RSS NEWS

 • VIDEO: ప్ర‌థ‌మ‌ సేనాని బుదుభగత్
  ఈస్టిండియా కంపెనీ మన దేశానికి వచ్చాక మన ప్రజలను అణచివేసి, దోపిడీచేస్తూ బానిసలుగా చూస్తూ మన ధర్మాన్ని సంస్కృతులను అవహేళన చేసారు. పవిత్ర పూజా కేంద్రాలను ఆక్రమించి మతమార్పిడి చేసారు. ఈ బాధలను భరించలేక కోపోద్రిక్తులైన ప్రజలు తమ రక్షణకోసం ఆంగ్లేయుల నుంచి విముక్తి కోసం స్వాతంత్ర్య సాధనకై పోరాటాలు చేశారు. వారిలో ఒకరు బుదు భగత్.  The post VIDEO: ప్ర‌థ‌మ‌ సేనాని బుదుభగత్ appeared first on VSK Telangana.
 • సంఘ కార్యం వేగంగా విస్తరిస్తోంది – శ్రీ‌ కాచం రమేశ్ జీ
  ‘కరోనా విపత్కర పరిస్థితులు ఎదురైనప్పటికీ దేశవ్యాప్తంగా, తెలంగాణా ప్రాంతంలో కూడా సంఘ కార్యం వేగంగా విస్తరిస్తున్నది. 2024నాటికి లక్ష గ్రామాలకు చేరుకోవాలన్న లక్ష్యాన్ని తప్పక పూర్తిచేయగలమనే విశ్వాసం కార్యకర్తలందరిలో కనిపిస్తున్నది. శాఖల విస్తరణతోపాటు సామాజిక కార్యక్రమాల సంఖ్య, విస్తరణ కూడా పెంచాలన్నది లక్ష్యం’’ అని ఆర్ ఎస్ ఎస్ తెలంగాణ ప్రాంత కార్యవాహ కాచం రమేశ్ అన్నారు. ఇటీవల హర్యానాలో మూడురోజులపాటు జరిగిన అఖిల భారతీయ ప్రతినిధి సభ సమావేశాల విశేషాలను ఆయన పాత్రికేయులకు వివరించారు. పానిపట్ […]
 • VIDEO: నాజీ గుర్తు.. మన స్వస్తిక్ ఒకటేనా..?
  ఎప్పుడూ ఏదో ఒక విషయంలో హిందూధర్మంపై బురదజల్లడం పాశ్చాత్య మీడియాకు అలవాటుగా మారిపోయింది. తాజాగా నాజీగుర్తుగా పిలవబడే హకెన్ క్రూజ్ ను స్వస్తిక్ గుర్తును ఒకటిగా పోలుస్తూ, స్వస్తిక్ ను బ్యాన్ చేయాలని వెస్ట్ మీడియా బాగా ప్రచారం చేస్తోంది. ఈ ప్రచారానికి వారు పెట్టిన పేరు కాన్యే వెస్ట్. వారి ప్రచారం ఎలా ఉందంటే స్వస్తిక్ అంటే హకెన్ క్రూజ్ మాత్రమేనని, అసలు స్వస్తిక్ అనేది లేనేలేదని ప్రచారం చేస్తున్నారు. కానీ నిజానికి అసలు ఆ […]
 • Press Meet with Author, thinker, Indologist Dr Rajiv Malhotra and co-author Dr Vijaya Viswanathan.
  Pragna bharati and Brhat are jointly organized and hosted Dr Rajiv Malhotra and Prof Vijaya Viswanathan during 13-15 March 2023 in hyderabad. The opening event is the press meet which was held in Hotel Taj krishna, Hyderabad in the evening of 13th March 2023. Shri LV Subhramanyam, former CS, Govt of AP presided over the […]
 • సామాజిక పరివర్తన పైనే ఆర్.ఎస్.ఎస్ దృష్టి – శ్రీ‌ ద‌త్తాత్రేయ హోసబాలే జీ
  హ‌ర్యానాలో రాష్ట్రం పానిప‌ట్ జిల్లాలో మార్చి 12 నుంచి 14 వ‌ర‌కు జ‌రిగిన రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ అఖిల భారతీయ ప్రతినిధి సభ సమావేశాలు మంగళవారం ముగిశాయి. ఈ సంద‌ర్భంగా ఏర్పాటు చేసిన మీడియా స‌మావేశంలో ఆర్‌.ఎస్‌.ఎస్ స‌ర్ కార్య‌వాహ శ్రీ దత్తాత్రేయ హోసబాలే మాట్లాడారు. ముందుగా ప్రముఖ పాత్రికేయుడు డాక్టర్ వేద్ ప్రతాప్ వైదిక్‌కు సంతాపం తెలియజేసి నివాళులర్పించారు. అనంత‌రం మాట్లాడుతూ భవిష్యత్ కార్యాచరణ కోసం వార్షిక నివేదికతో పాటు ప్రతినిధుల సభ సమావేశంలో ముఖ్యమైన […]
 • सामाजिक समरसता, परिवार प्रबोधन, पर्यावरण संरक्षण, स्वदेशी आचरण एवं नागरिक कर्तव्य पर जागरुकता से लाएंगे समाज में परिवर्तन
  सेवा कार्य तथा कुटुम्ब प्रबोधन का कार्य महिलाओं के बिना संभव नहीं राष्ट्र के ‘स्व’ आधारित पुनरोत्थान के संकल्प के साथ सम्पन्न हुई प्रतिनिधि सभापानीपत, 14 मार्च। राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ की अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा की तीन दिन चली बैठक का मंगलवार को समापन हो गया। संघ के सरकार्यवाह दत्तात्रेय होसबाले ने अंतिम दिन पत्रकारों […]
 • RSS vows to work on five dimensions of social change – Dattatreya Hosabale Ji
  RSS aims to bring transformation through social harmony, family values, ecological conservation, Swadeshi (bharatiya) conduct, and awareness about civic duty Service, family education not possible without the help of women RSS’s Pratinidhi Sabha meet concludes with the resolution of national resurgence based on ‘Swa’ Panipat, March 14. The annual meeting of the Akhil Bharatiya Pratinidhi […]
 • छत्रपति शिवाजी महाराज के राज्यारोहण के 350वें वर्ष के उपलक्ष्य में मा. सरकार्यवाह जी का वक्तव्य
  राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा सेवा साधना एवं ग्राम विकास केंद्र, पट्टीकल्याणा – पानीपत (हरियाणा) चैत्र कृष्ण 5-7 युगाब्द 5124 (12-14 मार्च 2023) छत्रपति शिवाजी महाराज के राज्यारोहण के 350वें वर्ष के उपलक्ष्य में मा. सरकार्यवाह जी का वक्तव्य छत्रपति शिवाजी महाराज भारत के उन महान व्यक्तित्वों में एक हैं, जिन्होंने समाज को सैकड़ों […]
 • महर्षि दयानंद सरस्वती की 200 वीं जन्म जयंती के अवसर पर मा. सरकार्यवाह का वक्तव्य
  ॐ राष्ट्रीय स्वयंसेवक संघ अखिल भारतीय प्रतिनिधि सभा सेवा साधना एवं ग्राम विकास केंद्र, पट्टीकल्याणा – पानीपत (हरियाणा) चैत्र कृष्ण 5-7 युगाब्द 5124 (12-14 मार्च 2023) महर्षि दयानंद सरस्वती की 200 वीं जन्म जयंती पराधीनता के काल में जब देश अपने सांस्कृतिक व आध्यात्मिक आधार के सम्बन्ध में दिग्भ्रमित हो रहा था, तब महर्षि दयानन्द […]
 • On the occasion of the 2550th Nirvana of Mahaveer Swami Statement of Ma Sarkaryawah Ji
  IIॐII RASHTRIYA SWYAMSEVAK SANGH AKHIL BHARTEEYA PRATINIDHI SABHA    Sewa Sadhna evm Gram Vikas Kendra, Pattikalyana – Panipat (Haryana) Chaitra Krishna 5-7 Yugabdh 5124 (12-14 March, 2023) On the occasion of the 2550th Nirvana of Mahaveer Swami Statement of Ma Sarkaryawah Ji 2550 years of Lord Mahavir’s attainment of Nirvana are being completed. On the […]

Ananda Coomaraswamy

Ananda Kentish Coomaraswamy

Introduction

As one very well written piece reports, “The difficulty in writing about Ananda Coomaraswamy lies in the fact that one doesn’t know where to begin. Most writings about him refer to him as merely an art historian but in reality, it’s impossible to slot him in a single category—he was all of them: philosopher, historian, art historian, polyglot, cultural anthropologist, metallurgist, mineralogist, geologist, archaeologist, a collector of art work, and a cultural revivalist.”.

It is of course true that contributions to any one of the several fields of study would be immensely valuable. And one who had so handsomely contributed to so many different fields of study would be of so much more an object worthy of admiration.  The summary of his contributions would be the fact that he established a position of legitimacy for the cultural and spiritual heritage of Asia in an world, completely dominated by European imperial and economic might.

For the first time since the start of the European colonial expansion, India and the rest of Asia could rise and assert the glory of their ancient legacies. Ananda Coomaraswamy was the pioneer that initiated and established the study of the legacies of Asia as a field of study atleast with parity with European studies. Almost for the first time in several millennia the spiritual and cultural legacies of East Asia would be introduced to the west without the blinding cataracts of racial and religious prejudice that were the norm since perhaps the days of Alexander the Macedon.

The works of Coomaraswamy established the template and patterns for comparative studies between the religions and cultures of the east and the west. And of a more perceptive western exegesis of the East Asian legacy. He is recognized as the one man largely responsible for introducing ancient Indian art to the west.

Ananda Coomaraswamy must be recognized among the great galaxy of heroes that contributed their might without reserve, to the revival of the Hindu national spirit. He was titled Kala Yogi for this most significant contribution.

Early Life

Ananda Kentish Muthu Coomaraswamy was born to a long established family of Tamil Hindus of Ceylon, the Ponnambalam–Coomaraswamy family. An aristocratic Mudaliar family of substantial influence, prominence with an established tradition of scholarship. This is illustrated from their initial role of interpreters for the colonial administrators. His father, Sir Muthu Coomaraswamy was a legislator in the Legislative Council of Ceylon. So was his grandfather, Arumugampillai Coomaraswamy.

Muthu Coomaraswamy married Elizabeth Beeby, an English lady. And Ananda Coomaraswamy was born to the couple in 1877. However his father, Muthu Coomaraswamy died shortly after the birth of Ananda, in 1879. Ananda’s mother moved back to England in same year. Ananda Coomaraswamy was therefore raised and educated in England. In the year 1900 he graduated from the University college, London, with a degree in Geology and Botany.

Professional Career

In 1902 he travelled back to Ceylon and started his work, of studying and documenting Indian art. Shortly he developed his attitude and mission for anti-westernization. And by 1906 it had become his life’s mission. In 1908 he wrote, “The main difficulty so far seems to have been that Indian art has been studied so far only by archaeologists. It is not archaeologists, but artists … who are the best qualified to judge of the significance of works of art considered as art.”.
His first major work was produced from his study in Ceylon. This was the book titled, “Medieval Sinhalese Art”. The text and conceptual content for this was his contribution and the photographic content was contributed by his first wife, Ethel Mary Patridge. During his work in Ceylon, he also prompted the formation of the geological survey of Ceylon, of which he was the first director.
By 1909, he was corresponding with early modernists Jacob Epstein and Eric Gill, London’s two most important early Modernists, and soon both of them had begun to incorporate Indian aesthetics into their work. The resulting sculptures  are the roots of what is now British Modernism.
Ananda Coomaraswamy was among the founders of the Traditionalist School of thought. This was a neoplatonist school that asserted the idea that all religions (traditions) of the world  derive from a common essence. It holds that the modern world is an unreasonable denial of this metaphysical truth. This school has had many famous adherents. Some of the most influential philosophers of the early 20th century. And this school of thought continues to have adherents and advocates not only in the west but also among the most rigid cultures in the middle east.

In 1917 Ananda Coomaraswamy became curator at the Museum of Fine Arts, Boston. He remained at the position until his death in 1947.

Works

The works of Ananda will not fit in a single category. Nor are they limited to any single field of study.

We just list some here from one source. His work extends far beyond this catalogue. And each of these items will require some attention and commentary. A more exhaustive list was published by the IGNCA, A BIBLIOGRAPHY OF ANANDA KENTISH COOMARASWAMY

Traditional art
 • Elements of Buddhist Iconography, Harvard University Press, 1935.
 • Figures of Speech or Figures of Thought?: The Traditional View of Art, (World Wisdom 2007)
 • Introduction To Indian Art, (Kessinger Publishing, 2007)
 • Buddhist Art, (Kessinger Publishing, 2005)
 • Guardians of the Sundoor: Late Iconographic Essays, (Fons Vitae, 2004)
 • History of Indian and Indonesian Art, (Kessinger Publishing, 2003)
 • Teaching of Drawing in Ceylon] (1906, Colombo Apothecaries)
 • “The Indian craftsman” (1909, Probsthain: London)
 • Voluspa; The Sibyl’s Saying (1909, Essex House Press, London)
 • Viśvakarmā; examples of Indian architecture, sculpture, painting, handicraft (1914, London)
 • VidyāpatiBangīya padābali; songs of the love of Rādhā and Krishna], (1915, The Old Bourne press: London)
 • The mirror of gesture: being the Abhinaya darpaṇa of Nandikeśvara (with Duggirāla Gōpālakr̥ṣṇa) (1917, Harvard University Press; 1997, South Asia Books,)
 • Indian music (1917, G. Schirmer; 2006, Kessinger Publishing,
 • A catalog of sculptures by John Mowbray-Clarke: shown at the Kevorkian Galleries, New York, from May the seventh to June the seventh, 1919. (1919, New York: Kevorkian Galleries, co-authored with Mowbray-Clarke, John, H. Kevorkian, and Amy Murray)
 • Rajput Painting, (B.R. Publishing Corp., 2003)
 • Early Indian Architecture: Cities and City-Gates, (South Asia Books, 2002) I
 • The Origin of the Buddha Image, (Munshirm Manoharlal Pub Pvt Ltd, 2001)
 • The Door in the Sky, (Princeton University Press, 1997)
 • The Transformation of Nature in Art, (Sterling Pub Private Ltd, 1996)
 • Bronzes from Ceylon, chiefly in the Colombo Museum, (Dept. of Govt. Print, 1978)
 • Early Indian Architecture: Palaces, (Munshiram Manoharlal, 1975)
 • The arts & crafts of India & Ceylon, (Farrar, Straus, 1964)
 • Christian and Oriental Philosophy of Art, (Dover Publications, 1956)
 • Archaic Indian Terracottas, (Klinkhardt & Biermann, 1928)
Metaphysics
 • Hinduism And Buddhism, (Kessinger Publishing, 2007; Golden Elixir Press, 2011)
 • Myths of the Hindus & Buddhists (with Sister Nivedita) (1914, H. Holt; 2003, Kessinger Publishing)
 • Buddha and the gospel of Buddhism (1916, G. P. Putnam’s sons; 2006, Obscure Press,)
 • A New Approach to the Vedas: An Essay in Translation and Exegesis, (South Asia Books, 1994)
 • The Living Thoughts of Gotama the Buddha, (Fons Vitae, 2001)
 • Time and eternity, (Artibus Asiae, 1947)
 • Perception of the Vedas, (Manohar Publishers and Distributors, 2000)
 • Metaphysics, (Princeton University Press, 1987)
Social criticism
 • Am I My Brothers Keeper, (Ayer Co, 1947)
 • The Dance of Shiva – Fourteen Indian essays” Turn Inc., New York; 2003, Kessinger Publishing,
 • The village community and modern progress (12 pages) (Colombo Apothecaries, 1908)
 • Essays in national idealism (Colombo Apothecaries, 1910)
 • Bugbear of Literacy, (Sophia Perennis, 1979)
 • What is Civilisation?: and Other Essays. Golgonooza Press, (UK),
 • Spiritual Authority and Temporal Power in the Indian Theory of Government, (Oxford University Press, 1994)
Posthumous collections
 • Yaksas, (Munshirm Manoharlal Pub Pvt Ltd, 1998) ISBN 978-81-215-0230-6
 • Coomaraswamy: Selected Papers, Traditional Art and Symbolism, (Princeton University Press, 1986)
 • The Essential Ananda K. Coomaraswamy, (2003, World Wisdom)

Major contributions

The major contributions by Ananda Coomaraswamy are the paradigm shifts that he produced in the perspectives through which the most learned scholars of the west saw the east, particular with regards to India. Surely his legacy left a long and beneficial influence upon the scholars of culture and history within India. His collections of art and literature in India are vast, but his greatest influence and impact was in the west where he spent most of his life.

Ananda was contemporaneous to the most powerful social, spiritual and political transformation that was happening in India.

 

Personal Life

It is significant to record the personal life of Ananda Coomaraswamy. He was married four times. And had children with two of his wives. The youngest of his children, Rama Coomaraswamy, born to Ananda and his last wife, was raised a Hindu. He converted to Catholic Christianity and was also ordained a priest of the Catholic Church though he was married. He continued to be a follower of the Traditionalist school of his father.

Ananda was first married to Ethel Mary Patridge, a photographer and a handloom weaver. His second wife was Alice Ethel Richardson.  He later married an American actress Stella Bloch. In 1930 he married Luisa Runstein. Luisa guided the students and scholars of Ananda’s works after Ananda’s passing.

There is much pathos in Ananda’s personal life. A condition that is frequently observed among the most brilliant scholars and pioneers in history.

Successors

Pratapaditya Pal was appointed to the position of curartor of the Indian art collection at the Boston Museum of fine arts in 1967. He has had a brilliant career across the USA and Europe in collecting, classifying and promoting the legacy of the Indian fine arts. He is considered as the rightful successor to the legacy of Ananda Coomaraswamy.

 

Links

https://en.wikipedia.org/wiki/Ananda_Coomaraswamy

https://en.wikipedia.org/wiki/Ponnambalam%E2%80%93Coomaraswamy_family

http://www.worldwisdom.com/public/authors/ananda-k-coomaraswamy.aspx

http://www.sutrajournal.com/the-aims-of-indian-art-by-ananda-k-coomaraswamy

http://ignca.gov.in/collected-works-of-dr-ananda-k-coomaraswamy/

https://swarajyamag.com/commentary/ananda-coomaraswamy-a-gentle-introduction

https://swarajyamag.com/ideas/the-nataraja-and-epilepsy-an-interpretation-of-the-cosmic-dancer

https://cdn.aaa.org.hk/_source/gms-corr-akccent-pub-akcworkingbibliography.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Muthu_Coomaraswamy

https://en.wikipedia.org/wiki/Ceylonese_Mudaliyars

https://www.prekshaa.in/ananda-coomaraswamy-indian-education

http://www.worldwisdom.com/public/authors/Rama-Coomaraswamy.aspx

https://en.wikipedia.org/wiki/Traditionalist_School

http://worldwisdom.com/public/library/videos/Rama_Coomaraswamy_on_Guenon_AK_Coomaraswamy_and_Schuon.aspx?res=H&sid=6&iid=3&p1id=0&p2id=0

https://en.wikipedia.org/wiki/Traditionalist_School

https://www.mfa.org/exhibitions/an-enchanted-land

https://allaboutheaven.org/sources/coomaraswamy/190

https://www.soas.ac.uk/saaap/events/05nov2014-from-benares-to-boston-ananda-coomaraswamy-as-collector-and-curator.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Pratapaditya_Pal

https://www.theindianedit.com/home/2019/4/26/ep-18-behind-the-scenes-of-the-museum-of-fine-arts-boston-with-curator-of-south-asian-and-islamic-art-laura-weinstein

 

 

Media