RSS NEWS

 • VIOLENCE FLARES UP AGAIN IN BHAINSA, YOUTH ROAM AROUND BRANDISHING SWORDS
  Bhainsa town in Nirmal district of Telangana witnessed a tense atmosphere as violence flared up again. On Sunday, a small dispute in Zulfikar Colony soon escalated into a major conflagration and spread to other parts of the town. Going into details, around 7.30 p.m. on 7-March, few youth were driving around in noisy motorcycles whose […]
 • కామారెడ్డిలో ఏబీవీపీ 39వ రాష్ట్ర మ‌హాస‌భ‌లు
  కామారెడ్డి జిల్లా కేంద్రంలోని శ్రీ స‌ర‌స్వతీ శిశుమందిర్ లో శనివారం అఖిల భార‌త విద్యార్థి ప‌రిష‌త్ (ఏబీవీపీ) 39వ  రాష్ట్ర మహా సభలు రెండు రోజుల పాటు జరిగాయి. ఈ సభలకు ఏబివిపి జాతీయ కార్యదర్శి నిధి త్రిపాఠితో పాటు పలువురు ప్రతినిధులు హాజరయ్యారు. మొదటిరోజు పరిషత్ జెండాను ఆవిష్కరించి, అనంత‌రం తెలంగాణ రాష్ట్రంలో అసువుల బాసిన ఏబీవీపీ అమ‌ర‌వీరుల‌కు నివాళులర్పించారు. అనంతరం ఏబీవీపీ రాష్ట్ర నూతన కార్యవర్గాన్ని ఎన్నుకున్నారు. ఏడాది కాలంలో ఏబీవీపీ కార్యక్రమాల నివేదికను […]
 • రామ మందిర నిధి స‌మ‌ర్ప‌ణ కార్య‌క్ర‌మం దేశాన్ని ఐక్యం చేసింది – చంపత్ రాయ్
  అయోధ్యలో నిర్మించ‌నున్న శ్రీ రామ మందిర నిర్మాణానికి చేప‌ట్టిన నిధి స‌మ‌ర్ప‌ణ కార్య‌క్ర‌మం దేశంలోని న‌లుమూలల్లో ఉన్న ప్ర‌జ‌ల‌ను ఐక్యం చేసింద‌ని విశ్వ హిందూ ప‌రిష‌త్ జాతీయ ఉపాధ్య‌క్షుడు, శ్రీ రామ జన్మభూమి తీర్థ క్షేత్ర (ట్రస్ట్) ప్రధాన కార్యదర్శి చంపత్ రాయ్ అన్నారు. శనివారం ఏర్పాటు చేసిన ఒక స‌మావేశంలో ఆయ‌న మాట్లాడుతూ ఆలయం నిర్మాణం కోసం 2021 జనవరి 15 నుండి ఫిబ్రవరి 27 వ‌ర‌కు చేప‌ట్టిన నిధి సేక‌ర‌ణ కార్య‌క్ర‌మంలో ప్ర‌పంచంలోనే అత్యంత […]
 • World’s biggest campaign for Ram Mandir Unified Bharat – Champat Rai
  New Delhi. Even as the world’s biggest campaign since January 15, 2021 for construction of the grand temple of Bhagwan Shri Ram at Ayodhya completed on February 27, 2021, it unified Bharatvarsh from east to west and north to south. Addressing a press conference, Champat Rai, Vice President of VHP and General Secretary of Shri […]
 • విశ్వహిందూ పరిషత్ దిగ్గజం డాక్టర్  బి. మాణిక్యాచారి ఇక లేరు 
  ప్రముఖ విశ్వహిందూ పరిషత్ కార్యకర్త, రాయలసీమ, తెలంగాణ ప్రాంతాలకు అధ్యక్షులుగా వ్యవహరించిన డా. బొడ్డుపల్లి మాణిక్యచారి గారు నిన్న (06.03.2021) స్వర్గస్తులయ్యారు. వీరు నిరాశ్రయ బాలుర వసతి గృహం కారుణ్యసింధు వ్యవస్థాపకులు కూడా. E.N.T. స్పెషలిస్ట్ గా వైద్యవృత్తిని చేపట్టిన బొడ్డుపల్లి మాణిక్యచారి గారు విదేశాలలో ఉండి వైద్య‌ సేవలందించారు. మాతృదేశంపై, మాతృ సంస్కృతిపై అవ్యాజమైన ప్రేమ కలిగిన వారైనందువల్ల  భారత్ కు తిరిగి వచ్చి హిందుత్వానికి నిలువెత్తు ప్రతీకగా నిలబడి,  విశ్వహిందూ పరిషత్  కార్యాన్ని చేపట్టారు. అంచెలంచెలుగా అనేక […]
 • బిలీవ‌ర్స్ చ‌ర్చి అధినేత ఆస్తులు, భూముల‌ను జ‌ప్తు చేసిన ఐటీ శాఖ‌
  బిలీవర్ చర్చి స్వయం ప్రకటిత బిషప్ అయిన కె.పి. యోహన్నన్ కు భారీ ఎదురుదెబ్బ తగిలింది. రూ.6వేల కోట్ల నల్లధనానికి సంబంధిచిన కేసులో కె.పి. యోహన్నన్ యాజమాన్యంలోని చెరువల్లి ఎస్టేట్‌ను ఐటి శాఖ జ‌ప్తు చేసింది. ఇంతకు ముందు బిలీవర్స్ చర్చి సంస్థలలో జరిగిన ఐటి దాడుల్లో రూ .6వేల కోట్ల నల్లధనం బయటపడింది. అయితే గ‌తంలో నకిలీ పత్రాల సృష్టించి హారిసన్స్ మలయాళం సంస్థ‌ నుండి పొందిన 2వేల ఎక‌రాల భూమిని కూడా ప్ర‌స్తుతం ఐటీ […]
 • Sarfaraz from Vidhyamandir school sets example for many
  Sarfaraz Hussain from Shankardev Shishu Niketan, a school run by Vidya Bharati, topped the State’s HSLC examinations with 98.3 per cent marks An Assamese Muslim student tops the State’s High School Leaving Certificate (HSLC) examination, which may not make a national headline, but if the boy appears in the important tenth standard examination from a […]
 • అభివృద్ధి దిశ‌గా స‌రిహ‌ద్దు ప్రాంతాలు
  ఆర్టికల్ 370 ను రద్దు చేసిన తర్వాత లడఖ్ ఇప్పుడు అభివృద్ధి దిశ‌గా ముందుకు సాగుతూ పురోగతికి కొత్త ఉదాహరణ కానుంది. ప్రస్తుత మోడీ ప్రభుత్వం ఇండో-చైనా సరిహద్దుపై ప్రత్యేక దృష్టి సారిస్తున్న నేప‌థ్యంలో ఈ వ్యూహాత్మక ప్రాంతానికి మొబైల్ సేవ‌లు మెరుగు ప‌ర‌చ‌డానికి కేంద్ర ప్ర‌భుత్వం అన్ని రకాల మౌలిక సదుపాయాలను ఏర్పాటు చేస్తోంది. పాంగాంగ్ దక్షిణ అంచున ఉన్న మెరాక్, ఖక్టేడ్ గ్రామంలో మొట్టమొదటిసారిగా మొబైల్ కనెక్టివిటీ ప్రారంభమైంది. మెరాక్ వద్ద బి.ఎస్‌.ఎన్‌.ఎల్‌ టవర్ […]
 • कानपुर – कोर्ट ने दो रोहिंग्या मुसलमानों को दस-दस साल की सजा सुनाई
  कानपुर. कानपुर की एडीजे कोर्ट ने धारा-366बी दो रोहिंग्या मुसलमानों को दस-दस साल कैद की सजा सुनाई है. साथ ही 8-8 हजार रुपये का जुर्माना भी लगाया है. जुर्माने का भुगतान नहीं करने पर तीन-तीन महीने अतिरिक्त सजा भुगतनी होगी. अन्य धाराओं में भी दोनों को सजा सुनायी गई है. जिला सहायक शासकीय अधिवक्ता विवेक […]
 • Organic farming will help farmers get out of debt trap – Dr Mohan ji Bhagwat
  Organic farming will help farmers get out of the debt trap, said Sarsanghchalak of Rashtriya Swayamsevak Sangh, Dr Mohan ji Bhagwat. Organic farming takes farmers towards self-reliance, he said speaking, in an awareness programme on organic farming, organised by Ekalavya Foundation in Gudihatnur mandal of Adilabad district in Telangana. When compared with modern farming, organic […]

Komaram Bheem – The man who led the tribal revolt against Hyderabad’s Nizam

Ramnaresh Kumar

 

Like Alluri Sitaramaraju who led a tribal rebellion in north Andhra and sent shivers down the spine of the British govt, the great tribal hero Komuram Bheem has fought for jal (water), jungle (forests) and zameen (lands) rights for his people. He fought valiantly against the dastardly Hyderabad nizam’s army and made the supreme sacrifice of his life in Babejhari hills on Aswayuja pournami in the year 1940.

This Gond hero was born in a remote village sunkepally, in the dense forest and hilly region of Asifabad district on 22ndOct 1901. The heroic tribe is as simple, guileless and clear as the forest streams, and have the valor not only to kill wild animals when necessary, but also to give up their lives for the dignity of their people and for upholding dharma. The nizam’s army swooped in and raided the forests as forest officials and middlemen and subjected the Gond people to unspeakable atrocities, the tribals were cruelly exploited. Komuram Bheem’s father, Komaram Chinnu was killed by the nizam army as he resisted their brutality. At a young age of 15, he lost his mother too and started tilling the land for livelihood. During those times, pattedars used to issue land papers to the tillers. When a pattedar Siddique saw that two young brothers were tilling land, he had conspired to confiscate not only their produce, but also their land. It was the habit of pattedars to confiscate the lands of poor tribals, and unable to fight the army, the tribals would give up their traditional rights over their own lands. Siddique underestimated the young lion; as soon as he threatened the Bheem brothers, Komuram Bheem axed siddique to death then and there.

The nizam’s rogue army was running amok ransacking forests and seizing lands of the poor tribals for ages, for the first time they were shocked to realize just what would happen if the tribals fought back. A contingent of Nizam’s army was sent to Sunkepally to arrest Komaram Bheem, sensing the raid, Bheem escaped to Chanda (today’s Chandrapur) and from there on to Pune.     Pune in 1935 was the center of tremendous activity in the great struggle for India’s freedom. Just like birds of same feathers flock together, Komuram Bheem got connected to the freedom fighters there and learnt to read and write. With their help, he went to Assam and got trained in the use of arms and ammunition. He learnt about the great hero Lachit Barpukhan who fought and won against the moghul army. He took inspiration from the great tales of courage of Lachit Barpukhan and Alluri Sitharamaraju.

He then returned to his native forests, gathered together all the tribals of kerameri mandal of babejheri forests- from the 12 villages of tokenmovad, pittaguda, babejhari, linepataar, chalbadi, pataguda, kallegam, chinnapatnapur, peddapatnapur, kolamguda, jodeghat, kollari etc. Just like his heroes Lachit Barpukhan and Alluri Sitharamaraju, he trained them in guerilla warfare and turned them into a fighting-fit martial unit. He started Podu cultivation /hill-farming by bringing hundreds of acres of forests into land-tilling.

He gave the slogan that jal (water), jungle (forests) and zameen (lands) are the natural assets of the sons of the soil, and started non-cooperation by refusing to pay taxes to the nizam. The nizam sent army and police to suppress the tribal revolt. The guerilla military-trained gond youth started killing the army as soon as  soldiers approached their villages. Realizing that he cannot win over the tribal revolt, Nizam sent Asifabad collector to Komaram Bheem in the pretext of working out a truce.

The collector then promised that he would distribute land pattas to tribals in and around babejhari. The courageous lion Komaram Bheem didn’t fall for these obvious ploys. He announced that, `not just in jodeghat, the jal(water), jungle(forests) and zameen(lands) of all the 12 tribal villages are the customary and natural rights of his people, and hence nobody needs to give them land pattas’. He declared that `nizam had no right on the tribal lands’. He also warned the collector that `all his followers must be released from jail unconditionally, or else the battle will intensify’. The collector returned unsuccessfully. Immediately Komaram Bheem traveled to Hyderabad and stepped into nizam’s court. During those days, people were frightened of nizam’s army and his cruel militia, the razakars. But the fearless lion Komaram Bheem stood in the nizam’s court and declared that all rights in the 12 villages belong to the tribals only. The nizam was too stunned to react at this open act of defiance and revolt. But as soon as Bheem left, the nizam let loose his rogue army of razakars on the tribal hamlets.

The nizam army and the razakars unleashed their atrocities on the hapless gond tribals, molested countless women, targeted modern weapons and guns at the people. With the inspiration and training given by Bheem, the tribals started guerilla warfare even though they had no modern weaponry. Unable to face the ferocious battle headlong, the nizam’s army was looking for a clandestine opportunity to kill Bheem. In the year 1940, in the month of October Aswayuja Pournami, on the full-moon night, Komaram Bheem was asleep in the forests. The nizam’s talukdar (RDO)army surrounded Bheem and started firing in the middle of the night on an unarmed sleeping man. Bheem awoke and started battling with the nizam’s army. Komaram bheem’s army couldn’t withstand nizam army’s modern weapons for long, even though they fought most valiantly and fiercely. Finally the great fighter Komaram Bheem had fallen in the battleground; and every year to this day, people of Jodeghat commemorate his memory in great reverence.

The  only real tribute to this great tribal freedom fighter is to empower the tribals of asifabad, by giving them full rights on their lands, prevent alienation of tribal lands to non-tribals and build roads and infrastructure in jodeghat – asifabad- kerimeri in the still backward region, as well as provide education and health facilities to the people.