RSS NEWS

 • VIDEO: ప్ర‌థ‌మ‌ సేనాని బుదుభగత్
  ఈస్టిండియా కంపెనీ మన దేశానికి వచ్చాక మన ప్రజలను అణచివేసి, దోపిడీచేస్తూ బానిసలుగా చూస్తూ మన ధర్మాన్ని సంస్కృతులను అవహేళన చేసారు. పవిత్ర పూజా కేంద్రాలను ఆక్రమించి మతమార్పిడి చేసారు. ఈ బాధలను భరించలేక కోపోద్రిక్తులైన ప్రజలు తమ రక్షణకోసం ఆంగ్లేయుల నుంచి విముక్తి కోసం స్వాతంత్ర్య సాధనకై పోరాటాలు చేశారు. వారిలో ఒకరు బుదు భగత్.  The post VIDEO: ప్ర‌థ‌మ‌ సేనాని బుదుభగత్ appeared first on VSK Telangana.
 • సంఘ కార్యం వేగంగా విస్తరిస్తోంది – శ్రీ‌ కాచం రమేశ్ జీ
  ‘కరోనా విపత్కర పరిస్థితులు ఎదురైనప్పటికీ దేశవ్యాప్తంగా, తెలంగాణా ప్రాంతంలో కూడా సంఘ కార్యం వేగంగా విస్తరిస్తున్నది. 2024నాటికి లక్ష గ్రామాలకు చేరుకోవాలన్న లక్ష్యాన్ని తప్పక పూర్తిచేయగలమనే విశ్వాసం కార్యకర్తలందరిలో కనిపిస్తున్నది. శాఖల విస్తరణతోపాటు సామాజిక కార్యక్రమాల సంఖ్య, విస్తరణ కూడా పెంచాలన్నది లక్ష్యం’’ అని ఆర్ ఎస్ ఎస్ తెలంగాణ ప్రాంత కార్యవాహ కాచం రమేశ్ అన్నారు. ఇటీవల హర్యానాలో మూడురోజులపాటు జరిగిన అఖిల భారతీయ ప్రతినిధి సభ సమావేశాల విశేషాలను ఆయన పాత్రికేయులకు వివరించారు. పానిపట్ […]
 • VIDEO: నాజీ గుర్తు.. మన స్వస్తిక్ ఒకటేనా..?
  ఎప్పుడూ ఏదో ఒక విషయంలో హిందూధర్మంపై బురదజల్లడం పాశ్చాత్య మీడియాకు అలవాటుగా మారిపోయింది. తాజాగా నాజీగుర్తుగా పిలవబడే హకెన్ క్రూజ్ ను స్వస్తిక్ గుర్తును ఒకటిగా పోలుస్తూ, స్వస్తిక్ ను బ్యాన్ చేయాలని వెస్ట్ మీడియా బాగా ప్రచారం చేస్తోంది. ఈ ప్రచారానికి వారు పెట్టిన పేరు కాన్యే వెస్ట్. వారి ప్రచారం ఎలా ఉందంటే స్వస్తిక్ అంటే హకెన్ క్రూజ్ మాత్రమేనని, అసలు స్వస్తిక్ అనేది లేనేలేదని ప్రచారం చేస్తున్నారు. కానీ నిజానికి అసలు ఆ […]
 • Press Meet with Author, thinker, Indologist Dr Rajiv Malhotra and co-author Dr Vijaya Viswanathan.
  Pragna bharati and Brhat are jointly organized and hosted Dr Rajiv Malhotra and Prof Vijaya Viswanathan during 13-15 March 2023 in hyderabad. The opening event is the press meet which was held in Hotel Taj krishna, Hyderabad in the evening of 13th March 2023. Shri LV Subhramanyam, former CS, Govt of AP presided over the […]
 • సామాజిక పరివర్తన పైనే ఆర్.ఎస్.ఎస్ దృష్టి – శ్రీ‌ ద‌త్తాత్రేయ హోసబాలే జీ
  హ‌ర్యానాలో రాష్ట్రం పానిప‌ట్ జిల్లాలో మార్చి 12 నుంచి 14 వ‌ర‌కు జ‌రిగిన రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ అఖిల భారతీయ ప్రతినిధి సభ సమావేశాలు మంగళవారం ముగిశాయి. ఈ సంద‌ర్భంగా ఏర్పాటు చేసిన మీడియా స‌మావేశంలో ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ స‌ర్ కార్య‌వాహ శ్రీ దత్తాత్రేయ హోసబాలే మాట్లాడారు. ముందుగా ప్రముఖ పాత్రికేయుడు డాక్టర్ వేద్ ప్రతాప్ వైదిక్‌కు సంతాపం తెలియజేసి నివాళులర్పించారు. అనంత‌రం మాట్లాడుతూ భవిష్యత్ కార్యాచరణ కోసం వార్షిక నివేదికతో పాటు ప్రతినిధుల సభ సమావేశంలో ముఖ్యమైన […]
 • सामाजिक समरसता, परिवार प्रबोधन, पर्यावरण संरक्षण, स्वदेशी आचरण एवं नागरिक कर्तव्य पर जागरुकता से लाएंगे समाज में परिवर्तन
  सेवा कार्य तथा कुटुम्ब प्रबोधन का कार्य महिलाओं के बिना संभव नहीं राष्ट्र के ‘स्व’ आधारित पुनरोत्थान के संकल्प के साथ सम्पन्न हुई प्रतिनिधि सभापानीपत, 14 मार्च। राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ की अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा की तीन दिन चली बैठक का मंगलवार को समापन हो गया। संघ के सरकार्यवाह दत्तात्रेय होसबाले ने अंतिम दिन पत्रकारों […]
 • RSS vows to work on five dimensions of social change – Dattatreya Hosabale Ji
  RSS aims to bring transformation through social harmony, family values, ecological conservation, Swadeshi (bharatiya) conduct, and awareness about civic duty Service, family education not possible without the help of women RSS’s Pratinidhi Sabha meet concludes with the resolution of national resurgence based on ‘Swa’ Panipat, March 14. The annual meeting of the Akhil Bharatiya Pratinidhi […]
 • छत्रपति शिवाजी महाराज के राज्यारोहण के 350वें वर्ष के उपलक्ष्य में मा. सरकार्यवाह जी का वक्तव्य
  राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा सेवा साधना एवं ग्राम विकास केंद्र, पट्टीकल्याणा – पानीपत (हरियाणा) चैत्र कृष्ण 5-7 युगाब्द 5124 (12-14 मार्च 2023) छत्रपति शिवाजी महाराज के राज्यारोहण के 350वें वर्ष के उपलक्ष्य में मा. सरकार्यवाह जी का वक्तव्य छत्रपति शिवाजी महाराज भारत के उन महान व्यक्तित्वों में एक हैं, जिन्होंने समाज को सैकड़ों […]
 • महर्षि दयानंद सरस्वती की 200 वीं जन्म जयंती के अवसर पर मा. सरकार्यवाह का वक्तव्य
  ॐ राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा सेवा साधना एवं ग्राम विकास केंद्र, पट्टीकल्याणा – पानीपत (हरियाणा) चैत्र कृष्ण 5-7 युगाब्द 5124 (12-14 मार्च 2023) महर्षि दयानंद सरस्वती की 200 वीं जन्म जयंती पराधीनता के काल में जब देश अपने सांस्कृतिक व आध्यात्मिक आधार के सम्बन्ध में दिग्भ्रमित हो रहा था, तब महर्षि दयानन्द […]
 • On the occasion of the 2550th Nirvana of Mahaveer Swami Statement of Ma Sarkaryawah Ji
  IIॐII RASHTRIYA SWYAMSEVAK SANGH AKHIL BHARTEEYA PRATINIDHI SABHA    Sewa Sadhna evm Gram Vikas Kendra, Pattikalyana – Panipat (Haryana) Chaitra Krishna 5-7 Yugabdh 5124 (12-14 March, 2023) On the occasion of the 2550th Nirvana of Mahaveer Swami Statement of Ma Sarkaryawah Ji 2550 years of Lord Mahavir’s attainment of Nirvana are being completed. On the […]

Khilafat Movement: The previous hundred years

Dr. Shreerang Godbole

Chapter III 

The Khilafat Movement (1919-1924) was a scripturally ordained movement with a history in India that dates from the time when the first Islamic invader set foot on Indian soil. In modern times, the fixation for the Turkish Ottoman Khalifa amongst Sufis, ulama, middle-class Muslim intelligentsia, Muslim press and common Muslims started at least since the 1830s. The ideological underpinnings of the Khilafat Movement were established over the previous 100 years. The 1857 Uprising was a significant eruption of Islamism, but even so, its ideological foundations were laid down in the eighteenth century. While the 1857 Uprising has been hailed as a War of Independence against the British, what needs to be answered is: Who was to rule India once the War of Independence was won from the British? To the Muslims, the answer was obvious. The British rule was Dar-ul-Harb (lit. abode of war; territory where Islam is not predominant), an irritating interlude in the Dar-ul-Islam (lit. abode of Islam; territory where Islam is predominant) that was Islamic rule which spanned a millennium. Nothing but its restoration could satisfy the Muslims.

The jihadist character of the 1857 Uprising and its connection with the Khilafat Movement has been summed up by Dr. Babasaheb Ambedkar thus: “The curious may examine the history of the Mutiny of 1857; and if he does, he will find that, in part, at any rate, it was really a Jihad proclaimed by the Muslims against the British, and that the Mutiny so far as the Muslims were concerned was a recrudescence of revolt which had been fostered by Sayyed Ahmad who preached to the Musalmans for several decades that owing to the occupation of India by the British the country had become a Dar-ul-Harb. The Mutiny was an attempt by the Muslims to reconvert India into a Dar-ul-lslam. A more recent instance was the invasion of India by Afghanistan in 1919. It was engineered by the Musalmans of India who, led by the Khilafatists’ antipathy to the British Government, sought the assistance of Afghanistan to emancipate India”(Pakistan or the Partition of India, B.R. Ambedkar, Thacker and Company Limited, 1945, pp. 288).

Pan-Islamic movements before 1857

As dusk fell on Islamic rule in India, the one man who fanned pan-Islamism was Shah Waliullah (1703-62). He reiterated the doctrine of an elective Khilafat and lay special emphasis on the duty of jihad or holy war against the infidel. His works prepared a whole generation of Islamic scholars in the nineteenth century to defend Islam in India in a situation where Muslims were losing the physical power to do so. He suggested that the less they shared with their non-Muslim neighbours, the better servants of God Indian Muslims would be (The Muslims of British India, P. Hardy, Cambridge University Press, 1972, pp.29, 30). It cannot be overemphasized that in taking the help of their Hindu neighbours, whether in the 1857 Uprising or in the Khilafat Movement, the Muslim leadership was guided by compulsion and not conviction.

The other pioneer of pan-Islamism was Saiyid Ahmad Barelvi (1786-1831), an ex-Pindari freebooter who received the graces of various Sufi orders. He launched a jihad against Maharaja Ranjit Singh in 1826. In January 1827, he was declared imam (Supreme Leader) and ba’iya (oath of allegiance, a practice started by Prophet Muhammad) was offered to him. He condemned pilgrimage to Hindu holy places, participation in Hindu holy festivals, consulting Brahmans and consulting astrologers and fortune-tellers. The British correctly gauged that his followers intended the eventual overthrow of British rule (Hardy, ibid, pp. 53-54).

An essential ingredient of pan-Islamism is the exclusion of non-Muslims or their influence on Muslims.  Contemporary with Saiyid Ahmad Barelvi, arose Hajji Shariat-Allah (1781-1840) who started the Faraizi movement in Bengal in 1821. The movement took its name from its emphasis on Quranic duties (faraiz). Rejection of kufr (infidelity) and bida’a (innovation) were among its cardinal principles. His son Dudu Miyan (1819-1862) organized a militant brotherhood of faraizis. Another violent Islamic revivalist movement in Bengal was led by Titu Mir (1782-1831) who enjoined his followers to grow beards and tie their dhotis in a distinctive fashion. The movement was put down by the British by sending native infantry (Hardy, ibid, pp.55-59). All these pan-Islamic or fundamentalist movements sought to purge Indian Muslims of their pre-Islamic Hindu practices that had survived despite centuries of forced conversion.

The British, for their part, had come to realize that the Muslims were a fanatical and irreconcilable community. The strain between the British and the Wahabi Muslims had begun in 1838 when the First Afghan War between the British East India Company and the Emirate of Afghanistan broke out. Not only were the Wahabis encamping in the north-west found to be fighting on the Afghan side, but they were also accused of  subverting the loyalty of some sepoys serving there (The Wahabis in the 1857 Revolt: A Brief Re-appraisal of their role, IqtidarAlam Khan, Social Scientist, Vol. 41, May-June 2013, p.17)

The Jihad of 1857

The differing views of Hindus, Muslims and the British vis-a-vis the 1857 Uprising are summarized by historian Thomas Metcalf thus, “The first sparks of disaffection it was generally agreed, were kindled among the Hindu sepoys who feared an attack upon their caste. But the Muslims then fanned the flames of discontent and placed themselves at the head of the movement, for they saw in these religious grievances the stepping stone to political power. In the British view, it was Muslim intrigue and Muslim leadership that converted a Sepoy Mutiny into a political conspiracy, aimed at the extinction of the British Raj” (The Aftermath of Revolt: India 1857-1870, Princeton, 1965, p 298).

The outbreak of revolts in May-June 1857, by units of the Bengal Army stationed at different places in the Uttar Pradesh and Delhi were accompanied by armed jihadis who were drawn from the Muslim population of the towns. In some cases, as in case of the Gwalior contingent, the leaders were Muslim sepoys. In Allahabad, Lucknow and Gwalior, the leaders of armed jihadis were not Wahabis but in fact Sufis. Some Wahabi leaders were hesitant in joining the 1857 Jihad because they were not convinced of the doctrinal validity of engaging the English in an armed conflict where Hindu chiefs and leaders of sepoys would be their allies and not clients (IqtidarAlam Khan, ibid, pp.18, 19).

After the fall of Delhi to the mutineers, on 11 May 1857, the nominal Mughal Emperor Bahadur Shah Zafar appointed Bakht Khan (d.1859) as Commander-in-Chief of the rebel forces. Bakht Khan had arrived in Delhi with 100 jihadis. Bakht Khan was the patron of the Ruhela Afghans who had arrived in Delhi from Hansi, Hissar, Bhopal and Tonk under their Amir-ul-Mujahidin Maulana Sarfraz Ali (Bakht Khan: A leading Sepoy General of 1857, Iqbal Hussain, Proceedings of the Indian History Congress, Vol. 46, 1985, pp. 376). That the Muslims had no illusions of Hindu-Muslim unity is evident from Maulvi Mohammad Said’s representation to the Emperor Bahadur Shah Zafar on 20 May, 1857 that the “standard of Holy War had been erected for the purpose of inflaming the minds of the Mahomedans against the Hindus.” In a letter dated 14 June 1857, Major General T. Reed writing from his camp in Delhi to Lawrence, the Chief Commissioner of Punjab says, “They are displaying the green flag in the city and bullying the Hindus.” In Varanasi, the official report dated 4 June 1857 stated that “news was received that some Mussulmans had determined to raise the Green Flag in the temple of Bishessur” (The Sepoy Mutiny and the Revolt of 1857, R.C. Majumdar, Firma KLM, 1957, p 230).

The pan-Islamic connection of the Muslim protagonists of the 1857 Jihad needs mention. Sayyid Fadl Alawi, RahmatullahKairanwi, Haji ImdadullahMakki, Nawab Siddiq Hasan Khan, and Maulana JaferThanesri fled India to escape prosecution for their role in the 1857 Jihad. They used imperial networks – ports, travel routes and communications infrastructure- to build pan-Islamic connections. They sailed across the Indian Ocean to Mecca, Cairo, and Constantinoplein the heartland of the Islamic world (Fugitive Mullahs and Outlawed Fanatics: Indian Muslims in nineteenth century trans-Asiatic Imperial Rivalries, Seema Alavi, Modern Asian Studies Vol. 45, November 2011, pp. 1337-1382; see also her Muslim Cosmopolitanism in the Age of Empire, Harvard University Press, 2015).

Rowlatt Sedition Committee Report

The British were naturally perturbed by the attempts to replace their rule with an Islamic dispensation. The Sedition Committee Report (1918), popularly known as the Rowlatt Committee Report threw light on ‘the nature and extent of the criminal conspiracies connected with the revolutionary movement in India’. The 226-page report has a section on the ‘Muhammadan Current’. The relevant passages in the Report (pp.178-179) noted the following:

 1. The sympathy of Indian Muslims with Turkey was noticeable as long ago as the Crimean War.
 2. Among a small and vaguely defined group of fanatical Muhammadans, there has been a desire to substitute a new Islamic Empire for the present British rule in India.
 3. A plot called ‘Silk Letters’ case was discovered. Its object was to destroy British rule by means of an attack on the North-West Frontier, supplemented by a Muhammadan uprising in this country.
 4. A converted Sikh, Maulvi Obeidullah crossed the North-West Frontier early in August 1915 with three companions Abdulla, Fateh Muhammad and Muhammad Ali. He wished to spread over India a pan-Islamic and anti-British movement through the agency of Deobandi Maulvis
 5. Obeidullah met the members of a Turco-German mission. Maulvi Muhammad Mian Ansari returned in 1916 with a declaration of jihad from the hand of Ghalib Pasha, then Turkish Military Governor of Hedjaz (coastal region of Arabia that includes Mecca and Medina).
 6. An army of God was to draw recruits from India and to bring about an alliance of Islamic rules. Its headquarters were to be in Medina and secondary headquarters under local generals were to be established at Constantinople, Teheran and Kabul.

Role of overseas Indian Muslims

Indian Muslims residing abroad, especially in Britain played no mean role in fanning pan-Islamic sentiment. As early as1886, a pan-Islamic society called the Anjuman-i-Islam had been established in London with branches in India.  In 1903, an Indianbarrister, Abdulla al-Mamun Suhrawardy (1875-1935), revived thisalmost defunct society under the new name of ‘The Pan-IslamicSociety of London’. The Society, apart from establishing direct contactwith Turkey, rendered valuable service in focussing, especiallythrough its journal Pan-Islam, the Muslim feelings on questions affecting Turkey and Islam.

When in September 1911, Italy, with theconnivance of the British and the French, made a raidupon Ottoman Tripoli, the indignation of Muslim India was widespread.The LondonMuslim League even threatened to raise volunteers for the assistanceof Turkey.In order to render financial assistance for the relief ofthe Tripolitan sufferers, a Red Crescent Society was established. From Lahore to Madras, Muslims both Sunnis and Shias donated to the fund. To return the favour, Sunnis joined Shias in condemning the Russianoccupation of northern Persia and the bombardment of the shrine ofImam Ali Raza in Meshhed, Iran (The Khilafat Movement in India, 1919-1924, Muhammad Naeem Qureshi, dissertation submitted to University of London, 1973, p.19-23).

The rumblings begin

When in October 1912, the Balkan States launcheda combined attack on Turkey; the Indian Muslim indignation was spontaneous and bitter. The ulama patched up their differences. The poet-theologian Shibli Numaniraised the cry of ‘Islam in Danger’ and his young protege, Abul Kalam Azad proclaimedthat the time for jihad had come.Shaukat Ali (1875-1958), theU.P. journalist, issued an appeal in the Comrade to organise avolunteer corps.  His brother Mohamed Ali (1878-1951), the editor of the Comrade, advocated that the funds collectedfor the Aligarh University should be loaned to Turkey.  An all-India medical mission under Dr. Mukhtar Ahmad Ansari (1880-1956) reached Constantinopleat the end of December 1912. The mission was able to establish contactsnot only with Young Turk leaders but also with the Egyptian nationalists. A scheme for a rehabilitation colony in Anatolia for Muslim refugees from Macedonia, a university in Medina, anIslamic bank and a co-operative society was propounded. The project was activelysupported by the Comrade which also encouraged the Indian Muslimsto purchase Turkish security bonds.

An important development of pan-Islamismin India was the foundation in May 1913 of a society called theAnjuman-i-Khuddam-i-Kaaba (Society of the Servants of the Kaaba). Maulana Abdul Bari (1879-1926), the influential alim of Firangi Mahal seminary in Lucknow, was its President and M.H. Hosain Kidwai and the Ali brothers were its other promoters.They decided on atwo-fold planfirst, to organise the Muslims to oppose any non-Muslim invasion, and, secondly, to strengthen Turkeyas the one powerful Muslim power, capable of maintaining ‘anindependent and effective Muslim sovereignty over the sacred placesof Islam’.

There were also suspicious cash-rich Turkish visitorswho werereportedly sent to stir up trouble in India.The Turkish Government was reportedly negotiating with a German firm in Hamburg for the purchase of rifles to arm the Indian Muslims (Qureshi, ibid, pp. 22-29).

Such was the situation in India in July 1914 when World War I erupted in the form of a conflict between Serbia and Austria. It was a powder keg waiting to explode!

…to be continued

(The author has written books on Islam, Christianity, contemporary Buddhist-Muslim relations, Shuddhi movement and religious demography)