RSS NEWS

 • శ్రీ కె. ఎస్. సుదర్శన్ జీ – తత్వవేత్త అయిన ఫీల్డ్ మార్షల్
  -అనంత్ సేథ్ రాష్ట్రీయ స్వయంసేవక్ సంఘ్ 5వ సర్ సంఘచాలక్ శ్రీ కుప్పహళ్లి సీతారామయ్య సుదర్శన్ జీ ఆషాఢ శుద్ధ తృతీయ, 18 జూన్ 1931 నాడు రాయ్ పూర్ లో జన్మించారు. వారు 9 సం|| వయస్సు నుండే ఆర్‌ఎస్‌ఎస్ శాఖకు వెళ్ళటం ప్రారంభించారు. వారు 6 దశాబ్దాలు సంఘ ప్రచారక్ గా సేవచేసి, ప్రొఫెసర్ రాజేంద్ర సింహ్ జీ తర్వాత 2000 సం|| లో సర్ సంఘచాలక్ బాధ్యతలు స్వీకరించారు. చదువు రీత్యా ఇంజనీర్ అయిన వారు, శారీరిక దార్ఢ్యత మరియు […]
 • Chhatrapati Shivaji Maharaj a Universal Ideal for Bharatiyas – Dr. Mohan Bhagwat Ji
  Pune: In terms of warfare, in terms of social practices or in terms of governance, Chhatrapati Shivaji Maharaj is a universal ideal not only for the Hindus but also for all Bharatiyas, said RSS Sarsanghchalak Dr. Mohan Bhagwat Ji on Monday (27 June) in Pune. Two books authored by Dr. Kedar Phalke, “Shivchhatrapatincha Warsa : […]
 • తీస్తా సెతల్వాద్ అరెస్టుపై ఐరాస వ్యాఖ్యలపై భారత్ మండిపాటు
  తీస్తా సెతల్వాద్‌తో పాటు మరో ఇద్దరిని అరెస్టు చేయడంపై ఐక్యరాజ్యసమితి మానవ హక్కుల కమిషన్ అనవసరంగా వ్యాఖ్యానించడంపై భార‌త విదేశాంగ మంత్రిత్వ శాఖ అధికార ప్రతినిధి అరిందమ్ బాగ్చి మండిపడ్డారు. మాన‌వ హ‌క్కుల క‌మిష‌న్ చేసిన ఈ వ్యాఖ్యలు తప్పుదారి పట్టించేవి, ఆమోదయోగ్యం కానివిగా విదేశాంగ శాఖ పేర్కొంది. 2002 గుజరాత్ అల్లర్ల గురించి విచార‌ణ స‌మ‌యంలో అబద్ధాలు చెప్పి సంచలనం సృష్టించారని ఆరోపణల నేప‌థ్యంలో సెతల్వాద్, మాజీ పోలీసు అధికారి సంజీవ్ భట్, గుజరాత్ మాజీ […]
 • ఉదయ్‌పూర్ ఘాతుకం: నాగరికతల సమరానికి సంకేతం
  – రతన్ శార్‌దా ఉదయ్‌పూర్‌లో ఒక పేద దర్జీ కన్హియా లాల్‌ను బాహటంగా కుత్తుక కోసి హతమార్చడమనేది కొత్తగా జరిగిన సంఘటనేమీ కాదు. దిగ్భ్రాంతికరమైన సదరు వీడియో ఘనత వహించిన లౌకికవాదులు, ఉదారవాదులను దిగ్భ్రాంతికి గురి చేయడంతో దీనిని ఒక అరుదైన ఘటనగా చూపించడానికి వారు ప్రయత్నిస్తున్నారు. కేవలం వారం రోజుల క్రితమే అమరావతిలో డాక్టర్ ఉమేష్ కొల్హేను చంపివేశారు. కానీ హంతకులు వారి ‘పవిత్రమైన జిహాద్’ ను బహిరంగపరచడానికి ఒక వీడియోను చేయడానికి ఇష్టపడని కారణంగా […]
 • Kishan Bharwad and Kanhaiya Lal: The eerie similarities between two brutal murders by Islamists in the name of blasphemy
  On June 28, a Hindu man named Kanhaiya Lal was brutally beheaded in Udaipur for an alleged post on social media in support of former spokesperson of Bharatiya Janata Party (BJP) Nupur Sharma. The two Islamists who murdered the poor tailor Kanhaiya Lal in broad daylight made a video of the murder and published it on social […]
 • Rajasthan: Islamists beheaded Kanhaiya Lal after his son made social media posts supporting Nupur Sharma
  In a shocking incident, two Muslim men killed a Hindu tailor Kanhaiya Lal in the Maldas Street Area of Udaipur, Rajasthan. According to the video shared by the Islamists, they killed the innocent tailor only because his son shared few posts on social media supporting former BJP spokesperson Nupur Sharma. In the viral video, the […]
 • “పేదల పాలిట పెన్నిధి సేవా భారతి”
  పేద, అట్టడుగు వర్గాల ప్రజలు స్వావలంబన అయ్యి ఇతరులకు సహాయపడే దశకు చేరుకునేందుకు సేవా భారతి చేస్తున్న కృషి అమోఘమని తెలంగాణ విద్యుత్ శాఖ మంత్రి శ్రీ గుంత కండ్ల జగదీశ్వర్ రెడ్డి గారు అన్నారు. సూర్యాపేట జిల్లాలోని మునగాల మండలం కొక్కిరేణి గ్రామంలో డాక్టర్ పుల్లయ్య స్మారక భవనంలో సేవాభారతి వారిచే నిర్మించిన శ్రీ వివేకానంద వైద్యశాలను జూన్ 24 శుక్రవారం శ్రీ జగదీశ్వర్ రెడ్డి గారు ప్రారంభించారు. ఈ సంద‌ర్భంగా ఆయ‌న మాట్లాడుతూ క‌రోనా […]
 • ఎస్సీ , ఎస్టీ అర్చకులకు సమరసతా సేవా ఫౌండేషన్ శిక్ష‌ణ
  సమర సతా సేవా ఫౌండేషన్ గత 7 సంవత్సరాలుగా హిందూ ధర్మ ప్రచారం చేస్తూ ఎస్సీ, ఎస్టీ., వర్గాల ధార్మిక ఉన్నతి కోసం అనేక నూతన ప్రయోగాలు చేస్తున్నది. 4 సంవత్సరాల క్రితం తిరుమల తిరుపతి దేవస్థానం ఆర్థిక సహాయంతో ఆంధ్రప్రదేశ్ లోని అన్ని జిల్లాలో 502 స్థలాల్లో ఎస్సీ, ఎస్టీ, మత్స్యకార కాలనీల్లో దేవాలయాలు నిర్మించింది. చాలా చోట్ల ప్రధాన గ్రామంలోని దేవాలయాలలోకి ఎస్సీ వర్గాల ప్రజలకు దేవాలయం ప్రవేశం లేదు. అయితే ఈ నూతన […]
 • భారతీయాత్మపై చెరగని సంతకం
  జూన్ 27 – బంకించంద్ర చటర్జీ జ‌యంతి  ఆజాదీ కా అమృత్‌ ‌మహోత్సవ్‌ ‌సుజలాం సుఫలాం మలయజ శీతలామ్‌ ‌సస్యశ్యామలాం మాతరం వందేమాతరం శుభ్రజ్యోత్స్న పులకిత యామినీమ్‌ ‌ఫుల్ల కుసుమిత ద్రుమదళ శోభినీమ్‌ ‌సుహాసినీం సుమధుర భాషిణీమ్‌ ‌సుఖదాం వరదాం మాతరం వందేమాతరం కోటి కోటి కంఠ కలకల నివాద కరాలే కోటి కోటి భుజై ధృత ఖర కరవాలే అబలాకేనో మాం ఎతో బలే బహుబల ధారిణీం నమామి తారిణీం రిపుదల వారిణీం మాతరం వందేమాతరం […]
 • భారతీయత ఆధారిత ఆర్థికనమూనా
  ఇటీవలే ముగిసిన ఆర్.ఎస్.ఎస్. అఖిల భారతీయ ప్రతినిధి సభలలో, దేశంలోని బహుసంఖ్యాక ప్రజలకు నూతన ఉద్యోగావకాశాలు, మరియు జీవనోపాధి అవకాశాలు అన్వేషించాలని తీర్మానించారు. ఈ మధ్య సంభవించిన కోవిడ్-19 మహమ్మారి ప్రభావం వలన అతలాకుతలమైన జీవనోపాధి రంగంలో, భారతీయత ఆధారంగా ఒక నూతన ఆర్థిక నమూనాను ఆవిష్కరించాల్సిన అవసరం ఉన్నదని తీర్మానంలో పేర్కొన్నారు. ఈ నమూనా ఎలా ఉండాలంటే, పెరుగుతున్న ఉద్యోగ అవసరాలను దృష్టిలో ఉంచుకొని, వ్యవసాయం, ఎగుమతులు, పరిశ్రమలు మరియు సేవా, సహాయ రంగాలలో భారతదేశ స్వావలంబన ఆధారంగా తయారుచేయాలి. ఆర్.ఎస్.ఎస్. లోని మేధావి వర్గం, మనదేశం లోని […]

Perini Shivatandavam

Bharatiya or Indian form of art is unique.It is not merely movement of body. It has profound purpose. It aspires to attain divine powers, to incite valour, to narrate the stories, . 

Bharatiya dance is divided into the below category

1) nrtta (rhythmic dancing without a story); 

2) nrtya (dramatic dancing with a narrative or descriptive theme); 

3) natya (acting).

Perini Sivathandavam or Perini Thandavam is one form of nrtta. The word Perini is originated from “Prerana” which means “encouragement or motivation”. The purpose of the Perini Shiva Tandavam was to motivate the soldiers before war. Perini Shivatandavam is the ‘dance of the warriors’ performed by the males. The warriors perform this dance before going to battlefield, in front of the Shiva, who also is a Supreme dancer(Nataraj).

The Perini dance form is visible in the garbha gudi sculptures of Ramappa Temple,Warangal(built in 13th century). This ancient dance form, from Telangana. It originated and prospered in Telangana, during the Kakatiya dynasty.Jayapasena who was a military commander of Ganapatideva, conceptualised nritta based dance(abstract form of dance) and called it ‘Perini’. Abhinaya Darpan defines nritta as bodily movements without evoking Rasa Bhava (rati, hasya, soka, krodha, utsaha, bhaya, jugupsa, vismaya). Jayapasena also authored a Sanskrit treatise “Nritya Ratnavali” which is an authoritative text on Indian dance. Jayapa is the first person who wrote about the dances prevalent in Andhra. Both Desi and Margi forms of dances have been included in Nritya Ratnavali. It contains eight chapters. Folk dance forms like Perani, Prenkhana, Suddha Nartana, Carcari, Rasaka, Danda Rasaka, Shiva Priya, Kanduka Nartana, Bhandika Nrityam, Carana Nrityam, Chindu, Gondali and Kolatam are described. In the first chapter the author discusses the differences between Marga and desi, tandava and lasya, Natya and nritta.

 

 

Perini is performed in honour of Lord Siva. Perini Lasysam refers to feminine grace while Perini tandava refers to vigorous male martial aspects. 

The use of Conch, drums, bells, rhythmic syllables and the speed with which the dance is performed changes the atmosphere into a valour.This pure dance incorporates “Veera”, “Raudra” rasas of Bhagwan Shiva whose spirit is invoked by the dancers. This dance involves worship of the five elements (Prithvi, Jala, Teja, Vaayu, and Aakasha) and celebrating the mantra”Om”.

The Perini dance was about to vanish in the midst of time. It was revived by Dr.Nataraja Ramakrishna in the early 1970s by his scholarly efforts. He went through the Jayapa Senani’s Nritta Ratnavali, he noticed the mention of a ‘prerana’ dance, performed only by men to invoke Shiva. He did his research on agama texts, re-conceptualised the textual evidence of the dance form , studied the temple sculptures of Telangana especially the Ramappa temple of Warangal, along with the his vast knowledge of various dance forms, he revived Prerana as Perini.

According to late Dr. Nataraja Ramakrishna – The dance performed by women is called Komala Lasyam. The dance performed by men is Uddata Tandavam. But surprisingly men always were interested towards Lasya tradition of the dance and valor sentiment (vira rasa) was given fewer importances compared to sringara rasa.This might be the reason that in recent years such valour dance forms were vanishing in Bharat.