RSS NEWS

 • Banaras Hindu University starts India’s first-ever programme in ‘Hindu Studies’
  Varanasi: Banaras Hindu University (BHU) in Varanasi has started a new postgraduate course – Masters in Hindu Studies. The introduction of this new course makes BHU, the first university in India to offer a course in this discipline. According to a BHU spokesperson, the postgraduate course is the first-of-its-kind to be offered by a university […]
 • క్రైస్త‌వంలోకి మారాల‌ని ఒత్తిడి… బాలిక ఆత్మ‌హ‌త్య‌
  త‌మిళ‌నాడు: క్రైస్తవ మతంలోకి మారాలని ఓ విద్యార్థినిని నిత్యం పాఠ‌శాల‌లో చిత్ర‌హింస‌ల‌కు గురిచేయ‌డంతో ఆ బాలిక ఆత్మహత్యకు పాల్ప‌డిన ఘ‌ట‌న త‌మిళ‌నాడులో చోటు చేసుకుంది. అరియలూరు జిల్లా వడుగపాళయం గ్రామానికి చెందినది ఎం.లావణ్య(17) తిరుకట్టుపల్లి సేక్రెడ్‌ హార్ట్‌ హైస్కూల్‌లో 12వ తరగతి చదువుతోంది. క్రిస్టియన్ సంస్థ అయిన ఆ పాఠ‌శాల లావణ్యను బలవంతంగా క్రైస్తవ మతంలోకి మార్చ‌డానికి ప్ర‌య‌త్నం చేసింది. లావణ్య త‌ను క్రైస్త‌వ మ‌తంలోకి మారడానికి నిరాక‌రించింది.. దీంతో పండ‌గ సెల‌వుల‌కు పాఠ‌శాల యాజ‌మాన్యం ఆ […]
 • Tamil Nadu: Forced Conversion takes away the life of a 17yr girl student
  Chennai. Once again Hindu society is strongly reminded of ‘Christian institutions are unsafe for girl student’ as quoted by Justice Vaidyanathan. M. Lavanya 12thgrade student of Thirukattupalli Sacred Heart High School committed suicide. Why? Lavanya was forced to convert to Christianity by the Christian institution, but she refused to do the same. The school, which […]
 • ‘వ్యాసభారతంలో భీష్మ’ పుస్త‌కాన్ని ఆవిష్కరించిన శ్రీ‌ మోహ‌న్ భ‌గ‌వ‌త్‌
  కొచ్చి: వ్యాస‌భార‌తంలో భీష్మ అనే పుస్త‌కాన్ని రాష్ట్రీయ స్వ‌యం సేవ‌క సంఘ్‌(ఆర్‌ఎస్‌ఎస్‌) సర్ సంఘచాలక్‌ డాక్టర్‌ మోహన్‌ భగవత్‌జీ ఆవిష్కరించారు. సంఘ్ సీనియర్‌ ప్రచారక్‌, మాజీ అఖిల భారతీయ బౌద్ధిక్‌ ప్రముఖ్‌ ఆర్‌.హరిజీ ఈ పుస్త‌కాన్ని ర‌చించారు. ఈ కార్యక్ర‌మం కొచ్చిలోని ఆర్‌ఎస్‌ఎస్ కేరళ ప్రాంత్ కార్యాలయం మాధవ్ నివాస్‌లో వేడుక‌గా జరిగింది. కార్యక్రమంలో ఆర్‌టీడీ జస్టిస్ తొట్టతిల్ బి.రాధాకృష్ణన్ పుస్తకాన్ని అందుకున్నారు. మహాభారతంలోని అద్భుతమైన పాత్రలను వ్యాస దృక్కోణం నుండి వివరించే పుస్తకాల శ్రేణిలోకి ‘వ్యాసభారతంలో […]
 • RSS Sarsanghchalak Dr Mohan Bhagwat releases Shri Ranga Hari’s ‘Bhishma in Vyas Bharat’
  Former Chief Justice of West Bengal, Justice Thottathil Raveendran received the book from the Sarsanghchalak. Published by Kurukshetra Prakashan, the present volume is somewhat sequel to the four books published earlier: Krishna in Vyas Bharat, Karna in Vyas Bharat, Droupadi in Vyas Bharat, and  Narada in Vyas Bharat. Kochi: Rashtriya Swayamsevak Sangh Sarsanghchalak Dr Mohan […]
 • గోమాత‌ల‌ అక్ర‌మ ర‌వాణాకు అడ్డుక‌ట్ట‌
  రాంబన్: గోమాత‌ల‌ అక్ర‌మ ర‌వాణాను పోలీసులు అడ్డుకున్నారు. జ‌మ్మూక‌శ్మీర్ ప‌రిధి, రాంబ‌న్ జిల్లాలో నిత్యం ప‌శువుల అక్ర‌మ ర‌వాణా జ‌రుగుతోంది. దీనిని అడ్డుకునేందుకు రాంబ‌న్‌, చందర్‌కోట‌, బ‌టోటే ప్రాంతాల పోలీసు బృందాలు ఏక‌మై త‌మ త‌మ ప‌రిధిలో ప‌టిష్ఠ‌మైన చెక్ పోస్టులు ఏర్పాటు చేశాయి. ఎప్ప‌టిలాగే వాహ‌నాలు త‌నిఖీ చేయ‌గా క‌శ్మీర్ వెళ్ళే 13 వాహ‌నాల్లో 54 పశువుల‌ను అక్ర‌మంగా ర‌వాణా చేస్తున్న‌ట్టు పోలీసులు గుర్తించారు. ఆ వాహ‌నాలను సీజ్ చేసి నిందితుల‌పై కేసు న‌మోదు చేసిన‌ట్టు […]
 • Kashmiri Hindu Exodus Day: Why do Kashmiris observe ‘Holocaust Day’ on January 19?
  “An uprooted tree dies soon, and, a community uprooted from its motherland perishes and falls into oblivion”. This adage remarkably well explains the modus operandi when almost the entire Kashmiri Hindu population was forced to leave their ancestral homeland and take refuge at safer places outside Kashmir. This was the fateful day of JANUARY 19 […]
 • Married to a Hindu woman – Pentecostal Church Blocks cremation of Youth
  Kottarakkara (Kerala). The Pentecostal church did not conduct the funeral service of a young man for marrying a Hindu woman. The church leadership blocked the funeral services of Mathews Thomas (31) at Karikam Bright House, who died in a car accident on MC Road. Mathews’ family has been Pentecostal believers for years. But when he […]
 • ఉగ్రవాద దేశం పాకిస్థాన్ : టెక్సాస్ సీనాగోగ్ సంఘటన లోని తీవ్రవాది మాలిక్ ఫైసల్ అక్రమ్ తబలిగి జమాత్ సభ్యుడు
  శనివారం టెక్సాస్ లోని యుధుల సమాజమందిరంలో బందీగా తీసుకున్న మాలిక్ ఫైసల్ అక్రమ్ పాకిస్తాన్ లోని పంజాబ్ లోని జీలం జిల్లాకు చెందినవాడు. అతని కుటుంబం దాదాపు 50 సంవత్సరాల క్రితం యుకెకు వలస వచ్చింది. ఈ ఉగ్రవాది తబలిగి జమాత్ సభ్యుడు అని తేలింది . అక్రమ్ టెక్సాస్ యూధుల సమాజమందిరంలో నలుగురిని బందీలుగా తీసుకున్నాడు, దీనిని అమెరికా అధ్యక్షుడు జో బిడెన్ “ఉగ్రవాద చర్య”గా పేర్కొన్నారు. బద్రతాదళాల చేతిలో అక్రమ్ ఆదివారం మృతి చెందాడు. […]
 • China has continuously targeted Tibetan Buddhism since Mao’s Cultural Revolution: Report
  Lhasa [Tibet]: China has been targeting Tibetan Buddhism since Mao’s Cultural Revolution and the oppression has continued in Xi Jinping’s rule, during which drastic measures have been introduced within Tibet, according to a global think tank. This continued persecution has curtailed the little space available for religious freedom and is contrary to the Chinese government’s […]

Perini Shivatandavam

Bharatiya or Indian form of art is unique.It is not merely movement of body. It has profound purpose. It aspires to attain divine powers, to incite valour, to narrate the stories, . 

Bharatiya dance is divided into the below category

1) nrtta (rhythmic dancing without a story); 

2) nrtya (dramatic dancing with a narrative or descriptive theme); 

3) natya (acting).

Perini Sivathandavam or Perini Thandavam is one form of nrtta. The word Perini is originated from “Prerana” which means “encouragement or motivation”. The purpose of the Perini Shiva Tandavam was to motivate the soldiers before war. Perini Shivatandavam is the ‘dance of the warriors’ performed by the males. The warriors perform this dance before going to battlefield, in front of the Shiva, who also is a Supreme dancer(Nataraj).

The Perini dance form is visible in the garbha gudi sculptures of Ramappa Temple,Warangal(built in 13th century). This ancient dance form, from Telangana. It originated and prospered in Telangana, during the Kakatiya dynasty.Jayapasena who was a military commander of Ganapatideva, conceptualised nritta based dance(abstract form of dance) and called it ‘Perini’. Abhinaya Darpan defines nritta as bodily movements without evoking Rasa Bhava (rati, hasya, soka, krodha, utsaha, bhaya, jugupsa, vismaya). Jayapasena also authored a Sanskrit treatise “Nritya Ratnavali” which is an authoritative text on Indian dance. Jayapa is the first person who wrote about the dances prevalent in Andhra. Both Desi and Margi forms of dances have been included in Nritya Ratnavali. It contains eight chapters. Folk dance forms like Perani, Prenkhana, Suddha Nartana, Carcari, Rasaka, Danda Rasaka, Shiva Priya, Kanduka Nartana, Bhandika Nrityam, Carana Nrityam, Chindu, Gondali and Kolatam are described. In the first chapter the author discusses the differences between Marga and desi, tandava and lasya, Natya and nritta.

 

 

Perini is performed in honour of Lord Siva. Perini Lasysam refers to feminine grace while Perini tandava refers to vigorous male martial aspects. 

The use of Conch, drums, bells, rhythmic syllables and the speed with which the dance is performed changes the atmosphere into a valour.This pure dance incorporates “Veera”, “Raudra” rasas of Bhagwan Shiva whose spirit is invoked by the dancers. This dance involves worship of the five elements (Prithvi, Jala, Teja, Vaayu, and Aakasha) and celebrating the mantra”Om”.

The Perini dance was about to vanish in the midst of time. It was revived by Dr.Nataraja Ramakrishna in the early 1970s by his scholarly efforts. He went through the Jayapa Senani’s Nritta Ratnavali, he noticed the mention of a ‘prerana’ dance, performed only by men to invoke Shiva. He did his research on agama texts, re-conceptualised the textual evidence of the dance form , studied the temple sculptures of Telangana especially the Ramappa temple of Warangal, along with the his vast knowledge of various dance forms, he revived Prerana as Perini.

According to late Dr. Nataraja Ramakrishna – The dance performed by women is called Komala Lasyam. The dance performed by men is Uddata Tandavam. But surprisingly men always were interested towards Lasya tradition of the dance and valor sentiment (vira rasa) was given fewer importances compared to sringara rasa.This might be the reason that in recent years such valour dance forms were vanishing in Bharat.