RSS NEWS

 • VIDEO: ప్ర‌థ‌మ‌ సేనాని బుదుభగత్
  ఈస్టిండియా కంపెనీ మన దేశానికి వచ్చాక మన ప్రజలను అణచివేసి, దోపిడీచేస్తూ బానిసలుగా చూస్తూ మన ధర్మాన్ని సంస్కృతులను అవహేళన చేసారు. పవిత్ర పూజా కేంద్రాలను ఆక్రమించి మతమార్పిడి చేసారు. ఈ బాధలను భరించలేక కోపోద్రిక్తులైన ప్రజలు తమ రక్షణకోసం ఆంగ్లేయుల నుంచి విముక్తి కోసం స్వాతంత్ర్య సాధనకై పోరాటాలు చేశారు. వారిలో ఒకరు బుదు భగత్.  The post VIDEO: ప్ర‌థ‌మ‌ సేనాని బుదుభగత్ appeared first on VSK Telangana.
 • సంఘ కార్యం వేగంగా విస్తరిస్తోంది – శ్రీ‌ కాచం రమేశ్ జీ
  ‘కరోనా విపత్కర పరిస్థితులు ఎదురైనప్పటికీ దేశవ్యాప్తంగా, తెలంగాణా ప్రాంతంలో కూడా సంఘ కార్యం వేగంగా విస్తరిస్తున్నది. 2024నాటికి లక్ష గ్రామాలకు చేరుకోవాలన్న లక్ష్యాన్ని తప్పక పూర్తిచేయగలమనే విశ్వాసం కార్యకర్తలందరిలో కనిపిస్తున్నది. శాఖల విస్తరణతోపాటు సామాజిక కార్యక్రమాల సంఖ్య, విస్తరణ కూడా పెంచాలన్నది లక్ష్యం’’ అని ఆర్ ఎస్ ఎస్ తెలంగాణ ప్రాంత కార్యవాహ కాచం రమేశ్ అన్నారు. ఇటీవల హర్యానాలో మూడురోజులపాటు జరిగిన అఖిల భారతీయ ప్రతినిధి సభ సమావేశాల విశేషాలను ఆయన పాత్రికేయులకు వివరించారు. పానిపట్ […]
 • VIDEO: నాజీ గుర్తు.. మన స్వస్తిక్ ఒకటేనా..?
  ఎప్పుడూ ఏదో ఒక విషయంలో హిందూధర్మంపై బురదజల్లడం పాశ్చాత్య మీడియాకు అలవాటుగా మారిపోయింది. తాజాగా నాజీగుర్తుగా పిలవబడే హకెన్ క్రూజ్ ను స్వస్తిక్ గుర్తును ఒకటిగా పోలుస్తూ, స్వస్తిక్ ను బ్యాన్ చేయాలని వెస్ట్ మీడియా బాగా ప్రచారం చేస్తోంది. ఈ ప్రచారానికి వారు పెట్టిన పేరు కాన్యే వెస్ట్. వారి ప్రచారం ఎలా ఉందంటే స్వస్తిక్ అంటే హకెన్ క్రూజ్ మాత్రమేనని, అసలు స్వస్తిక్ అనేది లేనేలేదని ప్రచారం చేస్తున్నారు. కానీ నిజానికి అసలు ఆ […]
 • Press Meet with Author, thinker, Indologist Dr Rajiv Malhotra and co-author Dr Vijaya Viswanathan.
  Pragna bharati and Brhat are jointly organized and hosted Dr Rajiv Malhotra and Prof Vijaya Viswanathan during 13-15 March 2023 in hyderabad. The opening event is the press meet which was held in Hotel Taj krishna, Hyderabad in the evening of 13th March 2023. Shri LV Subhramanyam, former CS, Govt of AP presided over the […]
 • సామాజిక పరివర్తన పైనే ఆర్.ఎస్.ఎస్ దృష్టి – శ్రీ‌ ద‌త్తాత్రేయ హోసబాలే జీ
  హ‌ర్యానాలో రాష్ట్రం పానిప‌ట్ జిల్లాలో మార్చి 12 నుంచి 14 వ‌ర‌కు జ‌రిగిన రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ అఖిల భారతీయ ప్రతినిధి సభ సమావేశాలు మంగళవారం ముగిశాయి. ఈ సంద‌ర్భంగా ఏర్పాటు చేసిన మీడియా స‌మావేశంలో ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ స‌ర్ కార్య‌వాహ శ్రీ దత్తాత్రేయ హోసబాలే మాట్లాడారు. ముందుగా ప్రముఖ పాత్రికేయుడు డాక్టర్ వేద్ ప్రతాప్ వైదిక్‌కు సంతాపం తెలియజేసి నివాళులర్పించారు. అనంత‌రం మాట్లాడుతూ భవిష్యత్ కార్యాచరణ కోసం వార్షిక నివేదికతో పాటు ప్రతినిధుల సభ సమావేశంలో ముఖ్యమైన […]
 • सामाजिक समरसता, परिवार प्रबोधन, पर्यावरण संरक्षण, स्वदेशी आचरण एवं नागरिक कर्तव्य पर जागरुकता से लाएंगे समाज में परिवर्तन
  सेवा कार्य तथा कुटुम्ब प्रबोधन का कार्य महिलाओं के बिना संभव नहीं राष्ट्र के ‘स्व’ आधारित पुनरोत्थान के संकल्प के साथ सम्पन्न हुई प्रतिनिधि सभापानीपत, 14 मार्च। राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ की अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा की तीन दिन चली बैठक का मंगलवार को समापन हो गया। संघ के सरकार्यवाह दत्तात्रेय होसबाले ने अंतिम दिन पत्रकारों […]
 • RSS vows to work on five dimensions of social change – Dattatreya Hosabale Ji
  RSS aims to bring transformation through social harmony, family values, ecological conservation, Swadeshi (bharatiya) conduct, and awareness about civic duty Service, family education not possible without the help of women RSS’s Pratinidhi Sabha meet concludes with the resolution of national resurgence based on ‘Swa’ Panipat, March 14. The annual meeting of the Akhil Bharatiya Pratinidhi […]
 • छत्रपति शिवाजी महाराज के राज्यारोहण के 350वें वर्ष के उपलक्ष्य में मा. सरकार्यवाह जी का वक्तव्य
  राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा सेवा साधना एवं ग्राम विकास केंद्र, पट्टीकल्याणा – पानीपत (हरियाणा) चैत्र कृष्ण 5-7 युगाब्द 5124 (12-14 मार्च 2023) छत्रपति शिवाजी महाराज के राज्यारोहण के 350वें वर्ष के उपलक्ष्य में मा. सरकार्यवाह जी का वक्तव्य छत्रपति शिवाजी महाराज भारत के उन महान व्यक्तित्वों में एक हैं, जिन्होंने समाज को सैकड़ों […]
 • महर्षि दयानंद सरस्वती की 200 वीं जन्म जयंती के अवसर पर मा. सरकार्यवाह का वक्तव्य
  ॐ राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा सेवा साधना एवं ग्राम विकास केंद्र, पट्टीकल्याणा – पानीपत (हरियाणा) चैत्र कृष्ण 5-7 युगाब्द 5124 (12-14 मार्च 2023) महर्षि दयानंद सरस्वती की 200 वीं जन्म जयंती पराधीनता के काल में जब देश अपने सांस्कृतिक व आध्यात्मिक आधार के सम्बन्ध में दिग्भ्रमित हो रहा था, तब महर्षि दयानन्द […]
 • On the occasion of the 2550th Nirvana of Mahaveer Swami Statement of Ma Sarkaryawah Ji
  IIॐII RASHTRIYA SWYAMSEVAK SANGH AKHIL BHARTEEYA PRATINIDHI SABHA    Sewa Sadhna evm Gram Vikas Kendra, Pattikalyana – Panipat (Haryana) Chaitra Krishna 5-7 Yugabdh 5124 (12-14 March, 2023) On the occasion of the 2550th Nirvana of Mahaveer Swami Statement of Ma Sarkaryawah Ji 2550 years of Lord Mahavir’s attainment of Nirvana are being completed. On the […]

Khilafat Movement: Relevance and discourse

Dr.Shreerang Godbole

Chapter I

The Khilafat Movement (1919-1924) refers to the ferment among Indian Muslims consequent to the threatened dismemberment of the Turkish Ottoman Empire and the abolition of the Turkish Caliphate at the end of the World War I.The Khilafat Movement primarily sought the restoration of the Khalifa (lit. successor; religious and temporal head of global Muslims). The Khilafat Movement marks its centenary this year.A hundred years on, the Movement continues to incite debate. The Khilafat Movement was not an isolated historical event. Ithad definite scriptural sanction and historical antecedents. When it was being played out, it impacted our freedom struggle and fast-tracked Partition. The Khilafat Movement continues to find resonance today.

Khilafat Movement and Non-Cooperation Movement

To most Indians, the relation between the Khilafat Movement and the Non-Cooperation Movement is obscure.  Generations of Indians have been taught that the Non-cooperation Movement was launched by Gandhi on 4 September 1920 “with the aim of self-governance and obtaining full independence as the Indian National Congress (INC) withdrew its support for British reforms following the Rowlatt Act of 21 March 1919, and the Jallianwala Bagh massacre of 13 April 1919.” This is the information provided by Wikipedia, the repository of wisdom for most modern literates!

Party ideologues posing as historians have taught impressionable minds that “Gandhiji hoped that by coupling non-cooperation with Khilafat, India’s two major religious communities, Hindus and Muslims could collectively bring an end to colonial rule. These movements certainly unleashed a surge of popular action that was altogether unprecedented in colonial India (Themes in Indian History Part III, Textbook of History for Class XII, published by NCERT, p.350). If one reads the official history of the Congress, one will be misled into thinking that the Non-Cooperation Movement was a brainchild of the Congress, launched to secure Swaraj (The History of the Indian National Congress, PattabhiSitaramayya, CWC, Madras, 1935, pp. 334, 335). If truth be the mother of history, the historian needs to be examine if history is being turned on its head!

A hard but dispassionate look at the Khilafat Movement is in order. Truth has a way of getting blurred and even buried beneath false discourse. Often, this discourse is politically or ideologically motivated.  The Khilafat Movement is no exception.

Political discourse

The official website of the Indian National Congress carries an article dated 25 October 2018 on the Khilafat Movement. The article states, “The Khilafat Movement was one of the significant movements in India’s endeavour to free herself from The British Raj…. The Khilafat Movement saw the combined efforts of the Hindus and the Muslims under the supervision of the Indian National Congress against the British Raj. The success strengthened even more when Mahatma Gandhi decided to bring together his Non Cooperation movement along with the Khilafat Movement for the combined efforts to vocalize their collective resentment against the colonizers… Mahatma Gandhi saw the Khilafat Movement as a brilliant opportunity to bring together the Hindus and the Muslims and their respective causes against one common authority of exploitation and domination…Mahatma Gandhi linked the proposal of self-government better known as ‘Swaraj’ with the Khilafat concerns and demands and adopted the non-cooperation plan to accomplish the twin objectives… One of the most important instances in India’s freedom struggle was provided by the Khilafat movement in terms of the unity among the Hindus and the Muslims. This was mostly on account of the intertwining of the leaders of the Indian National Congress and the Khilafat Movement themselves…The scenario of the Hindu-Muslim consonance went in tune with Mahatma Gandhi’s idea that freedom from the British Raj could only be achieved if the Hindus and the Muslims both worked together and collectively fought for their freedom”(https://www.inc.in/en/in-focus/the-khilafat-movement-a-landmark-movement-in-indias-journey-to-freedom).

Academic discourse

Some of the false discourse has been propagated by historians who doubtless had their own baggage. Thus, Scottish historian Sir Hamilton Gibb (1895-1971) portrays the Khilafat Movement as a reaction to rising Hindu nationalism. He writes, “Among all the Muslims in the world, those in Indiaalone insisted on the international aspect of Islam, but in this their motive was a defensive attitude in the face of Hindu nationalism” (Whither Islam? A survey of the modern movement in the Moslem world, 1932,Routledge, p 73).Sometimes, the narrative of historians degenerates to the ridiculous. In his book Modern Islam in India: A Social Analysis(Minerva Book Shop, Lahore), Canadian Islamicist historian Wilfred Cantwell Smith (1916-2000)writes, “The word ‘Khilafat’ bore a strange meaning in most of the rural areas. People thought it came from ‘khilaf’ an Urdu word meaning ‘against’ or ‘opposed to’ and so they took it to mean opposed to Government. They were conscious of Islam as usual; but they were hardly conscious of Muhammad and the Sublime Porte” (p 234). D.G. Tendulkar repeats this absurdity in hisMahatma: Life of Mohandas Karamchand Gandhi (vol2, p 47). So does The Centenary History of the Indian National Congress 1885-1995 (Academic Foundation, Delhi,1985, Vol.2, p 66) published by the All India Congress Committee and released by then Prime Minister Rajiv Gandhi. No prizes for guessing that the Volume and General editors of this tome were Ravinder Kumar and BN Pande respectively, both doyens of Nehruvian secularism!

As an example of academic sophistry, the Khilafat Movement has been painted as a quest for pan-Indian Islam rather than pan-Islam (See The Khilafat Movement: Religious Symbolism and Political Mobilization in India, Gail Minault, Columbia University Press, 1982). Another ‘eminent historian’Professor BhojanandanParsad Singh sought to discover Secular Strands of Khilafat and Non-Cooperation Movement in Bihar: 1920-22 (Proceedings of the Indian History Congress, Vol. 63, 2002, pp. 615-621). He alleged that “deliberate confusion is being caused by stressing on its religious aspects and undermining its secular character. Officially, even a mention of the movement has been conveniently deleted…” He goes on to narrate how Rafiq Zakaria protested against this in his article The Truth about the Khilafat Movement (The Hindustan Times, New Delhi, 24 August, 1997).According to the ‘eminent historian’, the Khilafat Movement was a logical development of the Gandhian strategy of; hold your breath, secular nationalism! Here are few more gems, “Gandhi’s Non-Cooperation and Khilafat Movements stand out to be secular National Movements aiming at free and democratic India where people of different faiths would live together like brothers…Non-violence was an essential condition of the Non-Cooperation and Khilafat Movements… “

Denial of history

The Khilafat Movement is also presented as a bolt from the blue, bereft of any theological or historical context. Care is taken to divorce it from its Hinduphobiccharacter. Thus, Gargi Chakravarty writes in Mainstream ( Vol. LVIII No 6, New Delhi, 25 January, 2020), “Pan-Islamism, an ideology that sought to consolidate Muslims across the world against western imperialism did not become a living force in India until 1911, when a war broke out between Italy and Turkey. Britain formed a secret alliance with Italy. This led to the alienation of the Indian Muslims from the British. They felt that British imperialism was bent on destroying their Islamic culture. The alarm ‘Islam in danger’ was imbued with fanatical hatred against Christianity and British colonialists, not directed against the Hindus.” Chakravarty’s article was a paper titledGlobalistion and Religious Diversity: Issues, Perspectives and the Relevance of Gandhian Philosophy, presented at an International Winter School, organised by the Ambedkar University, Delhi and Aarhus University, Denmark on 8-14 January 2020. Note that pan-Islamism is sought to be painted as a reaction to Western imperialism.

If such be the case of self-proclaimed secularists, can unabashed Islamists be left behind? Shaikh Imran Hosein, a Foreign Service Officer in the Ministry of Foreign Affairs of the Government of Trinidad and Tobago gave up his job in 1985 to devote his life to the mission of Islam. Hewrites the following about the Khilafat Movement, “British colonial rule imposed European political secularism ‘at the point of the sword’ as the alternative to Islam. Both Hindus and Muslims eventually challenged the new European religion of ‘secularism’, and sought to restore and to preserve their own indigenous political culture…The Khilafat Movement threatened to topple the entire system of European political secularism and constitutional democracy that the colonial West was forcing upon the non-White world. And so a British strategy was devised, in collaboration with Mustafa Kamal’s newly emerging secular Republic of Turkey, to abolish the Turkish Caliphate and, in so doing, to sabotage and to bring about the collapse of the Khilafat Movement with its alarming Hindu-Muslim alliance” (The Return of the Khilafat). Note how the Khilafat Movement is presented as a struggle to preserve indigenous cultureand combat racial hegemony!

From past to present

A breed of ideologues masquerading as historians is hopeful that the Khilafat Movement of yore will bring a change in India’s present political dispensation that they have been yearning for! Gyan Prakash who teaches History at Princeton University draws parallels between the Khilafat Movement and the protests against the Citizenship Amendment Act. He writes, “Faced with the RSS-inspired assault on their place in India, the Muslims are stoutly asserting that they are Muslims and Indians, not Muslims but Indians. This calls to mind what Mahatma Gandhi attempted in the Khilafat movement, which used a Muslim grievance to launch a nationalist movement against the British. That too was a conjoining of the Muslim and Indian” (Why the protests remind us of Gandhi’s Khilafat movement , Economic Times, 12 Jan, 2020)

Current discourseon the Khilafat Movement may be predictably peddled on the following lines: “It was a Movement launched by an aggrieved community against their colonial masters, taking along their non-Muslimbrothers under the overarching leadership of Mahatma Gandhi.” Replace the words ‘colonial masters’ with ‘Hindu majoritarianism’ and ‘non-Muslim brothers’ with ‘those downtrodden by an oppressive Hindu hierarchical system’ and you have a heady concoction for the present moment!

There is an urgent need to dispel the manufactured cotton-candy discourse on the Khilafat Movement. Make no mistake; the Khilafat Movement has relevance because the mindset that set it in motion 100 years ago is still at work. This mindset calls for a religiously sanctioned return of civilization to a seventh-century environment. Those who forget history are condemned to repeat it. Equally true, those who falsify history may not live to repeat it.It’s time to call the bluff!

…to be continued

 

(The author has written books on Islam, Christianity, contemporary Buddhist-Muslim relations, Shuddhi movement and religious demography)