. మరుక్షణంలో వారికి మరణం సంభవిస్తుందన్న దిగులు లేదు. వారి మోముపై చిరునవ్వు తొణికిసలాడింది. తెల్లవాళ్ల విషపు గోళ్ల నుంచి భరతమాతను రక్షించడానికి తమ ప్రాణాల్ని సైతం తృణ ప్రాయంగా విడిచి పెట్టడానికి సిద్ధపడిన ఆ అమరవీరులే  భగత్‌సింగ్‌, ‌సుఖ్‌దేవ్‌, ‌రాజ్‌గురులు. వీరిని 1931 […]
 • VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు
  అతి చిన్న వయసులోనే బ్రిటీష్ వారిని ఎదిరించి గడగడలాడించిన యువకులు…భూమి భారతికి స్వాతంత్రాన్ని అందించడమే తమ జీవిత లక్ష్యమని చాటిచెప్పి పోరాడిన యోధులు…యువతకు స్పూర్తి ప్రధాతలు..భగత్ సింగ్, సుఖ్ దేవ్. రాజ్ గురు లు. మార్చి 23న వారు ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన రోజు. అందుకే ఈరోజును ప్రతిసంవత్సరం షహీద్ దివస్ గా జరుపుకుంటున్నాం. వారి త్యాగాలను స్మరించుకుంటున్నాం.  The post VIDEO: ఉరికంబాన్ని ముద్దాడిన వీరులు appeared first on VSK Telangana.
 • కాలం అనంతమైనది, దైవ స్వరూపం
  కాలం దైవ స్వరూపం,  కాలం అనంతమైనది,  ఈ సృష్టి అన్వేషణకు మూలం కాల గణన  మనదేశంలో కాల గణన ఎంతో శాస్త్రీయమైనది. మన దేశంలో కాలగణన ఖగోళంలోని గ్రహగమనం ఆధారంగా లెక్కిస్తారు. మన కాలగణనలో మన్వంతరము, యుగాలు,  సంవత్సరాలు, మాసాలు, పక్షము, రోజులు ఉంటాయి. అందులో  14 మన్వంతరాలు ఉన్నాయి. ఆ  మన్వంతరాల  క్రమంలో ప్రస్తుతం ఏడవ మన్వంతరమైన  వైవస్వత  మన్వంతరం ఇప్పుడు నడుస్తున్నది. ఒక మన్వంతరము అంటే 71 మహా యుగాలు, ఒక మహాయుగం అంటే నాలుగు యుగాల మొత్తం. నాలుగు యుగాలు 1] కృతయుగము 2]త్రేతాయుగము 3] ద్వాపరయుగము 4] కలియుగం. ఒక యుగంలో నాలుగు పాదాలు ఉంటాయి. మనము ఇప్పుడు వైవస్వత మన్వంతరం లోని  కలియుగంలో మొదటి […]
 • జాతిలో ఆత్మవిశ్వాసమే డాక్టర్‌జీ జీవిత సందేశం
  సంవత్సరాది నాడు రాబోయే సంవత్సరంలో పొందబోయే సుఖాలను ఊహించుకుని మనిషి  ఆనందపడతాడు. మనసులో నవోత్సాహం పొంగుతూ ఉంటుంది. తన వయసు ఒక సంవత్సరం పెరిగిందన్న దురభిమానం కూడా ఉంటుంది. కాని మృత్యువు మరొక సంవత్సరం దగ్గరైందన్న ఆలోచన రాదు. నిజానికి ఈ విషయాన్నే దృష్టిలో ఉంచుకొని మిగిలి ఉన్న జీవితంలో చేసే  కార్యాలకు మరింత శక్తిని, బుద్ధిని, వేగాన్ని జోడించడం అవసరం. ఆజీవన కార్యం మన అంతఃకరణలలోని ఉదాత్త భావనలు అక్కడే ఉండిపోకూడదు. అవి కాస్తంత ఇతరులకూ […]
 • ‘‌శోభ’కృత్‌కు స్వాగతాంజలి
  సంవత్సరాలకు మన పెద్దలు పేర్లు పెట్టడం వెనుక ఎంత నిగూఢత ఉందో కడచిన నాలుగు సంవత్సరాలలో చవిచూసిన అనుభవాలే ఉదాహరణలుగా చెప్పవచ్చు. ‘వికారి’ (2019) తన పేరుకు తగినట్లే ప్రకృతి, మానవ జీవితాలకు సంబంధించి సకల వికారాలను విస్తృతస్థాయిలో ప్రదర్శించింది. ఆ ఏడాది చరమాంకంలో కరోనా (కొవిడ్‌-19) ‌మహమ్మారి లోకాన్ని ఆవరించింది. ‘శార్వరి’ (2020) అంటే చీకటి. కొవిడ్‌ ‌విజృంభించి జనజీవనాన్ని అంధకారమయం చేసింది. వ్యవస్థలు కుదేలైపోయాయి. ఉపాధికి గండి పడింది. మానవ సంబంధాలు బీటలు వారాయి. […]

Cultural, Religious and Civilisational Influence of Hindutva on Southeast Asia (Part -2)

The Nathlaung Kyaung Temple

Hinduism in Indonesia

Today in Indonesia, Hinduism is practised by 3% of the total population, they constitute 92.29% of the population of Bali and 15.75% of the population of Central Kalimantan, as of the 2000 census. However, between the 4th century to 15th century, Hinduism and Buddhism was adhered by the majority of the population, along with native indigenous animism and dynamism beliefs that venerated natural and ancestral spirits. By 15th to 16th century Islam had supplanted Hinduism and Buddhism as the majority religion in Indonesian archipelago. The influence of Hinduism has profoundly left its marks on the culture of Bali, Java and Sumatra. Bali has become the last remnant of once Hindu dominated region.

Hindu influences reached the Indonesian Archipelago as early as the first century. In 4th-century, the kingdom of Kutai in East Kalimantan, Tarumanagara in West Java, and Holing (Kalingga) in Central Java, were among the early Hindu states established in the region. Several notable ancient Indonesian Hindu kingdoms are Mdang i Bhumi Mataram, famous for the construction of the majestic 9th-century Trimurti Prambanan temple, followed by Kediri, Singosari, and reached the peak of its influence in the 14th-century Majapahit, the last and largest among Hindu-Buddhist Javanese empires. The Hindu civilisations have left its marks in Indonesian culture. The epics Mahabharata and Ramayana, became enduring traditions among Indonesian art forms, expressed in Wayang shadow puppet and dance performances. Many Indonesian names are Sanskrit-based, and Bahasa Indonesia contains loads of loan words of Sanskrit origin. The vehicle of Vishnu, Garuda, was adopted as both national emblem Garuda Pancasila and flag carrier national airline named Garuda Indonesia. Today, the Indonesian government has recognised Hinduism as one of the country’s six officially sanctioned religions, along with Islam, Protestantism, Roman Catholicism, Buddhism and Confucianism.

The new Hindu communities in Java tend to be concentrated around recently built temples (pura) or around archaeological temple sites (candi) which are being reclaimed as places of Hindu worship. An important new Hindu temple in eastern Java is Pura Mandaragiri Sumeru Agung, located on the slope of Mt Semeru, Java’s highest mountain. Mass conversions have also occurred in the region around Pura Agung Blambangan, another new temple, built on a site with minor archaeological remnants attributed to the Kingdom of Blambangan, the last Hindu polity on Java, and Pura Loka Moksa Jayabaya (in the village of Menang near Kediri), where the Hindu king and prophet Jayabaya is said to have achieved spiritual liberation (moksa). Another site is the new Pura Pucak Raung in East Java, which is mentioned in Balinese literature as the place from where Maharishi Markandeya took Hinduism to Bali in the 5th century.

An example of resurgence around major archaeological remains of ancient Hindu temple sites was observed in Trowulan near Mojokerto, the capital of the legendary Hindu empire Majapahit. A local Hindu movement is struggling to gain control of a newly excavated temple building which they wish to see restored as a site of active Hindu worship. The temple is to be dedicated to Gajah Mada, the man attributed with transforming the small Hindu kingdom of Majapahit into an empire. Although there has been a more pronounced history of resistance to Islamization in East Java, Hindu communities are also expanding in Central Java near the ancient Hindu monuments of Prambanan. The current estimates of Hinduism in Indonesia range from 4 to 8 percent.

Hinduism in Laos

Hinduism make less than 0.1% of the population of Laos. Approximately 7,000 People of Laos are Hindus.In Ancient Time Laos used to be a part of Ancient Hindu Empire Khmer Empire. The Wat Phou is one of the last influences of that period. The Laotian adaptation of the Ramayana is called Phra Lak Phra Lam.

Hinduism in Malaysia

Hinduism is the fourth largest religion in Malaysia. About 1.78 million Malaysian residents (6.3% of the total population) are Hindus, according to 2010 Census of Malaysia. Most Malaysian Hindus are settled in western parts of Peninsular Malaysia. Indian Hindus and Buddhists began arriving in Malaysia during ancient and medieval era. A large number of Hindus from South India were brought to Malaysia by British colonial empire during the 19th and 20th century, as indentured labourers to work on coffee and sugarcane plantations and tin mining; later they were deployed in large numbers, along with Chinese Buddhists, on rubber plantations. The British kanganisystem of recruitment, designed to reduce labour turnover and enhance labour stability, encouraged Hindu workers to recruit friends and family from India to work in British operations in Malaysia. The kangani system brought numerous Tamil Hindus into Malaysia by early 1900s.[20] By 1950s, about 12.8% of Malaysian population professed to be a Hindu.

After Malaysia gained its independence from British colonial empire in 1957, it declared its official state religion as Islam, and adopted a discriminatory constitution as well as the Sedition Act of 1971 which limited public debate on Malaysia’s treatment of religion, language and citizenship policies. In recent decades, there have been increasing reports of religious persecution of Hindus, along with other minority religions, by various state governments of Malaysia and its Sharia courts. Hindu temples built on private property, and built long before Malaysian independence, have been demolished by Malaysian government officials in recent years.[25] Since the 1970s, there has been large scale emigration of Hindus (along with Buddhists and Christians) from Malaysia.Malaysian Hindus celebrate Deepavali (festival of lights), Thaipusam (Lord Murugan festival), Pongal (harvest festival) and Navaratri (Durga festival).

Hinduism in Myanmar

Hinduism in Burma is practised by about 840,000 people. Since a reliable census has not been taken in Burma since colonial times, estimates are approximate. Most Hindus in Myanmar are Burmese Indians. In modern Myanmar, most Hindus are found in the urban centres of Yangon and Mandalay. Ancient Hindu temples are present in other parts of Burma, such as the 11th century Nathlaung Kyaung Temple dedicated to Vishnu in Bagan. Hinduism in Myanmar has also been influenced by Buddhism with many Hindu temples in Myanmar housing statues of the Buddha.

 

Aspects of Hinduism continue in Burma today, even in the majority Buddhist culture. For example, Thagyamin is worshipped whose origins are in the Hindu god Indra. Burmese literature has also been enriched by Hinduism, including the Burmese adaptation of the Ramayana, called Yama Zatdaw. Many Hindu gods are likewise worshipped by many Burmese people, such as Saraswati (known as Thuyathadi in Burmese), the goddess of knowledge, who is often worshipped before examinations; Shiva is called Paramizwa; Vishnu is called Withano, and others. Many of these ideas are part of thirty seven Nat or deities found in Burmese culture.

Hinduism in the Philippines

Before the arrival of an Arab trader to Sulu Island in 1450 and Ferdinand Magellan, who sailed in behalf of Spain in 1521, the chiefs of many Philippine islands were called Rajas, and the script was derived from Brahmi. Karma, a Hindu concept is understood as part of the traditional view of the universe by many Philippine peoples, and have counterparts such as kalma in the Pampangan language, and Gabâin Visayan languages. The vocabulary in all Philippine languages reflect Hindu influences.There are smaller number of followers of Hinduism today at 0.1% of the Philippine population.

Today, there is a “Hindu Temple” (attended mostly by Sindhīs) on Mahatma Gandhi Street and a “Khalsa Diwan Indian Sikh Temple” (attended mostly by Sikhs) on United Nations Avenue. Both are in Manila city’s Paco-Pandacan area, the traditional Indian enclave, and are about 15 minutes walk away from each other.[34] As per estimate there are 22 gurudwāras all over the Philippines today, although most of the adherents are Indians, Sri Lankans and Nepalese. There are various Hare Krishna groups in the country that are gaining in popularity.

-Colonel Manoj Joe Purakel (Rtd)

(The writer is a veteran of the Regiment of Artillery. An alumnus of OTA and Defence Services Staff College, he is a veteran of Operation Pawan (Sri Lanka) , Punjab and J&K Insurgencies. He was also a Commando Instructor in the Black Cat Commando Training Centre)

Courtesy : Organiser