RSS NEWS

 • Banaras Hindu University starts India’s first-ever programme in ‘Hindu Studies’
  Varanasi: Banaras Hindu University (BHU) in Varanasi has started a new postgraduate course – Masters in Hindu Studies. The introduction of this new course makes BHU, the first university in India to offer a course in this discipline. According to a BHU spokesperson, the postgraduate course is the first-of-its-kind to be offered by a university […]
 • క్రైస్త‌వంలోకి మారాల‌ని ఒత్తిడి… బాలిక ఆత్మ‌హ‌త్య‌
  త‌మిళ‌నాడు: క్రైస్తవ మతంలోకి మారాలని ఓ విద్యార్థినిని నిత్యం పాఠ‌శాల‌లో చిత్ర‌హింస‌ల‌కు గురిచేయ‌డంతో ఆ బాలిక ఆత్మహత్యకు పాల్ప‌డిన ఘ‌ట‌న త‌మిళ‌నాడులో చోటు చేసుకుంది. అరియలూరు జిల్లా వడుగపాళయం గ్రామానికి చెందినది ఎం.లావణ్య(17) తిరుకట్టుపల్లి సేక్రెడ్‌ హార్ట్‌ హైస్కూల్‌లో 12వ తరగతి చదువుతోంది. క్రిస్టియన్ సంస్థ అయిన ఆ పాఠ‌శాల లావణ్యను బలవంతంగా క్రైస్తవ మతంలోకి మార్చ‌డానికి ప్ర‌య‌త్నం చేసింది. లావణ్య త‌ను క్రైస్త‌వ మ‌తంలోకి మారడానికి నిరాక‌రించింది.. దీంతో పండ‌గ సెల‌వుల‌కు పాఠ‌శాల యాజ‌మాన్యం ఆ […]
 • Tamil Nadu: Forced Conversion takes away the life of a 17yr girl student
  Chennai. Once again Hindu society is strongly reminded of ‘Christian institutions are unsafe for girl student’ as quoted by Justice Vaidyanathan. M. Lavanya 12thgrade student of Thirukattupalli Sacred Heart High School committed suicide. Why? Lavanya was forced to convert to Christianity by the Christian institution, but she refused to do the same. The school, which […]
 • ‘వ్యాసభారతంలో భీష్మ’ పుస్త‌కాన్ని ఆవిష్కరించిన శ్రీ‌ మోహ‌న్ భ‌గ‌వ‌త్‌
  కొచ్చి: వ్యాస‌భార‌తంలో భీష్మ అనే పుస్త‌కాన్ని రాష్ట్రీయ స్వ‌యం సేవ‌క సంఘ్‌(ఆర్‌ఎస్‌ఎస్‌) సర్ సంఘచాలక్‌ డాక్టర్‌ మోహన్‌ భగవత్‌జీ ఆవిష్కరించారు. సంఘ్ సీనియర్‌ ప్రచారక్‌, మాజీ అఖిల భారతీయ బౌద్ధిక్‌ ప్రముఖ్‌ ఆర్‌.హరిజీ ఈ పుస్త‌కాన్ని ర‌చించారు. ఈ కార్యక్ర‌మం కొచ్చిలోని ఆర్‌ఎస్‌ఎస్ కేరళ ప్రాంత్ కార్యాలయం మాధవ్ నివాస్‌లో వేడుక‌గా జరిగింది. కార్యక్రమంలో ఆర్‌టీడీ జస్టిస్ తొట్టతిల్ బి.రాధాకృష్ణన్ పుస్తకాన్ని అందుకున్నారు. మహాభారతంలోని అద్భుతమైన పాత్రలను వ్యాస దృక్కోణం నుండి వివరించే పుస్తకాల శ్రేణిలోకి ‘వ్యాసభారతంలో […]
 • RSS Sarsanghchalak Dr Mohan Bhagwat releases Shri Ranga Hari’s ‘Bhishma in Vyas Bharat’
  Former Chief Justice of West Bengal, Justice Thottathil Raveendran received the book from the Sarsanghchalak. Published by Kurukshetra Prakashan, the present volume is somewhat sequel to the four books published earlier: Krishna in Vyas Bharat, Karna in Vyas Bharat, Droupadi in Vyas Bharat, and  Narada in Vyas Bharat. Kochi: Rashtriya Swayamsevak Sangh Sarsanghchalak Dr Mohan […]
 • గోమాత‌ల‌ అక్ర‌మ ర‌వాణాకు అడ్డుక‌ట్ట‌
  రాంబన్: గోమాత‌ల‌ అక్ర‌మ ర‌వాణాను పోలీసులు అడ్డుకున్నారు. జ‌మ్మూక‌శ్మీర్ ప‌రిధి, రాంబ‌న్ జిల్లాలో నిత్యం ప‌శువుల అక్ర‌మ ర‌వాణా జ‌రుగుతోంది. దీనిని అడ్డుకునేందుకు రాంబ‌న్‌, చందర్‌కోట‌, బ‌టోటే ప్రాంతాల పోలీసు బృందాలు ఏక‌మై త‌మ త‌మ ప‌రిధిలో ప‌టిష్ఠ‌మైన చెక్ పోస్టులు ఏర్పాటు చేశాయి. ఎప్ప‌టిలాగే వాహ‌నాలు త‌నిఖీ చేయ‌గా క‌శ్మీర్ వెళ్ళే 13 వాహ‌నాల్లో 54 పశువుల‌ను అక్ర‌మంగా ర‌వాణా చేస్తున్న‌ట్టు పోలీసులు గుర్తించారు. ఆ వాహ‌నాలను సీజ్ చేసి నిందితుల‌పై కేసు న‌మోదు చేసిన‌ట్టు […]
 • Kashmiri Hindu Exodus Day: Why do Kashmiris observe ‘Holocaust Day’ on January 19?
  “An uprooted tree dies soon, and, a community uprooted from its motherland perishes and falls into oblivion”. This adage remarkably well explains the modus operandi when almost the entire Kashmiri Hindu population was forced to leave their ancestral homeland and take refuge at safer places outside Kashmir. This was the fateful day of JANUARY 19 […]
 • Married to a Hindu woman – Pentecostal Church Blocks cremation of Youth
  Kottarakkara (Kerala). The Pentecostal church did not conduct the funeral service of a young man for marrying a Hindu woman. The church leadership blocked the funeral services of Mathews Thomas (31) at Karikam Bright House, who died in a car accident on MC Road. Mathews’ family has been Pentecostal believers for years. But when he […]
 • ఉగ్రవాద దేశం పాకిస్థాన్ : టెక్సాస్ సీనాగోగ్ సంఘటన లోని తీవ్రవాది మాలిక్ ఫైసల్ అక్రమ్ తబలిగి జమాత్ సభ్యుడు
  శనివారం టెక్సాస్ లోని యుధుల సమాజమందిరంలో బందీగా తీసుకున్న మాలిక్ ఫైసల్ అక్రమ్ పాకిస్తాన్ లోని పంజాబ్ లోని జీలం జిల్లాకు చెందినవాడు. అతని కుటుంబం దాదాపు 50 సంవత్సరాల క్రితం యుకెకు వలస వచ్చింది. ఈ ఉగ్రవాది తబలిగి జమాత్ సభ్యుడు అని తేలింది . అక్రమ్ టెక్సాస్ యూధుల సమాజమందిరంలో నలుగురిని బందీలుగా తీసుకున్నాడు, దీనిని అమెరికా అధ్యక్షుడు జో బిడెన్ “ఉగ్రవాద చర్య”గా పేర్కొన్నారు. బద్రతాదళాల చేతిలో అక్రమ్ ఆదివారం మృతి చెందాడు. […]
 • China has continuously targeted Tibetan Buddhism since Mao’s Cultural Revolution: Report
  Lhasa [Tibet]: China has been targeting Tibetan Buddhism since Mao’s Cultural Revolution and the oppression has continued in Xi Jinping’s rule, during which drastic measures have been introduced within Tibet, according to a global think tank. This continued persecution has curtailed the little space available for religious freedom and is contrary to the Chinese government’s […]

THE BATTLE OF BHIMA KOREGAON – HISTORICAL FACTS

BY SAHADEV K.,    ASSOCIATE, CENTRE FOR SOUTH INDIAN STUDIES,HYDERABAD.

1) What is Bhima Koregaon battle?

This battle refers to a one day battle between British East India Company (BEIC) and the Maratha army led by Peshwa Baji Rao II.

2) What led to war between BEIC and the Marathas?

The Maratha confederacy (comprising the Peshwa of Pune, Scindias or Shendes of Gwalior, the Holkars of Indore and the Gaekwads of Baroda) was one of the important native empires in India. The Anglo –Maratha Wars from 1770 – 1817 had seen the British slowly gain the upper hand. Following the Maratha defeat in the Third Anglo-Maratha War of June 1817, the Peshwa was forced to flee from Pune, their capital.

3) Was the Battlle of Bhima Koregaon a decisive battle?

No. The Battle of Bhima Koregaon took place on 01 January 1818. The Maratha army of Peshwa had already left their capital Pune on 17th Nov, 1817. On that day, the British flag – Union Jack was unfurled on Pune fort. A series of incidents along with this battle led to the downfall of the Maratha Empire and the complete colonisation of India by the British. Chhatrapati Pratapsinh Maharaj and Peshwa Bajirao II both were exiled to Benares and Bithoor respectively. The British Rule in India was a period of darkness that lasted for 150 years. In these 150 years, millions died due to barbaric British policies.

4) Where did the Maratha army led by Peshwa Baji Rao II go after leaving Pune ?

Peshwa Baji Rao II proceeded towards Satara where he collected a strong force of about 28,000 men at Satara comprising 20,000 cavalry and 8,000 infantry), to attack Pune, which was by now under the control of the British East India Company (BEIC).

5) Who is a Peshwa ?

The office of Prime Minister under the Maratha Empire was known as a Peshwa.

6) What led to the Battle of Bhima Koregaon?

The Maratha army of Peshwa Baji Rao II was pursued by a large British force under General Smith and Pune was placed under a garrison under Colonel Burr. As the Peshwa escaped from his pursuers, he retraced his steps and moved back towards Pune. Colonel Burr hearing of the arrival of the Marathas asked for help from the Company’s troops stationed at Shirur. A contingent of troops under the command of Lt Francis Staunton left Shirur to reinforce the Poona Garrison. Marching all night, they reached the village of Talegaon and at 10 a.m. on 1st January, 1818, they spotted the advance guard of the Peshwa Army across the Bhima River. Thus BK battle was a chance encounter between BEIC army and the Maratha army.

7) Which units of British East India Company’s army participated in the Bhima Koregaon Battle?

The total strength of the BEIC army was 824. 24 European Gunners, around 500 troopers of the 2nd Battalion of the Bombay Native Infantry, 300 horsemen of Poona Auxiliary Horse (later Poona Horse – one of India’s most illustrious Armoured Regiments) along with a contingent of artillery with two six-pounder guns, under the captainship of  Francis Staunton. The British army comprised of Europeans, Muslims, Marathas, Mahars, Rajputs, and few Jews.

8) Which units of the Maratha army participated in the Bhima Koregaon Battle?

The total strength of the Maratha army which participated in the BK battle was 1,800.  Three units of Maratha army comprising of

Arabs (Muslims) –           600

Gosains                 –        600

Marathas of all castes – 600

The three attack troops of the Peshwa detachment were led by Bapu Gokhale, Appa Desai and Trimbakji Dengle.

9) How long was the BK battle fought?

The battle of BK was fought for one day only, from about 10.00 am in the morning till 9 p.m. in the night.

10) What were the casualties of the BK battle?

Out of the 834 BEIC troops that fought in the Battle of Bhima-Koregaon, 275 were killed, wounded or missing. The dead included two European Officers – Assistant Surgeon Wingate and Lieutenant Chisolm, while Lieutenant Pattison died, later, of his wounds in Shirur. Among the infantrymen, 50 were killed and 105 wounded. Among the artillery, 12 were killed and 8 wounded. The dead BEIC soldiers of Indian origin included 16 Marathas, 22 Mahars, and 8 Rajputs, 2 Muslims and 2 Jews and 11 European soldiers.

Maratha army’s casualties were estimated at 500-600 killed or wounded.

11) Did any of the two sides claim victory?

No. By night the fighting had ceased and by day break the Maratha army had left the place. No official British record has called this battle a ‘victory’. Even the inscription on the pillar at Bhima Koregaon says that it was erected to commemorate the ‘defence of Corium’

12) Who erected the Bhima Koregaon Memorial pillar?

British East India Company.

13) When was the memorial erected?

On 6 July, 1818, Elphinstone in a letter to Warren Hastings, then governor-general, recommended the building of a war memorial in memory of the soldiers who lost their lives in the Bhima Koregaon battle. Accordingly, John Wiley, assistant surgeon of the Madras Artillery, was given the task of designing the memorial. It was finally built in 1822 and carried the names of all those who died or were injured in the battle.

14) What does the Bhima Koregaon Memorial pillar signify?

The pillar signifies “One of the proudest triumphs of the British Army in the East”. This victory pillar is a symbol of the victory of a foreign power against a local ruler.

15) What is inscribed on the BK Memorial pillar?

As soon as one enters the Bhima-Koregaon Memorial Complex, one sees two stone inscriptions – one placed by the BEIC giving a brief of the Battle of Bhima-Koregaon and the other more recent one giving a later “Roll of Honour” of the Poona Horse in various Battles.

 

 

 

On 2 sides of the memorial a narration of the battle in English together with the  names of the Corps and list of European officers engaged  and men killed or wounded in the Battle of Bhima Koregaon  – the detachment of Madras Artillery, 110 Batt 1st Regt. Bombay Native Infantry and the Poona Auxiliary Horse. On two other sides of the memorial, details of the battle and the names of those who were killed/ wounded are inscribed in Marathi language.

 

 

A close up of the names of European officers inscribed on memorial

References:

1) A History of the Mahrattas by James Grant Duff. Volume III published in 1918 by R Cambray & Sons.

2)  https://gazetteers.maharashtra.gov.in/cultural.maharashtra.gov.in/english/gazetteer/Poona%20District/places_k.html#

3) https://exclusivecoins.blogspot.com/2019/04/960-did-you-know-series-45-part-v-bhima.html

4) https://soldier2ndlife.com/card/the-victory-pillar-at-bhima-koregaon