RSS NEWS

 • VIOLENCE FLARES UP AGAIN IN BHAINSA, YOUTH ROAM AROUND BRANDISHING SWORDS
  Bhainsa town in Nirmal district of Telangana witnessed a tense atmosphere as violence flared up again. On Sunday, a small dispute in Zulfikar Colony soon escalated into a major conflagration and spread to other parts of the town. Going into details, around 7.30 p.m. on 7-March, few youth were driving around in noisy motorcycles whose […]
 • కామారెడ్డిలో ఏబీవీపీ 39వ రాష్ట్ర మ‌హాస‌భ‌లు
  కామారెడ్డి జిల్లా కేంద్రంలోని శ్రీ స‌ర‌స్వతీ శిశుమందిర్ లో శనివారం అఖిల భార‌త విద్యార్థి ప‌రిష‌త్ (ఏబీవీపీ) 39వ  రాష్ట్ర మహా సభలు రెండు రోజుల పాటు జరిగాయి. ఈ సభలకు ఏబివిపి జాతీయ కార్యదర్శి నిధి త్రిపాఠితో పాటు పలువురు ప్రతినిధులు హాజరయ్యారు. మొదటిరోజు పరిషత్ జెండాను ఆవిష్కరించి, అనంత‌రం తెలంగాణ రాష్ట్రంలో అసువుల బాసిన ఏబీవీపీ అమ‌ర‌వీరుల‌కు నివాళులర్పించారు. అనంతరం ఏబీవీపీ రాష్ట్ర నూతన కార్యవర్గాన్ని ఎన్నుకున్నారు. ఏడాది కాలంలో ఏబీవీపీ కార్యక్రమాల నివేదికను […]
 • రామ మందిర నిధి స‌మ‌ర్ప‌ణ కార్య‌క్ర‌మం దేశాన్ని ఐక్యం చేసింది – చంపత్ రాయ్
  అయోధ్యలో నిర్మించ‌నున్న శ్రీ రామ మందిర నిర్మాణానికి చేప‌ట్టిన నిధి స‌మ‌ర్ప‌ణ కార్య‌క్ర‌మం దేశంలోని న‌లుమూలల్లో ఉన్న ప్ర‌జ‌ల‌ను ఐక్యం చేసింద‌ని విశ్వ హిందూ ప‌రిష‌త్ జాతీయ ఉపాధ్య‌క్షుడు, శ్రీ రామ జన్మభూమి తీర్థ క్షేత్ర (ట్రస్ట్) ప్రధాన కార్యదర్శి చంపత్ రాయ్ అన్నారు. శనివారం ఏర్పాటు చేసిన ఒక స‌మావేశంలో ఆయ‌న మాట్లాడుతూ ఆలయం నిర్మాణం కోసం 2021 జనవరి 15 నుండి ఫిబ్రవరి 27 వ‌ర‌కు చేప‌ట్టిన నిధి సేక‌ర‌ణ కార్య‌క్ర‌మంలో ప్ర‌పంచంలోనే అత్యంత […]
 • World’s biggest campaign for Ram Mandir Unified Bharat – Champat Rai
  New Delhi. Even as the world’s biggest campaign since January 15, 2021 for construction of the grand temple of Bhagwan Shri Ram at Ayodhya completed on February 27, 2021, it unified Bharatvarsh from east to west and north to south. Addressing a press conference, Champat Rai, Vice President of VHP and General Secretary of Shri […]
 • విశ్వహిందూ పరిషత్ దిగ్గజం డాక్టర్  బి. మాణిక్యాచారి ఇక లేరు 
  ప్రముఖ విశ్వహిందూ పరిషత్ కార్యకర్త, రాయలసీమ, తెలంగాణ ప్రాంతాలకు అధ్యక్షులుగా వ్యవహరించిన డా. బొడ్డుపల్లి మాణిక్యచారి గారు నిన్న (06.03.2021) స్వర్గస్తులయ్యారు. వీరు నిరాశ్రయ బాలుర వసతి గృహం కారుణ్యసింధు వ్యవస్థాపకులు కూడా. E.N.T. స్పెషలిస్ట్ గా వైద్యవృత్తిని చేపట్టిన బొడ్డుపల్లి మాణిక్యచారి గారు విదేశాలలో ఉండి వైద్య‌ సేవలందించారు. మాతృదేశంపై, మాతృ సంస్కృతిపై అవ్యాజమైన ప్రేమ కలిగిన వారైనందువల్ల  భారత్ కు తిరిగి వచ్చి హిందుత్వానికి నిలువెత్తు ప్రతీకగా నిలబడి,  విశ్వహిందూ పరిషత్  కార్యాన్ని చేపట్టారు. అంచెలంచెలుగా అనేక […]
 • బిలీవ‌ర్స్ చ‌ర్చి అధినేత ఆస్తులు, భూముల‌ను జ‌ప్తు చేసిన ఐటీ శాఖ‌
  బిలీవర్ చర్చి స్వయం ప్రకటిత బిషప్ అయిన కె.పి. యోహన్నన్ కు భారీ ఎదురుదెబ్బ తగిలింది. రూ.6వేల కోట్ల నల్లధనానికి సంబంధిచిన కేసులో కె.పి. యోహన్నన్ యాజమాన్యంలోని చెరువల్లి ఎస్టేట్‌ను ఐటి శాఖ జ‌ప్తు చేసింది. ఇంతకు ముందు బిలీవర్స్ చర్చి సంస్థలలో జరిగిన ఐటి దాడుల్లో రూ .6వేల కోట్ల నల్లధనం బయటపడింది. అయితే గ‌తంలో నకిలీ పత్రాల సృష్టించి హారిసన్స్ మలయాళం సంస్థ‌ నుండి పొందిన 2వేల ఎక‌రాల భూమిని కూడా ప్ర‌స్తుతం ఐటీ […]
 • Sarfaraz from Vidhyamandir school sets example for many
  Sarfaraz Hussain from Shankardev Shishu Niketan, a school run by Vidya Bharati, topped the State’s HSLC examinations with 98.3 per cent marks An Assamese Muslim student tops the State’s High School Leaving Certificate (HSLC) examination, which may not make a national headline, but if the boy appears in the important tenth standard examination from a […]
 • అభివృద్ధి దిశ‌గా స‌రిహ‌ద్దు ప్రాంతాలు
  ఆర్టికల్ 370 ను రద్దు చేసిన తర్వాత లడఖ్ ఇప్పుడు అభివృద్ధి దిశ‌గా ముందుకు సాగుతూ పురోగతికి కొత్త ఉదాహరణ కానుంది. ప్రస్తుత మోడీ ప్రభుత్వం ఇండో-చైనా సరిహద్దుపై ప్రత్యేక దృష్టి సారిస్తున్న నేప‌థ్యంలో ఈ వ్యూహాత్మక ప్రాంతానికి మొబైల్ సేవ‌లు మెరుగు ప‌ర‌చ‌డానికి కేంద్ర ప్ర‌భుత్వం అన్ని రకాల మౌలిక సదుపాయాలను ఏర్పాటు చేస్తోంది. పాంగాంగ్ దక్షిణ అంచున ఉన్న మెరాక్, ఖక్టేడ్ గ్రామంలో మొట్టమొదటిసారిగా మొబైల్ కనెక్టివిటీ ప్రారంభమైంది. మెరాక్ వద్ద బి.ఎస్‌.ఎన్‌.ఎల్‌ టవర్ […]
 • कानपुर – कोर्ट ने दो रोहिंग्या मुसलमानों को दस-दस साल की सजा सुनाई
  कानपुर. कानपुर की एडीजे कोर्ट ने धारा-366बी दो रोहिंग्या मुसलमानों को दस-दस साल कैद की सजा सुनाई है. साथ ही 8-8 हजार रुपये का जुर्माना भी लगाया है. जुर्माने का भुगतान नहीं करने पर तीन-तीन महीने अतिरिक्त सजा भुगतनी होगी. अन्य धाराओं में भी दोनों को सजा सुनायी गई है. जिला सहायक शासकीय अधिवक्ता विवेक […]
 • Organic farming will help farmers get out of debt trap – Dr Mohan ji Bhagwat
  Organic farming will help farmers get out of the debt trap, said Sarsanghchalak of Rashtriya Swayamsevak Sangh, Dr Mohan ji Bhagwat. Organic farming takes farmers towards self-reliance, he said speaking, in an awareness programme on organic farming, organised by Ekalavya Foundation in Gudihatnur mandal of Adilabad district in Telangana. When compared with modern farming, organic […]

Flight of the bulbuls

Dr. Shreerang Godbole

Chapter IX 

 

Poetry has been described as the spontaneous outburst of innermost feeling. But poetry that seeps into the collective consciousness of a people also reflects their psyche and influences behaviour. Bankim’s VandeMataram extols the country of residence not as a mere piece of land but in fact as a Divine Mother to be revered and worshipped by her children. Once the vision of the Divine Mother has been revealed to the people, as Sri Aurobindo said, “… there can be no rest, no peace; no further slumber till the temple has been made ready, the image installed and the sacrifice offered” (Rishi Bankim Chandra, Collected Works of Sri Aurobindo, 16 April 1907).

It is possible for a people to have an alternate view of their country of residence. To them, it is sacrilegious to refer to a piece of land as their mother, and indeed blasphemous to confer divinity and pay obeisance to it. In his poem Tarānah-e-Hindi (Anthem of the people of Hindustan), better known as Saarejahan se accha, the poet Iqbal offers his view of the country of residence, “Ham bulbuleṉ haiṉ is kī, yihgulsitāṉ hamārā” (We are its nightingales, and it is our garden abode). Birds flock to a garden to enjoy the fruit that hang from its trees. They are certainly not obliged to stay there if the garden becomes desolate; they simply emigrate!

In the summer of 1920, the Khilafat Movement was still undecided regarding its final course of action.  From May to November 1920, nearly 60,000 bubuls emigrated or undertook hijrat because in their view their abode had become unholy due to the forces of disbelief. It is inconceivable that an emigration of this proportion could take place if it did not have theological basis.

Islamic injunction on Hijrat

The Quran clearly enjoins the believers to emigrate to a land where they can attain faith rather than remain in the state of wronging themselves (by continuing to live in unbelief).  To those who do not emigrate saying they were oppressed in the land, (the angels) will say, “Was not Allah’s earth spacious that ye could have migrated therein? As for such, their habitation will be hell, an evil journey’s end” (Quran 4.97). Only the feeble who are unable to devise a plan and are not shown a way are exempt. The Quran gives the following assurance to those who emigrate, “Who so migrateth for the cause of Allah will find refuge and abundance in the earth, and who so forsaketh his home, a fugitive unto Allah and His messenger, and death overtaketh him, his reward is then incumbent on Allah…” (Quran 4.100).

The Prophet encouraged hijrat, indeed performed it himself. In the fifth year of his mission, when the Prophet saw the affliction of his Companions…he said to them: ‘If you were to go to Abyssinia (it would be better for you), for the king will not tolerate injustice and it is a friendly country, until such time Allah shall relieve you from distress’ (The Life of Muhammad, A Translation of Ishaq’sSirat Rasul Allah with Introduction and Notes by A. Guillaume, Oxford University Press, 1965, p. 146). The affliction and distress refers to the ‘persecution’ at the hands of the yet non-Muslim Quraysh tribe of Mecca. In September 622, upon the loss of support of his clan after the death of his uncle Abu Talib, the Prophet himself undertook hijrat from Mecca to Medina.  It may be noted that hijrat is not the flight of cowards. It is strategy to regroup in Islamic lands and then wage war to reclaim the infidel land for Islam. Hijrat and jihad are not different. Hijrat is preparation to wage jihad with a vengeance!

Clearly, those who look upon the country of their birth as a Divine Mother and those whose attachment to a land depends on its state of belief or otherwise are a world apart! Those who cannot or will not grasp this simple truth will be unable to fathom the hijrat of 1920.

India as Dar-al-Harb

Sometime after 1803, Shah Abdul Aziz (1746-1824), son of Shah Waliullahissued a fatwa (Fatawa-i-Azizi) thatthe country was being ruled not by the orders of the ‘Imam-ul-Muslimin’ but those of the Christian rulers.With regard to India underthe British, the ruling of his disciple and son-in-law Abdul Haiy (d. 1828), was even more specific, it was ‘the country of the Enemy’, for ‘no recourse is made to our holy law’. Interestingly, Abdul Haiy accepted service under the East India Company (The Khilafat Movement in India, 1919-1924, Muhammad Naeem Qureshi, dissertation submitted to University of London, 1973, p.118; see also Shah Abdul Aziz: His Life and Time, Mushirul Haque, Institute of Islamic Culture, 1995, pp. 24-26).

Classically, the dar al-harb includes thosecountries where the Muslim law is not in force in the matter ofworship and the protection of the ‘Faithful’ and the dhimmis (non-Muslims who pay tax to get protection).When a Muslim country does become a dar al-harb, it is incumbent upon all Muslims to withdraw to a dar al-Islam and re-conquer the dar al-harb, erstwhile dar al-Islam. When in 622 CE the Prophet performed the hijrat to Medina, he returned to Mecca eight years later as a conqueror. The supporters of thehijrat of 1920, in advocating emigration to Afghanistan, had thisvery end in view (Qureshi, ibid, p. 119).

As the British rulers were endangering the Khilafat, India had become ‘unholy’ in the Khilafatist view. The chief proponents of this view were the Ali brothers. In a letter dated 24 April 1919 to Viceroy Lord Chelmsford, they stated, “he ( a Muslim) must migrate to some other and freerland with a view to return to it when it is once more safe for Islam…In view of our weak condition,migration is the only alternative for us…”(Qureshi, ibid, pp.119, 120).

The Afghan offer

As Turkey, Arabia and Persia were under European Christian rule, Afghanistan was the only dar al-Islam. Afghanistan dreamed of filling the power vacuum created by the dissolution of the Ottoman Empire.  On 9 February 1920, Amir Amanullah (1892-1960) of Afghanistan delivered a speech stating that he was ready to give up his life for the Khilafat and would welcome Muhajarin (those who perform Hijrat) from India to Afghanistan. This speech was widely publicized in India and created great excitement (The Hijrat of 1920 and Afghanistan, Abdul Ali, Proceedings of the Indian History Congress, Vol. 43, 1982, pp. 726, 727).

Amir Amanullah issued the following  Nizamnama (Ordinance) for the comfort of the Muhajarin (Source Material for a History of the Freedom Movement in India: Khilafat Movement  Vol. X, Government of Maharashtra, 1982, pp. 398,399) :

 1. Any individual who thinks of migrating into Afghanistan shall obtain a passport either at Peshawar or Dhakka. He who places his foot on the soil of Afghanistan shall be treated as an Afghan subject enjoying full rights as such. He shall consequently be bound to abide by the Muhammadan Law and the internal laws of the realm.
 2. Any person entering the soil of Afghanistan and swearing allegiance to the Government of Afghanistan shall be given plots of culturable lands as detailed below :— An unmarried man 6 jaribs (1 jarib =0.49 acres or 2000 sq.m) of land. A married man 8 jaribs of land. An unmarried girl or any minor shall get no plot of land.
 3. Till before the crops of the lands allotted to them (Muhajirin) are ready to be reaped, these persons shall get the following ration: An adult .. 5 seers (Kabul weight; 1 seer = 7.066 kg or 15.58 lbs) of wheat flour per month; A minor (from 6 years of age to 3 seers (Kabul weight) of wheat the period of puberty) flout per month.
 4. Those persons to whom the plots of lands have been allotted shall be advanced, in the first year, by way of takavi (advance), 6 Seers of wheat and Rs. 5 per jarib to enable them to buy ploughs, etc. The cash takavi shall be refunded after three years in three’ yearly instalments.
 5. The Indian Muhajir shall be exempted from payment of land revenue for a period of three years. This shall, however, be realised in the fourth year in accordance with the State rules.
 6. No political work shall be undertaken without consulting the Afghan Government.
 7. Persons who are educated, or those who know Art and Science, and the Government considers it necessary to engage their services, shall be taken in service if desired by them, and shall get pay according to their qualifications. The rest of the men shall be at liberty to take up service or follow any trade or profession.
 8. The Indian Muhajirin, when first entering the soil of Afghanistan, shall stay for a period of one to two months at Jabal-us-Siraj, when sites would be selected by the Government, where plots of lands shall be allotted to them and quarters built for them in the event of there being no free quarters.

The Khilafat Workers Conference which was held in Delhi on 25 April, 1920 welcomed the Afghan offer. The ulama were divided on whether hijrat should be performed. One prominent Khilafatist who advocated the hijrat was Maulana Azad, the blue-eyed ‘nationalist’ of the Congress.

Maulana Azad, champion of Hijrat

Maulana Azad’s contribution to the Khilafat Movement was mainly conceptual. His speech at the Calcutta Khilafat Conference on 28-29 February 1920 summarised arguments for the theological interpretation of the Khilafat movement in a classical manner. His treatise Masala-e-Khilafat waJazirat al-Arab (The Khilafat issue and the Holy Places of Islam) was the major Islamic document summarising the views of Indian Muslims on the khilafat.

On 25 March 1920, Maulana Azad had argued that the hijrat was not possible as Muslims had no place to go to. In an about-turn, he wrote the so-called Hijrat ka fatwa which was published in the Urdu daily Ahl-e-Hadith of Amritsar on 30 July 1920. He advised those ‘seeking righteousness’ to get in touch with him or obtain instructions from pro-hijrat ulama.

In his fatwa, Azad said, “After taking into account all the provisions of the Shariat, contemporary events, the interests of the Muslims, and pros and cons (of political issues), I feel satisfied…the Muslims of India have no choice but to migrate from India…Those who cannot migrate immediately should help the migrants (Muhajirin).” Those who remained in India were ‘not allowed to have any co-operation or connection with the body known as “the enemy of Islam”, and one who fails to do this will, in accordance with the holy Quran also be counted as “the enemy of Islam”‘. Azad maintained that his opinion was not at all based on political grounds.

Azad’s object was not (the temporal aim of) saving Constantinople but saving the Muslim faith. His only reservation about the hijrat was regarding its conduct. lt ‘should be made in an organised form and not in an haphazard manner’. His other qualification was that he considered it ‘essential to take an oath of migration before one actually migrates.” Even then, late in the campaign, when he could see its limitations and dangers, he remained stubborn and true to his principles, making only minor qualifications on practical grounds (Hijrat: The Flight of the Faithful A British File on the Exodus of Muslim Peasants from North lndia to Afghanistan in 1920,Dietrich Reetz, Verl. Das Arabische Buch, Berlin, 1995, pp. 35,36).

Preparing for hijrat

The Khiläfat Committee seems to have been the main organisational base of the hijrat campaign. A Central Hijrat Office with branches all over lndia was opened; a broad-based propaganda campaign was launched. Local hijrat committees sprang up all over India and in the Frontier Province in particular. The Peshawar Committee bore the brunt of the preparations for the hijrat and was known by the name of Anjuman-iMuhajirin-i Islam Subah Sarhadi (Organisation of Islamic Emigrants of the Frontier Province; Dietrich Reetz, ibid, p. 44, 45).

Mosques were frequently utilised for this purpose of encouraging hijrat. The maulvis preached from the pulpit that the Muslims who did notmigrate would become infidels. Writers stirred popular emotionsthrough prose and poetry. The vernacular press published rosyaccounts of life in Afghanistan. The people were told stories ofred carpet receptions which awaited the muhajirin(Qureshi, ibid, pp.125, 126).

Beeline of the faithful

For the commencement of the campaign, a symbolic gesture was intended. The Urdu-paper Zamindar announced on 7 May 1920 that 1338 persons, corresponding to the year of the Muslim Hijra era, were ready to proceed to Afghanistan. Though some enthusiasts had secretly started crossingthe border, the hijrat as an organised exodus started on 15 May 1920, – the day the peace terms with Turkey were published in India – when the first qafila of some eager muhajirin crossed the border for Kabul ‘with great happiness andsuccess’.

In the beginning, the hijrat took off slowly. One reason was that the CKC and Jamiyat-ul-Ulama were preoccupied with the proposed inauguration of the Non-cooperation programme. Besides, the hijrat was encountering strong opposition from prominent Khilafatists like AjmalKhan, Kitchlew, Jinnah, Iqbal and others who honestly believed that the venture was not in the best interestof the community (Qureshi, ibid, p. 126).

The first batch of intending migrants arrived at the Frontier consisted of 53 persons who had crossed the famous Khyber Pass during the week ending the 15 May 1920. At its height (July 1920) the campaign was limited to the North-West Frontier Province from where around 85 percent of the emigrants hailed, while around 10 percent came from Punjab andanother 5 per cent from Sind.The highest estimate assessed the number of muhajirinwho had arrived in Afghanistan at over 50,000 (Dietrich Reetz, ibid, p. 52). In addition to the 40,000 muhajirin estimated by the Afghans, over 7000 had emigrated after the Amir announced suspension of hijrat. Besides, small parties had gone to Khost as late as September 1920, and a large number of the muhajirin had gone to Afghanistan through routes other than the Khyber. The total numbers involved may safely be estimated at between fifty and sixty thousand (Qureshi, ibid, p. 148).

Two factors were worrisome to the British. As whole villages werevacated, there was heightened speculation over landand property which the intending emigrants were forced to sell and prices tumbled.The second factor which alarmed British officials was the growing impact of the hijraton police officers and thearmy.By early August, the number of Muslim soldiers who had proceeded on the hijrat was equivalent to one complete company with its Indian officers (Dietrich Reetz, ibid, pp. 53, 54; also Qureshi, ibid, p. 132).

The bubble of pan-Islamism

The muhajirin had to pass through barren mountainous country in the heat of Indian summer. Food and water were scarce. Once they left the Indian territory, their trek turned into a nightmare. In spite of the Amir’s promises, very little was actually done. The muhajirin were oppressed by the Amir’s officials,who kicked and beat them. They were subjected to harsh, even brutal treatment at the hands of the people of their adopted country. Their womenfolk were dishonoured. The muhajirin were reported to be so bitter against those who induced them to emigrate that they were swearing to shoot the Mullahs when they reached their homes.  The road from the Frontier to Kabul was dotted with muhajirin graves.  According to eye-witnesses, the Khyber Pass was littered with corpses (Dietrich Reetz, ibid, p. 69).

During August 1920, the roads to Kabul were congested and winter was approaching. Afghanistan could accommodate only 40,000 Muhajirin up to winter. On 12 August 1920, the Amir postponed the hijrat. There were reports that the Afghanswere turning back the muhajirin at the point of gun and bayonet (Qureshi, ibid, p. 141).

Disillusioned, the muhajirin wanted to come over to the Indian side. But before that, a group of Afghans from the Khost area attempted to flee the ever-increasing stream of muhajirinand come over to the Indian side in a sort of counter-hijrat. They had been dispossessed of their land in favour ofthe arriving muhajirin. Trouble was brewing in the Khost area where both the arriving emigrantsand the local population were deeply discontented (Dietrich Reetz, ibid, p. 70). About seventy-five per cent of the Indian muhajirin finally returned to India (Qureshi, ibid, p. 146).

The Hijrat movement, conceived as it was in the make-believe concept of pan-Islamism was doomed to failure. Once the Afghans started feeling the heat of the hijrat, they suspended it and turned their Muslim ‘brothers’ back after dishonouring them and their women-folk. The bulbuls who had deserted their garden discovered that the grass was certainly not green on the other side!

…to be continued

(The author has written books on Islam, Christianity, contemporary Buddhist-Muslim relations, Shuddhi movement and religious demography)