RSS NEWS

 • VIDEO: ప్ర‌థ‌మ‌ సేనాని బుదుభగత్
  ఈస్టిండియా కంపెనీ మన దేశానికి వచ్చాక మన ప్రజలను అణచివేసి, దోపిడీచేస్తూ బానిసలుగా చూస్తూ మన ధర్మాన్ని సంస్కృతులను అవహేళన చేసారు. పవిత్ర పూజా కేంద్రాలను ఆక్రమించి మతమార్పిడి చేసారు. ఈ బాధలను భరించలేక కోపోద్రిక్తులైన ప్రజలు తమ రక్షణకోసం ఆంగ్లేయుల నుంచి విముక్తి కోసం స్వాతంత్ర్య సాధనకై పోరాటాలు చేశారు. వారిలో ఒకరు బుదు భగత్.  The post VIDEO: ప్ర‌థ‌మ‌ సేనాని బుదుభగత్ appeared first on VSK Telangana.
 • సంఘ కార్యం వేగంగా విస్తరిస్తోంది – శ్రీ‌ కాచం రమేశ్ జీ
  ‘కరోనా విపత్కర పరిస్థితులు ఎదురైనప్పటికీ దేశవ్యాప్తంగా, తెలంగాణా ప్రాంతంలో కూడా సంఘ కార్యం వేగంగా విస్తరిస్తున్నది. 2024నాటికి లక్ష గ్రామాలకు చేరుకోవాలన్న లక్ష్యాన్ని తప్పక పూర్తిచేయగలమనే విశ్వాసం కార్యకర్తలందరిలో కనిపిస్తున్నది. శాఖల విస్తరణతోపాటు సామాజిక కార్యక్రమాల సంఖ్య, విస్తరణ కూడా పెంచాలన్నది లక్ష్యం’’ అని ఆర్ ఎస్ ఎస్ తెలంగాణ ప్రాంత కార్యవాహ కాచం రమేశ్ అన్నారు. ఇటీవల హర్యానాలో మూడురోజులపాటు జరిగిన అఖిల భారతీయ ప్రతినిధి సభ సమావేశాల విశేషాలను ఆయన పాత్రికేయులకు వివరించారు. పానిపట్ […]
 • VIDEO: నాజీ గుర్తు.. మన స్వస్తిక్ ఒకటేనా..?
  ఎప్పుడూ ఏదో ఒక విషయంలో హిందూధర్మంపై బురదజల్లడం పాశ్చాత్య మీడియాకు అలవాటుగా మారిపోయింది. తాజాగా నాజీగుర్తుగా పిలవబడే హకెన్ క్రూజ్ ను స్వస్తిక్ గుర్తును ఒకటిగా పోలుస్తూ, స్వస్తిక్ ను బ్యాన్ చేయాలని వెస్ట్ మీడియా బాగా ప్రచారం చేస్తోంది. ఈ ప్రచారానికి వారు పెట్టిన పేరు కాన్యే వెస్ట్. వారి ప్రచారం ఎలా ఉందంటే స్వస్తిక్ అంటే హకెన్ క్రూజ్ మాత్రమేనని, అసలు స్వస్తిక్ అనేది లేనేలేదని ప్రచారం చేస్తున్నారు. కానీ నిజానికి అసలు ఆ […]
 • Press Meet with Author, thinker, Indologist Dr Rajiv Malhotra and co-author Dr Vijaya Viswanathan.
  Pragna bharati and Brhat are jointly organized and hosted Dr Rajiv Malhotra and Prof Vijaya Viswanathan during 13-15 March 2023 in hyderabad. The opening event is the press meet which was held in Hotel Taj krishna, Hyderabad in the evening of 13th March 2023. Shri LV Subhramanyam, former CS, Govt of AP presided over the […]
 • సామాజిక పరివర్తన పైనే ఆర్.ఎస్.ఎస్ దృష్టి – శ్రీ‌ ద‌త్తాత్రేయ హోసబాలే జీ
  హ‌ర్యానాలో రాష్ట్రం పానిప‌ట్ జిల్లాలో మార్చి 12 నుంచి 14 వ‌ర‌కు జ‌రిగిన రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ అఖిల భారతీయ ప్రతినిధి సభ సమావేశాలు మంగళవారం ముగిశాయి. ఈ సంద‌ర్భంగా ఏర్పాటు చేసిన మీడియా స‌మావేశంలో ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ స‌ర్ కార్య‌వాహ శ్రీ దత్తాత్రేయ హోసబాలే మాట్లాడారు. ముందుగా ప్రముఖ పాత్రికేయుడు డాక్టర్ వేద్ ప్రతాప్ వైదిక్‌కు సంతాపం తెలియజేసి నివాళులర్పించారు. అనంత‌రం మాట్లాడుతూ భవిష్యత్ కార్యాచరణ కోసం వార్షిక నివేదికతో పాటు ప్రతినిధుల సభ సమావేశంలో ముఖ్యమైన […]
 • सामाजिक समरसता, परिवार प्रबोधन, पर्यावरण संरक्षण, स्वदेशी आचरण एवं नागरिक कर्तव्य पर जागरुकता से लाएंगे समाज में परिवर्तन
  सेवा कार्य तथा कुटुम्ब प्रबोधन का कार्य महिलाओं के बिना संभव नहीं राष्ट्र के ‘स्व’ आधारित पुनरोत्थान के संकल्प के साथ सम्पन्न हुई प्रतिनिधि सभापानीपत, 14 मार्च। राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ की अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा की तीन दिन चली बैठक का मंगलवार को समापन हो गया। संघ के सरकार्यवाह दत्तात्रेय होसबाले ने अंतिम दिन पत्रकारों […]
 • RSS vows to work on five dimensions of social change – Dattatreya Hosabale Ji
  RSS aims to bring transformation through social harmony, family values, ecological conservation, Swadeshi (bharatiya) conduct, and awareness about civic duty Service, family education not possible without the help of women RSS’s Pratinidhi Sabha meet concludes with the resolution of national resurgence based on ‘Swa’ Panipat, March 14. The annual meeting of the Akhil Bharatiya Pratinidhi […]
 • छत्रपति शिवाजी महाराज के राज्यारोहण के 350वें वर्ष के उपलक्ष्य में मा. सरकार्यवाह जी का वक्तव्य
  राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा सेवा साधना एवं ग्राम विकास केंद्र, पट्टीकल्याणा – पानीपत (हरियाणा) चैत्र कृष्ण 5-7 युगाब्द 5124 (12-14 मार्च 2023) छत्रपति शिवाजी महाराज के राज्यारोहण के 350वें वर्ष के उपलक्ष्य में मा. सरकार्यवाह जी का वक्तव्य छत्रपति शिवाजी महाराज भारत के उन महान व्यक्तित्वों में एक हैं, जिन्होंने समाज को सैकड़ों […]
 • महर्षि दयानंद सरस्वती की 200 वीं जन्म जयंती के अवसर पर मा. सरकार्यवाह का वक्तव्य
  ॐ राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा सेवा साधना एवं ग्राम विकास केंद्र, पट्टीकल्याणा – पानीपत (हरियाणा) चैत्र कृष्ण 5-7 युगाब्द 5124 (12-14 मार्च 2023) महर्षि दयानंद सरस्वती की 200 वीं जन्म जयंती पराधीनता के काल में जब देश अपने सांस्कृतिक व आध्यात्मिक आधार के सम्बन्ध में दिग्भ्रमित हो रहा था, तब महर्षि दयानन्द […]
 • On the occasion of the 2550th Nirvana of Mahaveer Swami Statement of Ma Sarkaryawah Ji
  IIॐII RASHTRIYA SWYAMSEVAK SANGH AKHIL BHARTEEYA PRATINIDHI SABHA    Sewa Sadhna evm Gram Vikas Kendra, Pattikalyana – Panipat (Haryana) Chaitra Krishna 5-7 Yugabdh 5124 (12-14 March, 2023) On the occasion of the 2550th Nirvana of Mahaveer Swami Statement of Ma Sarkaryawah Ji 2550 years of Lord Mahavir’s attainment of Nirvana are being completed. On the […]

Khilafat: scriptural sanction and historical antecedents

Dr. Shreerang Godbole

Chapter II   

 

To a devout Muslim, doctrine overrides conscience. Islamic doctrine flows from a triad of Islamic scriptures that includes Quran, Hadith(narrative record of the sayings or customs of Prophet Muhammad) and the Sira (biography of the Prophet Muhammad) or the Sunnah (tradition or way of the Prophet Muhammad). Whether at a personal or community level, it is scriptural sanction alone that validates any thought or action as moral or legal. Notions of righteousness, justice, goodness, wisdom and piety are determined by scripture in its punctilious detail. They may not match and in fact may run afoul of universal standards. Though the global Ummah (community of the Islamic Faithful) is by its very nature supra-national, fact is that it is divided by territorial borders that are abhorrent to Islam. It is not hard to imagine how a supra-national idea may translate into an extra-territorial pan-Islamic political movement. If the Khilafat Movement had caught the imagination of Indian Muslims for at least six years, one may safely assume that it had scriptural sanction. As scriptural sanction has timeless validity, one may also assume that the Khilafat Movement had historical antecedents and will also repeat itself in future.

Before we proceed, a word or two about the term ‘pan-Islamism’! The first use of the term thus far discovered is that by Franz vonWerner (aka Murad Effendi) in TurkischoSkizzen (German for Turkish Sketches, 1877) and later by French journalist Gabriel Charmes in 1881.The closest Islamic equivalent term, Ittihad-i-Islam or the terms Ittihad-i-Din and Uhuv vet-i-Din had long been used in the correspondence between the Ottomans and the Muslim rulers of India, Central Asia and Indonesia (The Khilafat Movement in India, 1919-1924, Muhammad Naeem Qureshi, dissertation submitted to University of London, 1973, p. 6).  Though the term pan-Islamism is a relatively late construct, the idea has its roots in the following Quranic passage: “And verily this Ummah of yours is one Ummah and I am your Lord and Cherisher, therefore fear Me and no other.” (23:52)

Khilafat in early Islamic history

The Quran mentions word khalifa (lit.successor, pl.Khulafa) in the sense of vice-regent or successor in Verses 2.30. 4.59. 6.165, 35.39 and 38.26.  The first Muslim ruler was none other than Prophet Muhammad (570-632). Though he started his Prophetic mission in 610 CE, he started ruling Medina in 622 CE. Thus, for ten years, he was Prophet, Ruler, Military Commander, Jurist and Judge. Neither did the Quran nor Prophet Muhammad assign his Khalifa! In Islam, Prophet Muhammad is the Seal of the Prophets (Quran 33:40) and no one can take the place of the Prophet in his position as Messenger of God. However, his position as a ruler can be represented by other Muslims for the Quran states; “O you who believe! Obey God and obey the Messenger, and those from among you who are invested with authority” (4:59). The Hadith has numerous commandments regarding allegiance to a ruler, for example, “Whoever dishonours a ruler of Allah on earth, Allah will dishonour him” (Tirmizi, Al-Hadith, Tr. of Mishkat-ul-Masabih, Vol.2, Islamic Book Service, Delhi, p.560).

The title of the first Khalifa Abu Bakr was Khalifatu Rasul al-Allah (Successor of Messenger of Allah).  The first four Khulafa, Abu Bakr (632–634), Umar (634–644), Uthman (Osman, Ottoman 644–656) and Ali (656–661) have been called as Khulafa Rashidun (the rightly guided Khulafa) by Sunni Muslims. All four belonged to the Quraysh, the tribe that included Prophet Muhammad‘s Hashemite clan. During their period, Islamic armies defeated the Sassanid Empire, halved and almost destroyed the Byzantine Empire and expanded into South and Central Asia and through North Africa into the Iberian Peninsula. The period of the first four Khulafa (632-661 CE) is considered the Golden Age of Islam. Ironically, the Golden Age was marked by the murder of three of the four Khulafa. After Ali, the Khilafat passed into the hands of the Umayyads, the tribesmen of Uthman’s clan where it stayed for 90 years. In 750 CE, the Abbassid dynasty overthrew the Ummayyads and established its Khilafat in Baghdad, Iraq. Though they were forced to cede authority to various other dynasties in the Muslim world, they continued to claim authority until the Turkish Ottoman conquest of Egypt in 1517. The Ottoman claim to the Khilafat lasted from 1517 to 1924.The Ottoman Empire was not just another Muslim empire or state. It carried aloft the banner of Islam against Christian Europeans for some five centuries, the conquest of Constantinople having being accomplished by Sultan Mehmet in 1453.

Fiction ofKhilafat in Islamic history

Though devout Muslims are in the thrall of the scripturally ordained concept of Ummah, the harsh reality is that throughout history, Muslims have been at each other’s throats, each accusing the other of being a renegade. They seem to behave as an Ummah only when confronted with infidels. Barely two decades after the death of the Prophet, the notion of the Khilafat was being questioned by the Shias who refused to recognize any Khalifa before Ali as well as by the Khawarij who questioned the need for a Khilafat altogether. Even among the Sunnis, debate continues to rage whether or not the Khalifa should be from the blood-line of the Quraysh.

By 750 CE there was no longerany one universally recognised Khilafat. Independent rulers in the ‘core’ and on the ‘fringe’ of the Islamic Empire appropriatedto themselves the titles of Amir-ul-Mominin (lit. Commander of the Faithful) and Khalifa. At one time there were as many as three Khulafa in theMuslim world, each claiming the allegiance of the Faithful. Yet,in spite of the impotence of the ‘central’ Khilafat, the fiction ofits authority, under an hieratic cloak and exalted by jurists likeAl-Mawardi (974-1058) and Al-Ghazali (1058-1111), still survived andlingered even after the disappearance of the Baghdad Khilafat at thehands of the Mongols in 1258 CE. Large portions of the SunniMuslim world continued to submit to the Abbasid Khulafa at Cairo andlater to the Ottomans at Constantinople (Qureshi, ibid, p. 7).

Khalifa-Sultan nexus in India

India had been somewhat accustomed to the fiction of the central Khilafat since the very early days of the Arab conquestof Sind in 711 CE. Practically throughout the pre-Mughal period, the Abbasid Khulafa of Baghdad, and later their fainéant (idle) successors in Cairo, were regarded as the source and sanction of the Sultans’ legal authority. Some of the Sultans – Mahmud of Ghazna (998-1030), Shams-ud-din Iltutmish (1211-1236), Muhammad bin Tughluq (1325-1351) had especially sought and obtained the Khalifal investiture. Eventhe few Sunni provincial dynasties which assumed Independence from Delhi did so in the name of the Abbasid Khulafa, whose names appearedon the coins. This practice continued until the advent of the Mughals in 1526 whose rule coincided with the ‘transfer’ of theKhilafat from Cairo to Constantinople. Though the diplomaticexchanges between the two Empires continued upto the late 18thcentury, the Mughals, likeother independent rulers (e.g. Shia Persia), never conceded theOttoman claim to the ‘universal’ Khilafat.The position, however, changed gradually when the Mughal rulebegan to totter. There is evidence, though scant, to suggestthat by the second half of the 18thcentury, theMuslims in India were developing some kind of attachment to theOttomans.Shah Wali Ullah (1703-1762), the famous Sufi of Delhi,twicereferred to the Turkish Sultan as Amir-ul-Mominin in his Tafhimat-i-Ilahiyah. Later, in 1789, the gesture was reflected in TipuSultan’s endeavour to obtain an investiture from the Ottoman Khalifa Abdul-Hamid I (Qureshi,ibid, pp.8, 9).

Indian ulama’sage-old Turkish fixation

Theposition of the Indo-Muslim orthodoxy with regard to the OttomanKhilafat began to crystallize in the 1840s. Shah Muhammad Ishaq (1778-I846),the grandson of Wali Ullah, was probably the first Indian alim(lit. knowledgeable person; pl.ulama) tosupport the Ottoman political policies when he migrated to Mecca in 1841. From then on, the inclination of the ulama, at leastof the Wali Ullah School, was to recognise and actively to proclaimthe Ottoman title to the ‘universal’Khilafat. By theearly 1850s, the Ottomans were themselves reported to bepushing the Sultan’s claim as Khalifa in India through their emissaries. It is not surprising, therefore, that in 1854 LordDalhousie (1812-1860), the Governor-General of India, found amongMuslims considerable interest and sympathy for the ‘Commander of the Faithful’ as he was considered to be.In fact, one consular report hints at such activity as early as 1835 or 1836.

When the Crimean War broke out in 1854, ‘great interest andexcitement was reported to be felt by all the Mussulman populationin India, especially on the western frontier.’ Links withConstantinople became more intimate with the disappearance in 1858 ofthe last vestiges of Muslim rule in India.In their search for a ‘centre’ and to escape British reprisals, not only did the Indianulama turn to the Ottoman Khalifa, but also, in a number of cases,notably those of RahmatullahKairanwi(1818-91), Haji Imdadullah(1817-99), Abdul Ghani (d. 1878), Muhammad Yaqub (b. 1832) andKhairuddin (1831-1908), they migrated to Mecca and some even visited Constantinople. Even those ulama like Karamat Ali Jounpuri(1800-73) who pleaded for loyalty to the British did so, on the basis of the ‘friendship that exists between the British Nationand the acknowledged Head of our Religion, the Sultan of Turkey’ (Qureshi, ibid, pp. 8, 9).

Khilafat in Indian Muslim consciousness

The fixation with the Turkish Sultan was not unique to the ulama. It was reflected in the Muslim press and in the consciousness of common Muslims at least from the 1850’s, if not earlier. A study of the nascent Muslim press during the closing decades of the nineteenth century indicates a growing pan-Islamic tendency among Muslims since the Russo-Turkish War of 1875, crystallizing itself into one of the basic strands in their orientation towards the British in India over the next four decades which saw the Turko-Greek War (1896), the Italian raid on Tripoli (1911) and the Balkan War (1912-14); (Review: The Khilafat Movement: Religious Symbolism and Political Mobilization in India by Gail Minault; Review by Sharif al-Mujahid; Pakistan Horizon, Vol. 39, No.2, 1986, p.87).

The Indian Muslims had been praying for the long life, prosperity and victory of the Khilafat al-Islam at the khutba (a prescribed Islamic Friday noon-prayer from the mosque pulpit acknowledging sovereignty of the ruler) and pleading this cause in the press and from the public platform since 1870s (al-Mujahid, ibid p. 81). The middle-class Muslim intelligentsia represented by the likes of Sir Sayyid Ahmed (1817-98) popularized this fiction of a central Turkish Khilafat.

Nature of Turkish fixation

Three features need to be underlined to understand the Turkish fixation of Indian Muslims from the 1830s. First, the pan-Islamic fixation was not limited to Indian Muslims. The Turkish fixation was evident in pan-Islamic movements in Central Asia, Indonesia and Malaysia from early as late seventeenth century. Second, the fiction of the Turkish Khilafat was reinforced by the Turkish Sultans such as Sultan Abdul-Aziz (1861-1876) and his successor Abdul-Hamid II (1876-1909) to strengthen their position against internal turmoil and external European encroachments and to disabuse the Arabs from harbouring nationalistic aspirations. In this, they were assisted by European Powers who acknowledged the Sultan’s claim intreaties by Austria-Hungary (1908), Italy (1912) andGreece and Bulgaria (1913). Third, as elsewhere in theMuslim world, Shias joined Sunnis in demonstrating theirsupport for the Ottomans, regarding the Khilafat as capable ofunifying the Muslim community. The lead given in this directionby the Anjuman-i-Islam (Bombay) of the Bohra leaders BadruddinTyabji (1844-1906) and Mohammed Ali Rogay, was later sustainedby Cheragh Ali (1844-1895) of Hyderabad (Deccan), and still laterby Ameer Ali (1849-1928), the Aga Khan (1877-1957), M.H. Ispahani, Muhammad Ali Jinnah (1876-1948) and others (Qureshi, ibid, p. 15).

Thus, the Khilafat Movement that seems to erupt in India in 1919 had scriptural basis and historical antecedents that date from the earliest days of Islamic rule in India. The notion of a central Khilafat, fantastic as it is, was held and sustained by the Sultans and Badshahs, ulama and the intelligentsia as well by common Indian Muslims. It was not a uniquely Indian phenomenon but part of a pan-Islamic sentiment through much of the Muslim world. On 3 March 1924, the Grand Assembly of the Republic of Turkey abolished the ‘the laughing-stock in the eyes of the really civilized and cultured people of the world’ as the Khilafat was described by Mustafa Kemal Ataturk. The Khilafat Movement in India was but a momentary pause in the long battle for its restoration.  Mustafa Sabri Efendi ,1869-1954, last Ottoman Shaykh al-Islam, 1924; Abu al-Ala Mawdudi ,1903–1979, Jamait-e-Islami, 1967; Taqiuddin al-Nabhani, 1909–1979, Hizbul-Tahrir or Party of Liberation, Jordan, 1925; Seyyid Qutb,1906–66, Egyptian Muslim Brotherhood, 1964; Mullah Muhammad Umar, 1960-2013,Taliban, 1996; Abu Bakr al-Baghdad, 1971-2019, ISIS, 2014 are few of the numerous notables who have championed the Khilafat post-1924. The battle for the Khilafat continues.

…to be continued

(The author has written books on Islam, Christianity, contemporary Buddhist-Muslim relations, Shuddhi movement and religious demography)